Как ще се отрази на България връщане на световната криза?

Бизнесът и анализаторите като цяло не са оптимисти
Обновена: 10 авг 2011 15:09 | 10 авг 2011 09:14,
80
Как ще се отрази на България връщане на световната криза?
Снимка: Getty Images/Guliver Photos

В края на миналата седмица, след понижаване на кредитния рейтинг на САЩ от международната агенция Standard&Poor's фондовите пазари в света тръгнаха надолу. Това се случи и на Българска фондова борса (БФБ).

Това навежда на мисълта за началото на световната криза отпреди няколко години. Тя започна със срив на имотния пазар в САЩ, бързо премина във финансова криза, а след това – и в световна икономическа. Още тогава някои световноизвестни икономисти прогнозираха, че кризата би могла да има и втори „пик“, т.е. да има и втора фаза (“W”).

Затова сега попитахме бизнеса и анализатори как според тях ще се отрази на България евентуално връщане на световната криза. Коментарите са на основата на данните към момента. Оказа се, че като цяло прогнозите не са оптимистични.
 
Камен Колев – зам.-председател на Българска стопанска камара (БСК)

През последните дни има сериозен спад на световните фондови борси, това се отрази вече и на БФБ. Ако разгледаме въпроса по-глобално, нова криза би се отразила на българския износ, в посока на намаляване на приходите от експорт. Бих казал, че ще бъдат засегнати основни наши експортни стоки.

Ние сме вторият износител в света на електролитна и неелектролитна мед, като тази стока заема около 13% от целия ни износ. А само за последната седмица цените на медта паднаха от 9900 на 9100 долара за тон. На друга наша основна експортна стока – горивата, цените също падат на международните пазари. Секторът машиностроене също е засегнат от кризата.

След като външното потребление като цяло се свива, а нашият ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) се „крепи“ на износа, то това означава, че икономическият ни ръст би се забавил.

Има и друга опасност и тя е вдигането на инфлацията, която може да бъде привнесена отвън. Причината е, че част от европейските страни, както знаем, имат висока задлъжнялост. А този проблем се решава или със съкращаване на разходите, или с печатане на повече пари и съответно вдигане на инфлацията.  

Георги Прохаски – председател на Центъра за икономическо развитие (ЦИР)

През последните дни настъпиха дълбоки корекции на фондовите борси. Като имам предвид състоянието на нещата към момента, мнението ми е, че в близките дни положението ще се стабилизира и няма да се стигне до нова световна криза.

Обаче световният икономически ръст ще бъде несигурен и на ниски нива, какъвто впрочем ще бъде и нашият ръст на БВП, както вече ЦИР прогнозира.

Поне към момента няма фундаментални причини, които да сочат връщане на икономическата криза. Защото спадът на борсите, най-общо казано, е реакция на непоследователната политика на САЩ и ЕС относно външния дълг. И именно това задълбочи една нормална корекция на фондовите пазари. Но въпреки това към момента не смятам, че това ще доведе до икономически спад.

Симеон Елазаров – изпълнителен директор на Софийската стокова борса (ССБ)

Много хора се плашат от нова рецесия, но и да има такава – а към момента не смятам, че ще има, – то тя не е толкова „страшна“. Защото, общо взето, рецесията трае например година. Докато депресията може да продължи много по-дълго – да си спомним голямата депресия в САЩ, започнала от 1929 г. и траяла около 10 години.

Така че опасно е, ако се задържим с години във фазата „депресия“ на икономическия цикъл, в която сме в момента. При тази фаза няма никакъв или има слаб ръст на БВП, т.е., образно казано, икономиката е в „летаргичен сън“.

Едни от най-характерните признаци на такова състояние на икономиката са: свито вътрешно потребление, свити преки чуждестранни инвестиции (ПЧИ), намаляване (ръста) на износа, намаляване на заетостта.

Потреблението у нас продължава да се свива, въпреки че излизаме от кризата. Хората продължават да смятат, че „най-лошото“ още не е минало, и държат спестяванията си в банките, вместо да ги харчат. Фирми, особено малки, продължават да фалират, т.е. не се увеличава търсенето и на инвестиционни стоки. Всичко това не стимулира производството и няма „оживление“ на икономиката.

Заетостта, т.е. броят на заетите у нас, продължава да намалява, което означава, че икономиката е в депресия.

За „оживление“ биха допринесли чуждите инвестиции, особено в производството, но у нас за миналата година те бяха в пъти по-ниски от 2008 г., а за първите 5 месеца на тази годината са дори отрицателни.

