Когато султаните се опитали да дадат на президента Мартин Ван Бюрен щедри подаръци, той направил това, което изисква Конституцията, и попитал Конгреса какво да прави. Два живи лъва били подарени на Ван Бюрен от султана на Мароко в американското консулство в Танжер през 1839 г., а султанът на Оман се опитал да му даде „коне, перли и други ценни неща“, доставени с кораби през 1840 г.
„Считам за свой дълг да представя предложението пред Конгреса за такова решение, каквото сметнат за подходящо“, написал Ван Бюрен до законодателите, след като обяснил, че разбира, че подобни подаръци са противозаконни.
Накратко: Конгресът казал на Ван Бюрен, че тези подаръци не са приемливи. Лъвовете в крайна сметка отишли в зоологическа градина, а конете били продадени, според Washington Post. Перлите на Ван Бюрен са в Смитсониън.
Ван Бюрен бил доста глупав, според логиката на президента Доналд Тръмп, който е уморен да се вози в 40-годишни самолети. Тръмп много иска да приеме луксозен Boeing 747 на стойност 400 милиона долара от кралското семейство на Катар, който да бъде използван като Air Force One, което е позивната за самолета, превозващ президента.
„Може да бъда глупав човек и да кажа: „О, не, не искаме безплатен самолет“, каза Тръмп пред репортери в понеделник. „Ние раздаваме безплатни неща. Ще вземем и един.“
След края на мандата на Тръмп, когато дълго отлаганият чисто нов комплект самолети Air Force One може да е готов, луксозният самолет ще отиде в президентската библиотека на Тръмп. Правните подробности „все още се уточняват“, заяви Белият дом в понеделник. Катар заяви, че не е взето решение и Белият дом настоява, че подобен подарък няма да повлияе на президентските решения.
Има няколко основни проблема с плана на Тръмп.
Първият проблем е правен
Ако Тръмп приеме луксозен самолет, това би изглеждало като нарушение на клаузата за възнагражденията на Конституцията, която е съвсем ясна, че президентът трябва да поиска разрешение от Конгреса.
Ето текста от Конституцията:
Никаква благородническа титла не може да бъде предоставяна от Съединените щати: И никое лице, заемащо каквато и да е длъжност с цел печалба или доверие под тяхна юрисдикция, не може, без съгласието на Конгреса, да приема какъвто и да е подарък, възнаграждение, длъжност или титла от какъвто и да е вид от който и да е крал, принц или чужда държава.
Тръмп може да се чувства необременен от закона
Президентът е оспорвал Конституцията по многобройни начини, откакто встъпи в длъжност, и в този случай той може да разчита на дара на допълнителен имунитет, предоставен от Върховния съд на президентите по негово искане, когато той беше изправен пред наказателно преследване миналата година. Той също така изглежда смята, че ако Катар даде самолета на Пентагона, това би могло да му предложи известно прикритие.
„Ако можем да получим 747 като принос към нашето Министерство на отбраната, за да го използваме през няколко години, докато строят другите, мисля, че това ще бъде много мил жест“, каза Тръмп.
Върховният съд отказа да се възползва от възможността след последния мандат на Тръмп да се произнесе по въпроса за възнагражденията. Вместо това, съдиите отхвърлиха дела за плащания, извършени от чуждестранни правителства към хотела във Вашингтон, окръг Колумбия, който той притежаваше по това време.
Етичните проблеми са очевидни
„Това смесване на личните му финансови интереси и президентството му създаде някои проблеми“, каза Джесика Тилипман, професор в Юридическия факултет на университета Джордж Вашингтон, по време на участие в предаването „The Situation Room“ по CNN. „Има причина предишните президенти или да са се отказвали от тези интереси, или да ги поставят в сляп тръст, защото това създава опасения, че президентът може да действа за своя лична изгода, а не за обществен интерес.“
Отвъд правните въпроси са очевидните етични, каза Тилипман. Всеки път, когато Тръмп взаимодейства с Катар по време на президентството си, този подарък ще бъде част от публичния разговор.
