ЕС е първенец по ваксинация, но страни като България и Румъния го дърпат назад

Източните държави са ваксинирали едва 30% от населението си
1 окт 2021 21:00, Нели Христова
158
ЕС е първенец по ваксинация, но страни като България и Румъния го дърпат назад
Снимка: БГНЕС

Европейският съюз е световен лидер в имунизацията на населението си срещу COVID-19. Почти три четвърти от всички възрастни вече са напълно имунизирани. Но в сянката на този впечатляващ резултат стои една неудобна реалност -  разпространението на ваксините е изключително неравномерно в целия съюз.

От едната страна са държави като Ирландия, Малта, Португалия и Дания, които са успели да ваксинират близо 90% от населението си, според Европейския център за контрол на заболяванията. Но от другата страна на блока са държави, като Румъния и България, които са ваксинирали напълно съответно само 33% и 22% от своите възрастни.

Проблемът не е в недостига на ваксини. Всички държави от ЕС имат достъп до всички препарати, одобрени от ЕС - Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca и Johnson&Johnson. Отделните държави също са свободни да поръчат и други ваксини. Унгария например е закупила руски ваксини Sputnik за населението си.

"Те имат ваксините. Всеки, който иска да се ваксинира, може", казва пред CNN Иван Кръстев, български политолог и основател на Европейския съвет по външни отношения. Но вместо това, казва Кръстев, България се бори с дълбоко колебание във ваксините, което се подхранва от политическа нестабилност, конспиративни теории и липса на вяра в властите.

"Има високо ниво на недоверие и това важи както за България, така и за Румъния", обяснява той. "Дори в медицинската общност, лекарите, медицинските сестри, мнозина се колебаят да се ваксинират, така че не е изненада, че и обществото като цяло също не желае."

И Румъния, и България се борят със скокове на нови случаи на коронавирус от началото на септември. Румъния е съобщила за над 45 000 нови случая и повече от 800 смъртни случая през седмицата до неделя, приблизително същото ниво, което е видяла на върха на втората вълна от епидемията през април.

България провежда третите си парламентарни избори тази година през ноември. Двете предишни гласувания, през април и след това през юли, завършиха в безизходица, без да бъде сформирано правителство. В резултат на това страната е заседнала във вечна предизборна кампания с малко време да се обърне внимание на всичко друго.

"Имаше много повече предизборни кампании, отколкото кампании за ваксини", каза Кръстев. "Нито правителството, което беше на власт, нито служебното правителство поставиха ваксинацията като приоритет."

Кръстев е на мнение, че въпросът за ваксините не е разделил българското общество по партизанска линия, защото повечето хора като цяло са били единни в недоверието си към политическата класа. "САЩ имат голямо ниво на поляризация, но тук не става въпрос толкова за политическа поляризация, а за объркване и отвращение от всичко политическо, което много вреди на успеха на кампанията за имунизация",  казва той пред CNN.

Твърденията за корупция в правителството предизвикаха масови протести в цяла България миналата година. Полицията реагира с насилие, което шокира нацията, а това направи хората още по-подозрителни към властите.

Медиите също изиграха роля, твърди Кръстев. "За да направят дебата по-интересен, те представиха мненията за ваксината и анти-ваксината като еднакво ценни, така че хората се объркаха", каза той. И Румънското правителство обвинява за лошия си темп на ваксинация фалшивите новини и теории на конспирацията, които се разпространяват онлайн.

В рамките на двете страни също има сериозни неравенства. Ромските общности в Румъния и България са сред най-малко ваксинираните. Димитър Димитров, директор на Ромската програма в Института "Отворено общество" в София, казва, че проблемът се дължи на обтегнатите взаимоотношения между общностите и по-широкото общество.

"Много ромски квартали в България са били обект на блокиране без подходящо обяснение, въпреки че нивото на инфекциите в други части на същите общини е било по-високо. Така че това отношение на институциите към ромите и ромските квартали показва защо ромите не се доверяват на институциите", обяснява Димитров пред CNN.

Димитров казва, че много хора, особено в селските райони, също може да имат затруднения в достъпа до ваксинационни клиники. "Ако трябва да вземете автобус или влак и да пътувате 100 километра, за да стигнете до болницата, а след това да чакате на опашка - това отнема време и пари. Самата ваксинация е безплатна, но да стигнете до точката за ваксинация струва пари", обяснява той.