Износът, който е в основата на ръста на БВП през последните месеци, вече расте с по-бавни темпове. И при евентуално забавяне на световната икономика то темповете му ще намалеят още повече.

Ще отбележа, че според мен не би трябвало механично да се сравнява ръстът на много различни по големина и степен на развитие икономики. Така например при големия спад на икономиката ни по време на кризата, то ръст сега от 2-2,5% е слаб и на практика почти няма да се усети от населението и бизнеса. Необходими са ни много по-високи ръстове на БВП, за да „догонваме“ европейските икономики.

Още анализи от Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


80
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
59
5
 
9
 
! Отговори
гурбетчия преди 12 години
Мъчно ми е да ви го кажа ,но в Бг. винаги е било криза , криза е в момента и криза ще бъде за в бъдеще ! Когато го осъзнаете това ,ще ви е по-лесно да приемете мизерията ,но ако си въобразявате ,че ще се оправите ,ще ви е много мъчно и жално когато не можете да постигнете очаквания резултат ! Приемете действителността и възможностите си такива каквито са !
58
2
 
3
 
! Отговори
:) преди 12 години
Глупаците в интернет се познават по неграмотността си, или от факта, че пишат само с главни букви. Приканвам ви като видите такова мнение да не го четете.
57
1
 
4
 
! Отговори
ив преди 12 години
Китайски комунизум му е майката или руската хармония с природата - човек и плод = алкохолизъм.
56
1
 
10
 
! Отговори
нн преди 12 години
летяла си кризата над щатите,германия,франция,испания..летяла,летяла и като стигнала над българия възкликнала.....ех,друго си е у дома...
55
3
 
13
 
! Отговори
х преди 12 години
ЗАПОМНЕТЕ! НИЕ СМЕ В ПОСТОЯННА КРИЗА ВЕЧЕ ЦЕЛИ 21 ГОДИНИ. ОТ НИЩО НЕ НИ Е СТРАХ Г-Н ДЯНКОВ. ДОКАТО ВАС ВИ ГОНЕХА ОТ ДРУГИ ДЪРЖАВИ, В КОИТО СЕ О..ЗАХТЕ, НИЕ ТУК ИЗСТРАДВАХМЕ ТАЯ И ОЩЕ МНОГО КРИЗИ.
54
5
 
10
 
! Отговори
До Ани преди 12 години
СМЯТАМ ЧЕ ДОКАТО НЕ СЕ ПОСТРОЯТ ЗАВОДИ ,ФАБРИКИ И ТАКА НАРЕЧЕНИ ТКЗС------А смяташ ли да постъпиш на работа в така наречените ТКЗС и да газиш в *** гумените ботуши? Или смяташ, че млекцето тече от един лъскав кран на стената?
53
9
 
1
 
! Отговори
До № 52 преди 12 години
През соца, когато всичко беше държавно, колко пъти България е била фалирала,а? Знаеш ли? Говориш глупости Ани!
52
7
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
АКО ВСИЧКО Е ДЪРЖАВНО ,КРИЗА НЯМА ДА ИМА ,СИВА ИКОНОМИКА НЯМА Д А ИМА И ВСЕКИ ЩЕ РАБОТИ ТОВА ЗА КОЕТО Е УЧИЛ
51
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
АКО ВСИЧКО Е ДЪРЖАВНО ,КРИЗА НЯМА ДА ИМА ,СИВА ИКОНОМИКА НЯМА Д А ИМА
50
0
 
19
 
! Отговори
до 45 преди 12 години
Не е съвсем така! Частния бизнес плаща заплати на работниците си, както данъци и осигуровки върху тях /голяма част от официалната заплата се крие за да се плащат по-малко данъци или никакви/. Повечето фирми крият част от печалбите, респективно данъците върху тях! Остават ДДС и акцизи, НО познай тях кой ги плаща - всички ние обикновените хора! Ха сега познай защо някои са неприлично богати, а други едвам свързват 2-та края?
49
4
 
