Новите българи от село Комощица

Британците, които замениха Острова за България
12 мар 2014 20:24,
41
Новите българи от село Комощица
Снимка: Reuters

Докато все още има притеснения около това колко българи и румънци ще имигрират във Великобритания в търсене на работа, някои британци поемат натам, откъдето имигрантите идват.

На фона на непрекъснато растящите рестрикции към имигрантите в Англия Би Би Си се запознава с една двойка, напуснала тихия си дом в Рътланд, за да живее в Северозападна България. Двойката се преместила да живее в село Комощица в края на миналата година. За да стигнат дотам заедно с двете си кучета, им били нужни 4 дни. Докато живеели в Англия, закупили къща в северозападния край на страната, съвсем близо до Румъния.

„Винаги сме харесвали живота на село, но тук е доста по-различно от това, което оставихме. Домът, от който идваме в Англия, беше доста хубав. Беше разположен на брега на езерото, в град Рътланд. Къщите бяха от камък, имаха красиво подрязан жив плет“.

Комощица не радва окото. Пътищата, които са били асфалтирани, са осеяни с дупки. Другите пътища са от чакъл или представляват кални коловози. Сградите не са пребоядисвани от години, а на много от тях им пада мазилката. Боклук се въргаля по улиците.

„Всички гробари тук носят анцузи“, казва Кейт Хъмфрис, правейки кафе в новия си дом, сгушил се между снежните хълмове на най-бедната част на най-бедната членка на Европейския съюз. „Всъщност дори от екипа на Бърза помощ също са с анцузи. Може би дори са едни и същи хора“, добавя тя, докато мъжът й се смее от сърце.

Бедността тук е огромна. Повечето хора са безработни. На места няма канализация. В такъв случай защо англичаните са изминали 2616 км, за да дойдат тук? „Можехме да направим, каквото искаме. Можехме да си позволим всичко. Избрахме България“, обяснява Кейт.

Те могат да си позволят доста - къща с няколко спални; плевня, която отскоро е с нов покрив; още сгради, които могат да се използват в определен момент; ливада за коня, който един ден Кейт ще си купи; площ за овощна градина и още много. Всичко това струва, колкото нов семеен автомобил във Великобритания, твърди Кейт. Дворът до обора им е пълен с дървен материал, с който са се топлили през зимните месеци. Цялото им отопление е чрез водна риза, разположена в хола на къщата им. Тери гордо заявява, че отоплението им излиза по-малко от 300 паунда.

Тяхната идея е дори да задоволяват и хранителните си нужди чрез земеделие. Въпреки че Кейт и Тери Хъмфрис не говорят български, те не се чувстват изолирани, защото българите са много по-приятелски настроени от англичаните. „Ще се наложи да купуваме краве мляко, вероятно няма да си купуваме крава. Може би ще си вземем коза или две, пилета също. Тук си имаме и зеленчукова градина“, разказват семейство Хъмфрис.

В родината си Тери се е занимавал с рязане на дърва, работил е в горско стопанство. Кейт в продължение на години е била икономка в къщата на богат земевладелец, докато не губи наскоро работата си. Никога не са дължали пари и са работили здраво, но наскоро разбират, че ако искат да имат свой собствен дом, в който да живеят, трябва да променят нещо.

Около 18 000 британци живеят в България, повечето от които, за да се възползват от ниския стандарт на живот. Половината от британците живеят тук през част от годината, а другата половина за постоянно. Според Британския институт за обществено-политически изследвания британците, живеещи в страни от ЕС, са около 2,2 млн. Малко повече (2,34 млн.) са и жителите на страни от ЕС, живеещи във Великобритания.

Това движение е допълнително улеснено от политиката на Европейския съюз, насърчаваща свободното движение на хора в страни в Съюза. Плановете на Великобритания да ограничи достъпа до социалните услуги за чужденци се разглеждат от Европейската комисия, за да се установи дали те не нарушават правилата на единния пазар в съюза.