Румънското правителство наскоро обяви, че ще вложи допълнителни ресурси, за да гарантира, че хората, които нямат достъп до клиники, могат да се имунизират - например като поискат лекар да ги посети у дома.

Разделението Изток-Запад

Но България и Румъния не са единствените, изправени пред проблем с колебанието. Изглежда, че Европейският съюз е разделен на две части. Едната половина е приела ваксинацията и почти всички са имунизирани. Другата обаче се бори да убеди населението си на фона на дълбокото недоверие към ваксините.

Разделителната линия е разположена приблизително по границата на Желязната завеса, която някога е разделяла Европа на Изток и Запад.

От 27-те държави членки на блока, 15-те, които са имунизирали най-много хора, са част от това, което някога е било западния блок, докато най-слабо представилите се 10 са бивши комунистически страни. Гърция и Литва са единствените две страни, които те са част от тази тенденция, като Литва е на 16-то място, а Гърция на 17-то място по имунизация.

Всички бивши западни страни, с изключение на Гърция, са ваксинирали напълно поне 70% от възрастното си население. Нито една от източните държави все още не е достигнала този праг.

Кръстев казва, че начинът, по който пандемията се разгръща в различните страни, може да бъде един от факторите, обясняващи различията. "Страните, които бяха засегнати от първата вълна през 2020 г., когато шокът беше по-силен, страни като Италия или Испания - те имат по-голям успех с ваксинацията като цяло, отколкото страните, засегнати по-силно от втората вълна", обяснява той, добавяйки, че българското правителство така и не успяло да убеди хората, че високата степен на ваксинация е основен приоритет. "Вместо това стана въпрос на национална гордост, че никога не сме имали локдаун", казва той.

Анна Ничинска, асистент в Училището по икономически науки към Варшавския университет, е проучила причините за колебливостта на ваксините и казва, че историята също играе важна роля в решенията на хората.

Ничинска и нейните колеги разглеждат данните за доверието в здравните системи и медицинските власти от 100 държави и установяват, че недоверието е много по-голямо в нациите, които са преживели комунизма в съветски стил в миналото. Хората, които са имали опит от първа ръка да бъдат лъгани от своите правителства, се борят да се доверят на властите, дори години след революцията, обясни тя. Колкото по-дълго хората са живели под шапката на комунизма, толкова по-голямо е недоверието.

"Хората, изложени на съветския комунизъм, имат по-малко доверие към другите хора, правителството, а също и системите за здравеопазване. Опитът внушава недоверие в публичното пространство и всичко формално", казва тя.

Ничинска е на мнение, че това е една от причините, поради които строгите изисквания за ваксини може да не доведат до значително по-високи нива на имунизация в такива страни.

"Решението за ваксинация се основава на доверие и това, че е задължително, би било контрапродуктивно. Трябва да запомните, че в много страни има дълга традиция на съпротива срещу държавата, така че хората ще намерят начин да избегнат задължителната ваксинация."

Европейската комисия призна за проблем ниските нива на ваксинация в някои свои държави-членки.

"Докато вирусът не е победен във всички държави-членки, той няма да бъде изкоренен", заявява говорител на Комисията пред CNN в изявление. Комисията казва, че страните, които се борят да повишат нивата на ваксинация, трябва да се съсредоточат върху кампании, специално насочени към тези, които се колебаят, и да подчертаят значението на науката.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


158
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
85
2
 
18
 
! Отговори
Иво преди 2 години
Не случайно българите сме един от най древните и богоизбрани народи.За съжаление ще го измислят така, че следващия "щам" може да е български и ще кажат "Видяхте ли сега като не слушате"
84
17
 
