Защо ни се доспива след хранене?

Понякога усещането за умора е заради изяденото количество
8
Защо ни се доспива след хранене?
Снимка: Istock

На всеки се е случвало след хранене да му се прииска да си легне за една кратка дрямка. На някои хора дори им се случва постоянно. За жалост, невинаги можем да си позволим почивка след хранене, а мудността определено пречи да довършим задачите си за деня. Има редица фактори, които могат да допринесат за това да сте по-уморени след хранене. Ето някои от тях.

Консумирате алкохол заедно с храната

Обичате към вкусно ястие или салата да добавяте и чаша вино? Тогава не се учудвайте, че след това усещате спад на енергия. Алкохолът потиска централната ни нервна система, което ни кара да се чувстваме сънливи, смятат западни учени. Този седативен ефект не трае дълго, но ако консумираният алкохол е вечер, близо до времето, в което обикновено си лягате, сънят ви може да не е спокоен.

Консумирате храни с триптофан

Някои храни могат да нарушат качеството на съня ни, докато други могат да ни направят по-сънливи, особено тези, които съдържат триптофан. Това е аминокиселината, която се съдържа в пуешкото месо и други богати на протеини храни като соя, спанак, яйца, сирене, тофу, риба и други.

Тялото ни използва триптофана, за да синтезира серотонин, който е невротрансмитер, помагащ за регулиране на съня. Възможно е повишеният синтез на серотонин да е отговорен за сънливостта ви след хранене, ако в менюто ви е имало някоя от изброените храни.

Ястието ви е било богато на въглехидрати и мазнини

Някои от любимите ни и не чак толкова здравословни храни могат да ни накарат да се усещаме мудни след консумация, особено ако съдържат големи количества въглехидрати и мазнини. По време на процеса на храносмилане, в тънките черва се синтезира храносмилателният хормон холецистокинин.

Когато хапваме по-тежки храни, с високо съдържание на захар, вредни въглехидрати и мазнини, като парче пица например или fast food, тогава се синтезира холецистокинин, който подпомага разграждането на мазнините и протеина. Някои западни изследвания показват, че има връзка между високите нива на този храносмилателен хормон и сънливостта.

Повече по темата може да прочетете в Az-jenata.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


8
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
4
0
 
9
 
! Отговори
ДЕБЕЛ преди 2 години
НАПЛЮСКАМ СЕ И ЛЯГАМ ДА УМИРАМ... И ТАКА 70 ГОДИНИ.
3
1
 
7
 
! Отговори
Древните римляни: преди 2 години
"След всяко ядене, хиляда крачки-"
2
0
 
4
 
! Отговори
До 1 от Ямб.цървул преди 2 години
Напълно си прав.А иначе статията е разтегнат локум!
1
2
 
13
 
! Отговори
Край преди 2 години
Това е най-естественото нещо на света. Това с обилните закуски и после да си активен са живи глупости. След 30 закуска не трябва да има - обяда нещо на крак - вечер солидна вечеря. След обилно похапване всяко животно дреме и си храносмила. Сит лъв антилопи не гони.