Жилищата - все по-достъпни

Вноската за жилище се покрива с около 49% от средната заплата за страната
Обновена: 30 яну 2014 14:02 | 30 яну 2014 13:54, Миглена Иванова
65
Жилищата - все по-достъпни
Снимка: Creative Commons

Достъпността на жилищата се е подобрила през 2013 г. Данни на компанията за недвижими имоти „Адрес“ сочат, че в момента месечната вноска по кредит за жилище е около 49% от средната заплата за страната. В началото на 2013 г. месечната вноска по ипотечен кредит е била 55% от средната заплата, съобщи на пресконференция Георги Павлов, изпълнителен директор на компанията.

В периода 2000 - 2009 г. месечната вноска е била в по-малка или по-голяма степен по-висока от средната работна заплата за страната, допълва Павлов.

От агенцията отчитат засилване на активността на жилищния пазар през последната година. Данните на компанията показват, че сделките като цяло за страната са нараснали с 9 на сто през 2013 г. в сравнение с 2012 г. В София сделките са се увеличили с 10 на сто, във Варна и Бургас – по 13-14 на сто, а в Пловдив – с 15 на сто, сочат още данните на компанията. Скъсил се е и периодът за сключване на сделка – около половината от сделките на компанията са били сключвани до 3 месеца, а една четвърт – до 30 дни.

През 2013 г. се наблюдава и ръст на сделките с по-големи като площ имоти. Делът на закупените тристайни жилища се е изравнил с този на двустайните и в момента двата вида апартаменти формират по около 33 на сто от всички реализирани сделки.

Заради спада на цените в момента за покупка на тристаен апартамент е необходима същата инвестиция, каквато е била за двустаен преди няколко години.

От компанията отчитат и ръст на закупените парцели и на многостайните апартаменти. Очаква се раздвижване и на пазара на луксозни жилища.

От агенцията отчитат стабилизиране на цените като цяло, като в някои градове се наблюдават и леки ръстове до 1 процент. Спадът в останалите градове остава в границите 1-3%. Георги Павлов прогнозира, че цените ще започнат да вървят постепенно нагоре, първо вероятно в населените места, където цените са по-ниски, и тенденцията ще се разпространява.

В София средната цена на жилищата през 2013 г. е била 658 евро за кв. м, което е с близо 1% над нивата от 2012 г. Във Варна, Бургас и Пловдив е отчетен спад от порядъка на 0,4-0,9%.

Според „Адрес“ жилищният пазар има потенциал за изграждане на ново строителство заради засиления интерес към нови, качествени имоти с добро разположение.

Най-предпочитаното жилище остава в ценовия диапазон до 50 хил. евро, като очакванията на експертите са границата да се повиши до около 55 хил. евро през тази година. Продължават да се приближават и очакванията на продавачите и купувачите за цените и отстъпките от офертната цена продължават да се свиват.

Повечето от купувачите (над 80 на сто) продължават да търсят имот, за да живеят с него, но около 10 на сто купуват с цел инвестиция, което е с 2-3% повече спрямо 2012 г. Ключовата причина за продажба остава необходимостта от пари. Расте и броят на продавачите, които искат да инвестират парите от продажбата в покупка на нов имот. Около 15 на сто от продавачите излизат на инвестиция, а още толкова се преместват.

Според Георги Павлов опасенията, че политическата ситуация ще повлияе на пазара на имоти, не се сбъднаха. „Надценява се значението на политиката в ежедневния живот, по-голямо значение има икономическото им състояние и чувството им за сигурност. България леко върви напред, спря спадът на заетостта, може да се очаква ръст на потреблението и икономиката от порядъка на 1-3%, но това не е чак толкова лошо в сравнение с предишните години”, коментира той.

Пазарът на наеми е останал стабилен и през 2013 г. Най-търсени са били жилищата с наем около 300 лева.

Раздвижване се отчита и на пазара на малки търговски обекти, най-вече за магазини за биопродукти и здравословни храни, както и заведения за бързо хранене, отчитат още от агенцията.
За настоящата година експертите очакват активността на жилищния пазар да продължава да расте, както и да се появят повече купувачи за инвестиция. Очаква се и ръст на сделките, осъществявани от българи, живеещи в чужбина.

Още новини за имоти четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


65
Още по темата: жилищен пазар
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
57
0
 
0
 
! Отговори
малее преди 10 години
Незнаех че са станали по достъпни.Утре първо в банката отивам, ще взема 2-3 панелкище стана богат.Егати кефа вече сме добреее.
56
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
v tia koprori se jivee tva jilishta li sa po 70 80 120 kvadrata,horata jiveiat v jilishta na zapad i kypyvat na 120 180 xilidi evro nosa po 250 kvadrata qko stroitelstvo a ima i takiva po 530 kvadrata no tam vzimat 2 3 4 xilidi evro zaplati ne kato balgarite po 350 800 leva treta klasa xora.
55
0
 
