Грози ни нова глобална опасност – резистентните на антибиотици бактерии

Дори рутинно заболяване от ешерихия коли може да ни убие
2 окт 2020 18:36, Нели Христова
51
Грози ни нова глобална опасност – резистентните на антибиотици бактерии
Снимка: Pixabay

Докато светът се опитва да сложи край на пандемията от коронавирус, експертите предупреждават, че вече ни грози нова глобална опасност. Бактериите, резистентни на антибиотици, не получават толкова внимание, колкото COVID-19, тъй като те се разпространяват бавно, но усърдно и не помитат света като буря за кратък период от време. 

Но бактериите могат да заплашат живота ни също толкова много, колкото коронавируса, твърдят експертите. А това ще се случи с бавен марш.

Според CDC близо 3 милиона американци годишно се заразяват с устойчива на антибиотици бактериална инфекция. От тях около 35 000 умират. В световен мащаб приблизително 700 000 умират от тези инфекции всяка година. СЗО прогнозира, че при сегашните темпове около 20 милиона души могат да умрат от устойчиви на антибиотици инфекции годишно до 2050 г.

Причината за тази мрачна прогноза са прекомерното предписване на антибиотици и прекомерната им употреба при отглеждането на добитък. Много различни видове бактериални инфекции - включително щамове на гонорея, туберкулоза и салмонела - стават изключително трудни, понякога дори невъзможни за лечение, тъй като малката част от бактериите, които оцеляват след лечение с антибиотици, се развиват и възпроизвеждат, развивайки резистентност.

По света 230 000 умират всяка година само от устойчива на антибиотици туберкулоза.

"Все по-вероятно е тази бактериална инфекция да бъде много трудна за лечение, ако не и нелечима, а нелечимите бактериални инфекции са опасни. Нелечимите бактериални инфекции причиняват много щети", казва Сара Форчън, професор по имунология и инфекциозни болести в Харвардския университет. "Те убиват хора", категорична е тя.

Стефани Стратди, професор по медицина в Калифорнийския университет в Сан Диего, заяви пред Insider, че не се говори достатъчно за заплахата: "Това вече е пандемия. Вече е глобална криза и се влошава сега, когато имаме и COVID."

Според Стратди вниманието, което трябва да бъде отделено на бактериите, в момента е насочено към лечението на коронавируса, а това допълнително влошава проблема.

През юли СЗО препоръча по-внимателна употреба на антибиотиците сред пациентите с COVID-19, за да не се стигне до бум на инфекциите, които стават резистентни. И все пак в САЩ 72% от пациентите се лекуват с антибиотици, въпреки че само 8% от тях имат открита бактериална инфекция.

Тъй като бактериите стават по-устойчиви на антибиотици, рискът от катастрофални последици се увеличава. Ешерихия коли причинява милиони инфекции на пикочните пътища всяка година. Ако се развие изключително устойчив на антибиотици щам, той може да се разпространи и да убие "безброй млади жени", според Ланс Прайс, основател на Центъра за действие за антибиотична резистентност към университета Джордж Вашингтон.

"Те биха отишли на лекар с нещо, което според тях е рутинна инфекция на пикочния мехур и да загинат от инфекции на кръвта, тъй като лекарите ще се опитват и няма да успяват да лекуват инфекцията, а тя ще се разпространява от пикочния мехур към бъбреците и след това  - в кръвта", обяснява Прайс .

"Пандемията на COVID-19, добави Прайс, разкри как нашата нефункционираща система за общественото здраве "ни е направила уязвими към бавно разпространяващи се, устойчиви на антибиотици бактерии."

"САЩ не са готови да се справят с бактериалните пандемии, както е доказана и неспособността ни да се справим с много едновременни, продължаващи епидемии и пандемии на мултирезистентни бактерии, които в момента циркулират", казва Прайс.

Според експертите бактериите ще продължават да стават резистетни, дори и на новите антибиотици. За да се избегне сериозен проблем е от особено значение да продължи работата върху разработването на нови лекарства, които обаче да се използват внимателно.

