Учените са скептични, че COVID-19 става по-мек и лек

Все още има шанс да еволюира в по-смъртоносен вирус
12 яну 2022 22:30, Нели Христова
154
Учените са скептични, че COVID-19 става по-мек и лек
Снимка: Pixabay

Пандемията е пълна с лозунги, но през последните седмици два се повтарят с нарастваща честота: "Вариантите ще се развият, за да бъдат по-леки" и "COVID ще стане ендемичен". И все пак експерти предупреждават, че нито едно от тези неща не може да се приема за даденост.

Тези, които твърдят, че вирусите стават по-малко смъртоносни с течение на времето, често цитират грипа. И двата грипни вируса, отговорни за пандемиите от испанския грип в крайна сметка се развиха, за да станат по-малко опасни. Въпреки това се смята, че вирусът от 1918 г. е станал по-смъртоносен, преди да стане по-мек. Други вируси, като Ебола, стават по-опасни с времето.

"Заблуда е, че вирусите или патогените стават по-меки. Ако вирусът може да продължи да се предава и да причини много болести, това ще стане", казва проф. Дейвид Робъртсън, ръководител на вирусната геномика и биоинформатика в Центъра за изследване на вируси към университета в Глазгоу.

Вирусите целят да създадат колкото се може повече свои копия и да се разпространят възможно най-широко. Въпреки че не винаги е в техен най-добър интерес да убият своите домакини, стига те да бъдат предадени, преди това да се случи, няма значение. Sars-CoV-2 не убива хора през периода, когато е най-инфекциозен - хората са склонни да умират две до три седмици след като са се разболели. При условие че не еволюира, за да разболее хората толкова, че да не се смесват или не могат да се смесват с други хора, докато са заразни, вирусът не се интересува дали има жертви по пътя.

Не е и доказано, че Sars-CoV-2 става все по-мек. "Омикрон" изглежда е по-малко тежък от вариантите "Апфа" или "Делта" - но и двата варианта причиняват по-тежко заболяване от оригиналния щам, появил се в Ухан. Важно е, че вирусната еволюция не е еднопосочна улица: "Омикрон" не еволюира от "Делта", а "Делта" не еволюира от "Алфа" – тя е по-случайна и непредвидима от това.

"Тези варианти на безпокойство не вървят един от друг и така, ако този модел продължи и след шест месеца се появи друг вариант, може да е по-лошо", казва Робъртсън пред The Guardian. "Важно е да не се предполага, че има някаква неизбежност "Омикрон" да бъде краят на еволюцията на Sars-CoV-2."

Има вероятност "Омикрон" да е толкова лесно разпространим, че да достигне таван, при който бъдещите варианти ще се борят да го надминат. Но само преди няколко месеца хората казваха същото за "Делта". Освен това "Омикрон" вероятно ще продължи да се развива. "Това, което може да се случи, е, че тъй като "Омикрон" заразява толкова много хора, за този първи вариант е по-трудно да продължи да бъде толкова успешен и така се създава пространство за вирус, който е по-добър в избягването на имунния отговор", каза Робъртсън. .

Какво ще кажете за идеята, че Sars-CoV-2 може да стане ендемичен? Политиците са склонни да използват това като заместител, за да продължим живота си и да забравим, че COVID-19 съществува. Това, което всъщност означава ендемично, е заболяване, което присъства постоянно, но при което степента на заразяване е предвидима и не излиза извън контрол

"Ендемична е шарката, полиомиелитът е ендемичен, треската Ласа е ендемична, маларията е ендемична", казва Стивън Грифин, доцент по вирусология в Университета на Лийдс. "Морбили и паротит са ендемични, но зависят от ваксинацията. Ендемично не означава, че нещо изобщо губи зъбите си."

Тъй като все повече хора развиват имунитет срещу Sars-CoV-2 или се възстановяват от инфекция, вирусът може да стане по-малко вероятно да предизвика тежко заболяване. Но след това може да се развие отново. Добрата новина е, че това става по-малко вероятно, колкото повече от световното население е ваксинирано – защото колкото по-малко хора са заразени, толкова по-малко са шансовете вирусът да се развие. Все още обаче не сме близо до това.

"Идеята, че скоро ще постигнем ендемичност, също изглежда малко в противоречие с факта, че току-що имахме няколко седмици масово експлозивен експоненциален растеж, а преди това все още наблюдавахме експоненциален растеж на "Делта", казва Грифин .

