Жилищата - все по-достъпни

Вноската за жилище се покрива с около 49% от средната заплата за страната
Обновена: 30 яну 2014 14:02 | 30 яну 2014 13:54, Миглена Иванова
65
Жилищата - все по-достъпни
Снимка: Creative Commons

Достъпността на жилищата се е подобрила през 2013 г. Данни на компанията за недвижими имоти „Адрес“ сочат, че в момента месечната вноска по кредит за жилище е около 49% от средната заплата за страната. В началото на 2013 г. месечната вноска по ипотечен кредит е била 55% от средната заплата, съобщи на пресконференция Георги Павлов, изпълнителен директор на компанията.

В периода 2000 - 2009 г. месечната вноска е била в по-малка или по-голяма степен по-висока от средната работна заплата за страната, допълва Павлов.

От агенцията отчитат засилване на активността на жилищния пазар през последната година. Данните на компанията показват, че сделките като цяло за страната са нараснали с 9 на сто през 2013 г. в сравнение с 2012 г. В София сделките са се увеличили с 10 на сто, във Варна и Бургас – по 13-14 на сто, а в Пловдив – с 15 на сто, сочат още данните на компанията. Скъсил се е и периодът за сключване на сделка – около половината от сделките на компанията са били сключвани до 3 месеца, а една четвърт – до 30 дни.

През 2013 г. се наблюдава и ръст на сделките с по-големи като площ имоти. Делът на закупените тристайни жилища се е изравнил с този на двустайните и в момента двата вида апартаменти формират по около 33 на сто от всички реализирани сделки.

Заради спада на цените в момента за покупка на тристаен апартамент е необходима същата инвестиция, каквато е била за двустаен преди няколко години.

От компанията отчитат и ръст на закупените парцели и на многостайните апартаменти. Очаква се раздвижване и на пазара на луксозни жилища.

От агенцията отчитат стабилизиране на цените като цяло, като в някои градове се наблюдават и леки ръстове до 1 процент. Спадът в останалите градове остава в границите 1-3%. Георги Павлов прогнозира, че цените ще започнат да вървят постепенно нагоре, първо вероятно в населените места, където цените са по-ниски, и тенденцията ще се разпространява.

В София средната цена на жилищата през 2013 г. е била 658 евро за кв. м, което е с близо 1% над нивата от 2012 г. Във Варна, Бургас и Пловдив е отчетен спад от порядъка на 0,4-0,9%.

Според „Адрес“ жилищният пазар има потенциал за изграждане на ново строителство заради засиления интерес към нови, качествени имоти с добро разположение.

Най-предпочитаното жилище остава в ценовия диапазон до 50 хил. евро, като очакванията на експертите са границата да се повиши до около 55 хил. евро през тази година. Продължават да се приближават и очакванията на продавачите и купувачите за цените и отстъпките от офертната цена продължават да се свиват.

Повечето от купувачите (над 80 на сто) продължават да търсят имот, за да живеят с него, но около 10 на сто купуват с цел инвестиция, което е с 2-3% повече спрямо 2012 г. Ключовата причина за продажба остава необходимостта от пари. Расте и броят на продавачите, които искат да инвестират парите от продажбата в покупка на нов имот. Около 15 на сто от продавачите излизат на инвестиция, а още толкова се преместват.

Според Георги Павлов опасенията, че политическата ситуация ще повлияе на пазара на имоти, не се сбъднаха. „Надценява се значението на политиката в ежедневния живот, по-голямо значение има икономическото им състояние и чувството им за сигурност. България леко върви напред, спря спадът на заетостта, може да се очаква ръст на потреблението и икономиката от порядъка на 1-3%, но това не е чак толкова лошо в сравнение с предишните години”, коментира той.

Пазарът на наеми е останал стабилен и през 2013 г. Най-търсени са били жилищата с наем около 300 лева.

Раздвижване се отчита и на пазара на малки търговски обекти, най-вече за магазини за биопродукти и здравословни храни, както и заведения за бързо хранене, отчитат още от агенцията.
За настоящата година експертите очакват активността на жилищния пазар да продължава да расте, както и да се появят повече купувачи за инвестиция. Очаква се и ръст на сделките, осъществявани от българи, живеещи в чужбина.

