Може ли Европа да завие силно надясно заради миграцията?

Крайнодесни партии и популисти с все по-голямо влияние
24 дек 2023 12:54, Александър Попов
122
Може ли Европа да завие силно надясно заради миграцията?
Снимка: БГНЕС/ЕРА

Германия, Франция, Нидерландия: крайнодесни партии и десни популисти увеличиха значително политическото си влияние в Европа. Колко надясно още може да отиде Западът заради дискусията за миграцията.

Темата за миграцията в момента е в центъра на вниманието – не само заради решението на ЕС да промени процедурите за мигрантите, но и във връзка с по-строгата миграционна политика, която смятат да провеждат редица страни в Европа, пише "Дойче Веле".

Френският модел

След тежки преговори с опозицията управляващите във Франция прокараха в Националното събрание нов и по-строг имиграционен закон с гласовете на крайнодесния Национален съюз. Шефката на фракцията на Националния съюз Марин льо Пен видя в това „идеологическа победа“ и не без злорадство заяви: „Депутатите на Макрон вече не могат да ни упрекват, че искаме предимства за французите – сега те самите взеха такова решение“.

Президентът Макрон защити курса на правителството. „Законът не предава нашите ценности“, заяви Макрон, който бе преизбран през 2022 година с обещанието да спре подема на крайнодесните. За да се предотврати обаче идването на власт на Националния съюз, „трябва да се заемем с проблемите, които подхранват тяхното укрепване“.

Франция затяга достъпа до социални помощи за някои чужденци и определя по-дълги периоди на изчакване за правото на социални помощи. Лидерът на германската опозиция Фридрих Мерц също залага на по-строго миграционно законодателство, особено след силно увеличаващото се влияние на даснопопулистката "Алтернатива за Германия". Християндемократическият съюз (ХДС) вече има подготвено и съответно решение на ръководство, което следва сходна логика.

Европа гледа надясно

По-строгата миграционна политика е важна тема в много европейски държави. Британският премиер Риши Сунак в момента е под особено голям натиск от страна на своята партия, тъй като въпреки Брекзит миграцията към Острова не намаля.

Но докато в много столици все още се разработват политически концепции, северните държави вече затегнаха законодателството си. В Дания социалдемократическата министър-председателка Мете Фредериксен провежда рестриктивен миграционен курс от идването си на власт през 2015 година. Събирането на разделени семейства бе затруднено, а кандидатите за убежище получават предимно помощи в натура, вместо пари. Съществува и така нареченият „Закон за гетата“, който предвижда, че в определена градска част не бива да живеят повече от 30 процента „незападни чужденци“.

На последните избори дяснопопулистката Датска народна партия, която през 2015 година получи 21% от гласовете, взе само 2,6 на сто. Швеция и Финландия също затегнаха миграционната си политика, след като десните популисти във Финландия станаха част от правителството, а в Швеция го толерират.

Въпросът за ценностите

Френският изследовател на популизма Доминик Рейне дава за пример и Нидерландия, където десният популист Герт Вилдерс през ноември изненадващо спечели парламентарните избори. Както посочва Рейне: „Избирателите в Европа от четвъртък век насам искат все същото – миграционна политика,  която се основава на избора и интеграцията. И на екстрадирането на онези, които нарушават ценностите на свободата, равенството и толерантността“.

Много журналисти, политици и анализатори така и не разпознаха или пък не приеха на сериозно това развитие сред населението, отбелязва Рейне. Той уточнява, че тук става дума за въпроси, свързани със стил и начин на живот, манталитет, привички, мислене и житейски настройки. „Тоест – за всички онези елементи, които определят дадена култура и създават на хората чувство за принадлежност – в случая към европейската култура.“

Бариера срещу крайнодесните?

