Нови правила на ЕС насърчават потребителите да поправят развалените уреди

77% от европейците предпочитат ремонт пред купуването на нова стока
91
Нови правила на ЕС насърчават потребителите да поправят развалените уреди
Снимка: Pixabay

ЕП прие своята преговорна позиция относно нови мерки за утвърждаване на правото на поправка и за намаляване на въздействието на масовото потребление върху околната среда.
 
Във вторник Парламентът прие позицията си относно засиленото „право на поправка“ за потребителите с 590 гласа „за“, 15 гласа „против“ и 15 гласа „въздържал се“. Предложението има за цел да насърчи по-устойчивото потребление чрез улесняване на ремонта на повредени стоки, намаляване на отпадъците и подпомагане на услугите за поправка.
 
В рамките на законоустановения гаранционен срок, от продавачите ще се изисква да отдават предпочитание на ремонта, ако той е по-евтин или равен като разход на замяната с нова стока, освен ако ремонтът е невъзможен или е неудобен за потребителя. Евродепутатите също така предлагат удължаване на гаранцията с една година след поправката на уреда.
 
Потребителите ще имат право да изискват ремонт на стоки като перални машини, прахосмукачки, смартфони и велосипеди след изтичане на гаранцията. За да направят ремонтите по-привлекателни за потребителите, членовете на ЕП искат производителите да предлагат заместващи устройства за ползване в периода на ремонта. Ако дадена стока не може да бъде поправена, може да се предложи друга, преминала обновяване.
 
 Потребителите често се отказват да поправят даден уред поради високи разходи, затруднен достъп до услуги за ремонт или продуктов дизайн, който възпрепятства ремонта. Съгласно позицията на Парламента независимите сервизи, предприятията, извършващи обновяване на стоки, и крайните потребители ще имат достъп до всички резервни части, до информация за ремонта и до инструменти на разумна цена.
 
Национални онлайн платформи ще помагат на потребителите лесно да намират сервизи (включително кафенета за ремонт) и продавачи на стоки, преминали обновяване, в близост до тях. За да направят ремонтите по-достъпни и привлекателни, членовете на ЕП предлагат потребителите да получават ваучери и други финансови стимули чрез национални фондове за ремонт.
 
 Изхвърлянето на потребителски стоки, които могат да бъдат ремонтирани, оказва огромно въздействие върху околната среда – всяка година в ЕС се генерират 261 млн. тона CO₂–еквивалентни емисии, добиват се 30 млн. тона ресурси и се изхвърлят 35 млн. тона отпадъци. Потребителите, които предпочитат да заменят стока, вместо да я поправят, губят общо приблизително 12 млрд. евро всяка година. Според проучване на Европейската комисия 77% от гражданите на ЕС биха предпочели ремонт пред закупуването на нова стока.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


91
Още по темата: ремонтЕСуреди
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
11
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
Ама те не подлежат на поправка! Всичко е направено чупи - купи, еднодневка или максимум до периода на гаранцията. Това дойде и от вашите псевдоеко директиви. А ако тръгнеш да поправяш уред в гарнция я губиш!
10
2
 
10
 
! Отговори
Тео преди 5 месеца
"Евродепутатите също така предлагат удължаване на гаранцията с една година след поправката на уреда." - това автоматично ще накара производитлите да заменят уредите, и да ги правят негодни за ремонт. Или ще ги капсуловат, или ще измислят 1000 причини да оправдаят смяната!
9
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
А на нас позволено ли ни е , да си редактираме чертежите на Ф16 ?
8
0
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
По лесно е производителите да произвеждат качествена стока. Пералня произведена преди 30 г. и още работи, а такава от преди 5 г. се скапва, ръждясва и какво ли не. Същото е и с мебелите и с всичко.
7
0
 
3
 
! Отговори
6666 преди 5 месеца
До АнонименОстават дръжки.....
6
2
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
Е тогава производителите ще фалират.
5
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
Със съвременните технологии са създадени материали които могат да издържат десетилетия. Но никой производител няма да направи примерно принтер който работи 20 години - това означава да фалира. 2-3 години, изхвърляй и купувай нов.
4
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
Тия не са в ред!Кой досега ни е забранявал да си поправяме уредите?Само че,често поправката струва повече от новия уред,затова,мерси,но не.
3
2
 
37
 
! Отговори
? преди 5 месеца
А защо не задължат производителите да спрат да бълват еднодневки и да си оправят качеството на продуктите, така че да не издишат веднага след гаранцията ???
2
2
 
20
 
! Отговори
Велес преди 5 месеца
Хммм... Малко по малко, идват на нашия хал...
1
7
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
ЕС е бита карта. Европа е бедна като мишка, няма нито ресурси, нито енергии, нито логистика и изгледи да намери от някъде. Богатствата бавно се стопяват.