За какво е полезен шафранът?

Може да намали риска от развитието на рак
30 юли 2019 22:40, Михаела Лазарова
2
За какво е полезен шафранът?
Снимка: istock

Знаете ли коя е най-скъпата подправка в света? Това е шафранът. Малките близалца и част от стеблото на шафрановия минзухар се събират на ръка, след което се изсушават. Процес, който е трудоемък, скъп, което логично завишава и продажната цена на подправката.

Шафранът расте естествено в Южна Азия и се използва от хиляди години като естествен лек, в готварството, дори за рисуване на фрески. Днес той се използва главно в кулинарията, но освен че добавя повече вкус и цвят на ястията, шафранът има редица ползи за здравето, сред които подобрява настроението, намалява риска от сърдечни проблеми, развитие на болестта на Алцхаймер, макулна дегенерация. Как още ни помага да бъдем по-здрави, вижте в следващите редове.

Богат на антиоксиданти

Шафранът съдържа голямо разнообразие от растителни съединения, които действат като антиоксиданти, като кроцин, кроцетин, сафранал и кемпферол. Те предпазват клетките от вредното влияние на свободните радикали.

Кроцин и кроцетин са каротеноидни пигменти, на които подправката дължи своя невероятен цвят. И двете съединения предпазват мозъчните клетки от прогресивно увреждане, но спомагат и за намаляване на апетита и подпомагат отслабването.

Направете го част от вашата диета

Някои подправки могат да бъдат верни съюзници в загубата на излишните килограми. Шафранът е една от тях. Редовната му консумация може да помогне за намаляване на апетита, индекса на телесна маса, обиколката на талията и общата мастна маса. Шафранът е основна съставка и в някои добавки за отслабване.

Повече по темата може да прочетете в Az-jenata.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


2
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
2
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Това в кой учебник го пише?"предпазват клетките от вредното влияние на свободните радикали"
1
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Тази информация от някой учебник по диетология ли е, научни изследвания или поредното съчинение в женско списание?