Богатство или глад: Капиталистическият парадокс на Северна Корея

Частният сектор произвежда 50% от БВП, но е в сивата зона
1 юни 2019 13:33,
229
Богатство или глад: Капиталистическият парадокс на Северна Корея
Снимка: архив Reuters

Докладът на ООН се базира на интервюта с 214 севернокорейски бегълци от 2017-2018 година. Те рисуват мрачна картина на положението на обикновените хора в комунистическата държава: севернокорейците, които изкарват своя продукция на частните пазари в страната, редовно стават жертва на произвола и диктата на държавата и корумпираните власти. Макар частният сектор да произвежда до 50 процента от БВП, в Северна Корея той все още е в сивата юридическа зона и много често частните търговци зависят единствено от настроението и благоразположението на отделния държавен чиновник.

Севернокорейците, чието оцеляване често зависи от полулегални търговски дейности, по всяко време могат да станат жертва на държавен произвол. И само онези от тях, които имат пари да плащат рушвети, съумяват да се откупят, пише Фабиран Кречмер за DW.

„Ако изпълнявате повелите на държавата, вие сте обречен на глад“

Северна Корея пропусна да създаде работещ частен сектор, основаващ се на върховенството на закона, и така да облекчи икономическото положение на голяма част от населението на страната, се посочва в доклада. Един от интервюираните бегълци казва пред авторите: "Ако изпълнявате повелите на държавата, вие сте обречен на глад."
Под ликовете на комунистически лидери - семинар по пазарна икономика

Под ликовете на комунистически лидери - семинар по пазарна икономика

За да разберем как функционира икономическата система при управлението на Ким Чен-ун, трябва да се върнем малко назад в историята - към края на 1990-те години. Тогава, след колапса на Съветския съюз, който беше най-важният търговски партньор и доставчик на петрол за Северна Корея, икономиката на страната колабира. Към това се добавят и няколко поредни периода на засушаване, последвани от катастрофални наводнения. Слабите реколти предизвикаха масов глад в страната, с тежки последици за хората: според някои оценки, гладът е причинил смъртта на няколкостотин хиляди севернокорейци. Хранителните дажби, които държавата десетилетия наред раздаваше на гладуващото население, обикновено стигаха само до елита.

Бруталният капитализъм в Северна Корея

Катастрофата обаче доведе до една положителна промяна, защото изведнъж бе станало ясно, че строго контролираното със сталинистки методи народно стопанство вече не може да осигури прехраната на населението. И за да оцелеят физически, хората трябваше да вземат инициативата в свои ръце. Така в страната се появи черен пазар, който - въпреки репресиите на режима - бързо се разпространи във всички провинции. Севернокорейски търговци започнаха да прекарват нелегално от Китай храни и стоки за ежедневна употреба, които продаваха на нелегални пазари из провинцията.

"В Северна Корея сега съществува една особено брутална форма на капитализъм, като от времето на индустриалната революция в Англия. Човек може много бързо и лесно да се замогне, ако работи много, ако е достатъчно безскрупулен и безцеремонен и ако умее да манипулира другите. Но също толкова лесно е и да умреш от глад", казва Андрей Ланков от Сеулския университет.

Подкупваш шефа, за да работиш на частно

Според Сокийл Парк от неправителствената организация "Свобода в Северна Корея", за да оцелее в тази страна, човек трябва да нарушава законите. Това са му казали много бегълци от комунистическата държава, според които там с пари всичко можеш да постигнеш. Така например много севернокорейци давали подкупи на преките си началници, за да не ходят на държавната си работа, а вместо това да въртят някаква търговийка, от която изкарват много повече.ю

"На практика докладът на ООН призовава Пхенян да работи за легализирането на тази търговска дейност в страната", казва Андрай Абрахамян, експерт за Корея в един от изследователските институти на Станфордския университет. Той смята, че севернокорейският режим е спрял да експериментира с реформите в икономиката някъде към края на 2015 година, когато се задълбочи ядреният конфликт между Пхенян и САЩ. Очевидно комунистическата държава е решила първо да циментира положението си в световната геополитика, преди да продължи с икономическите реформи.

