Мерките срещу COVID-19 се удължават до 30 ноември

Децата остават вкъщи, ще има времеви коридори
Обновена: 11 ное 2020 20:06 | 11 ное 2020 19:46, Нели Христова
113
Мерките срещу COVID-19 се удължават до 30 ноември
Снимка: БГНЕС

От 12 ноември до 30 ноември, с издадена днес Заповед № РД-01-651/11.11.2020 г. здравният министър въвежда следните противоепидемични мерки на територията на Р България:

Преустановяват се присъствените учебни занятия (в т. ч. учебни практики, стажове, изнесени учебни часове, изпити, дуална система на обучение и др.) за учениците от пети до дванадесети клас в областите с достигната 14-дневна заболяемост над 119,9 на 100 хил. души население и 15% отсъстващи по причини, свързани с поява на симптоми на COVID-19, от провеждащите присъствено обучение ученици за периода 4-11.11.2020 г. Решението за преминаване в обучение в електронна среда от разстояние се взема от министъра на образованието и науката при условията и по реда на чл. 105, ал. 6 и 115а, ал. 1, 4 и 5 от Закона за предучилищното и училищното образование.

Провеждането в присъствена среда на групови извънкласни дейности и занимания, дейности по интереси, занимални и други се допуска само за училищата и паралелките, които провеждат присъствено обучение.

Преустановяват се присъствените групови занятия в центровете за подкрепа на личностното развитие, с изключение на тези, които са организирани по начин, който не допуска смесване на деца от различни паралелки/групи.

Преустановява се присъственият учебен процес във висшите училища, с изключение на практическите упражнения, които не могат да се осъществяват от разстояние в електронна среда. Изключение се допуска и за практическите упражнения по клинични дисциплини, учебната практика (клиничен стаж), преддипломния стаж и държавните изпити на студентите по регулирани медицински професии от професионални направления „Медицина“, „Дентална медицина“ и „Здравни грижи“, както и държавните изпити за придобиване на специалност в системата на здравеопазването, при стриктно спазване на мерките за превенция и контрол на инфекциите съгласно Наредба № 3 от 2013 г. за утвърждаването на медицински стандарт по превенция и контрол на вътреболничните инфекции.

Всички заведения за хранене и развлечения (ресторанти, заведения за бързо обслужване, питейни заведения, кафе-сладкарници и барове, с изключение на тези по т. 9) могат да работят само в часовете между 06.00 и 23.30 ч. През останалите часове на денонощието се допускат само доставки по домовете.

Магазините за хранителни стоки и аптеките организират работата си, като допускат лица на и над 65-годишна възраст в съответните обекти само в часовете между 8.00 и 10.00 ч. В посочените часове не се допускат лица под 65-годишна възраст.

Малолетните и непълнолетни лица могат да посещават търговските центрове, включително такива тип МОЛ, само ако са придружени от техен родител, съответно настойник/попечител или от друго пълнолетно лице.

Преустановява се провеждането на планов прием и планова оперативна дейност в лечебните заведения за болнична медицинска помощ и комплексните онкологични центрове, с изключение на дейностите, свързани с трансплантация на органи, тъкани и клетки, диагностиката и лечението на пациенти с онкологични и онкохематологични заболявания, дейностите по асистирана репродукция и ражданията, независимо от метода на родоразрешение, дейностите по рехабилитация, продължително лечение и психиатрична помощ.

В изпълнение на т. 3 от Заповед № РД-01-439 от 27.07.2020 г. директорите на регионалните здравни инспекции предприемат действия и прилагат мерки на лечебните заведения за болнична помощ и комплексните онкологични центрове на територията на съответната област, като определят задължителен брой легла за лечение на пациенти с основна или с придружаваща инфекция със SARS-CoV-2 от не по-малко от 20 % от обявените в съответната регионална здравна инспекция брой легла на всяко лечебно заведение за болнична помощ и комплексен онкологичен център.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


113
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
55
3
 
3
 
! Отговори
Деница преди 3 години
КАТО ГЛЕДАМ, ЗА КОЛЕДА ЩЕ ИМА КПП-ТА, ЗАТВОРЕНИ ГРАДОВЕ И СЕЛА И ВСИЧКИ ТРЯБВА ДА СМЕ ВКЪЩИ, ИНАЧЕ ЩЕ НИ ХВАНАТ !!!
54
0
 
4
 
! Отговори
Баба Рашка преди 3 години
A новогодишен концерт и Дунавски хоро ще гледаме ли тази година по БНТ на площада?
53
0
 
5
 
! Отговори
Родител преди 3 години
Последно: при 15% отсъстващи дали от 5 до 12 клас ще са онлайн или не?
52
0
 
6
 
! Отговори
Като преди 3 години
чета на политиците мненията май и до април ще има ковид19.Може и до 30година да си го нагласите.
51
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
ББ: Няма да затваряме държавата, я!Затваряме само пенсионерите, че по скоро да се отървем от тях.
50
6
 
7
 
! Отговори
Бау преди 3 години
очаквано. Глупaви бунтари, вие сте виновни за всичко.
49
1
 
