Омикрон се задава и у нас: Кои са най-характерните му симптоми?

Новият вариант вече доминира в САЩ и Великобритания
24 дек 2021 11:00, Петя Славова
153
Омикрон се задава и у нас: Кои са най-характерните му симптоми?
Снимка: Pixabay

Омикрон - вариантът на коронавируса, който вече доминира в САЩ и Великобритания, скоро ще е най-разпространеният в цяла Европа, прогнозират експертите. Според информацията, с която учените разполагат до момента, той е по-вирулентен от Делта варианта на COVID-19.

Още по темата

Производителите на ваксини твърдят, че двете дози от наличните препарати не осигуряват пълна защита срещу Омикрон, макар и да пазят от сериозно протичане на заболяването. За по-пълноценна имунна защита е нужно поставянето на бустерна доза, предава "Дойче Веле".

Нощните изпотявания са сред най-честите симптоми

Омикрон се различава от Делта мутацията не само по инфекциозността. Някои от симптомите на новия вирусен вариант също са различни. Според учени от Великобритания и Южна Африка, където Омикрон бе регистриран за първи път, нощните изпотявания са сред най-характерните симптоми на новия щам. „Става въпрос за силни нощни изпотявания, които налагат цялостно преобличане“, обясни пред ITV британският лекар Амир Хан. Той твърди, че въпросният белег е много съществен и настоява симптомът да бъде добавен към официалния списък на британската здравна служба NHS.

Анжелик Кутзи, председателка на Лекарския съюз в Южна Африка, каза пред ВВС: „Пациентите с Омикрон се оплакват от болки в тялото и силна умора. Характерно е, че тези оплаквания се наблюдават предимно сред младите, а не толкова сред по-възрастните хора“. Но информацията по темата засега е оскъдна, тъй като едва 6% от населението в Южна Африка е над 65-годишна възраст. Притесненията за възрастните хора с диабет и сърдечни проблеми си остават актуални, поясни Кутзи пред британския вестник „Телеграф“.

Сред другите симптоми, характерни за варианта Омикрон, са болки в гърлото и суха кашлица. Но много малка част от пациентите вдигат температура. Нито един от случаите в Южна Африка не е изгубил обоняние или вкус - а това бяха едни от най-разпространените симптоми при първата вълна от пандемията.

Децата са по-уязвими от възрастните?

Все още не е ясно до каква степен Омикрон поразява децата. Но има индикации, че те се разболяват по-сериозно. „Има увеличение на хоспитализациите на деца под петгодишна възраст“, ​​казва Мишел Грум от Националния институт за заразни болести на ЮАР. В столицата Претория малките деца са втората по големина възрастова група в болниците след хората над 60 години. Но и тук ниската средна възраст на населението може да оказва влияние.

Някои лекари съобщават за необичайни симптоми при децата. „Около 15 процента от заразените деца получават кожен обрив“, заяви лондонският лекар Дейвид Лойд пред новинарския канал Sky News. Други чести симптоми са умора, главоболие и загуба на апетит.

Бустерните дози са ефективни

При Омикрон се забелязват голям брой генетични промени в сравнение с първия вариант на Ковид-19. Повече от 30 мутации засягат шиповия протеин, който вирусът използва за навлизане в човешките клетки. Проблемът с ваксините е, че предишните препарати са съобразени с шиповия протеин на коронавируса от началото на пандемията. Има също данни, че Омикрон доста успешно заобикаля имунната защита на организма.

Точна затова председателят на Постоянната комисия по ваксинациите в Германия Томас Мертенс, както и здравният министър Лаутербах, призовават хората да си поставят трета доза от наличните препарати. „Бустерните ваксини определено са ефективни, а данните до момента сочат, че наличните ваксини вероятно предпазват и от Омикрон“, каза Мертенс.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


153
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
79
2
 
14
 
! Отговори
Жоро преди 2 години
С този корона вирус накрая ще ни дьржи неколко години ,не е както го мислехме преди една година. Така че колкото е по дьлго остане , по добре ще е за некой хора ,ще могат да исперат и озаконьт бая черни натрупани пари в цел свет. След време може и да се появи на пазара и перална машина с името Corona.
78
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Имаме излишък от ГМО ваксини! ИСКАМЕ класическа ваксина на Новавакс.
77
2
 