Други наблюдатели обаче критикуват доклада на ООН. Независимият германски експерт за Северна Корея Мартин Вайзер посочва, например, че докладът е писан въз основа на свидетелските показания на севернокорейски бегълци, които са оставени без всякакъв коментар. Вайзер цитира официален документ на севернокорейското Министерство на народната сигурност от 2009 година, в който ясно се посочва, че държавата ще преследва само онези търговски дейности, от които се извличат "прекомерно високи печалби". Този диференциран поглед към темата изобщо отсъства от доклада на ООН, смята експертът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


229
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
27
6
 
16
 
! Отговори
Знаеме, Знаеме..... преди 5 години
Живели сме 50-г. в тая скапан ан соц- система и знаем как да я надхитрим и подкопаем, за да РУХНЕ.Нали Олигарски и Станишев се опитаха да ни вкарат пак в тая схема, ама не можаха и само изнесоха парите от КТБ.Комунистите работят по шаблон.ТЕ немат много акъл, имат само една резка в мозъка - - за хранене и крадне!
26
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Бля, бля, бля!!!
25
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До 22Човек от къде знаеш какво правят техните пенсионери? Колко време прекара в Северна корея извън туристическите маршрути? Я разкажи, че ми е интересно.
24
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Абе Дойче Веле може да са всякакви ама да ми говорите, че хората в Северна Корея разбираш ли си живеят живота и имат всичко и да игнорираш всички факти и матеряли било снимкови или видео от скрити камери е просто смешно.
23
3
 
10
 
! Отговори
ист преди 5 години
Северно корейците не ровят в кофите за огризки, защото няма огризки. Има глад.
22
3
 
5
 
! Отговори
до 20 преди 5 години
аха, в нашите кофи като има, казеаш да им е сладко на бг пенсионерите
21
3
 
6
 
! Отговори
до 20 преди 5 години
аха, в нашите кофи като има, казеаш да им е сладко на бг пенсионерите
20
4
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До 17Ми нормално в кофите няма нищо :)
19
6
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Има едно много хубаво видео от скрита камера в хранителен магазин в Северна Корея където купувача се опитва да купи стоки които продавача му отговаря, че те са само за показ и не се продават докато реално другите щандове са общо взето празни и избора е минимален :)
18
5
 
23
 
! Отговори
:):) преди 5 години
абе Дойче Веле, то глад глад сма близо 70 г глад требеше всико да е мор. Айде скрийте се, така им харесва така живеят, що не пишете за демокрацията в саудитска арабия..... а???
17
6
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
В СК пенсионерите не роват в кофите за огризки от храна.
16
3
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Oт първи юли тока скача.
15
14
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Комунизъм никога никъде не е имало. Имаше социализъм, и той беше въведен преждевременно като недоносче се роди, и не беше направен както трябва, и въпреки това при социализма България беше сред 30те индустриално най-равити страни в Света и за 20 години постигна среден европейски стандар та живот. Нищо общо със днешната евроатлантическа мизерия.
14
7
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
абе що си мислите че има пивече от 10% истина в таз пиръчкова статийка. Ми мн ясно, като са забегнали тези, ще плюят и фантазурат от сутрин до мрак, да не говорим че една трета са прикрити шпиони на жълтура и играят мн хубав театър.....
13
12
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
"Гладуващата" Северна Корея е световен фактор с който дори САЩ се съобразяват.
12
7
 
23
 
! Отговори
избирател преди 5 години
Пропагандата срещу Северна Корея и Китай с нищо не е по различна от тяхната си вътрешна пропаганда.Иначе казано доста пресилена /според мен/,като всяка пропаганда де.......
11
7
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ми то и тука е така. Всички дето чакат на Евро фондовете, зависят от държавния служител.
10
7
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Да не се мислите за нещо различно,тука магазините са пълни ама на хората джобовете са празни.
9
8
 
28
 
! Отговори
Манолски преди 5 години
В комунизъм или капитализъм все има облагодетелствана върхушка и скъсаняци. Факт е, че Сев. Корея се зъби на Щатите пък ние дето сме най-умните, най-красивите и най-работливите не можем да се озъбим на никой и чакаме подаяния от ЕС и Турция да ни пази небето
8
10
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
За държава която се гладува, имат положителен прираст на населението в следвоенните години. На съизмерима площ на нашата са 25+ милиона, при средна възраст около 34г.И населението им изглежда прилично стройно, значи да се гладува по корейски, не е толкоз лошо.А в технологично отношение (собствено производство ), са далеч пред нас. Строят ракети, малко не летят, но ще ги оправят. Центрофугират уран, имат собственна операционна система, за компютрите си.