„Знаем, че има подарък, но има дълъг път, през това президентство на Тръмп, за да се види дали може да се предприемат някакви официални действия“, каза тя.
Бизнесът процъфтява
Бизнесът на Тръмп, воден от сина му Ерик, активно се разширява с поглед към Близкия изток по време на втория му мандат. Докато Тръмп иска да приеме катарския самолет, неговата компания участва в откриването на голф игрище с марката на Тръмп в страната. Името му ще се появи на небостъргачи в Саудитска Арабия. А ОАЕ използваха крипто система, създадена от една от компаниите на Тръмп, за да сключат сделка за 2 милиарда долара, според New York Times.
Първото голямо международно пътуване на Тръмп от втория му мандат започва в Близкия изток тази седмица. Човек се чуди дали други страни сега ще се опитат да измислят свои собствени начини да впечатлят американския президент. Ако е така, началната оферта е самолет за 400 милиона долара.
Може ли да се вярва на самолета?
В допълнение към етичните и правни въпроси, които това повдига, е трудно да се повярва, че Тайните служби някога биха се доверили на самолет, използван от чуждо правителство, според Гарет Граф, историк на президентите и автор на бюлетина „Сценарий на Страшния съд“.
Граф написа книга, документираща как президентът Джордж У. Буш е прекарал осем часа на борда на Air Force One като единствения разрешен самолет във въздушното пространство на САЩ, когато нацията е била под атака.
Около президента има множество слоеве въздушна защита, когато той лети. Много от детайлите са класифицирани, но Граф пише за това колко непроницаема е предназначена да бъде зоната около президента.
„Идеята да се постави в центъра на всички тези пръстени на защита и сигурни комуникации самолет, който е под контрола на чуждо правителство повече от десетилетие, е неприемлива, както от гледна точка на контраразузнаването, така и от гледна точка на физическата сигурност“, пише Граф в своя бюлетин. „Дори да започнем да смекчаваме този риск от гледна точка на подслушване, проследяване, киберсигурност или саботаж, би означавало да оголим самолета до еквивалента на шиповете - но дори и тогава не бих качил американски президент на този самолет.“
Модернизацията на Air Force One се забави и надхвърля бюджета
За да добиете представа колко е трудно да се построи самолет, отговарящ на спецификациите за сигурност, за да задоволи правителството на САЩ, помислете, че Boeing е с милиарди долари над бюджета и изостава с години от графика за производството на два нови Boeing 747, които да заменят президентския флот. Една от причините за забавянето е необходимото разрешение за сигурност за работа по самолетите.
Крис Исидор от CNN писа за проблемите на Boeing с проекта, който стартира през 2018 г. по време на първата администрация на Тръмп и може да се проточи и след втория му мандат, преди самолетите да бъдат доставени. Boeing се опитва да ускори сроковете.
Независимо от етичните, правните и свързаните със сигурността проблеми с плана на Тръмп да приеме самолет от Катар, съществува и странният факт, че президент, който започна световна търговска война, основана на опасения за националната сигурност от „Америка на първо място“, не вижда проблем с приемането на благотворителност за президента от чужбина.
Въпреки че катарският 747-B технически не би бил внесен, е неловко съвпадение, че Министерството на търговията на САЩ по-рано този месец започна разследване на последиците за националната сигурност от вноса на самолети и части.
Имаше двупартийна критика относно потенциалния план за приемане на катарския самолет.
„Мисля, че Америка може да си позволи собствен самолет и да построи свой собствен Air Force One“, каза бившият председател на Камарата на представителите от Републиканската партия Кевин Маккарти по CNN Max.
Демократите бяха по-малко дипломатични.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.„Това е само поредното отражение на едно крещящо, корумпирано президентство, което използва президентския пост за лична изгода“, каза конгресменът Дан Голдман от Ню Йорк по време на участие в CNN. „Искаме да сме сигурни, че президентът на Съединените щати винаги действа в интерес, единствено в интерес на Съединените щати, а не от името на чужда държава.“