2
 
! Отговори
stroitel преди 10 години
takava vie i stroitelstvoto ,stroil sam 7 bloka cenata e 150 180 evro na kvadrat do kluch prodajnata 10 pati poveche bash dalavera no i materialite sa vtoro i treto kachestvo samo fibrana i sreriopora parvo .takache ne migi razpraviaite za lyksove otvanka lice otvatre trice .
54
1
 
10
 
! Отговори
xx преди 10 години
Цените на жилищата в Бългаия са неоснователно високи както всичко останало.Живея в Пловдив,в стара /от 1985/ малка кооперация в центъра.От 8 апартамента 3 са празни от години и само в един има младо семейство с едно дете.Останалите сме над 40 годишни. Като се замислих, оказа се че в блоковете на майка ми и тъщата положението е същото, дори по-лошо, а в новите сгради светят не-повече от 30% от прозорците, явно и там хората са малко, а децата съвсем.Какви перспективи,нацията си отива...
53
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
до 52:Пич ако си мислиш че като емигрираш и там ще ти дадат кредит с 1% лихва... много се лъжеш. На Запад много по-малко хора притежават жилища. И да - друго си е жилището да си ти е твое и да имаш все пак някаква сигурност. Против панелните блокове съм, иначе. Трябва повече евтини къщи, ако ще и сглобяеми(ама качествено изпълнение).
52
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Трябва да се разрешат регистрации на алтернативни форми на жилище - подвижни(каравани), микро-къщи, сглобяеми бунгала, модифицирани контейнери и др. В САЩ сега се създава вълна точно против банкерите и за целта много млади хора решават да живеят в сглобени паралелепипедни къщи... е поне в Калифорния е така, но там по принцип луди много. Ама важното е, че е възможен вариант за бягство (или поне намаляване) от зависимостта на банките.
51
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
На кого му пука бе *** къде емигрираш - айде чупката
50
1
 
0
 
! Отговори
до 50 анонимен. и то преди 10 години
до 50 анонимен. и това не е хубаво
49
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
До Номер 4,Харесваш ми как смяташ: Само че Средна цена на апартамент в Цюрих: милион и половина. Средна цена на апартамент в София: 80 хиляди.Тъй че там не е по-розово в това отношение специално, 10% от Швейцарците държат всички жилища, останалите живеят под наем и плащат на тях.
48
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
И това не е защото хората са станали по-богати или жилищата по-евтини...Това е защото хората си купуват по-малки апартаменти.
47
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Масова емиграция и демографска катастрофа, процеси които не могат да бъдат обърнати. Младите трябва да се чудим дали да имаме 3 или 5 деца, а не как да изплатиме апартамент за 20-25 години
46
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Защо сравняват несравними неща. Статията би имала смисъл, ако лихвата която дават е валидна за целия срок на погасяване. Това за което пишат се отнася само за първата година. От там нататък лихвата се смята на базата на заплатата, която се получава в банката. Вдигат ти малко заплатата и лихвата скача, не ти я вдигат държат я за да можеш да плащаш, или ти я вдигат по-малко. Та ако взимате кредит в никакъв случай заплатата да не е в същата банка, че жална ви майка.
45
2
 
4
 
! Отговори
фф преди 10 години
До до математика 38И ти имаш много здраве. Връщай се в Коми!
44
0
 
21
 
! Отговори
ХАМПЪРЦУМЯН преди 10 години
ТРЯБВА ДА СИ УНИКАЛНО *** , ЗА ДА ДАДЕШ 100 ХИЛ. ЗА ПОРУТЕН АПАРТАМЕНТ С ПАРИ ОТ БАНКА. ЗА 30 ГОД. ЩЕ ВЪРНЕШ 250 ХИЛ. АБЕ ВЪТРЕ СИ С ДВАТА КРАКА В БАТАКА. ЩЕ ВРЪЩАШ ДОКАТО СИ ЖИВ.
43
0
 
21
 
! Отговори
Смях в залата! преди 10 години
ХАхахаХАхахахАХахАХаха!Аве ейййй, Броооооокери! !Свършиха бааааалаааамитеее!!!
42
0
 
14
 
! Отговори
АНТИ преди 10 години
Ако човек е по-находчив, под наем е по-евтино!
41
1
 
12
 
! Отговори
Кравата Милка: преди 10 години
И един мармот завива шоколада в станиол:))
40
4
 
6
 
! Отговори
до математика 38 преди 10 години
Имаш много здраве от мен.През 1980г. тъкмо се върнахме от Коми и се включихме в една жилищна кооперация.18000лв не стигнаха и се наложи да теглим кредит от още 8000лв,който го изплащахме още 10г след това.Става въпрос за тристаен апаертамен в малък провинциален град.Средна заплата по онова време-около 200лв.26000/200=130 (средни заплати)Това е без обзавеждането
39
8
 
9
 
! Отговори
бaт Здрaвко преди 10 години
При соцa, хорaтa се увеличaвaхa, зaщото нямaше кaк дa избягaш от режимa :)
38
1
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Хората имат жилища за продаване защо се ядосвате.Търсят си клиенти.Ако намерят будали да купуват на тези цени и при тези лихви, при тези заплати.Проблемът си е техен!

Спонсорирани публикации