Бедност, климат, космос: 10 г. Си Динпин ръководи Китай

Как се промени страната за това време?
8 окт 2022 21:47, Петя Славова
53
Бедност, климат, космос: 10 г. Си Динпин ръководи Китай
Снимка: БГНЕС

Китай на Си Дзинпин извади милиони хора от крайната бедност, изпрати космически апарат на Луната и се ангажира да намали емисиите на парникови газове, коментира Людовик Ерет в аналиц за агенция "Франс прес" .

На прага на третия си мандат президентът може да се похвали с няколко постижения през първите 10 години на власт, предава БГНЕС.

АФП разглежда някои от основните постижения, постигнати при управлението на Си:

Край на екстремната бедност

Китайската комунистическа партия се гордее с това, че е "в служба на народа", така че съобщението на Пекин през 2020 г., че е сложила край на екстремната бедност, беше приветствано като важен етап.

Условията на живот на хората, техният добитък и достъпът им до образование бяха сред факторите, оценявани от длъжностните лица при посещенията по домовете.

Още по темата

Правителството заяви, че между 2013 г. и 2021 г. е инвестирало 1,6 трилиона юана (230 млрд. долара) за подобряване на стандарта на живот - например чрез изграждане на пътища, къщи и инфраструктура. Милиони селски домакинства са били трансформирани в села с по-добри икономически възможности.

Година след като Си стана лидер, 82 млн. китайци живееха в крайна бедност, по данни на Световната банка. Към 2019 г. броят им е 6 милиона.

Въпреки това Си предупреди през 2020 г: "Задачата за консолидиране и разширяване на постиженията в борбата с бедността остава трудна".

Нарастване на богатството

Средният разполагаем доход на градско домакинство е нараснал с 66% от 2013 г. до 2020 г., според официалната статистика. В селските домакинства той е нараснал с 82% през същия период.

Автомобилите на градско жилище се удвояват от 0,22 през 2012 г. до 0,45 през 2020 г., а броят на мобилните телефони нараства от 2,17 до 2,49 на градско домакинство през същия период.

Разходите за жилища обаче са се увеличили четири пъти, което е довело до намаляване на покупателната способност.

Работниците мигранти - хора, които са се преместили от селата в градовете, за да работят - са увеличили значително доходите си, според Жан-Луи Рока, специалист по китайските социални движения в Sciences Po в Париж.

"Но с увеличаването на наемите, разходите за образование и необходимостта да се обличат модерно, за да се впишат в обществото, положението им - което се е подобрило в средните градове - често е в застой или дори се е влошило в големите метрополиси", казва Рока.

Космическа програма

Източник на национална гордост, китайската космическа програма е намалила значително разликата със САЩ, Русия и Европа.

През 2013 г. и 2019 г. роувъри достигнаха до Луната – последният изпратен стана първият, който направи меко кацане на обратната й страна.

Друг пореден безпилотен космически апарат се завърна на Земята през 2020 г. с първите лунни проби, събрани от четири десетилетия насам.

Същата година беше завършена системата за спътникова навигация "Бейдоу", която е конкурент на американската GPS.

След като миналата година Китай приземи първия си робот на Марс, през 2022 г. се очаква да завърши изграждането на своя космическа станция.

Ограничаване на корупцията

По данни на Централната комисия за дисциплинарна инспекция, между 2012 г. и 2022 г. 11,3 млн. души - от държавни служители до министри, от армейски генерали до банкови мениджъри - са получили предупреждения за дисциплинарни дела, а 4,7 млн. са били разследвани за по-сериозни нарушения. Най-малко 1,5 млн. са били наказани, като при най-крайните обвинения се предвижда смъртно наказание.

Си наложи култура на "пестеливост" - което означава например по-малко пищни банкети за партийните служители. Въпреки че кампанията е популярна сред обществеността, критиците твърдят, че тя е и начин за отстраняване на политическите съперници на Си.

Околна среда

През 2016 г. Пекин подписа Парижкото споразумение за климата, а през 2020 г. Си обеща, че страната му ще достигне пика на въглеродните емисии до 2030 г. и ще се стреми към въглеродна неутралност до 2060 г.

Групи за защита на околната среда призоваха Китай - най-големият емитент на парникови газове в света - да действа по-бързо, като заявиха, че в противен случай постигането на целта на Парижкото споразумение за задържане на глобалното затопляне до 1,5 градуса по Целзий не е възможно.

След като в продължение на десетилетия си затваряше очите за задушаващите се китайски градове, през 2012 г. Министерството на околната среда започна да публикува по-изчерпателни данни за замърсяването на въздуха. По данни на министерството концентрацията на много фини и опасни частици във въздуха е намаляла с 34,8% в периода 2015-2021 г.

Схемите за разделяне на отпадъците бележат напредък. В мегаполиса Шанхай, например, те са задължителни от 2019 г. насам.

Транспорт

Дължината на високоскоростната железопътна мрежа се е увеличила четири пъти - от около 9300 км през 2012 г. до 40 000 км през 2021 г.

