ЕП прие своята преговорна позиция относно нови мерки за утвърждаване на правото на поправка и за намаляване на въздействието на масовото потребление върху околната среда.
Във вторник Парламентът прие позицията си относно засиленото „право на поправка“ за потребителите с 590 гласа „за“, 15 гласа „против“ и 15 гласа „въздържал се“. Предложението има за цел да насърчи по-устойчивото потребление чрез улесняване на ремонта на повредени стоки, намаляване на отпадъците и подпомагане на услугите за поправка.
В рамките на законоустановения гаранционен срок, от продавачите ще се изисква да отдават предпочитание на ремонта, ако той е по-евтин или равен като разход на замяната с нова стока, освен ако ремонтът е невъзможен или е неудобен за потребителя. Евродепутатите също така предлагат удължаване на гаранцията с една година след поправката на уреда.
Потребителите ще имат право да изискват ремонт на стоки като перални машини, прахосмукачки, смартфони и велосипеди след изтичане на гаранцията. За да направят ремонтите по-привлекателни за потребителите, членовете на ЕП искат производителите да предлагат заместващи устройства за ползване в периода на ремонта. Ако дадена стока не може да бъде поправена, може да се предложи друга, преминала обновяване.
Потребителите често се отказват да поправят даден уред поради високи разходи, затруднен достъп до услуги за ремонт или продуктов дизайн, който възпрепятства ремонта. Съгласно позицията на Парламента независимите сервизи, предприятията, извършващи обновяване на стоки, и крайните потребители ще имат достъп до всички резервни части, до информация за ремонта и до инструменти на разумна цена.
Национални онлайн платформи ще помагат на потребителите лесно да намират сервизи (включително кафенета за ремонт) и продавачи на стоки, преминали обновяване, в близост до тях. За да направят ремонтите по-достъпни и привлекателни, членовете на ЕП предлагат потребителите да получават ваучери и други финансови стимули чрез национални фондове за ремонт.
Изхвърлянето на потребителски стоки, които могат да бъдат ремонтирани, оказва огромно въздействие върху околната среда – всяка година в ЕС се генерират 261 млн. тона CO₂–еквивалентни емисии, добиват се 30 млн. тона ресурси и се изхвърлят 35 млн. тона отпадъци. Потребителите, които предпочитат да заменят стока, вместо да я поправят, губят общо приблизително 12 млрд. евро всяка година. Според проучване на Европейската комисия 77% от гражданите на ЕС биха предпочели ремонт пред закупуването на нова стока.
Нови правила на ЕС насърчават потребителите да поправят развалените уреди
77% от европейците предпочитат ремонт пред купуването на нова стока
21.11.2023 | 21:00 ч. Обновена: 10.05.2025 | 18:33 ч.
91

Снимка: Pixabay
Напиши коментар
Към коментарите
Новини
-
Юристи: Референдумът за еврото е противоконституционен
-
Бесънт: Има “значителен напредък” в преговорите между САЩ и Китай
-
Хванаха пътник с почти 3 кг кокаин на летището в Атина
-
Актрисата Амбър Хърд стана майка на близнаци
-
2:2 след зрелищен мач между Ливърпул и Арсенал
-
В цяла Европа, включително и България, се вкарва много чуждестранна работна ръка
-
Бразилският президент: Лудост е Европа отново да се въоръжава
-
Мариян Бачев: Нямам представа как от 16 януари съм превърнал България в културна пустиня
-
Посещението на Фицо в Москва отприщи протести в Словакия
-
Новите междуконтинентални балистични ракети Sentinel са изправени пред недостиг на силози
-
Радев: Хората, които се пишат за най-големи демократи, са срещу демокрацията
-
Противоконституционно ли е искането на Радев за провеждането на референдум?
-
Президентът: Предложих референдум, а не партия
-
Истината боли: Над 1/5 от българите са бедни, за 41% няма почивка извън дома
-
Борисов: Протегнатите ръце са по-силни от юмрука на Радев ВИДЕО
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата