Донахю увери: Въвеждането на еврото ще отвори огромни възможности пред българската икономика

Лидерът на Еврогрупата препоръча благоразумна фискална политика
265
Донахю увери: Въвеждането на еврото ще отвори огромни възможности пред българската икономика
Снимка: БНР

България може да бъде част от еврозоната догодина – увереност в успешното присъединяване на страната ни към единната европейска валута изрази лидерът на Еврогрупата Паскал Донахю, който посети София на 15 март. В специално интервю за "Неделя 150" по Българското национално радио Донахю изрази надежда България да продължи да води благоразумна фискална политика.

Реалистично ли е да приемем еврото на 1 януари 2025-та? Ако слушаме посланията от последните дни, по-скоро погледът е отправен към по-късен етап догодина. Кога, ако не 1 януари?

"Всичко това зависи от промените в икономиката, които България направи и които, вярвам, са в интерес на страната. Основното предизвикателство остава инфлацията. Вярвам, че България със сигурност ще се присъедини скоро. Наистина съм убеден в това, но инфлацията трябва да бъде овладяна. Публичните финанси трябва да бъдат запазени в добро състояние. Необходима е сигурност". 

Може и трябва ли България да разчита на гъвкавост при оценките, за да получи зелена светлина за еврозоната?

"Има възможност правителството да поиска последваща оценка на икономическото представяне след регулярния доклад за готовността за присъединяване, който се очаква преди лятото. Тази възможност съществува. Изпълнението на критериите за присъединяване се оценява много прецизно и честно. Досега участвах в много оживена дискусия по темата. Мисля, че много важно за българската икономика да докаже, че категорично е изпълнила критериите от Маастрихт, необходими за въвеждането на еврото. Отново подчертавам, че възможността за последваща оценка съществува, ако правителството реши да я използва.

Имам две препоръки. Първата е да продължите да пазите държавния дълг нисък и да не поемате големи нови задължения. Втората – да направите всичко възможно да понижите инфлацията. Това не са просто „задачи“, които изпълнявате, за да въведете еврото. Начинът да се грижите за икономиката и за хората минава през изпълнението на тези мерки". 

Казано по друг начин, няма необходимост от „гъвкавост“ при оценката на критериите, защото България трябва да се присъедини към еврозоната, когато изпълни всичките – това е по-доброто решение и за страната, и за останалите 20 държави, които вече са част от валутния съюз. Какви са ползите от членството в него?

"Мисля, че доверието да се пътува и инвестира в България ще бъде много голямо. За тези, които искат да дойдат тук и са от държава от еврозоната, няма да се налага да обменят валута. Същото важи и за българите, които искат да пътуват до страни – членки на единния валутен съюз. Няма да има никакви такси за превалутиране.
За бизнеса, особено за компаниите, които искат да изнасят продукция, ще има много позитиви. Знаете, българската икономика е експортно ориентирана. С въвеждането на еврото износът към страни от еврозоната ще стане по-сигурен и по-евтин. Има много позитиви. Убеден съм, че въвеждането на еврото ще отвори и огромни възможности пред българската икономика".

Освен това България ще започне да взема решения във валутния съюз, тъй като ще седне на масата за определяне на паричната политика, а не единствено да консумира решенията за еврото, към което левът е обвързан с валутния борд. И преди нашия разговор, Донахю изреди още много предимства за членството в еврозоната, но тъй като монетата винаги има две страни, а времето за интервю е твърде ограничено, питам директно - в тези турбулентни за икономиката времена, точен ли е моментът да поискаме присъединяване към еврото и не поемаме ли твърде голям риск, ако станем част от валутния съюз? Как виждате икономическото представяне на еврозоната?

"Вярвам, че сега перспективите пред икономиката на еврозоната са много стабилни. Мнозина предсказваха рецесия, но тя не се случи. Говореше се за огромен срив, но не се стигна до такъв. Затова казвам, че перспективите са стабилни, а това е добър вариант за европейската икономика, която е пряко ударена от последиците от войната. Искаме да надградим тази стабилност с присъединяването на нови страни и с правилните решения, които да позволят по-висок растеж на икономиката".

Още преди да задам въпрос за пълномащабната война на Русия срещу Украйна, самият Донахю я споменава, защото тя е един от сериозните, ако не и основният, геополитически риск. Председателят на Еврогрупата използва определението „awful“– т.е. „ужасна“ война и във всеки свой отговор подчерта, че подкрепата е за украинския народ. А моят въпрос е за способността на Европейския съюз да подкрепя Киев „толкова дълго, колкото е необходимо“, каквото е официалното послание в условия на намаляваща подкрепа от Съединените щати и риск от пълното й прекратяване?