Китай вече разполага с 250 граждански летища, като 82 от тях са построени през последното десетилетие, а пътническият въздушен трафик се е удвоил между 2012 и 2019 г.

Инфраструктурните проекти увеличиха пътуванията и туризма, стимулираха икономиката и отвориха за напредък по-слабо развитите западни части на страната.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


53
Още по темата: китайСи Дзинпин
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
36
8
 
7
 
! Отговори
Политолог преди 1 година
Си Дзинпин е свиреп тоталитар и комунделник!
35
0
 
5
 
! Отговори
Я па ти.. преди 1 година
До Анонимен 32 Да бе . Само това оставаше да започнем колонизация на други планети.След ТСВ с ядрено оръжие няма къде да отидем.Що се отнася до планетата Земя , тя си знае работата.Самоочиства се.
34
0
 
1
 
! Отговори
Ти да видиш.. преди 1 година
А Русия война...!
33
10
 
0
 
! Отговори
Кур преди 1 година
Никой не ги счита за хора тия и така ще е до вели
32
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 25 теб омразата ,и глупоста ти ще те убият!!!
31
1
 
12
 
! Отговори
Крали Марко преди 1 година
Всяко нещо еволюира. Така е и с Китай. Промениха малко системата. Виетнам също тръгна по този път. Само ние останахме в блатото. Няма система на света която да ни помогне да станем благоденстваща нация. Демографите се изказаха че ,,българина,, е изчезващ вид. И това е необратимо. Говоря в етническия смисъл. Казаха го учени. Само за 30години ,,демокрация,,. Явно си заслужаваме съдбата. Може след време думата българин да стане синоним на ром.
30
6
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"Китай също използва пропаганда нали им видяхме пазарите какво ядат :) всякакви гадости няма нужда да ни убеждават" - На нас неща, които ни се струват гадни на тях чоже би им харесват. Като дете бях веган и мислех по същия начин за хората ядящи месо, но един ден реших да проям месо. Гнус не гнус първите седмици имах нон-ссор разстройство и нон-стоп ми миришеше на мрша докато го дъвча, но с времето свикнах и почна да ми харесва. Не си ял прилеп или плъх, тъй че, нямаш база за сравнение
29
2
 
1
 
! Отговори
паничка ориз за преди 1 година
обикновените хора от ширпотребата. Олигарсите са в САЩ.
28
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Китай е милиард и петстотин петдесет и пет милиона............Индия задмина 2022 по население Китай а заедно с индуския етнос в Пакистан,Бангладеш,Шри Ланка и сие гонят два милиарда и петстотин милиона.......това е над половината човеци
27
11
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Китай също използва пропаганда нали им видяхме пазарите какво ядат :) всякакви гадости няма нужда да ни убеждават навсякъде по света има бедност особено най много в Индия и Китай с милиард население неможе да няма бедни и гладни
26
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Трябва да започнем с колонизацията на други планети защото на тая планета ще ни стане тясно
25
7
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Китай замърсяват най много планетата те са една огромна фабрика на света така ги правим богати ако станат първа икономика ще доминират в света тогава може да ни светне лампата за някой мощен конфликт
24
8
 
15
 
! Отговори
Паразити преди 1 година
Американските братя с кравите продължават да паразитират във всички области и свери на живота и при това в цюл свят.. Някой заблуждава ли се още, че ще бъдат вечни търпяни? Предлагам да се обърнем към философията и етиката и бързо да обмислим еднополюсното ни фантазиране. Холивуд е далеч и филма все някога свършва, мили малки душици излезте от матрижата и се събудете. Животът може да е прекрасен..
23
11
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
По време на пандемията терора на населението беше ужасяващ много ми е странен Китайския комунизъм
22
6
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Представете си ЧЕКМЕДЖАН начело на тази държава..с инхаус мурафетите и другите схемички
21
9
 
13
 
! Отговори
РУССКИЙ ОККУПАНТ преди 1 година
САЩ има дял в световната икономика близо 14 % . А ако не се броят финасовите алабализми то делът им не надминава и 10%. Но за сметка на това делът им в световното потребление е над 40%. В Китай е точно обратното. Айде ся си представете къде отива света, ако китайците от ордьовъра минат на основното ястие?!
20
11
 
14
 
! Отговори
ДНЕС преди 1 година
Днес най-големия замърсител на Планетата Земя е САЩ . Трябва групите за защита на околната среда да натиснат тази Държава да намали използването на Въглища и Петрол - в името на Живота на Земята .Това което съм написал е Истина - проверете в Нета .
19
12
 
5
 
! Отговори
Кори преди 1 година
До Анонимен 21, собствениците на големите компании са .... и партийни секретари на ... комунистическата партия?! Експлозията на балона КНР ще се чуе до Космоса. Всеки разумен човек трябва да стои далече от КНР.
18
5
 
3
 
! Отговори
Красимир преди 1 година
Ха-ха-ха
17
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Си тайконафта Дзинпин

Спонсорирани публикации