Снимка: архив, БГНЕС
|
Британски учени са съхранили пълния човешки геном върху кристална 5D памет във формата на диск с надеждата, че по този начин ще бъде осигурен план за връщане на човечеството след хиляди, ако не и милиони години, в случай че то изчезне, предаде Пи Ей мидия/ДПА.
Екипът от Изследователския център по оптоелектроника (ORC) към университета на Саутхемптън каза също, че революционният формат за съхранение на данни, който е в състояние да оцелее милиарди години, може да се използва и за записване на геномите на застрашени растителни и животински видове, които са изправени пред изчезване.
Говорител на университета обясни, че за разлика от други формати за съхранение на данни, чието състояние се влошава с времето, тези кристали могат да съхраняват до 360 терабайта информация (в най-големия размер) без загуба в продължение на милиарди години, дори при високи температури.
През 2014 г. кристалът беше удостоен със Световен рекорд на Гинес за най-издръжлив материал за съхранение на данни.
"Кристалът е еквивалент на разтопен кварц - един от най-издръжливите в химично и термично отношение материали на Земята. Той може да издържи на високи и ниски крайности на замръзване, огън и температури до 1000 градуса Целзий. Кристалът може също така да издържи пряка сила на удара до 10 тона на квадратен сантиметър и освен това не се променя при дълго излагане на космическа радиация", обясни говорителят.
Екипът от университета на Саутхемптън, ръководен от професор Питър Казански, използва свръхбързи лазери за прецизно вписване на данни в наноструктурирани кухини, ориентирани в силициев диоксид - с размери на елементите до 20 нанометра.
"За разлика от маркирането само върху повърхността на двуизмерен лист хартия или магнитна лента, този метод на кодиране използва две оптични измерения и три пространствени координата, за да запише целия материал, откъдето идва и 5D в името му", обяснява говорителят.
Професор Казански каза, че макар понастоящем да не е възможно синтетично да се създават хора, растения и животни само с помощта на генетична информация, дълголетието на този кристал означава, че информацията ще бъде на разположение, ако някога бъде постигнат подобен напредък.
Той посочи създаването на синтетична бактерия от екипа на д-р Крейг Вентър през 2010 г.
"От работата на други учени знаем, че генетичният материал на прости организми може да бъде синтезиран и използван в съществуваща клетка за създаване на жизнеспособен жив екземпляр в лаборатория", казва професор Казански.
"Кристалът открива възможности пред други изследователи да изградят вечно хранилище на геномна информация, от която могат да бъдат възстановени сложни организми като растения и животни, ако науката в бъдеще позволи това", допълва той.
Кристалът се съхранява в архива "Паметта на човечеството" - специална капсула на времето в солна пещера в Халщат, Австрия.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase