Не знаеш, че мечките и вълците живеят заедно? Швейцария отказва гражданство!

С любопитния отказ се сблъскал италианец, живял 30 г. в страната
30 яну 2020 21:10,
57
Не знаеш, че мечките и вълците живеят заедно? Швейцария отказва гражданство!
Снимка: pixabay

Един мъж, роден в Италия, може да прекара 30 години в Швейцария, да отгледа два сина и да създаде свой собствен бизнес за сладолед. Но нищо от това не може да му осигури швейцарско гражданство, ако не знае, че мечките и вълците могат да си делят заграждение в зоопарка.

Точно това се е случило с един италианец, чиято кандидатура за гражданство е отказана през 2015 г.

Според властите решението е напълно разумно. Лекият му недостиг на знания за зоопарка и животните показвал, че той не се е интегрирал социално в страната.

В понеделник обаче решението на местните власти беше отхвърлено от Швейцарския федерален трибунал, върховния съд на страната. Според съда това решение е неразумно и субективно. Според местните вестници Le Matin и 20 Minutes съдийският състав е наредил мъжът да получи гражданството си незабавно, пише Washington Post.

Прессъобщението на трибунала не споменава името на швейцареца, а сочи само, че е италиански гражданин на 50 г.

Странните швейцарски закони за гражданството

Няколко подобни случая с необятностите на швейцарските имиграционни закони станаха известни през последните години.

Един от тях касаеше мюсюлманска двойка, на която беше отказано гражданство, защото отказва да се ръкува с хора от отсрещния пол. В друг случай защитник на правата на животните се размина с гражданство, само защото е "твърде дразнещ", за да се натурализира.

Докато в повечето държави решението за това кой може да стане гражданин се взима на правителствено равнище, в Швейцария това не е така. Кандидатурите в странта се обработват на местно равнище. В някои селски райони дори все още се провеждат общи събрания, на които се гласува с вдигане на ръка дали някой заслужава да стане гражданин.

Често решението зависи дали кандидатът за гражданство може да бъде "достатъчно швейцарец" - въпрос, който няма категоричен отговор. В един скандален случай от 2016 г. на семейство от Косово, което иначе покрило всички други изисквания, е отказано гражданство. Защото носели анцунзи на публични места и не поздравявали съседите си.

Две години по-късно властите в Лозана отхвърлиха молбите на мюсюлманска двойка, заради отказ от ръкостискане с представител на противополоцния пол. Според властите религиозните убеждения на двойката пречат на интегрирането им в швейцарското общество.

Тестове, изисквания и необосновани откази

Италианецът, чиито стремежи към гражданство били спънати заради липсата му на познания за живота в зоологическата градина, подал документи за натурализация в село Артх край Цюрих. Той и съпругата му живеели в района от десетилетия. Швейцария има изискване минимум от 10 г. прекарани в страната, за да може да се подадат документи за гражданство.

За първи път семейството на италианеца подало документи за натурализация през 2015 г. Синовете им били все още в училище и също трябвало да положат изпит, на който да стане ясно колко знаят за швейцарската култура. Всеки кантон в страната има различни версии на теста, някои от които имат доста странни въпроси.

Някои кандидати трябва да изброят местни театри, кина, спортни отбори, музеи и дори да кажат харесва ли им катеренето. В примерен тест онлайн има дори още по-безумни въпроси като "Кой инфраструктурен проект е приключен през 1980 г. и е смятан за инженерен шедьовър на времето си" или пък "Къде е последното голямо пристанище преди водопада Рейн?".

Не се знае какво точно швейцарците са питали италианеца, но явно са били много недоволни да разберат, че той не е наясно, че мечките и вълците в близкия парк за диви животни Голдау са в едно и също заграждение.

Според местни медии през 2015 г. само големият син на семейството получил гражданство. Те обжалвали и през 2018 г. местен административен съд разрешил съпругата и по-малкият син на мъжа да бъдат натурализирани. Италианецът все така получавал отказ заради "малки дефицити" в разбирането му за географията и недостатъчни знания за културата на района, както и невежеството му за животните.

Според съда тези пропуски в знанията доказвали, че мъжът не е успял да се интегрира в социалния и културен живот на района. Федералният трибунал обаче отбелязва, че мъжът е ръководил свой бизнес в страната вече десетилетия, така че е нечестно да се предполага, че той няма връзка с общността си.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


57
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
8
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До имеа трябва.
7
0
 
10
 
! Отговори
B.B. преди 4 години
До АнонименЗависи, най много са немско говорящите, френско, италиански и и една малка диалектна група.
6
0
 
19
 
! Отговори
име преди 4 години
Отказ от натурализация не е гонене от страната!
5
4
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Така е другаре там има общество с културни и природни забележителности които може и да е дразнещо ,но е задължително да се знаят!Ако в България местните общини или селсъвети издаваха гражданство,щеше да се развихри невиждана корупция и откази нямаше да има.
4
2
 
23
 
! Отговори
Котьо преди 4 години
Щото ди нямат нашият воевода да им издаде веднага лични карти
3
22
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
А самите тези които се мислят за швейцарци знаят ли какви са. Не са ли Французи.
2
1
 
64
 
! Отговори
Един преди 4 години
На мен пък ми изглеждат напълно логични решенията. Хората, които ще живеят с кандидата за гражданство, решават дали се вписва сред тях. Това е много по-логично, от това някакъв чиновник, в някаква канцелария, да вземе решение за човек, когото никога преди не е виждал и никога повече няма да види.
1
1
 
60
 
! Отговори
Оффф преди 4 години
Еми страната си е тяхна,могат да си гонят който искат.

Спонсорирани публикации