Новите санкции срещу Русия = лошо и за Европа, и за САЩ

Въпреки това новият документ бил сериозно смекчен
24 юли 2017 09:00,
62
Новите санкции срещу Русия = лошо и за Европа, и за САЩ
Снимка: архив, Reuters

Двете камари в Конгреса на САЩ постигнаха компромис за новите мерки срещу Русия. Компромисният вариант включва най-малко пет съдържателни промени, смекчаващи първоначалната версия, пише "РБК".

Руският печат коментира законопроект за нови санкции срещу федерацията, Иран и Северна Корея, който се очаква да разглежда Камарата на представителите на американския Конгрес във вторник. "Комерсант" е убеден, че широката двупартийна подкрепа за документа на практика гарантира, че той ще бъде приет от долната камара, след което трябва да бъде одобрен от Сената и подписан от президента. Доналд Тръмп може да наложи вето, за да избегне конфронтация с Москва, но това ще означава да тръгне срещу Конгреса и едва ли ще стане така, прогнозира вестникът, цитиран от Би Би Си.

От гледна точка на икономическите ограничения документът е сериозно смекчен в сравнение с първоначалния вариант, но като цяло предлаганите мерки са далеч по-широки от санкциите, въведени при управлението на Барак Обама. Това прави санкционния пакет най-радикален от времето на студената война. Към обвиненията срещу Русия, освен тези, свързани с Крим и Донбас, са добавени още такива, свързани със Сирия и подкопаването на киберсигурността. Съответно се предвиждат санкции и върху ключови отрасли от икономиката, и върху силови структури - министерството на отбраната и тайните служби.

Най-важният нов момент е, че приемането на закона ще превърне антируските санкции от извънредна мярка в част от законодателната база на САЩ, изтъква аналитикът Алексей Иванов. Досега ключовите американски санкции се въвеждаха с президентски укази, сега обаче законът ще ги институционализира.

Но за Русия това не е толкова зле, подчертава експертът - приемането на закон ще подсигури на Москва повече аргументи, за да подаде жалба за недобросъвестни ограничения в търговията примерно до Световната търговска организация.

Има обаче и съществен минус - дори ако изчезнат причините за въвеждане на тези санкции, законът може да остане в сила, ако това отговаря на икономическите интереси на САЩ. Така се случи примерно с поправката Джаксън-Ваник, позволила на САЩ да запазят търговските ограничения спрямо Русия над две десетилетия след разпадането на Съветския съюз, допълва всекидневникът.

Проектът на американските парламентаристи изглежда като "война на всички срещу всички" - срещу Русия, Европа и дори срещу собствения им президент, твърди "Взгляд".

Доналд Тръмп може да бъде изправен пред труден избор. Ако наложи вето на проекта, това ще предизвика нова вълна от обвинения, че сътрудничи с "руснаците". Ако пък го подпише, рязко ще се стеснят възможностите му да води самостоятелна външна политика, обяснява онлайн изданието.

От една страна, сам по себе си законопроектът открито и очевидно е насочен срещу Русия. Същевременно трябва да признаем, че американските депутати, водени от националните интереси, не включиха в обхвата му сътрудничеството в космоса и дейността на НАСА.

От друга страна, проектът има ярко изразен антиевропейски, по-точно антигермански характер. Той цели да подкопае руско-европейското сътрудничество в енергетиката, защото си поставя за цел да спъне строежа на газопровода "Северен поток-2". Което пък явно удря икономиката на Европа, защото, ако американците успеят, европейците ще бъдат принудени да купуват горива другаде и доста по-скъпо. Това на свой ред ще се отрази и върху себестойността на европейските стоки, и върху енергийната сигурност на Европа като цяло, предупреждава "Взгляд".

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


62
Още по темата: САЩРусиясанкции
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
21
20
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Какво подскачате на амбразурите бе, червенушки? Нали санкциите бяха полезни за родината ви? Повдигали икономиката чрез как беше това.., чрез самозадоволяване.
20
10
 
11
 
! Отговори
до 17 преди 6 години
Нещо май не четеш както трябва или не можеш да четеш добре. Санкциите са от САЩ а ЕС обмисля да въведе санкции на САЩ ако техните санкции срещу Русия засегнат икономиката Европейските държави.
19
9
 
15
 
! Отговори
Владо преди 6 години
Че кой казал, че санкциите пречат на РФ? Само американците. Руснаците си живеят както години преди.
18
12
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
САЩ се само изолира бавно но сигурно. В един красив евроатлантически миг ще бъде персонс нон грата за света.
17
18
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Крим е рускиСанкциите са от САЩ и ЕСКремъл да му мисли, като прави глуупости
16
18
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Какво си играят на дребно, да оградят Русия с висока стена, даже по-добре със силово поле и светът да забрави за тях! Ще си четем статии за зодии и други интересни неща и чак след 1000 години ще се сетим да изпратим археолозите да разгледат.
15
15
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Нали санкциите не пречеха на Русия ...?!Защо руснаците реват отново ?!
14
12
 
19
 
! Отговори
до 9 преди 6 години
Крим р Руски, въпросът е приключен.
13
20
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Русия = КубаГлад и беднотия. Алкохолизъм и мързел
12
20
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Браво на Конгреса на САЩ!
11
20
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Санкции до край!Кремъл само от бой разбира.
10
10
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Обожавам да чета коментари на евроатлантическите балъци от софия с сутрешното си кафе.
9
17
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Късия да върне Крим!Иначе само санкции и сопа за дребосъка-хобит.
8
8
 
17
 
! Отговори
българина преди 6 години
Санкции на сащ срещу русия заради киберс сигурността? Тези де били се гаврят с цял свят денонощно. Цру подслушва от години меркел както и останалия свят, хванаха ги няколко пъти и..... НИЩО!!!!!! Тоеа лицемерие няма да остане ненаказани
7
19
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Отдавна в САЩ не купуват нищо руско, стига си лъгал.Титан купуват от Китай, руски ракетни двигатели изобщо не мислят да ползват.Санкциите трябва да продължат още 300 години.Да се увеличава обсега им.
6
8
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Единственият въпрос, който дава и отговор на това дали санкциите работят е:Постигат ли своите стратегически цели?Нито Крим е в Украйна, нито Асад е свален в полза на салафитските джихадисти.Санкциите имаха по-скоро оперативни резултати, за около една година - 2014-2015, когато наистина удариха руската финансова система. Но тя пък учудващо бързо се преструктурира и стабилизира.Така, че от стратегическа гледна точка санкциите са неефективни.
5
16
 
4
 
! Отговори
до 3 преди 6 години
Много рано бе ! Много рано си се дрогирал бе !
4
19
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Едно е сигурно - гаврата с руската кочиина продължава!
3
24
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Бой по руските кратуни!
2
10
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
"Към обвиненията срещу Русия, освен тези, свързани с Крим и Донбас, са добавени още такива, свързани със Сирия и подкопаването на киберсигурността."Ами Абхазия и енергийното изнудване на България защо са пропуснати?

Спонсорирани публикации