Превръщането на COVID в болест, с която наистина можем да живеем, изисква нещо повече от национална кампания за ваксиниране и пожелания - изисква глобални усилия за подобряване на наблюдението за новите варианти и подкрепа на страните за справяне с огнища при източника, когато те се появят. Това също изисква по-големи инвестиции в пречистване на въздуха и вентилация, за да се намали предаването в рамките на нашите собствени граници, ако смесваме на закрито.

Всички се надяват, че коронавирусът ще еволюира, за да стане по-лек и че COVID ще стане ендемичен – или по-скоро, достатъчно управляем, за да не унищожава ежедневието ни. Но това са надежди, а не факти и повтарянето на тези мантри няма да ги накара да се случат по-бързо.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


154
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
33
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Нима това е лошо че в Африка живее младо население?
32
1
 
3
 
! Отговори
До 43 преди 2 години
Кой убива хора бе умник? Как ги убивам? Да не подкара пак тая песен, че неваксинираните разнасят вируса, а ваксинираните - не. Кога ще си го избиете от главите, че ваксинираните разнасят също толкова?
31
3
 
3
 
! Отговори
До 39 преди 2 години
Смъртността в РЮА след навлизането на Омикрона, спадна спрямо смъртността в РЮА преди това. Капиш?
30
3
 
3
 
! Отговори
До 27 преди 2 години
Защо бе мила? Какво са ти направили неваксинираните? Нали всички ни убеждавате да се ваксинираме, за наше добро, да не ни утрепе вируса. Пък ти сега обратното ни пожелаваш
29
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Колкото по-мек става Ковида, толкова по-твърди стават мерките.
28
4
 
6
 
! Отговори
До 34 преди 2 години
От Омикрона ли смъртността е същата. В жестока заблуда си. В Южна Африка като ги подкара Омикрона и рекорден брой заразени, а смъртността пада. Пък не са по-ваксинирани от нас
27
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Тез се потят от тревога де не им спре кранчето
26
3
 
7
 
! Отговори
Хичо преди 2 години
Вируса си е същия,просто много голям процент от населението го е боледувало и има защита срещу него...Втория път се кара по леко,казвам го от личен опит...Имунната система го помни и реагира по бързо...
25
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Сигурно са го препрали с омекотител.
24
8
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
При ваксинираните смъртността спадна 40-50 пъти, но при неваксинираните засега смъртността си е същата.
23
3
 
12
 
! Отговори
Глу пости преди 2 години
И кой респираторен вирус е станал по-опасен с течение на времето че май такъв нема.Еболата не е респираторен и се разпространява ограничено в ендемични зони.
22
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Около мен никой досега не се зарази. Имаше едни братовчеди, които се заразиха целите фамилии през ноември 2020 и двама починаха, а пет души го изкараха много тежко. После тези пет бяха от първите, които се ваксинираха. Не искаха това да се повтори. С ваксините вече никой около мен даже не се и зарази.
21
18
 
4
 
! Отговори
Запозната преди 2 години
Дано да стане по тежък та да ги гледам неваксинираните как ги носят към гробищата .
20
15
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Само дето неваксинираните продължават да измират и са 93-97% от починалите в различните държави.
19
3
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 15 Всичките в къщи го изкарахме още ноември 2020. Тогава нямаше ни ваксини, ни сертификати. Жената само получи постковид проблеми за няколко месеца. Толкова. Около мен няколко познати починаха. Мисля, че досега да не си се заразил, трябва да е като да умериш шестица от тотото.
18
3
 
11
 
! Отговори
dmx преди 2 години
Да сравнят смъртността в началото и сега. И да не са толкова скептични, защото е паднала в пъти. Ама нямало да "загуби зъби"... какви ги пишат тези, тоягата трябва да играе, докато не хване народа тоягата, нищо няма да се промени
17
4
 
3
 
! Отговори
Обективен преди 2 години
Ами то всеки разумен човек винаги е знаел това, което казват тези учени. Останалите никога няма да го разберат
16
8
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ето една наистина научно обоснована статия. А не просто лозунги или предположения. Браво! Не ни харесва, но е най-реалистична.
15
3
 
8
 
! Отговори
Е някой да каже на преди 2 години
Кирето, че даже и при 75% или 70% или там колкото ги генерира последно, сертификат няма да се маха. Да не лъже хората, че нещо зависи от него.
14
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Учи, учи - тиква бучи.