"Мисля, че ще продължим да подкрепяме украинския народ. Разбира се, съществува известна несигурност около това как Съединените щати ще продължат финансовата подкрепа за Украйна. От друга страна европейските лидери се договориха за допълнителна подкрепа от 50 милиарда евро за Киев за следващите три години. Посветени сме на подкрепата за украинския народ и неговите усилия за защита на свободата. Те са част от усилията Европа да защити собствената си сигурност. Убеден съм, че ще продължим да намираме начини и средства, с които да помагаме на украинците".

Един от инструментите, които Европейският съюз обмисля, е използването на финансовия ресурс от замразените руски активи или от приходите от тях. С тях могат да се закупят оръжия за Украйна или парите просто да бъдат предадени на Киев. Остава обаче неясен казусът с легитимността на подобно решение?

"Тази възможност се проучва в момента. Въпросът изобщо не е лесен, напротив – изключително сложен е. Насърчаваме България да приеме еврото. Аз лично я насърчавам. Именно в този аспект обаче трябва да гарантираме, че в глобалната икономика еврото продължава да бъде сигурна валута. Ето защо моят отговор е следният – проучваме възможността и какво да се случи с тези активи, включително каква роля могат да изиграят в бъдеще".

Донахю настоява всяко решение да бъде взето според международните норми и като се обърне внимание всички възможни негативни ефекти, също както при решенията за всички санкционни пакети срещу Русия заради водената от нея война. Европейският съюз е на крачка от това да приеме санкционен пакет срещу определи лица, който да носи името на руски опозиционер Алексей Навални.

Това обаче е само подробност от цялата картина, в която основният въпрос е санкциите срещу режима в Кремъл работят ли,  или биват заобикаляни?

"Санкциите са ефективни. Продължаваме с оценките какви допълнителни санкции могат да окажат влияние върху представянето на руската икономика. Трябва обаче да бъдем честни. Тяхното решение да превърнат икономиката си във военновременна я направи донякъде устойчива. Досегашната история на санкциите показва, че надценяваме ролята им краткосрочно, но я подценяваме в средносрочен план. Санкциите работят, но трябва да обърнем внимание, че Русия взе своите решения и намери други страни, които да и помогнат да финансира войната си".

От петък насам в Русия избират президент във вот с предизвестен край. Западът вече остро реагира в опитите на Москва да проведе избори и в незаконно присъединените територии – от Крим през 2014 до Донецк, Луганск и останалите след началото на пълномащабната война преди малко повече от две години. Засега легитимността на самия президентски вот не е директно оспорена, но председателят на Европейския съвет Шарл Мишел вече саркастично поздрави настоящия президент с победата „без опозиция, без свобода и без избор“. Могат ли изборите в Русия да се превърнат в нов повод за санкционен пакет?

"Вече имаме всички причини, за да налагаме санкции заради ужасната война, която се води срещу украинския народ. Изборите в Русия, които са с предизвестен резултат, няма да окажат влияние върху налагането на санкциите. Мотивът за тях е в пълномащабната война срещу Украйна".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


265
Още по темата: еврозонаевро
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
117
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Еврото фалира 2008 и 2012 с Гърция. Каквото направиха досега в бг от ЕС също се провали и закриха заводи, банки, приватизация и либерализация, после сложиха борт, че цените скочиха, а сега го махат, че пак цените скачат и остава да закрият и България накрая.
116
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Проблемът ба наднационалното управление при капиталистическия империализъм е, че точният адрес на властимащите е на хиляди левги от властнямащите. Какво би станало, ако се сменят Борисов и Доган с някой друг? Нищо! Много е вероятно следващите аватари на властта да са още по-алчни.
115
4
 
2
 
! Отговори
анонимен келеш преди 2 месеца
Минах по обяд на прибиране по Драган Цанков и пред посольството огромна опашака гласуващи!Кво прават толкова много от тези тук в България,а не си седат на хубавото в русия при Вовата?:):):)Някой,ако може да даде смислен отговор:):):)
114
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Ще има, ама за някои европейски икономики.Никой на запад нема интерес българите да са богати - да ни бяха приели в Шенген, като толкова са се загрижили за нас.....
113
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Властта винаги корумпира, това е азбучна истина и единственият начин е да се ограничи максимално властта над себеподобните. Властта никога не е институция, а както е казал Сталин в друг контекст, тя има име и точен адрес.
112
1
 