3
 
! Отговори
аз-ът преди 3 години
При малките деца ученето е проблем. 7-8 годишните нямат умения да си забършат сами з*дниците, камо ли да имат умения как трябва да се учи, как да се заучава материята, за което са създадени педагози. Да де, ама повечето от бг-фейсбук-м*мите са т*пи провинциални с*лянки, които дори не знаят, че са необходими умения за ученето. За тях - децата трябва да са на училище, защото да могат те да ходят на работа. Точка. Държавата им е длъжна. Що? Щото на заплатата си на минималка плаща 120 лева ДОД.
48
0
 
6
 
! Отговори
9i81 преди 3 години
Този "министър" не е ли наясно, че поне половината пенсионери в скапаната ни държава работят, за да оживеят? И здравни вноски продължават да им взимат за да има какво да крадат управниците ни. И на какво основание този *** ги оставя освен без лекарска помощ, вече и без продукти за прехраната им?А всъщност министърът нищо не решава - зад него наднича бащицата...
47
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Детскте градини и яслите, където няма никаква дистанция и дори не осъзнават децата спазване на правила и мерки продължават да са под риск.Това е дискриминация.Учителите и пом.възпитателите не са ли хора или тях кучета ги яли?В ДГ и яслите децата се обслужват дори в тоалетната от възрастен.Не могат малките от първа група да се обуват и събуват.Не могат децата дори да си вдигнат бельото.Памперси се слагат на 50% от децата,ръцете им мият- в едно помещение са над 25 деца.Учителите са на възраст.
46
0
 
6
 
! Отговори
Anonimen преди 3 години
До До баба мараИ ние имаме диабетик, ужасно е просто с тия протоколи - какъв е проблемът издаденият от ендокринолога протокол да отива по служебен път до касата, като си ги вземеш в аптеката инсулините, попълват ти протокола и го връщат. Личният лекар тук няма никакво отношение. Системата е така направена, че да висиш като паяк по коридорите, където неминуемо ще се заразиш и ще освободиш държавата от тези разходи или пък ще закъснееш с вземането. Никой не може да ме убеди, че това не е нарочно
45
1
 
3
 
! Отговори
До 45 преди 3 години
***, от първи до четвърти клас са със статут на детска градина - тоест - не могат да се гледат сами ПО ЗАКОН - подлежат на грижи от родителите - и ако затварят едните трябва да затворят и другите ! И ако това стане трябва да се обяви така модерния ЛОКДАУН ! А ИМЕННО - нали от него бягаме ! С две думи за слабоумните - ако се затварят училища за децата от 1 ви клас до 4 ти трябва да се затворят и детските градини! С ако това стане трябва някой да ги гледа ! Мама или тате ,който РАБОТЯТ
44
2
 
2
 
! Отговори
аз-ът преди 3 години
Коцето сложи ли въжето на шията ...Нали беше казал "ако ми затворите пак Плаза за втори път се бесим"... ? Да донеса ли въже или?
43
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До франк срещу йенаВажното е юана да се срути.
42
8
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Обучението трябва да е онлайн завинаги. Така ще е по- лесно за учители, ученици и родители. Който не може да си гледа децата докато са малки, да не ги създава, никой не ви е длъжен.
41
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Трябваше да го направят така - до края на първия срок - онлайн да е обучението . И ако стане някакво чудо, че да се разкара вирусът и да се върнем на нива от 50 -60 заболели дневно , тогава да връщат присъственото На всеки 2-3 седмици сега ще изправят на кътни зъби и директори , учители , ученици
40
1
 
4
 
! Отговори
франк срещу йена преди 3 години
Ционът отново успя да срути пазарите. Обезцени акциите на мощни компании, които сега ще погълне. Затегна примката около държавите с нови брутални заеми и елегантно преминава към следващата фаза на световния ред.
39
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
И какво стана от 1 до 4 клас вирус не ги лови, те нямат родители и учители. Това е Геноцит и нарушаване на човешкото право за живот.
38
2
 
12
 
! Отговори
АнтиГЕРБ преди 3 години
А какви мерки ще има срещу ГЕРБ - вируса?
37
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Не разбирам 33 Не си само ти Утре няма да знаят какво да правят родители , деца Уж цяла България е в червения спектър - на 120 болни на 100 000 , има и такива с 300 на 100 000 , значи би трябвало в цяла България след 5-ти клас да са онлайн Ама после идват тези 15 процента отсъстващи с Ковид . 15 процента от какво? От всички ученици за областта ,за града , за училището ли ? Голяма каша е Защо мъчат всички по веригата така , те си знаят
36
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Само седмица след началото на учебната година Чехия премина психологическата граница от 1000 нови случая за ден. Това стана на 8 септември. Последваха десетина дни, в които броят на заразените дневно се движеше малко под и над хиляда. На 17 септември числата отново подскочиха 3125 нови случаи на COVID-19 само за ден. На 21 септември министърът на здравеопазването Адам Войтех подаде оставка. Той каза, че иска да освободи място за някой, който може да направи повече.Последвай примера му!