Как ще се отрази на България връщане на световната криза?

Бизнесът и анализаторите като цяло не са оптимисти
Обновена: 10 авг 2011 15:09 | 10 авг 2011 09:14,
80
Как ще се отрази на България връщане на световната криза?
Снимка: Getty Images/Guliver Photos

В края на миналата седмица, след понижаване на кредитния рейтинг на САЩ от международната агенция Standard&Poor's фондовите пазари в света тръгнаха надолу. Това се случи и на Българска фондова борса (БФБ).

Това навежда на мисълта за началото на световната криза отпреди няколко години. Тя започна със срив на имотния пазар в САЩ, бързо премина във финансова криза, а след това – и в световна икономическа. Още тогава някои световноизвестни икономисти прогнозираха, че кризата би могла да има и втори „пик“, т.е. да има и втора фаза (“W”).

Затова сега попитахме бизнеса и анализатори как според тях ще се отрази на България евентуално връщане на световната криза. Коментарите са на основата на данните към момента. Оказа се, че като цяло прогнозите не са оптимистични.
 
Камен Колев – зам.-председател на Българска стопанска камара (БСК)

През последните дни има сериозен спад на световните фондови борси, това се отрази вече и на БФБ. Ако разгледаме въпроса по-глобално, нова криза би се отразила на българския износ, в посока на намаляване на приходите от експорт. Бих казал, че ще бъдат засегнати основни наши експортни стоки.

Ние сме вторият износител в света на електролитна и неелектролитна мед, като тази стока заема около 13% от целия ни износ. А само за последната седмица цените на медта паднаха от 9900 на 9100 долара за тон. На друга наша основна експортна стока – горивата, цените също падат на международните пазари. Секторът машиностроене също е засегнат от кризата.

След като външното потребление като цяло се свива, а нашият ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) се „крепи“ на износа, то това означава, че икономическият ни ръст би се забавил.

Има и друга опасност и тя е вдигането на инфлацията, която може да бъде привнесена отвън. Причината е, че част от европейските страни, както знаем, имат висока задлъжнялост. А този проблем се решава или със съкращаване на разходите, или с печатане на повече пари и съответно вдигане на инфлацията.  

Георги Прохаски – председател на Центъра за икономическо развитие (ЦИР)

През последните дни настъпиха дълбоки корекции на фондовите борси. Като имам предвид състоянието на нещата към момента, мнението ми е, че в близките дни положението ще се стабилизира и няма да се стигне до нова световна криза.

Обаче световният икономически ръст ще бъде несигурен и на ниски нива, какъвто впрочем ще бъде и нашият ръст на БВП, както вече ЦИР прогнозира.

Поне към момента няма фундаментални причини, които да сочат връщане на икономическата криза. Защото спадът на борсите, най-общо казано, е реакция на непоследователната политика на САЩ и ЕС относно външния дълг. И именно това задълбочи една нормална корекция на фондовите пазари. Но въпреки това към момента не смятам, че това ще доведе до икономически спад.

Симеон Елазаров – изпълнителен директор на Софийската стокова борса (ССБ)

Много хора се плашат от нова рецесия, но и да има такава – а към момента не смятам, че ще има, – то тя не е толкова „страшна“. Защото, общо взето, рецесията трае например година. Докато депресията може да продължи много по-дълго – да си спомним голямата депресия в САЩ, започнала от 1929 г. и траяла около 10 години.

Така че опасно е, ако се задържим с години във фазата „депресия“ на икономическия цикъл, в която сме в момента. При тази фаза няма никакъв или има слаб ръст на БВП, т.е., образно казано, икономиката е в „летаргичен сън“.

Едни от най-характерните признаци на такова състояние на икономиката са: свито вътрешно потребление, свити преки чуждестранни инвестиции (ПЧИ), намаляване (ръста) на износа, намаляване на заетостта.

Потреблението у нас продължава да се свива, въпреки че излизаме от кризата. Хората продължават да смятат, че „най-лошото“ още не е минало, и държат спестяванията си в банките, вместо да ги харчат. Фирми, особено малки, продължават да фалират, т.е. не се увеличава търсенето и на инвестиционни стоки. Всичко това не стимулира производството и няма „оживление“ на икономиката.

Заетостта, т.е. броят на заетите у нас, продължава да намалява, което означава, че икономиката е в депресия.

За „оживление“ биха допринесли чуждите инвестиции, особено в производството, но у нас за миналата година те бяха в пъти по-ниски от 2008 г., а за първите 5 месеца на тази годината са дори отрицателни.

Износът, който е в основата на ръста на БВП през последните месеци, вече расте с по-бавни темпове. И при евентуално забавяне на световната икономика то темповете му ще намалеят още повече.

