Реален ли е коефициентът на смъртност от COVID-19 и каква е истината?

След време ще се окаже, че не всички починали са убити от вируса
2 апр 2020 13:40, Нели Христова
121
Реален ли е коефициентът на смъртност от COVID-19 и каква е истината?
Снимка: БГНЕС

Въпросът със смъртността от COVID-19 тормози много хора, най-вече факта, че процентите са различни, в различните държави. В Италия числото е отрезвяващо - цели 11%, ала в Германия същия този вирус убива едва 1% от хората. В Китай, където започна всичко, статистиките показват смъртност от 4%. В Израел нивото е най-ниско - 0,3%, по-малко и от сезонен грип.

Тази огромна разлика на пръв поглед е изненадваща, тъй като COVID-19, който се разпространи по цялото земно кълбо, дори не мутира кой знае колко. Но няколко са факторите, които водят до разминаване в цифрите, а разглеждайки ги, може би ще достигнем и до реалния процент на смъртност от коронавируса.

Различен вид "смъртност"

Всъщност има два вида смъртност. Първата е на хора, които са починали, след като са дали положителна проба за COVID-19, а втората - на тези, които издъхват след цялостната инфекция.

"С други думи, първият коефициент на смъртност описва колко хора докторите са сигурни, че са убити от вируса, спрямо колко хора издъхват след инфекцията като цяло, казва Карл Хенеган, епидемиолог и директор на Центъра за медицина в университета на Оксфорд, пред BBC. Той също е личен лекар, който се възстановява от предполагаема инфекция от COVID-19.

За да имате ясна представа каква е разликата, представете си 100 човека, които са заразени с коронавирус. 10 от тях имат толкова тежки симптоми, че са приети в болница, където дават положителна проба за COVID-19. Останалите 90 изобщо не се тестват. Един от тези пациенти умира, останалите 99 оцеляват.  Така погледнато, смъртността ще е 10%, тъй като е починал 1 от 10 души. Истината е, че е починал 1 от 100 души, които прави реалната смъртност 1%.

Някои болници тестват само онези, които имат симптоми, каращи ги да посетят лечебно заведение. Те не провеждат тестове на онези, с по-леки симптоми или дори без - така, държавите, които имат масово тестване, като Южна Корея и Германия, имат по-малък коефициент на смъртност, тъй като тестват и онези, без симптоми. Страните като Великобритания пък имат по-висок процент, тъй като тестват само онези, които се чувстват достатъчно зле, че да потърсят лекарска помощ.

Влияние на тестовете

Много е лесно да се види, как тестването на по-малко или повече хора променя резултата.

"Всъщност липсата на широко разпространени, систематични тестове в повечето страни е основната причина за несъответствия в смъртността в международен план", казва Дитрих Ротенбахер, директор на Института по епидемиология и медицинска биометрия в Университета в Улм в Германия.

По думите му, данните от различните държави в момента са абсолютно несравними, тъй ктато тестването се провежда по различен начин. Ротенбахер твърди, че за да ни е ясно как COVID-19 се отразява върху обществото, не трябва да тестваме само болните, но и тези без симптоми. Това може да ни помогне и да ограничим разпространението на вируса.

Перфектен пример за това е градчето Во в Италия. Когато е обявен първият случай на коронавирус там, цялото население от 3300 души е тествано. Тогава става ясно, че 3% от тях вече са заразени, но нямат абсолютно никакви симптоми. Подобен резултат има и след масовото тестване в Исландия - страната вече е тествала 3% от населението си от 365 хил. души, като това включва и тези, които нямат симптоми.

"Чрез екстраполиране на резултатите програмата за тестване изчисли, че 0,5% от населението на Исландия вероятно е заразено с COVID-19. Но дори тази цифра може да е прекалено ниска, тъй като по-малко вероятно е хората без симптоми да отидат да се тестват, отбелязва Хенеган. Той смята, че реалната цифра може да бъде по-близка до 1% от населението на Исландия, което би означавало около 3650 инфекции.

А това, което представлява допълнителна трудност е, че данните идват не от рецензирани проучвания, а са почти клинични данни в реално време - които често са сбъркани или с много въпросителни. Това, което ще ни даде пълна и ясна картина, са масовите тестове на обществото.

"Ако всъщност нямате симптоми, но сте се сблъскали с вируса, това все още се води инфекция, но тя е неизчисляема до момента, в който имаме тест за антитела", казва Шейла Бърд от отдела за биостатистика на MRC на Университета в Кеймбридж. Тестовете за антитела са именно тези, които показват как се е преборил организмът с инфекцията и дали някой е бил заболял от COVID-19 без да разбере. Те също така показват кой е развил имунитет срещу вируса и може да се върне обратно на работа, без да се страхува, че може да се зарази отново. А по думите на Бърд, масовото производство на такива тестове е от голямо значение.

Во успява да се справи с разпространението на вируса заради масовото тестване и въведените стриктни мерки. В Исландия починалите са само двама.

