Как се променя животът на един дезертьор от Северна Корея, попаднал на Юг?

Бегълците преминават през поредица от трудности
17 фев 2021 22:29, Нели Христова
41
Как се променя животът на един дезертьор от Северна Корея, попаднал на Юг?
Снимка: БГНЕС

За Ким Джи Янг пристигането в Южна Корея на 31-годишна възраст, заедно с майка си и тримата й братовчеди, след мъчителното бягство от Севера "било като мечта". Но радостта й от новия живот в процъфтяващия Юг скоро отстъпил пред труден период на приспособяване.

Всеки ден носил нови предизвикателства, а семейството не познавало никого. "Имаше много културни разлики... трябваше да започнем отначало", казва тя пред BBC.

Ким е един от хилядите дезертьори, които са успели да избягат от живота в Северна Корея. Но за тези, които са успели, преселването им на Юг е само началото. Мнозина трябва да научат основите на живота в едно високотехнологично, демократично общество - от използването на банкова карта до разбирането как работи правителството.

Какво се случва, когато дезертьорите пристигнат в Южна Корея?

Първоначално дезертьорите преминават през период на разследване и разпит от страна на разузнавателната служба.

"След това прекарват три месеца в институция наречена Hanawon - учебно заведение за презаселване, управлявано от южнокорейското правителство", казва Сокил Парк, директор за Южна Корея на Liberty in North Korea.

"Това е тримесечно училище, в което те учат на различни неща за южнокорейското общество: как да използваш банкомат или модерната транспортна инфраструктура на Южна Корея, или как да си намерят работа. Те научават различни неща за южнокорейското гражданство, демокрацията и различията."

Има и читалища, които предоставят ресурси за бежанците. Те помагат на дезертьорите да настроят новите си мобилни телефони, да си открият банкова сметка, както и да се запознаят с местната общност.

След Hanawon на дезертьорите се дава обществен дом под наем. Ким получава и кутия с храна - рамен, ориз, олио и подправки, с които да издържи през първите няколко дни. Съветник или друг дезертьор, който вече се е установил в страната, помага за почистването на къщата и предоставя допълнителна подкрепа.

"След това трябва да започнем да живеем собствения си живот", казва Ким Джи Янг.

Кой се грижи за тях?

Към севернокорейците, които се установяват в Южна Корея, се назначава полицай, който да ги държи под око. "Те се държат като местен, приятелски настроен съсед, който от време на време проверява“, казва Парк. "Понякога стават приятели. Обикновено офицерите са по-възрастни, като бащина фигура. Ролята им е да ви наглеждат - почти като социална служба."

Служителите понякога работят в тандем с асоциации или църкви.

Що се отнася до подкрепата за психичното здраве, Парк казва, че има някои услуги за подпомагане, но това е област, която изисква подобрение. Въпросът е поставен под светлините на прожекторите през 2019 г., когато дезертьорът Хан Сунг Ок и синът й бяха намерени мъртви в апартамент в Сеул. Смята се, че са умрели от глад.

Много дезертьори са претърпели екстремна травма, но е малко вероятно да потърсят помощ или изобщо да знаят къде да я намерят. Според проучване сред севернокорейските бежанци в Южна Корея, около 15% признават, че мислят за самоубийство - 10% повече от средното за Южна Корея.

"Психичното здраве изисква социална промяна и осъзнаване, така че хората да могат да идентифицират тези неща и да търсят помощ и да мислят, че е добре да потърсят помощ", казва Парк.

Фьодор Тертицки, анализатор от Северна Корея, казва, че животът в Южна Корея може да бъде изолиращ за дезертьорите, и то не само защото са влезли в съвсем друго общество. Мнозина ги възприемат като "външни хора".

"Не можете да се приберете вкъщи, защото ви смятат за предател и сте откъснати от семейството, приятелите и общността", казва Тертицки. "Това е травмиращо преживяване, особено ако сте били принудени да избягате."

Каква работа могат да си намерят?