Но това не се случва - минало е цяло десетилетие от последния път, в който е създаден нов антибиотик. Опитите през последните години са прекратени, а фармацевтичните компании са се отказали, тъй като не виждат достатъчно печалба в антибиотиците, колкото в останалите лекарства.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


51
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
41
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ама кога да умираме? Сега или после?
40
0
 
8
 
! Отговори
Pen преди 3 години
Грози ни голяма глобална опасност от продажни медии и журналисти и откачалки управляващи света.
39
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До До 34Така е! В Скандинавия, антибитиоци се дават само, ако имаш МНОГО ОСТРА реакция или просто не знаят, с какво да те лекуват. У нас, буквално си ги взима всеки. Имах съквартирант на времето, които само да мус тане лоши, взимаше аулин, антибиотик, енергийна напритка и "се оправяше". 10 пъти му обясних, че това оправяне му отслабва организма, защото го залъгва, че е добре, докато истината е, че антибиотика иземва функцийте на имунната му система, ама ... сега всяка зима е на легло ...
38
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Всеки ден можеш да прочетеш поне две-три неща по медиите, които ни "грозят". И то за предпочитане глобални
37
0
 
3
 
! Отговори
Кина преди 3 години
Крайно време беше да станат такиве въпросните бактерийки. Тренираме ги от доста години ...
36
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Фармацевтичната мафия бълва непрекъснато подобия на антибиотици. Пречистени били, щадящи - пълна порнография - за несметни печалби!
35
7
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 37За да си отговорите на рози въпрос защо хора със слаба имунна система не боледуват толкова много е необходимо да знаете че к19 поврежда имунната система така че тя се "самоатакува" колкото по-силна е тя толкова и атаката е по-силна.
34
2
 
5
 
! Отговори
До 34 преди 3 години
Прав си. Но най- много антибиотици се изписват на децата докато растат. Имунната им система е недоразвита. Но...незнайно КАК Е по- устойчива към корона вируса!!!! Тук трябва да търсят научните работници - коя е причината за това и да я ползват за профилактика и лечение у други хора. Не ваксинация с неустановена трайност.
33
10
 
8
 
! Отговори
... преди 3 години
Тежката истина е,че това е нужно на човечеството. Да остават само здравите,знаещи и будни хора. Дебели тюфлеци, тъпчещи по цял ден и без мърдане от дивана или стола нямат бъдеще. Еволюция...Кой както иска да го разбира.Малко ядене - повече сурови плодове и зеленчуци, редовен спорт и никога няма да опирате до антибиотици. Природата го е измислила,а не фармацевтиката!
32
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До" българин"Едва ли!!!
31
6
 
15
 
! Отговори
Ямболски цървул преди 3 години
Скоро ще има нова психична атака към овцете,които повярваха в Ковид 19!
30
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 27Вино + ефедрин... Ана другия ден тичане 30мм, после на планина някои връх изкачи, после на море гмуркане и риболов с харпун и ти гарантирам че ще ти хареса живота... Гмуркането е мания но требен си трениране...
29
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Има нови модели антибиотици и бактериофаги.
28
4
 
3
 
! Отговори
българин преди 3 години
До 28 Да разбира се.Добре съм си! Казвам това което ми прави впечатление и го споделям! Защо? Нещо не сте разбрали ли? А ми питайте ако нещо не ви е ясно по темата!-:)
27
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До" българин"Добре ли сте?
26
7
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Аз мисля да слагам край на живота си вече, не ми се живее в постоянен страх от зараза...
25
5
 
10
 
! Отговори
българин преди 3 години
До БГ .Днес! Виждам какво пишете! Само да попитам.Къде ви е заглавието като статия.За подкрепата на 120 интелектуалци ПОДКРЯПЯЩИ хората по площадите в България против деспотичното "управление" на д-р Борисов???!
24
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Мързи ги учените. Имат компютри, а хората пращаха кораби в космоса със сметачна линийка.
23
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Суперкомпютърът на Мария Гаргамел ще открие нови антибиотици. Обеща ни нови иновативни иновации.Защо му плащаме тока на този сандък?
22
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Да си продължа аз , значи бактериите влизат в лимфата или храносмилателната система, и требе си яко напиване поне 250грама от раз и тогава няма резистентност, оставете ги тия доктори и учени те немогат да пият сериозно... толкова пъти са ме хващали разни неща от клошарството и само с уиски се оправях...

Спонсорирани публикации