6
 
! Отговори
Патилан преди 12 години
Да попитам: Няма ли в някой Цирк свободно вакантно място, та да го вземат тоз "*** Дянков", на работа, поне тогава всички да му се посмеем с кеф?! В България ще се повтори времето на "Иван Костовите Пирамиди", Когато същия изманик заедно с Джордж Сорос и СИЕ обраха Българите. Ще има повторение на филма, само че днес ще е в световен мащаб. В България виждам "огромни опашки пред Банките и едни "обезценени пари". Също ще изчезне и.....Фалшивата система основана на измами и банкови манипулации на NYSE, New York Stock Exchange. ВСИЧКО ТАМ Е ЕДНА ГОЛЯМА ЛЪЖА ........САЩ СА НАЙ-ГОЛЕМИЯ ДЛЪЖНИК В ИСТОРИЯТА. Обама и Измисления Европейски Съюз сега са се притеснили, а когато ограбваха Българите заедно с "Бандитската Мафиостка Американска Групировка", не бяха притеснени. Сега "много тежко положението", как да си признаят че Америка е фалирала още преди 3 години, когато е ставало "Голямото източване на финанси". Казано с по-прости думи, съвсем професионално са манипулирали "Стадото" , като са го водили умело към "Пропаста", и сега го изоставят на "Вълците". Фалшива американска система основана на измами и банкови манипулации. Акциите-тоест "ценните книжа", съвсем скоро ще стават само за "тоалетна хартия" както и Измисления Долар!!!
48
0
 
10
 
! Отговори
До № 39 преди 12 години
В България огромни парични средства са на депозит, за лихви и не в оборот. Чии са огромните спестявания, а? Сива икономик - журналистическа глупост. Данъчната тежест е непоносима и неплатима, поради малките обороти заради парите извън оборот.
47
0
 
10
 
! Отговори
Луцифер преди 12 години
,,Инвестициите за първите 5 месеца са отрицателни,,.Дали заради ,,ниските,, данъци или за това,че в министерствата си раздават премии по 5100 лв.
46
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
ЗА БОГАТИЯ ДЪРЖАВАТА Е НЕГОВИЯ ДЖОБ,ТОЙ НЕ МИСЛИ ЗА ДЪРЖАВАТА КОЯТО ТРЯБВА ДА СЕ ПОГРИЖИ ЗА БЕДНИТЕ ,БЕЗРАБОТНИТЕ ,СОЦИАЛНО СЛАБИ ,ИНВАЛИДИ ,СИРАЦИ И ПЕНСИОНЕРИ ,СЛЕД КАТО НЕГОВИЯ ДЖОБ Е ПЪЛЕН ДРЕМЕ МУ ДАЛИ ИМА ДЪРЖАВА
45
7
 
12
 
! Отговори
До Ани преди 12 години
Ани, частният бизнес плаща данъците, издържа бюрокрацията, бюджетните. На бюджетните никога не стигат парите и държавите задлъжняват към банките. Не частниците, а бюджетните създават дълговите кризи.
44
12
 
7
 
! Отговори
АНИ преди 12 години
ДОКАТО ИМА ЧАСТЕН БИЗНЕС ,ЩЕ ИМА СИВА ИКОНОМИКА И ПРАЗНА ДЪРЖАВА ,ТОГАВА ДЕМОКРАЦИЯТА ЩЕ Е *** ДУМА
43
12
 
15
 
! Отговори
АНИ преди 12 години
НЕ СЪМ КОМУНИСТКА ,НО СМЯТАМ ЧЕ ДОКАТО НЕ СЕ ПОСТРОЯТ ЗАВОДИ ,ФАБРИКИ И ТАКА НАРЕЧЕНИ ТКЗС,ДОКАТО ЗА ВСЕКИ БЪЛГАРИН НЕ С Е НАМЕРИ РАБОТА ,ДОКАТО СЕ ДЕЛИМ НА БЕДНИ И БОГАТИ ВМЕСТО ДА ОБЕДЕНИМ УСИЛИЯТА -КРИЗА ВИНАГИ ЩЕ ИМА И ПО ЗЛЕ ЩЕ СТАВА
42
0
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
знаете ли че средната англичанка ( а и всяка жена на запад ) всеки ден пълни една огромна количка от местния супермаркет, да не говорим за сметките и за ток, вода, бензин и т.н.т.баба Гинка от Гинци си има градинка, къща и си купува единствено хляб, а сметките и за ток и вода заедно са 10 лева на месец.Познайте на кой ще се отрази икономическата криза.
41
6
 
26
 
! Отговори
24 преди 12 години
Ситуацията в България е като в приказката за магарето на Настрадин Ходжа-точно го научил да яде камъни и то умряло. У нас пък асфалта е на корем-да ви е сладко.
40
2
 
19
 
! Отговори
Karl Marx преди 12 години
Как буржоазията преодолява кризите? Чрез подготовката на нови кризи, още по-всестранни и изпълнени с още по-голямо насилие. И чрез намаляване на средствата за предотвратяване на кризите.Karl Marx (1876)

Спонсорирани публикации