Зеленият протекционизъм на Европа влошава енергийната й сигурност

Законът за индустрия с нетни нулеви емисии забавя икономиките на съюза
24 мар 2023 14:55, Анисия Иванова
66
Зеленият протекционизъм на Европа влошава енергийната й сигурност
Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Едва ли е изненадващо, че година след като война по границите на Европа прекъсна най-големия ѝ източник на природен газ, Брюксел трябва да се стреми да защити веригата си за доставки за зелени технологии.

Числата изглеждат зле. През 2021 г. Европейският съюз получи около 42% от вноса си на газ от Русия. ЕС зависи от Китай за 64% от вноса на вятърни турбини, 89% от слънчевите панели и 43% от електрическите автомобили. Пекин е още по-доминиращ в суровините за енергийния преход, с повече от 75% от световния производствен капацитет за литиево-йонни батерии, според BloombergNEF.

Казано по този начин, обявеният миналата седмица Закон за индустрия с нетни нулеви емисии (Net Zero Industry Act) изглежда като директен опит за гарантиране на енергийна сигурност в съответствие с мерките, които вече са в ход в САЩ и Китай. Европейската комисия се надява, че законодателството ще осигури 40% местен дял за ключови зелени технологии до 2030 г.

Политиката обаче се основава на дълбоко погрешно разбиране на начина, по който суровините и машините се използват в производството на енергия. Парадоксално, но решението може да направи ЕС по-уязвим в случай на конфликт, отколкото би бил в противен случай. Собствената история на Европа за използване на суровини като оръжие по време на война трябва да демонстрира погрешността на нейното вземане на решения сега.

Един от начините да категоризираме материалите, използвани в съвременното общество, е да ги разделим на дълготрайни стоки и консумативи. Стоките с дълготрайна употреба, като автомобили и хладилници, се купуват веднъж и се използват отново и отново в продължение на десетилетие или повече. Консумативи, като бензин и мляко, се купуват на всеки няколко седмици: да ги използваме означава да ги унищожим, така че трябва постоянно да презареждаме запасите си.

Можете да направите широко разграничение между суровините на същата основа. Храната, торовете и горивата са консумативи, докато повечето метали и машини приличат на дълготрайни стоки.

Това разделение има важни последици за националната сигурност. Ако сте зависими от вноса за доставките на консумативи, чуждите нации могат да спрат икономиката ви, като блокират търговските пътища. Консумативите трябва непрекъснато да се презареждат. По време на Първата световна война съюзниците доведоха Германия до ръба на глада, като прекъснаха доставките ѝ на нитратни торове, които в този момент до голяма степен идваха от находища на птичи тор около бреговете на Тихия океан.

При дълготрайните стоки е много по-трудно. Ако САЩ, Япония и Южна Корея спрат износа на автомобили за ЕС утре, повечето хора едва ли биха забелязали. Годишният внос възлиза на около 3 милиона в автомобилен парк, който наброява повече от 250 милиона. По време на Втората световна война САЩ и Обединеното кралство проведоха акции за скрап за рециклиране на стомана и каучук от домашни превозни средства и домакински стоки за оръжейните фабрики. Същите съюзници прогнозираха, че нацистка Германия бързо ще бъде поставена на колене поради зависимостта си от внос на метали. На практика пестеливостта и заместването означават, че недостигът на метали не бе сериозен проблем за Берлин в нито един момент.

Ето защо ограниченията върху вноса на машини са погрешни. 146,7 милиарда кубични метра газ, които изтекоха от руските тръбопроводи към Европа през 2021 г., са загубени в обозримо бъдеще, което означава, че континентът трябваше да намери незабавни алтернативи за доставка на приблизително 775 тераватчаса електроенергия, която можете да генерирате от него. 255-те гигавата от вятърните турбини, които бяха инсталирани в края на 2022 г., обаче ще генерират около 558 TWh електроенергия година след година, независимо от състоянието на геополитиката. Китай не може да прекъсне доставките на вятър за Европа.

Това, което мерките наистина постигат, е да забавят темпото на прехода към възобновяема енергия, като увеличават разходите за разработчиците на възобновяема енергия и купувачите на електрически превозни средства в опит да защитят малките европейски индустрии за производство на зелена енергия.

Това вероятно ще направи енергийната сигурност на региона по-слаба, отколкото по-силна. Европа зависи от вноса на горива за повече от половината си енергийни доставки, като местните запаси осигуряват само 13% от газа, 3% от петрола и 60% от въглищата. Освен това е силно зависима от руския уран и ядрено гориво за снабдяване на своите реактори, особено в части на изток, където централите са базирани на съветски проекти. Намаляването на тази зависимост чрез преминаване към местно произведена възобновяема енергия ще помогне на ЕС по отношение на енергийната сигурност почти толкова, колкото и по отношение на климата.

Тъй като разходите за повечето възобновяеми технологии са по-конкурентни от всякога, погрешна регулаторна политика от този вид най-вероятно ще забави декарбонизацията на нашите икономики. Европа следва САЩ и Китай във връщането към провалените дирижистки икономически политики от миналото, когато трябва да прегърне технологията на бъдещето.

