България с потенциал да изнася "зелена" енергия в ЕС

Има държави, които предпочитат да купуват, отколкото да инвестират
Обновена: 13 май 2015 14:12 | 13 май 2015 12:16,
9
България с потенциал да изнася "зелена" енергия в ЕС
Снимка: Reuters

Българските производители на "зелена" енергия имат добър потенциал да изнасят към държави от Европейския съюз (ЕС), които не изпълняват целите за производство на енергия от възобновяеми източници, заложени от Европейската комисия (ЕК).

Това коментира пред Investor.bg търговецът на енергия Тодор Георгиев, изпълнителен директор на "Смарт Енерджи Трейд". Компанията има 9 фотоволтаични парка в България, присъединени към мрежата в периода 2010 - 2012 г., както и няколко по-малки парка на гръцки острови, чрез които оперира на гръцкия и турския енергиен пазар.

Според наблюденията на Тодоров една от държавите, които не изпълнява целите и има интерес от внос на зелена енергия, е Полша. Там слънцегреенето е с 40% по-малко, отколкото в България, и правителството е преценило, че може да насочи субсидиите към закупуване, а не към производството на енергия от фотоволтаици.

Днес енергийният регулатор разгледа искането на "Смарт Енерджи" да изнася електричество към Турция. Компанията планира да изнася не само собствената си енергия, но и закупена от Националната електрическа компания (НЕК). След отварянето на енергийния пазар компанията планира да купува енергия и от други производители, а не само от НЕК.

В Турция има хроничен недостиг на електричество, особено през летния сезон и в крайбрежните райони, обясни пред журналисти Тодоров и допълни, че страната ни има сериозен потенциал да изнася ток към югоизточната ни съседка. Като перспективен пазар той посочи и Гърция, тъй като цената на „зелената“ енергия там е двойно по-висока.

Трябва обаче внимателно да се прецени каква такса за износ на енергия да бъде наложена. Припомняме, че исканията на бизнеса са към цената на тока за износ да бъде включена и такса задължение към обществото, защото в противен случай българската индустрия губи конкурентоспособност с по-високата цена за електричеството от износната за съседните страни.

Тодоров отбеляза, че трябва да се търси баланса спрямо ситуацията на външните пазари. Председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов коментира пред журналисти, че таксата "задължение към обществото" действително ще бъде включена в износа, но ще бъде редуцирана спрямо размера й за вътрешните потребители, за да не ограничи износа.

Иванов допълни, че докладът по искането на компанията е одобрен на заседание на регулатора, а крайното решение ще бъде взето на закрито заседание на 25 май.

Парковете на "Смарт Енерджи" са били проверени и при одита не са открити нарушения, каза още Тодоров. Според него няма и основания да бъдат променени дългосрочните договори, подписани с държавата. Тодоров посочи, че парковете са изграждани с банкови кредити и те няма да могат да бъдат върнати, ако цената за изкупуване на произведения ток бъди намалена.

Цената на възобновяемата енергия е атрактивна в определени часови пояси, смята още производителят, коментирайки идеята всички производители да излязат на енергийната борса. Прогнозите са това да стане до края на годината.

Още икономически новини от България четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


9
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
7
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Въпросът е не дали ще изнасяме а на какви цени. Ако ще изнасят по пазарни а ни да доплащаме разликата до надутите нема никакъв смисъл.
6
0
 
0
 
! Отговори
Гюро Михайлов преди 9 години
Е нека и ние изнесем нещо, било то и това което умните не желаят да произвеждат....
5
0
 
1
 
! Отговори
Judge Dredd преди 9 години
И каква е ползата?! Цената на тока не е паднала... дори увеличения искат... когато го усетя по сметката, тогава ще се изкажа положително...
4
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Днес инсталираната мощност на ветрогенераторите е по-голяма от тази на атомните реактори. Зелената енергия е бъдещето
3
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Що имам някво гадно чувство,че ще изнасят евтин ток правен от тец и аец просто щото няма *** дето да им купува другият пък нас ще ни товарят от тоя "зеления" просто щото нямаме алтернатива.либерализация по български
2
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Докато не се премахнат каквито и да било преференции няма да спрат далаверите
1
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Интересно е ако фирмата Х изнесе количество У от скъпата зелена енергия - предимно фотоволтаиците то тогава дали количеството У ще бъде извадено от общия микс на енергиите и дали това ще доведе до намаляване на цената на същия този микс, защото относителният дял на скъпата зелена енергия би намалял. Вярвам, че никой няма да го направи, но ще поживеем ще видим либерализация по БЪЛГАРСКИ Скоро всеки от нас ще е в общия баланс на мощности и ще стане весело когато трябва да си прогнозирате потреблен

Спонсорирани публикации