30
 
! Отговори
555 преди 2 години
Ако в днешно време Менгеле беше жив ,щеше срамежливо да свежда очи и да се чувства дребно , недоказано , почти невидимо джудже в сравнение със съвременните могъщи "алтруисти".
76
3
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Яжте, пийте, спортувайте на чист въздух, всичко с мярка, без да прекалявате и без да се изтощавате и няма да разберете, че е имало вируси.
75
5
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Абе тоя лекар кой лекар е? Да не е гломб? Или христова? Пишманлекар продаден. Болницата в нашия град е празна. И никога не е била препълнена.
74
6
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ваксините не могат да доведат до стаден имунитет, защото разпространяват заразата. Само ако преболедуваш лигавиците в носа и гърлото разпознават вируса и го спират. При ваксинираните вирусът влиза в организма и се разможава. Справка : ваксаните държави.
73
3
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
лекарят да каже защо при 10 пъти по-лек щам очаква 5 пъти повече умрели . би трябвало да са 10 пъти по-малко.
72
1
 
15
 
! Отговори
Най-важното: преди 2 години
Алибегов си отдъхна със новото (старо) 9% ДДС!
71
2
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Какво се задава,всичко е по план още от началото на новата година ще имаме новия вирус да ни е честито
70
2
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
За изпотяването нощем: след една определена възраст при жените е нормално.
69
3
 
22
 
! Отговори
Коприва преди 2 години
"Нощните изпотявания са сред най-честите симптоми" - Ако всички хипохондрички в критическата ви се вържат и докторите ще пропищят от медийния ентусиазъм.
68
2
 
19
 
! Отговори
555 преди 2 години
От както доста държави имат имунизирани над 75% чакам стадния имунитет, чакам и гледам ама виждам само стадото , а имунитета нещо ни изпързаля , но пък локдауни там частични и пълни колкото искаш , та се чудя дядо Коледа какви изненади ни е забъркал.
67
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
За хремата помагат промивки на носа с физиологичен разтвор или 9гр сол на 1 литър вода.
66
4
 
19
 
! Отговори
До Лекар преди 2 години
Никой не се интересува от числата и данните ти. Интересуваме се от това да не се поддаваме на пропагандата и да опазим децата и родителите си от геноцид. Натам насочи усилията си.
65
2
 
12
 
! Отговори
грипЕСку преди 2 години
Не съм видял роми притеснени от ваксини, вируса и т.н. Наистина-живейте си живота !!
64
3
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Новина! Шок! Ужасни симптоми на новия щам Омикрон! През зимата ви е много студено, а през лятото топло! Учените подозират, че щамът води до това нощно време да ви изглежда тъмно, а през деня светло! Васкинирайте се! Сложете бустер!
63
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Лекар, и ти ще си заминеш един ден, не се коси още от сега. Живей си живота, празници идват.
62
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Вероятно или може би бустера предпазва. Е sorry ама нямам интерес да се бода.
61
26
 
5
 
! Отговори
Лекар преди 2 години
Според голямо изследване в Хонг Конг омикронът е 70 х по-заразен от делтата и 10 х по-лек. Груба сметка - без ваксини, 7 х повече хора в болниците и 5 х повече умрели. Имахме х 8000 хоспитализирани и х 300 умрели. Значи ни чакат х 56 000 за хоспитализация и 1500 починали дневно. Това ли искате? Е нямаме толкова легла. Никоя здравна система не би могла да се справи. А починалите? Затова се ваксинирай!
60
4
 
20
 
! Отговори
в Белгия преди 2 години
В Белгия при почти 100% ваксинирано възрастно населени (70% ваксинирани) 10 пъти повече новозаразени и 2 пъти повече жертви от Бългафрия. Е да, ваксинираните умират два пъти повече от неваксинираните, но преминават през смъртта по леко от неваксинираните, това е доказано от учените и статистиката - факт!