Анализът на Дейвид Фиклинг е публикуван на сайта Bloomberg TV Bulgaria. Фиклинг е колумнист на Bloomberg Opinion, пише за суровини, както и промишлени и потребителски компании. Бил е репортер на Bloomberg News, Dow Jones, Wall Street Journal, Financial Times и The Guardian.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


66
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
20
1
 
10
 
! Отговори
перфектна комбинация преди 1 година
Зелена сделка + скъпи и оскъдни енергоносители!
19
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Акио Тойода, главен изпълнителен директор на фирмата, носеща неговото име, наскоро каза пред репортери, че е част от "мълчаливото мнозинство" сред автомобилните производители, които са скептични относно бъдещето на електромобилите. Само си представете как 81 милиона автомобила, които се произвеждат всяка година, ще бъдат заменени с електромобили. Тази планета няма ресурси, за да качи 8 милиарда души на електрически скутери, камо ли на електромобили.
18
0
 
12
 
! Отговори
мдаа преди 1 година
Добра статия. Но от нея може да се направи извод, че всички санкции, които се въведоха на Русия не работят толкова ефективно, както мислеха на запад. Защо? Ами защото Русия има бензин, мляко, жито. Има си консумативите. Ако няма нови хладилници или автомобили, няма да се разбере веднага. Както каза Путин, под въздействието на санкциите от 2014г. стана така, че Русия по отношение на консумативите си е самодостатъчна.
17
0
 
7
 
! Отговори
Щерю преди 1 година
"Освен това е силно зависима от руския уран и ядрено гориво за снабдяване на своите реактори." - С войната в Украйна САЩ и Китай отрязаха ЕС като третия голям потребител на енергия и в частност на Уран-235, който се обогатява единствено в Русия. Без такъв уран икономиките на САЩ и Китай просто спират до броени месеци...
16
1
 
4
 
! Отговори
Споко преди 1 година
Споко, ЕС минава на топли зими.
15
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Зелените талибани пратиха ЕС за зелен хайвел.
14
0
 
16
 
! Отговори
Сандо преди 1 година
както нас ни деиндустриализираха след падането на соца, така сега САЩ ще деиндустриализира Европа. Доста фирми ще се преместят в щатите, но някои и в Кирай ще отидат както BASF го направи вече. А запдано европейците докато се усетят ще бъдат бедни, ще дишат чист въздух, но и ще плащат за това да дишат
13
7
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Тука на всички критици на Евро-зоната депозитите им са в евра и долари. А недвижимото имущество си го продават само "левове".
12
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Когато се натрапва "санирането", на практика опаковането на сградите със синтетични материали, когато се въвежда сградите да се с прозорци, които 1. не могат да се отварят; 2. черчеветата са от пластмаса и с лакои покрития, т.е. отровни ,3. са големи като цяла стена, т.е. за отопление се изисква мноооого повече енергия... това е против здравето и против всички декларирани директиви за пестене на енергия.
11
0
 
6
 
! Отговори
До 4 преди 1 година
Изобщо не е нужно да внушават истини. Те са си налице и са видни и от малките и не особено умните. Само особено тАпите и трУловете не гивиждат и признават.
10
0
 
15
 
! Отговори
до 4 преди 1 година
посочи един проблем на България , който ЕС И НАТО да са решили!!!!! материален или духовен!
9
0
 
12
 
! Отговори
До Анонимен 3 преди 1 година
ЛаЙ нен не е избрана от електорат за този пост. Марионетките в ЕС са назначаеми. По отделните държави - колонии - също.
8
0
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Да бе само той, днес нямаше да сме пред фалита и германска банка. Всяко решение на джеNдърите, управляващи нещаства Европа от десетина години, е самозакопаващо. Но затова им плащат на своите кукли на конци началниците им от ФАЩ.
7
0
 
6
 
! Отговори
българина преди 1 година
първо няма такива нещо екология, има човек има потребление има замърсяване. Все по ВИСОКИТЕ технологии и стандарт на живот искат повече енергия и ресурси, всякакви! а африка и индия още не са се качили на МПС! а за последните 2000г няма такова нещо политическо обединение на 27 държави! има военни и търговски съюзи или други съюзи по интереси. ЕС е политически което не значи нищо! няма цели, само корупция и корпоративни интереси, не държавни
6
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
аз искам да пуснат пак въглищата, е само на дърве трудно се кара, друго си киомюра
5
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Нямам спомен да са споменавали в "зелените политики" да се намали употребата на обуЩа от нефт, да - т. нар. маратонки са изцяло от синтетика, т.е. от нефт. Какво се прави с изхвърлените "модерни" обувки? Колко е обемът на този ***, има ли въобще статистика и защо няма? Отделно, че са абсолютно нездравословни.
4
19
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"Важното" да се внушава, че ЕС е зло...
3
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 1 "Няма толкоз глуупави политици никъде, колкото в "Европа"." - че те политиците са като електората дето ги избира...
2
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Абсолютно съм съгласен , че Европа се управлява от лунатици, по *** никога не е имало .
1
0
 
26
 
! Отговори
Ааа преди 1 година
Няма страшно. Скоро Европа като политическо понятие няма да има. Ще бъде погълната или от САЩ, или от Русия, или от Китай. И евро-тъъъпаците това заслужават. Няма толкоз глуупави политици никъде, колкото в "Европа".