Коя смърт се брои като смърт от коронавирус?

Това също е един от факторите, който изкривява коефициента на смъртност. Ако някой умре, докато е заразен с COVID-19, то докторите приемат, че той е починал заради вируса. Това обаче не винаги е така.

Какво се случва, ако пациентът има астма, която е засилена от коронавируса или издъхне от нещо, което е малко свързано с респираторното заболяване, като аневризъм например, докато е заразен? Дори и вътре в самите държави данните може да се различават.

Във Великобритания Здравното министерство обявява смъртта на всички инфектирани, които са починали в този ден. Това включва дори онези, които са издъхнали в следствие на друго заболяване, като рак, но са били заразени с COVID-19. Ала Ноционалният статистически отдел брои за починал от COVID-19 всеки, в чиито смъртен акт е споменат коронавируса. Независимо дали е само "запозодрян" случай или наистина болен човек.

Повечето държави броят починалите по начина, по който ги брои и Италия - всеки, който е дал положителна проба за коронавирус и е умрял, е умрял в следствие на COVID-19. Същата е системата и в Германия, и в Хонконг. В САЩ обаче лекарите имат специална графа, в която отбелязват, дали пациентът е издъхнал в следствие на вируса или заради нещо друго, като сърдечен удар или аневризъм. И все пак - тези данни ще се вземат предвид в бъдещите изследвания. Засега и в САЩ всеки заразен, който е починал, е умрял от COVID-19.

Сложните случаи

"Знаем, че по време на епидемия докторите определят почти ​​всяка смърт, за свързана с вируса. Но това не е така, казва Хенеган. - Винаги, когато хората погледнат назад към записките си, след като всичко е свършило, разбират, че са надценили коефициента на смъртност."

По думите му лекарите винаги избират най-лошия сценарий. Ала епидемията от свински грип показва как по този начин се изкривява процента - в първите седмици на епидемията се говори за смъртност от 10%. По време на заразата отново има разлика в различните държави - между 1% и 5,1%. След като всичко приключва и медиците преглеждат записките си за да направят изводи, става ясно, че коефициентът на смъртност е бил изключително нисък - 0,02%.

Това, което може да окаже влияние, е броят на интензивните легла в болниците по-света. По-малките и по-бедни страни може да се наложи да започнат да взимат по-тежките решения, като кой да лекуват и кой да умре, по-рано, а това да доведе до по-висок коефициент на смъртност. Това може да доведе и до "скрита смъртност", тъй като много хора ще починат дори и без да са тествани за вируса.

Играе ли роля възрастта?

Една четвърт от населението на Италия е над 65 години. В Китай, възрастните са само 11%. Но данните пак трудно се сравняват - групата от хора на възраст между 70 и 79 години в Италия има коефициент на смъртност 12,8%, а в Китай - 8%. За групата над 80 години процентът в Италия е 20%, а в Китай - 14,8%. Причината за това е все още мистерия.

Хенеган подозира, че един от факторите в играта на високите коефициенти в Италия може да не е свързан със самия вирус, а с бактерии. Страната има най-голям брой смъртни случаи поради антимикробна резистентност в ЕС - всъщност, една трета от всички смъртни случаи в ЕС от антимикробна резистентност са в Италия. Докато антибиотиците не правят нищо, за да се справят с вируса, вирусна инфекция често може да отвори пътя за вторични инфекции или усложнения като бактериална пневмония. Ако това не може да бъде лекувано правилно с антибиотици, тъй като бактериите са устойчиви, тогава то може да убие пациента, а не самият COVID-19.

"Това е невероятно важна част от цялата история, казва Хенеган. - И е особено разпространено при възрастните хора.“

Доста се говори и за това, че хората със съпътстващи заболявания са по-податливи на коронавируса. Но това може и да не се окаже основен фактор, тъй като Италия е определена за една от държавите с най-здраво население, а продължителността на живота там е по-дълга от тази в Китай.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


121
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
84
7
 
12
 
! Отговори
Диян преди 4 години
Последните проучвания на двама професори от Станфорд показват смъртност между 0,01% и 0,06%, т.е. по-ниска от сезонния грип, при който се наблюдава смъртност от около 0,1%. Важно е да се прави разлика между починали с коронавирус и починали от коронавирус. Данните, които се публикуват навсякъде, засягат почти винаги първото. Това е антинаучно и не отговаря на никакви медицински стандарти. Потърсете Swiss Propaganda Reserach, Facts about Covid-19. Има го на доста езици и се актуализира ежедневно.
83
7
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Току-що по СНН имаше интервю със съпругата на 30 годишен детски треньор по бейзбол починал от Короната.И двата му теста са били положителни.Човекът е бил спортист, без абсолютно никакви хронични заболявания.
82
7
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
до 81Не се пяни...не съм влУбена в Мутафчийски, и не гледам TV по цял ден...но пък имам познати които работят в болниците в цитираните страни и съм склонен да вярвам на тях.
81
9
 
