Може ли да предотвратим превръщането на Земята в необитаема пустиня?

Все повече райони стават неплодородни почви
17 апр 2022 15:37, Петя Славова
78
Може ли да предотвратим превръщането на Земята в необитаема пустиня?
Снимка: БГНЕС

Пустините превземат нови и нови територии по света, а все по-обширни райони се превръщат в неплодородни почви. Как можем да спрем настъплението на пустинните области, предава "Дойче Веле".

В Монголия и северозападната част на Китай се простира най-бързо разрастващата се пустиня на Земята - Гоби. Площта ѝ вече е 1,2 милиона квадратни километра, към които всяка година се добавят нови 6 хиляди.

Гоби поглъща тревни площи и цели села и превръща плодородната земя в непригодна за живеене. Този процес се нарича опустиняване (превръщане в пустиня), а хората имат сериозна вина за това. Четири са основните причини: прекомерното потребление на вода в индустриалното земеделие, по-честите и по-тежки засушавания, обезлесяването и прекаленото използване на пасища.

Прогнозите са, че до средата на този век една четвърт от цялата суша на Земята ще бъде засегната от процеса на опустиняване. Добрата новина е, че той може да бъде спрян.

Използване на проливните дъждове в пустинята

Едно обещаващо решение е проектът Ал Байда, който работи в близост до Мека. Там експерти по пустинно земеделие са разработили система, която да възстановява опустошени почви с помощта на проливните дъждове, които са често явление в Саудитска Арабия.

“Установихме, че ако можем да направим така, че почвата да поема цялата дъждовна вода, това би се превърнало в устойчив източник на вода, дори да не вали 20 месеца след това,” споделя Нийл Спакман, експерт по регенеративна агрикултура.

Заедно с жителите на региона, експертите построяват язовири, ровове и терасни структури по границата на долината в западна Саудитска Арабия. Сега, когато вали проливно, водата се събира там и се пренасочва към нуждаещите се места, където бавно се влива в почвата. Благодарение на тази система, почвата в арабската държава издържа и на 30-месечна суша.

Как възобновяемата енергия предизвиква дъждове

Държави в Северна Африка също експериментират с нови технологии, които да предотвратят опустиняването.

Най-голямата пустиня в света Сахара, също като Гоби, се разраства с около 50 километра годишно. Това е и мястото, където човешката намеса унищожава най-много плодородна почва в целия свят. Там работи друг вариант за спирането на разширяването на пустинята - чрез соларните панели и вятърните турбини.

Системата функционира по следния начин: черната повърхност на соларните панели нагрява въздуха, който се изкачва в атмосферата. По същия начин въртенето на хиляди вятърни турбини издига въздуха нагоре. “Когато тези въздушни маси достигнат определена височина, започват да се охлаждат, влажността в тях кондензира и се превръща в дъжд,” обяснява Сафа Моут, физик от университета в Мериленд.

Обръщане на процеса на опустиняване

В Китай тестват още един метод, който вече постига успехи.
Залесяването на пустинята Кубуки помогна за намаляване на пясъчните бури в Пекин

Залесяването на пустинята Кубуки помогна за намаляване на пясъчните бури в Пекин

Само преди няколко десетилетия пустините в Китай се разширяваха с по 10 хиляди квадратни километра годишно. Днес те се свиват с по 2000 кв. км на година. Как?

През 1988 г. хората започват да садят дървета в пустинята Кубуки, за да запазят пътна артерия, важна за региона. Това се превръща в една от най-успешните програми за залесяване в света.

За засаждането на дървета в пустинните региони са разработени специални водни струи, които пробиват дупки в пясъка. Така времето за посаждане е редуцирано от 10 минути на 10 секунди.

Може ли с нови технологии да спрем опустиняването?