Ще отбележа, че според мен не би трябвало механично да се сравнява ръстът на много различни по големина и степен на развитие икономики. Така например при големия спад на икономиката ни по време на кризата, то ръст сега от 2-2,5% е слаб и на практика почти няма да се усети от населението и бизнеса. Необходими са ни много по-високи ръстове на БВП, за да „догонваме“ европейските икономики.

Още анализи от Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


80
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
19
1
 
22
 
! Отговори
Здравко преди 12 години
Не ми се мисли като дойде зимата и се завърнат сезонните работници по бюрата по труда, може да се наложи да заръфаме магистралите:)) Сега е добре,доматки,диня,прасковки,сиренце от 3 лева ама после........:(((
18
1
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Бойка каза че ще направи България за няколко години като Германия хахаха колко много смешки
17
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Началникът на кабинета й Антонио Палоци бе принуден да напусне поста си преди два месеца след повдигнати въпроси как е спечелил милиони с консултантска фирма, докато е бил депутат през 2006-2010 г. я зяконни ли са парите от консултации на нашиге политици2Биха ли станали консултанти и биха ли спечелили тези пари ако не бяха на тези постове2това си е корупция но провителствата мълчат и червените дерибеи и днешните гербери1нищо ново под слънцето
16
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
НА СНИМКАТА Е ПОКАЗАНО НОВ ВИД БЕЗПЛАТНА ТОАЛЕТНА ХАРТИЯ ИЗРАБОТЕНА ИЗЦЯЛО ОТ АМЕРИКАНСКА ДОЛАРОВА БАНКНОТА.СТАНА ЯСНО 4Е ТЕЗИ САЩ-БАНКНОТИ НЕ СТАВАТ ЗА НИЩО ОСВЕН ЗА ЗАБЪРСВАНЕ НА Г*ЗОВЕТЕ .ВНИМАНИЕ. ХОРАТА С НЕЖНА 4УСТВИТЕЛНА КОЖА ДА НЕ ИЗПОЛЗВАТ ТАЗИ ТОАЛЕТНА ХАРТИЯ,МНОГО Е ТВЪРДА ,ИЗРАБОТЕНА Е ОТ НЕКА4ЕСТВЕНА ХАРТИЯ И Е ОБРАБОТВАНА С ОТРОВНИ БОИ И ХИМИКАЛИ КОИТО ЩЕ ДОВЕДАТ ДО КОЖНИ ИНФЕКЦИИ.ЕДИНСТВЕНИЯ МАСОВ ПОТРБИТЕЛ НА ТАЗИ Т.ХАРТИЯ СА МУТАНТИТЕ ОТ САЩ,ТЪИ КАТО Е ИЗВЕСТНО ЗА ТЯХ 4Е ТЕ СА МНОГО ЛАКОМИ ,АЛ4НИ ГРАНДОМАНИ .
15
1
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
ГЕРБ ще има повод за да оправдава некадърността си с кризата....Ще ни се отрази "положително"...
14
2
 
38
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Я питайте *** на Боко Тиквата - Цветелина Бориславова-дали има криза! Кризата е само за обикновените хора, които си изкарват парите с честен труд.
13
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
В Русия май няма криза
12
1
 
15
 
! Отговори
Слави преди 12 години
Криза еееееееееееееееееееее, вънка вие вук, Дянкоооооов маааа... пръжки с лук
11
1
 
17
 
! Отговори
маке преди 12 години
ей стига с тея кризи оти че фанем веке сопата
10
1
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Най-великия световен финансист Дянков каза, че ние сме най-добре от всички и другите трябва да се учат от нас ...
9
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
какво е туй криза че нещо не схбащам
8
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Стига сте ни занимавали с фурнаджийската лопата Георги Прохаски!А този измислен Център за икономическо развитие за нищо не го бива.
7
2
 
7
 
! Отговори
ТъП преди 12 години
Кой туй на снимката?
6
0
 
24
 
! Отговори
БТК преди 12 години
Тя предната още не си е заминала,така че .... Още ни държи влажно,ще поемем следващият удар!
5
2
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Ако можеха и заплатите ни да се застъпват като кризите щеше да е супер.Аме стига само за 10 дена и после-заем.
4
7
 
29
 
! Отговори
Данте преди 12 години
А, добре им дошло на ГЕРБ новата криза ,сега поне няма да се притесняват от въпросите-защо не се вдигат доходите и населението обеднява в геометрична прогресия!:)))
3
4
 
18
 
! Отговори
Дянков преди 12 години
нема страшно братя,тепам кризи с голи ръце
2
1
 
32
 
! Отговори
Men преди 12 години
Че ние кога сме излиза ли от криза?
1
2
 
38
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Ами ние от 1990 не сме излизали от нея

Спонсорирани публикации