5
 
! Отговори
Териториален преди 2 месеца
Огромни дупки ще отвори в бюджета ни, ще обеднеем и ще ядем ЮЯ !
111
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Кое е това човече? Някой знае ли го? Икономист ли е? Финансист? Банкер? Някакво ирландско човече поставено от някого защото говори "правилните неща" с усмивка подобно на нашите Б0KЛУЦИ които всички познаваме. Стив Хенкел ясно го каза - причината да се махне борда е че искат да могат да изхарчат парите които го гарантират (около 80 милиарда) и да могат да теглят заеми без ограничение като другите задлъжняли в еврозоната (зоната на длъжниците).
110
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
СИВ се срина само, защото група руски апаратчици искаха да станат богати капиталисти. Истината е, че всеки апаратчик на този свят иска да стане богат капиталист, китайските комсомолци искат същото. Може би светът трябва да премине през всичко това и да стигнем до истински рестарт на цивилизацията или да приключим веднаж завинаги с рестартите
109
1
 
2
 
! Отговори
2 преди 2 месеца
До анонимен Къпят ни с марна вода ....
108
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Копейкии, пише ползи за българската икономика. Не, че ше има възможности за копейките. Вие искате путаринко да ви оправи ама никой дори от вас и опит не направи да иде там. Така, че ше си взимате манималките и ше чакате баба ви да вземе пенсия да имате за нета и планета.
107
1
 
8
 
! Отговори
Nick преди 2 месеца
Ще отвори възможност за по-лесното купуване на имоти в БГ от чужденци, та да станат апартаментите по 500к ЕУР и земята да гони 5-6к ЕУР за декър, това ще стане... Естествено децата ни ще бъдат роби и цял живот ще са под-наем на големите акули и няма да притежават нищо смислено-свое, точно както е в 'развития запад'
106
0
 
3
 
! Отговори
анонимен преди 2 месеца
... да бе, ДА....
105
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Обединеният Запад ни казва, че не може да загубим войната с Русия, защото целият свят ще разбере, че сме слабаци! Ами може би това е така, защото Обединеният Запад СА слабаци и защото те наистина СА слабаци, изпращат украинците да се бият с Русия вместо тях. Макрон е прав, ако Западът иска да се разпадне Руската федерация, е редно Западът сам да си свърши мръсната работа
104
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Мен лично какво ще ме стопли,че заплатата ми от 1500 лв ще стане 750 евро.ще ми качи стандарта на живот,или ще намали цените на ток,вода,храни,лекарства? Толкова до ползите от на гол тумбак чифте пищови,ама европейски
103
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
До Анонимен 114 А сега се връщащ в османска империя без лев. Ако не си роб, няма евро.
102
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Сапунисват ни само какво евро, какви пет лева. Нас проблема ни е че нямаме качествено образование и работливи млади хора. И от там всички други проблеми - здравеопазване, икономика и т.н. Слаб народ, слаба държава. Еврото не ни интересува. И без това Европа е фалирала вече
101
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Новина: Откриха 100 - годишен масов гроб в македонско село, подозират, че останките са на българи.
100
1
 
6
 
! Отговори
Гответе се да барате преди 2 месеца
Дойде ли еврото ще гладуваме. Да знаете!
99
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
В Библията има една притча за това как Бог разрушил Вавилонската кула и разбъркал езиците на народите така, че те да не могат да говорят помежду си. Идва да ни каже, че проблемите на империята човечеството ги познава от време но и че централизираното управление крие повече рискове за човечеството, отколкото националното такова. Доказано е, че ако в една система попадне вирус, то цялата система може да се зарази т.е., ако централизирано се вземат лоши решения, цялата система може да се срине.
98
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
За 116 Не съм 93, до когото си писал, ама специално погледнах определението за "експортно ориентиране икономика". То гласи "Експортно ориентираната икономика е тази, която разчита в голяма степен на външното търсене на своите стоки и услуги." Е!?? Българската икономика не разчита на износ, а на внос. Изключваме оръжейната промишленост - нека се разплащат с партньорите от НАТО както искат. Край на препоръките за еврото, и агитацията каква полза ще имаме, ако не ходим вече до чейнжбюрата.