Междувременно ски склоновете на Витоша гъмжат от деца в яркижълти якета. Твърде топло е за сезона. Снегът се топи, превръщайки се в киша. Малко момче се пада, спускайки се по пистата. „Хайде, ставай“, казва мъж за британски английски. Мат Пиджън е превърнал курорта Боровец в свой дом преди почти 10 години. През зимата ръководи успешен сноуборд бизнес, а през лятото слиза от планината до близкото езеро, където се занимава с уейкборд (воден борд).

„Когато дойдох в България, страната не беше още в ЕС, затова трябваше да се заяви в полицията колко време ще останеш в страната“, спомня си Мат. След влизането на страната в ЕС бюрокрацията намаляла и Мат вече е регистриран в България.

Според д-р Варгас Силва, икономист от Оксфорд, не единният пазар на труда е ключовият фактор при избор на дестинация. Хората търсят повече комбинация от фактори. Затова и толкова много британци са избрали България за свой дом.

„Новите българи“ са вдъхновение дори за комедиен телевизионен сериал. „Английският съсед“ е екранизирана версия на едноименната книга. Ролята на англичанина е изиграна от Лесли Грантъм, известен във Великобритания от участието си в сериала „East Enders”.

За „английските съседи“ от Комощица животът в България е шанс да запознат отначало. „В началото нито знаех къде се намира България, нито че е член на Европейския съюз“, признава Кейт Хъмфрис. Двойката с Комощица все още се бори с езиковите предизвикателства, тъй като в селото никой не говори добре английски. Мат Пиджън е забелязал, че по улиците всички хора си говорят, за разлика от Великобритания, където почти никой не говори по улиците.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


41
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
10
1
 
23
 
! Отговори
до 14 преди 10 години
Хайде прочети хубаво статията и тогава коментирай недей веднага да изливаш злоба!!
9
14
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Точно това целият чуждите интереси
8
29
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Разлагащи се трупове не ни трябват.. Ако ще и да са английски..
7
3
 
25
 
! Отговори
вергил преди 10 години
За *** престъпност са виновни само съдиите и прокурорите.***,които крадат имат по няколко присъди.Но присъдите са или пробация или условни.А когато ги осъждат на лишаване от свобода ,пак е за минимален срок.Повечето случаи се сключва споразумение и *** получава леко наказание.Прокурорите са доволни,защото има присъда,съдиите,защото не се налага да проведат целият съдебен процес.А бай *** на другият ден пак краде.
6
7
 
43
 
! Отговори
да живеят в БГ преди 10 години
Колкото повече пенсионери от ЕС идват да живеят в БГ - толкова по-добре! Харчат парите си тук и съживяват икономиката.Жалко, че на държавата не й стига акъла да привлече повече такива хора.
5
4
 
47
 
! Отговори
хубаво ама. преди 10 години
Ако някой смаже битовата престъпност в България ще се влеят милиярди от Българите които работят навън и от граждани на ЕС които искат да живеят в България която си е хубава държава но със голям ромски проблем който никой не иска да реши.Сега само лудите и неинформираните си купуват къща на село и не знаят за брането на желязо и кражбата на кокошки от двора.Дано някой политик помисли за България и да се справи със този ПРОБЛЕМ.
4
9
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Винаги се чудя на българските управления за що не разграничат *** население от закона и пправата на българите,Едни права за хора със задължения и без задължения, както и да го редиш не се подрежда в никакъв ред,*** да минат под друга графа жители без права и задължения. с други лични карти и паспорти които да показват етноса по цял свят.Що за глупост и малоумие е това, зад български паспорт да ти се крие ***
3
2
 
4
 
! Отговори
Тръба преди 10 години
Все пак, ще бъдат нужни две. Една в Селото и една в средата.
2
6
 
43
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
С английските пари добре се живее в България, но с българските пари неможе дори да се стигне до Англия.Повечето са пенсионеи оставили домовете си в англия или на децата за да има къде да живеят или са ги дали под наем и с накма се издържат тук,Съвсем наскоро *** набези и кражби ще им омръзнат и ще си отидат,България е *** държава и трудно се подхваща каквото и да било
1
15
 
30
 
! Отговори
Hitler преди 10 години
Когато ромите влязат в това село и почнат да берат желязо и да крадат кото видят ще видим дали Б-я става за селски тусизъм. Ставаме май само за атомна бомба ние ако питате мен.

Спонсорирани публикации