Още новини за имоти четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


65
Още по темата: жилищен пазар
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
37
3
 
27
 
! Отговори
математика преди 10 години
По времето на дълбокия соц едно двустайно панелно жилище струваше около 4000 тогавашни лева. Заплатата беше около 110 лева. Приравнено в заплати прави около 40 вноски. Хората отделяха около една пета от онази си заплата (забележете не почти цялата месечна!) за вноска и след 15-тата година се чувстваха спокойни собственици. Пак по това време народа се увеличаваше, чувстваше се сигурен и ако потърсиш работа все ще намериш. А сега изплащането на жилище може да ти струва живота и това наследниците!
36
0
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Колко е тази средна заплата.Аз колкото хора познавам взимат около 500-600 лева.Все бедни ли са ми познатите или стандарта е различен?За какво да ги дадеш,че да ти стигнат,а и за жилище да ти останат.Младите изобщо да не се подлъгват за кредити.Цял живот ще плащат,ще им излезе златно.Решиш ли да се преместиш/служебно,лични и здравословни проблемиАко/няма начин.Хем продължаваш да плащаш,хем не можеш да го продадеш.Ако вместо наем си плащаш вноски за заема пак си роб.Не ремонтираш,не си сигурен...
35
0
 
21
 
! Отговори
До 32- рия преди 10 години
По соца . крадяха малко хора но много хранеха го караха да повръща .Хората купуваха на кредит но понусим 2% лихвата . Жилищата с размер 80 м .струваха 1989 г 25000 лвНяма сравнения
34
1
 
44
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Тия дни в нашия квартал затвориха поредния банков офис - от октомври насам се пада трети. Останаха още два. Вие ми пишете за достъпни жилища и изгодни кредити, обичам да ви чета :)
33
1
 
29
 
! Отговори
НекъвХорорНекъвХел преди 10 години
Навремето бащите и дядовците ни са строили големи масивни къщи от тухла, камък, дърво, с помощта на хора - приятели и роднини. Сега сме доверили целия си живот на банкера проклет. Той да ни даде покрив, той да ни даде "спасение" с бързо кредитче. Той да реши колко деца да имаме. А уж епохата на Златния Телец отдавна си била отишла!
32
1
 
37
 
! Отговори
ми4 преди 10 години
След още няколко години не българите ще търсят жилища ами жилищата ще търсят българи :):):) Щоту от Ромчетата пари за жилище йок !Но Съселиня може да им ги подари като обложи работещите с още данъци или с Ореха да вземат още някой друг милиард на заем :):):)
31
15
 
8
 
! Отговори
Тройка кебапчета преди 10 години
По соца яко крадяхте и купувахте апартаменти, коли и строяхте вили на поразия. Сега като няма аванта, ревете на умряло.
30
1
 
42
 
! Отговори
Гошко преди 10 години
Да, едните ядат свинско, другите ядат зеле, средно всички ядат свинско със зеле.
29
0
 
41
 
! Отговори
онбашията преди 10 години
бутайте се у 20 квадрата боксониери, а къщите на дядовците ви да се рушат.
28
1
 
15
 
! Отговори
преди 10 години
Най-достъпните жилища са в Столипиново, но там и не ща!
27
0
 
26
 
! Отговори
от друга страна преди 10 години
Купувачите все по-недостъпни.
26
5
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Младите хора с професия или без се изнасят с бързи темпове, никой не иска да живее в тази чалга-държава. Това е преломния момент, като го осъзнаят повече хора и безплатни да ги напрявят тия коптори никой няма ги иска, освен Хасан и Мюмюн
25
2
 
46
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Умният човек избягва да си набутва парите в имотизащото са трудно ликвиднии избягва да взема кредити, за да храни с лихвите евреи - ***.
24
0
 
22
 
! Отговори
бг преди 10 години
тия агенции маи си плащат да лъжат хората ,че се саживил пазара мислеики че са съжите будали от 2008г. ама НЕ ,едва ли някои ще се върже и пак след години да плаща нещо до живот което не притежава......затова по цел свят си живе народа под наем и му дреме и заметресение да стане
23
0
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
още малко ИИИИИИИИИИИИИ ШВЕПС
22
0
 
33
 
! Отговори
23 преди 10 години
И като стане време за вноски, достъпните жилища се превръщат в добра печалба за банките. Това ме навежда на мисълта, че някой ви е платил за тая статия. Василев? Друг?
21
1
 
30
 
! Отговори
DA преди 10 години
АБЕ НАПРАВО В РАЙСКА ДЪРЖАВА ЖИВЕЕМ!РАЙСКА ЗА СТРОИТЕЛИТЕ И АГЕНЦИИТЕ,КОИТО ОТ ГОДИНИ СИ ПРАВЯТ ЦЕНИТЕ НА ЖИЛИЩАТА 3,4 ПЪТИ ПО ВИСОКИ ОТ РЕАЛНОТО ЗА СТАНДАРТА НИ!!
20
3
 
26
 
! Отговори
Чиновник преди 10 години
При положение, че 98% от българите имат собствени жилища, няма причина да ламтите за още имоти. То бива алчност, ама някои хора много се оливат.
19
1
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Официалната безработица удари рекорда от 15 % както при Костов и явно жилищата стават по-недостъпни, защото хората нямат пари за храна.
18
0
 
49
 
! Отговори
/// преди 10 години
Достъпни са еднастайните панелки на по 40 години за основен ремонт в Овча Купел

Спонсорирани публикации