5
 
! Отговори
До 101 преди 2 години
Хаха..казваш науката нв струва?Следващия път, когато се разболееш, оъкажи всички антибиотици...и да видим до къде щв стигнеш без тази, същата наука.То бива деби...ли..ама това вече удря дъното.
83
3
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
наврете си псевдо-науката там, където слънце не огрява. подменят данни, факти, столетна теория в услуга на масовия полеви експеримент с хора, които са забравили да мислят. искат ни дресирани, евтаназирани и вън от картинката.
82
6
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
не съм - *** си ти няма нужда да го казвам то се подразбира...
81
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Комунизмът не прощава.
80
12
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
ясно е - ние пак сме най простите от целия съюз. 100%.
79
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Кoдриca от страх е по опасен от Ковида
78
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Невъзможно е всички страни да правят слуш до един. Трябва да има и аутсайдери. Като самотниците - дори и в най-малките обшности винаги има поне един самотник.
77
3
 
3
 
! Отговори
Потулване преди 2 години
Ваксините нямат полезно действие. Далеч съм от идеята че са отрова, но все пак някакъв 1 година тестван препарат ти вкарват в кръвта. Но препарата срещу разболяване от ковид не предпазва. Уж го били карали леко. Рано е да знаят. Точно ги набодаха. Разликата в процента боли васкинрани и невасинирани идва от процедурите в болничното лечение и в това как точно се води статистика. Фарма лобито, много политици и директори на институти няма да си признаят ако имат грешка и ще потулват докато могат.
76
1
 
13
 
! Отговори
Голямата минавка преди 2 години
Голяма минавка се получи с тези така наречени "ваксини". Всеки на който са му инжектирали този химикал наречен ваксина, трябва пак да си направи трета доза ако иска да не се разболее и да умре! Но може и тогава да се разболее - 78 умрели от ковид в България с ваксини при такава ниска смъртност на вируса и при толкова малък процент ваксинирани в България. А в Израел вече говорят за 4та доза, и така пета, шеста ... 10та ... всеки месец инжекция с експериментален химикал.
75
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Аз не се ваксинирах. Но много хора се ваксинираха. В някои страни над 80% се ваксинираха. И нищо им няма. Пак си се разболяват и умират от ковид-19. И локдауна продължава.
74
7
 
5
 
! Отговори
Ме преди 2 години
Аз, се ваксинирах. Нищо ми няма. На милиарди други също нищо им няма. Ваксинатаспасява, не ви убива!
73
0
 
7
 
! Отговори
Германец преди 2 години
То има ли някой да се е хванал с вас и да не се е хванал за главата? Един пример ми дайте.
72
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Защото все още чакат каквото им каже Масква!
71
16
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Заслужавате си и съдбата, и черната слава. Камък на щията сте на Европа, нека ви резне връвчицата и ще се удавите в собственатата си помия.
70
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До до 82 и 83 от славян Той точно това казва: АУТ барабар с "ценностите" ви. На цивилизовния свят примитивни индивиди не са му нужни.
69
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
ЕС похарчиха всичко за безполезни химикали наречени ваксини и за ковид-19 кризата. Цената на газта стигна 1170$. Сега Урсула ще прави ЕС армия. Пари нема - действайте!
68
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Да, цялата мизерия в ЕС и НАТО при демокрацията в България е заради 45 годишната комунистическа диктатура. Забрави да добавиш и Путин и Русия. За това сега пенсионерите роват в кофите за огризк от храна.
67
2
 
6
 
! Отговори
Куршум за министъра1 преди 2 години
Заради МАСКИТЕ, ПОСКЪПВА всичко, а хората нямат Пари....Ако ЗАСТР.ЕЛЯТ Здравния министър, ще ИЗЧЕЗНЕ и ВИРУСА.. Тоя ПРЕНАСЯ вируси, ЗАЕДНО с разни араби, н.е.г.ри и китайци... Пускат арабите и н.е.г.рите да обикалят БЕЗ маски навсякъде из България, и по футболни и баскетболни стадиони. И дори искал да домъкне някакъв Ислямски ВИРУС от Афганистан, който мъкнел още 14 малки Арабски вируса..
66
2
 
13
 
! Отговори
славянин преди 2 години
Връзката между разточителния консумативен живот и дегенерирането на хората е известна от хиляди години, ама няма кой да се учи от мъдростта на мъдрите хора от древността до днес! Има ли модерно консумативно общество което да не дегенерира!? Няма! Материалистичният консумативизъм води до духовна празнота, а духовната празнота води до всевъзможни дегетерации, това са го казвали всички мъдри хора от древността до днес!