Пристигането на юг и намирането на работа може да бъде трудно.

"Образованието в Северна и Южна Корея е тотално различно и има малко работни места, които севернокорейците могат заемат в Южна Корея," казва Ким. "Трудно е, защото дезертьорите никога не са чували за работа на непълен работен ден и никога досега не са си намирали работа сами. Често ги пренебрегват по време на интервютата."

Младите жени обикновено сервират храна в ресторантите и с напредването на възрастта преминават към работа като кухненски асистенти. Мъжете обикновено опаковат онлайн поръчки или намират място в строителната индустрия.

Дезертьорите от Северна Корея са стимулирани да работят и да се придържат към работата си, за да придобиват умения. Южнокорейският бизнес също е стимулиран да наема дезертьори. За тези, които искат да продължат образованието си, има субсидии. Те не трябва да плащат за университетски степени, а тези под 35 години също могат да отидат в аспирантура безплатно. Предлагат се и различни стипендии.

Дезертьорите също получават средства, които могат да похарчат за неща като курсове за използване на компютър.

Ким Сон Мин, дезертьор, напуснал Северна Корея през 1996 г., оценява възможностите за образование, които са били на разположение. Първо работи като чистач, но продължава да учи за диплома по творческо писане. Това отворя много врати и в крайна сметка намира работа в обществената телевизия KBS, където станава сценарист на драми.

През 2004 г. той се присъединява към радиото "Северна Корея", станция, управлявана предимно от дезертьори, която излъчва в Северна Корея и разпространява критики към правителството и ръководството.

Как се справят децата?

Те посещават местни южнокорейски училища или училища, които полагат специални грижи за севернокорейските деца.

В последните училища учениците "са заобиколени от деца с подобна съдба", казва Тертицки. "Това не е най-доброто място, защото получавате ограничено образование и не сте изложени на южнокорейското общество. В друг смисъл, ако отидете в южнокорейско училище, децата могат да бъдат жестоки. Те могат да ви гледат отвисоко и не е лесно да ги настигнете. Това не е най-приятното място."

Като цяло, казва Ким, севернокорейските ученици в средните училища, гимназиите и колежите изостават в обучението си в сравнение с връстниците си от Южна Корея и понякога отпадат поради предизвикателствата, пред които са изправени

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


41
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
32
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Никой не им е виновен, че са позволили да ги възпитат като безлични червеи, които се кланят на всяко прасе от династията, което дойде наред. Над 25 милиона са. Ако поискат - ще изтрепят де що има ***, служеща на Великото прасе! Ако не могат да се справят с новото, да не бягат. Да си седят в дупката и да *** по улиците заради прасето, мрънкайки, че Запада ги убива.
31
3
 
2
 
! Отговори
М да преди 3 години
Защо от Южна Корея не бягат в Северна Корея? Питам комунделите?
30
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ами как се променя. Попада в Ковид робство и работен ден без край. Няма жилище от държавата при женитба, но има хамбургери и шоколадови вафлички. Няма спокойствие и социално общуване със себеподобни след 8 часа спокоен работен ден, но има 180 канала със затъпяващи риалити формати и бляскави реклами за теглене на заеми и мечтани почивки. Изобщо друго си е в демонокрацията. Свобода на мечтите има поне
29
10
 
2
 
! Отговори
полковник Колев преди 3 години
Все критикуваме,все поучаваме,все заплашваме,все се мешаме във вътрешните работи на други народи и само дрън,дрън и нищо...Не можеме да живееме в мир и разбирателство с най близки нам като Русия,Сърбия и Македония. Аз съм българин,но хайде да не се джафкаме с Македония която е била Световна империя а ние сме били локална сила с променливи успехи. А и днес ни армия ни селско стопансто,ни здравеопазване....нищо нямаме!!! Само продажниси и предатели!!!
28
6
 