В политическата надпревара с крайнодесните, центристките партии в Германия и Франция следват сходни стратегии. Германският отпор срещу „Алтернатива за Германия“ съответства на отношението към Националния съюз във Франция. И щом някой кандидат на тази партия стигне до балотаж, всички останали партии се обединяват срещу него. Въпросът е дали тази бариера не започва леко да се вдига.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


122
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
98
0
 
0
 
! Отговори
Деди преди 3 месеца
Едва ли? На "чистите" европейци им трябват "евтини" хора за "задния" двор на съюза
97
0
 
3
 
! Отговори
българина преди 3 месеца
До Таня, след 500 г арабски халифат са дошли завоеванията на на колониите, сега халифата идва пак, но аз няма да ги чакам пак 500 г....., белите са изпростели, под диктовката на израел.. това е
96
3
 
3
 
! Отговори
Червена е преди 3 месеца
До Териториален Абе пишман ли е ,не знам ,ама всички знаем ,че София отново е червена в кунките на ДС , БКП ,АБПФК че и Синагогата ,аха !
95
0
 
3
 
! Отговори
Ant преди 3 месеца
Но тя вече зави,вижте промените в конституцията ,които се предлагат в Италия-същите като на Мусолини
94
12
 
0
 
! Отговори
ЬЬЬ преди 3 месеца
До МОНАРХИСТА-в посочените от вас държави никога не е имало съветска окупация и комунизъм+преобладаващо население от русофили.Те,където и с когото и да бъдат,винаги ще са на светлинни години пред България.
93
0
 
29
 
! Отговори
ЬЬЬ преди 3 месеца
Само за българи и румънци достъпът до шанген е недопустим,но всякаква друга мюсюлманска пап * лач от Африка и Азия е безпроблемен.Това неминуемо ще доведе до появата на новият хитлер. Европа не е била и никога няма да бъде мюсюлманска,но одобряващите миграцията изглежда не разбират това и то ще бъде платено от всички нас.Жалко за Европа.
92
3
 
27
 
! Отговори
Реджо преди 3 месеца
Европа няма да завие нито наляво,нито на дясно.Ще завие на умряло,когато войната догодина...свърши!Ние ще вием срещу Месечината ...на глад и студ!
91
2
 
20
 
! Отговори
Шопендар преди 3 месеца
Някои страни са вече в десния завой,техните алтернативи печелят все повече привърженици.вижте какво става в холандия,германия,италия, франция,дори и австрия
90
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Браво! Само така! Соьиализъмътннема място в Европа! Край! Свърши се! ааахахах аххаха ааййайа
89
2
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Покрай Шенген добре видяхме някои ценности и двойни стандарти! И пак тук няма да има крайно десни на власт, но от разглезените и разлигавени холандци и австрийци изглежда може да се очаква всичко! Ние тук трудно разбираме какво искат! Искат ли мигранти, как да ги спираме и каква е идеята изобщо! Да ума как кикитата да влезнат в Шенген, а другите да се мъчим!
88
9
 
4
 
! Отговори
Териториален преди 4 месеца
Ако Костадинов се обедини с Корнела, избирателите му ще го изоставят ! Камоли да подкрепи онази пишман кметица на София.... Айде пътя аман от проекти !
87
0
 
4
 
! Отговори
Шебек преди 4 месеца
Длъжна е !
86
1
 
21
 
! Отговори
Възможно, преди 4 месеца
но по-скоро в комбинация с отрицателен икономически растеж. Ако се гледат резултатите излиза, че целта на САЩ е била поставяне на колене не на Русия(+3.6%), а на ЕС и по специално Германия(-0.1%).
85
0
 
11
 
! Отговори
Лейба Бронщайн преди 4 месеца
Неотроцкистките медии: Патриот = Популист = лошо. Християнство = антисемитизъм = лошо. Семейство = хомофобия = лошо.
84
0
 
19
 
! Отговори
Бря преди 4 месеца
Тя европата вие и реве та се тръска по земята
83
28
 
3
 
! Отговори
Таня преди 4 месеца
Европа винаги е излизала от всяка криза по-силна. Историята винаги се повтаря.
82
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
дано
81
1
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Догодина в Европа идат такива събития, чи мигрантите ши са й най-малкия проблем...
80
1
 
39
 
! Отговори
Шоп преди 4 месеца
Накратко - от 25 години избирателите искат да прекратят инвазията и да изгонят тapaмбyкитe, но тъno продължават да гласуват за левите партии..
79
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
До МОНАРХИСТА Я, кажи къде е тая монархия в Европа. Май живееш в някакво минало.