9
 
! Отговори
МуФтаджийски преди 4 години
Генерал Муфтаджийси, яко играе за на Боко отбора. И той намзава филията в момента, както и другите калинки от щаба, но има Бог и гледа, ще видим на кой какво ще даде накрая.
80
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
В България трябва да се отворят повече лаборатории където да се правят тестове за вируса. Той един доктор вчера в този сайт каза че имаме 30 000 болнични легла. Така, че време е бедственото положение да се отмени.
79
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
От статията разбрах, че и жертвите при катастрофи трябва да се броят по друг начин...
78
5
 
7
 
! Отговори
рибавмътнавода преди 4 години
Колкото повече ни плашат, толкова повече не вярвам. Хем се предава по въздушно-капков път, хем чрез контакт? Може, ако си кихна в шепата, ръкувам се със со по-ливата ръка и другият после оближе неговата от моите остатъци!?!?Нали е респираторно заболяване, как иначе ще иде до носа и устата/гърлото, а от там към белите дробове? Аз се уплаших. Уплаших се, че държавата ни е абсолютно неподготвена за такава криза, дори систематични мерки/план не може да сътвори в движение.Само хаос и паника.
77
5
 
7
 
! Отговори
до 74 преди 4 години
Когато има една истеричка като теб, която гледа по цял ден ТВ и е влубена в Муфтаджийски, така се получава.и Точно такъв тип хора, създават паника у приятели, съседи и по работнитеси места. Карат се с всички без маски и ръкавици и звънят на 112 за най малкото съмнение за болен човек или седнал пенсионер в парка. Тази глупуст " пандемия" в момента, освем да разсипе икономиката и да напълни джобовете на управляващите с евро пари, друго няма да постихне.А ти си гледай ТВ редовно и се треси от страх
76
5
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Статията загатва някои истини, ама не смее да ги назове смело и открито, сакън някой сърдит генерал да не дръпне автора за ушето. Реалната смъртност от короната е под 0,5% дори в Италия.
75
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
От цялата криза най-голяма сметка имат богатите.В момента милиардерите като Бъфет пазаруват акции а обикновените хора се крият.Банките ще раздават заеми на много фирми.
74
0
 
9
 
! Отговори
бамааму преди 4 години
Какво разбрах аз за 3 месеца рисърч:Никой нищо не знае за този вирус, ама всеки дава акъл. Е*бъти му епидемиолозите, е*бъти му вирусолозите, фармаколозите и т.н. учЕни глАви щом положението е същото като преди 100г. - лек няма.Моята прогноза, или по-скоро надежда е, че след тази епидемия на фармацевтичната мафия ще и бъде потърсена сметка как така толкова малко ваксини и лекове са създадени за толкова десетилетия, а само поддържащи медикаменти за удължаване на живота не и за лечение на болест
73
10
 
14
 
! Отговори
Хохо преди 4 години
След 1-2 месеца ще се разбере, че цялата тази истерия с грипа (наречен корона вирус), е едно огромна схема, да се зароби още повече населението. Колкото имаше оръжия за масово поразяване в Ирак, и колкото талибаните срутиха 2те кули в Ню Йорк.
72
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До До избирателГЕРБ не искат да затворят границата и сега и в бъдеще всички в бг ще се мъчат с КПП и блокади.
71
14
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Не знам дали е реален или не, но е факт, че моргите не смогват, че се поставят контейнери за трупове зад болници в САЩ, че се ползва ледена пързалка за морга в Мадрид и т.н.
70
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До от ЛондонЕ и като се заразят нали пак отиват отпуска ако не получат и племония. Карантина е по-добре от морга нали.
69
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
"колко хора докторите са сигурни, че са убити от вируса, спрямо колко хора издъхват след инфекцията като цяло". Това е като човек блъснат от кола, и умрял 2 дни по-късно в болница да не го пишем в статистиката за убити на пътя, а в статистиката на хора, умрели от друг вид инфекция... чиста манипулация за да се самозалъгваме за мащаба на бедствието
68
2
 
8
 
! Отговори
До избирател преди 4 години
И къде видя блокади? КПП-тата на които показваш служебна бележка и преминаваш ли?Те са по-скоро направени за симулиране на дейност, от колкото за спиране на разпространението на вируса.
67
3
 
11
 
! Отговори
Гошо...Тъпото преди 4 години
Ако беше нещо...сериозно,Боко Банкянски щеше да си сложи противогаз и...бронежилетка,а той само с една...платняна маска.
66
0
 
8
 
! Отговори
бай х преди 4 години
До избирателболните са във пъти на статистиката , дори сутринта генера го потвърди , че хващали 2 от 10- заболели , а според мен са 2 от 100 , защото леките случай не се тестват и хората се лекуват по домовете , и който почине в дома си не влиза в статистиката
65
4
 
11
 
! Отговори
от Лондон преди 4 години
Извода е , не вярвайте много-много какво се пише по медиите. Информацията и статистиката са много субективни неща, и се координират от много малко хора, които могат да извъртят нещата така, както си искат.