5
 
! Отговори
До Христо Христов преди 3 години
То пък сякаш едно време СССР не беше над България,а сега руските интереси не са над българските?Що се опитваш да лъжеш,Ице?Нали не мислиш,че ние сме русофили или гламавите комунистически старчета пред блока,с които жулите мастика и праскате карти?
27
5
 
10
 
! Отговори
А.Х. преди 3 години
Всички бягат от мизерията на комунизма,но нашите *** русофили и комунисти още бленуват за баетошово време.Когато някой мисли вместо теб се случва точно това.Ще живеете още 3 милиарда години като мизерници.
26
3
 
1
 
! Отговори
ОПА преди 3 години
До АнонименЗНАЯТ ЧЕ НОСЯТ И ОТГОВОРНОСТ ЗА ВЪРШЕНИ ПРЕСТЪПЛЕНИЯ ВЪВ ВОЙНАТА--И ГИ Е ШУБЕ ОТ ИСТИНАТА
25
0
 
4
 
! Отговори
El gato cós преди 3 години
До АнонименКакво става в Испания?
24
5
 
12
 
! Отговори
1 преди 3 години
лошо нещо е демокрацията, друго си е да умираш от глад и мизерия при Ким , то ва е от ТАСС - дезертьор в 21 век могат да използват само те
23
6
 
21
 
! Отговори
.!. преди 3 години
Абе не знам, *** знам, че тука големи защитници на северна корея! Даже искаха да ходят да живеят там! Еми нека четът тука (ако могат) и да ходят да живеят в северна корея! Щото там е толкова хубаво, че милиони искат да я напуснат(избягат)!
22
12
 
22
 
! Отговори
Калеко Алеко преди 3 години
Когато дезертьорите от Северна Корея попаднат в Южна им се налага тепърва да откриват колелото и топлата вода..Първо изживяват своя културен и цивилизационен шок, а след това започват да се приспособяват..по същия начин и ние в началото на 90-те години, когато падна желязвата завеса и отвориха границите, гледахме с невярващи очи лицето на цивилизацията излизайки от своя сив бетоненопанелен коптор, а влизайки в един супермаркет другарете и товрарищите гледаха като индианци, видели железният кон..
21
7
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Е, нормално. Естествено, че няма да ги назначават като началници. Нима на нашенецът като емигрира по света, веднага му дават директорско място или управител на фирма??? При другаря Ким са били по площадите и са скандирали до побъркване името му, сега се учат как да ползват карта за банкомат. Това са нещата. Ако пък не им харесва, могат да се върнат пак при Ким, и.... т.н. А той ще ги приеме подобаващо и достойно.
20
2
 
37
 
! Отговори
Батко преди 3 години
Къде е изненадата?Вижте една Германия - 30 години и все още не могат да се изравнят различията след 45 годишно разделяне... А там?При бруталните азиатци?Никакъв шанс
19
1
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Че то и оттук който се засели в Ю Кореа ще живее бая по-добре.
18
13
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
На южно корейците не им дреме за свойте братя от севера,има проучвания които показват ,че мнозинството от южняците не искат обединение .Знаят ,че на плещите им ,ще легнат 25млн.комуноиди .
17
10
 
42
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Който на времето успееше да избяга от Тошковото царство живееше добре!
16
27
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
"Към севернокорейците, които се установяват в Южна Корея, се назначава полицай, който да ги държи под око. "Те се държат като местен, приятелски настроен съсед, който от време на време проверява, казва Парк.."Това е абсолютно същото като в Северна Корея, където правителството прикрепва към туристите полицаи, които да следят всяка стъпка на новодошлите.Колко невинно южнокорейците прикриват комунистическите си мерки като бащинска загриженост едва ли не ахахах
15
29
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Севернокорейците ще разберат, че рекламата на Юг е лъжа и пропаганда. Никой не ги иска на Юг.
14
13
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Южнокорейската реклама на капитализма е много по-голяма от севернокорейската реклама на режима.
13
18
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Няма демокрация. Има буржоазна република и капитализъм.

Спонсорирани публикации