Учени разгадаха ролята на "излишната" ДНК

Експерти обясняват как тя контролира гените
Обновена: 6 сеп 2012 13:12 | 6 сеп 2012 13:12, Петя Славова
28
Учени разгадаха ролята на "излишната" ДНК
Снимка: Reuters

Една от най-големите тайни в генетиката бе разгадана - несправедливо наричаната "излишна" или "отпадъчна" ДНК всъщност играе активна роля в контрола на гените, съобщават Франс прес и в. "Дейли телеграф".

Постижението е на международна армия от учени. Резултатът от проучванията им са окачествени като най-големия пробив в генетиката през последното десетилетие след декодирането на човешкия геном.

Тяхното откритие обяснява как части от ДНК, за които дълго време се смяташе, че не играят никаква роля и бяха нарочени за излишни, всъщност образуват сложно "контролно табло" за гените на човека.

Очаква се разгадаването на тайната на "тъмната ДНК материя" да доведе до разработването на нови лекарства и методи за лечение чрез точното определяне на ключови области от генома, които причиняват болести като рак, пише БТА.

Известно е, че някои "превключватели" са свързани със заболявания като болест на Крон, диабет в детска възраст и шизофрения. Специалистите припомнят, че само между един и два процента от човешкия геном съдържа кодиращи гени, които носят инструкциите за синтеза на протеини, необходими за изграждането на клетките. Останалата част от генома и особено отдалечените отгените райони - т. нар. "некодираща ДНК" - дълго време бяха смятани за лишени от функции и презрително бяха наричани "излишна" или "отпадъчна" ДНК.

В новия проект, известен като "ENCODE", учените са установили, че 80 процента от "излишната" ДНК играе активна роля и определя как и къде да се синтезират протеини. В частност специалистите са открили 4 милиона генетични "превключвателя" за индивидуалните гени, които диктуват тяхната активност или бездействие. Изследователите напомнят, че един ген може да бъде "включен" или "изключен".

Детайлната карта на четирите милиона части от ДНК, които регулират дейността на човешките гени, е съставена въз основа на 30 проучвания, публикувани във водещи научни издания като сп. "Сайънс" и сп. "Нейчър". В проекта са участвали 442 учени от 32 институции от редица страни, сред които САЩ, Великобритания, Испания, Швейцария и Япония.

През последните две десетилетия учените започнаха да осъзнават, че несправедливо наричаната "излишна" или "отпадъчна" ДНК трябва да има някаква функция, тъй като изглежда влияе върху предразположението към болести. За всички тях обаче е изненадващо да открият каква значителна част от некодиращата ДНК играе активна роля.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


28
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
1
14
 
28
 
! Отговори
Уркото преди 11 години
Нека разработването на оръжия, насочени директно към човешкото ДНК започне... СЕГА!!!