Възможно е да се възраждат опустошени почви и растителност, да се възстановяват водни цикли. Цената и нужните усилия обаче са твърде високи, за да може да всички опустинени територии да се възстановят. Според експерти най-добрият начин да се запазят плодородните почви е да се спре експлоатацията на плодородни земи и естествени водоеми.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


78
Още по темата: земяпустиняводоеми
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
41
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Като отлетим в космоса
40
0
 
0
 
! Отговори
П.К. преди 2 години
Глобално затопляне. Глобално затопляне. Глобално затопляне.??? На ти сега и глобално замръзване? Че спряха и парното. Май Малък Сечко отново се домъкна по ботуши, шуби и калпаци? Де да видим кво ще измисли и многознайницата Грета?
39
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Пустинята може да се бетонира от край до край и покрие с огледала да отразяват 99% или слънчеви панели и така планетата е се охлади и отгоре да се засадят дървета. Но слънцето няма да спрете, ще става все по-трудно.
38
0
 
2
 
! Отговори
Бай Илийчо преди 2 години
Малииий тва ,ако стане глад и мор жа настане бря ! Жа са изпотрепем за едене бря ! От глада е по силен от еликтрика уа !
37
0
 
2
 
! Отговори
Сапуконор преди 2 години
До Анонимен 55. Питай японите за атомната енергия.Ще видиш какво ще ти отгговорят, др. болшевик.
36
1
 
2
 
! Отговори
Az преди 2 години
Да! Може! Просто трябва да забраним големите корпорации. Само 100 компании са отговорни за 71% от парниковите газове например. Източник : Гардиън Just 100 companies responsible for 71% of global emissions, study says
35
0
 
2
 
! Отговори
Не можете преди 2 години
Ами, питайте някой марсианец, защо планетата им изглежда по този начин.
34
0
 
3
 
! Отговори
777 преди 2 години
С тази алчност и егоизъм????? Едва ли!!!!
33
0
 
3
 
! Отговори
Az преди 2 години
Не
32
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Най чистата енергия се оказа атомната но тя пречи на Германия да си върти алъш вериша с перкитеби и панелите
31
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Света се обърка - Амин !
30
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
германия много се е притеснила за Катай както и Сащ.Защото тяхното отроче Катай беше създадено дя тормози Руската Империя.Влед като Катай изчезне ще изчезнат и фашистките държави Германия и Сащ
29
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
перките водят до изчезване на мигриращите птици като променят пътя им на миграция ще изчезнат хиляди видове зяради перките основен радетел за перките са Германия и Испания заради фирмата Гамеса Сименс.Обии германец и испанец спаси птица и Планетата.Нямя по гнусни от германците противна нация нагла и ниграмотна
28
4
 
4
 
! Отговори
Твърдо съм убеден преди 2 години
Можем, ако оставим лилипутчо да си развява байрака безнаказано!
27
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
е как ша привземат сибир като китайските чикундури ся нафрянинпо крайбрежието другото е Гоби и Тибетските планини.Половината китайци са у хонгконг каиъв сибир
26
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Образуването на пустини се дължи на почвената еврозия порадинпроменен солеви състав.Ползвяйте още пестициди хербециди и тн.
25
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
единствените дето правят много деца са азиатците и африканците обаче ако теъгнеш да им намаляш популацията казвят че си расист.А прно индустрията бълва хиляди филми с междурасов кекс колко ли паринотиват за финансирането на такива глопусти.Зящото първото което трябваше да се няпряви е тякива като Сорус да бъдат изтребени има голяма вероятност от тях да идват тия финансирания.
24
1
 
9
 
! Отговори
Света се обърка преди 2 години
Може ли да предотвратим превръщането на Земята в необитаема пустиня?.... НЕ НЕ МОЖЕМ, А И НЯМАМЕ ЖЕЛАНИЕ... Защото Човешката цивилизация много, много отдавна няма нищо общо с природата. Защото единственото което произвеждаме е ОТТПАДЪЦИ в които вече сме затънали до уши. Защото единственото което правим на тази Земя е да УНИЩОЖАВАМЕ природата, да сечем горите, да избиваме по слабите животински видове А ОСНОВНО ДА ЕКСПЛОАТИРАМЕ ОКОЛНИТЕ И ДА СЕ ИЗБИВАМЕ ЕДИН ДРУГ. Шанс ДА ОЦЕЛЕЕМ ? - НИКАКЪВ .
23
0
 
3
 
! Отговори
смех преди 2 години
Оказа се че че изчезнат професиите но не земеделец шлосер и тн. а ми меринджей паублик рилайшенс еуропеистика и тн
22
1
 
2
 
! Отговори
Бай Илийчо преди 2 години
Малииий не говорете тъй бря ! Жа стане глад и мор бря !