Закъсалата световна икономика чака отварянето на Китай

МВФ: Отстъпването от "нулев Covid" е най-важният фактор за 2023 г.
16 яну 2023 21:30, Анисия Иванова
8
Закъсалата световна икономика чака отварянето на Китай
Снимка: БГНЕС

Внезапното повторно отваряне на Китай ще даде тласък на закъсалата световна икономика.

Импулсът на растежа ще се усети в секторите на услугите като авиация, туризъм и образование, тъй като китайците стягат куфарите си за международни пътувания за първи път след пандемията. Зависещите от туризма нации в Югоизточна Азия вероятно ще бъдат сред първите, които ще отбележат подем, като развитите икономики също ще се възползват от завръщането на китайски посетители.

Докато икономическото рестартиране на Китай се очаква да бъде нестабилно, драматичната промяна на политиката за Covid съвпада с усилията за укрепване на спада на недвижимите имоти. Това ще даде тласък на производителите на суровини като Чили и Бразилия.

Въздействието вече протича през финансовите пазари. Цените на медта скочиха до 9000 долара за тон за първи път от юни, индикаторът на австралийските минни акции се приближава до най-високото си ниво за всички времена, а чилийското песо се радва на най-добрата си поредица от печалби от август насам, всичко това благодарение на залозите за повторно отваряне на Китай.

Ръководителят на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева миналата седмица описа обръщането на Китай от нулев Covid като вероятно най-важния фактор за глобалния растеж през 2023 г. и ще означава, че Китай има положителен принос за средния глобален растеж до около средата на годината.

"Повторното отваряне на Китай ще даде така необходимия тласък на глобалния растеж“, каза Фредерик Нойман, главен икономист за Азия в HSBC Holdings Plc. "Като втората по големина икономика в света, ускоряването на разходите на домакинствата и инвестициите в Китай ще помогне да се постави дъно под глобалната търговия в момент, когато търсенето на Запад се колебае.“

Що се отнася до услугите Китай очаква броят на международните полети да се възстанови до еквивалента на 15%-25% от нивата им преди пандемията до края на март.

Анализаторите на Barclays Plc очакват скок в изходящия туризъм и отбелязват данни от Ctrip International Ltd., които показват, че резервациите за международни пътувания за предстоящата ваканция по случай Лунната Нова година са скочили с 260% в сравнение с година по-рано. Те казват, че сред бенефициентите ще бъдат развити икономики като САЩ, Обединеното кралство и Австралия.

Преди Covid Китай имаше дефицит при услугите от 260 милиарда долара, 85% от които се дължаха на изходящ туризъм, според Barclays.

Горещите туристически точки в Югоизточна Азия, включително Тайланд и Виетнам, също очакват с нетърпение завръщането на китайски посетители. Тайланд привлече около 11,5 милиона чуждестранни посетители миналата година, значително по-малко от 40 милиона преди пандемията през 2019 г. – когато почти една четвърт бяха от Китай. Правителството очаква 25 милиона чуждестранни посетители тази година.

Има и въпрос относно това как Китай ще повлияе на глобалната инфлация. Bloomberg Economics изчислява, че повторното отваряне ще тласне растежа на БВП на Китай през 2023 г. до 5,1%, което би добавило около 0,9 процентни пункта към глобалната инфлация в сравнение с това, което би се случило, ако политиките на нулев Covid бяха продължили.

Световната икономика, която се нуждае от добри новини, възстановяването на търсенето от Китай ще бъде добре дошло. Ако възстановяването върви според очакванията, Китай може да се окаже отговорен за половината от глобалния растеж, изчислява Алиша Гарсия-Хереро, главен икономист за Азиатско-тихоокеанския регион в Natixis SA.

„Като се има предвид скромния растеж, очакван за САЩ и Европа, с низходящ риск от рецесия и за двете, нашият очакван ръст на БВП от 5,5% за Китай през 2023 г. – дори и да не е впечатляващ – ще допринесе значително за глобалния растеж“, каза тя.

Целият анализ на на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


8
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
7
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Що бе нали хамерика била най великата и т.н.
6
0
 
15
 
! Отговори
без САЩ преди 1 година
Те са уплашени от отварянето на Китай! Цената на горивата и инфлацията им ще литнат!
5
3
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Не точно - още по-неточно, войната си е в Украйна и Европа няма нищо общо, освен безучните, безсмислени, самоубийствени "санкции", които сама съчини и си самоналожи. Та не знам какво общо има пак Путин за това, че ЕС сам се простреля неколкократно в краката.
4
1
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Само да питам, нали буквално до вчера ни лъгахте че имат по петсотин милиона заразени със смъртоужасен ковит, сега как така ще отварят? Ми те ще са измрели бе
3
20
 
4
 
! Отговори
Не точно преди 1 година
Световната икономика не е закъсала. Закъса Европа заради варварската война на джуджето. Обаче САЩ и Китай ще профитират от това. Заради недораслия ножицата между Европа и САЩ и Китай, които са скачени съдове се отваря. Русия не я коментираме. Тя е икономически и ментално в средата на 19. век.
2
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Сега цената на петролът ще се повиши, Китай е най-големия консуматр на петрол в света далечпред САЩ.
1
1
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Как тей е закъсала световната куномика бре ?! Нал само рускята беше закъсала, а ний лежим и дебелеем ? Как тей ше закъсват най-великите от великите ?