Два нови фактора за деменция, единият неочакван

Първият е лошият холестерол, кой е другият
Обновена: 8 сеп 2024 07:45 | 7 сеп 2024 23:33, Петър Бойчев
14
Два нови фактора за деменция, единият неочакван
Снимка Пиксабей

Услужливият мозък и острият ум са базови качества, които ни помагат през целия живот. Когато сме изморени, болни или просто амортизирани от много години зад гърба ни, губим част от тази подкрепа. И не, не е само пенсионерска тема.

Понякога процесът на отслабване на паметта, пропуски в мисленето и организационните умения може да започне още на 30-40-годишна възраст. Най-често в дъното може да се открие генетична обремененост или опустошителни за интелекта житейски навици, друг път причината остава неизвестна. За човека и семейството му драмата е чудовищна. Което не означава, че късното начало на влошаване на умствените способности е по-добра съдба.

Лечение за деменция всъщност няма, а посрещнатите с много надежда резултати от клинични изпитвания предстои да се докажат в реалния живот. Участниците в последната фаза на изпитванията на двете одобрени лекарства показаха съответно 27% и 36% по-бавно намаляване на когнитивната функция в сравнение с плацебо.

Някои изследователи обаче твърдят, че тези резултати са сравними с ефектите от симптоматичното лечение и отделни тестове отчитат само 14,8% по-бавна загуба на функция. Крайните мнения са, че новите терапии допринасят за скромна клинична полза, без да променят съществено прогнозата.

На този песимистичен фон новият доклад 2024, изготвен от 27 експерти по въпросите на деменцията в “Лансет”, дава надежда по друга линия - превенцията. Честно е да се каже, че засега единствено сигурното нещо е човек да се опита да избягва колкото се може повече от неблагоприятните влияния. Това обяснява защо според невролозите всеки разпознат и избегнат риск допълва рецептата за здраве на мозъка.

Учените разширяват списъка с фактори, които увеличават вероятността за деменция. Новооткритите 2 риска имат отговорност за 9% от всички случаи на заболяването. Изненадата е пълна поне за единия фактор - нелекуваната загуба на зрение.

Не става дума само за драстично увеличение на диоптрите, а и за по-висок риск, свързан с очното перде (катаракта), диабетна ретинопатия (засегнати кръвоносни съдове в задната част на окото) и други проблеми със зрението, които може да направят трудни или невъзможни ежедневните дейности на човека. Недовиждането ограничава възможностите за общуване, ориентация извън дома, информираност, четене и много от умствените занимания.

В годините след предишния доклад са се появили проучвания, че нелекуваното лошо зрение е свързано с пъти повишен риск за когнитивен спад. Например проучване на екип от Мичиганския университет на базата на сравнения изчислява повишението като 9,5 пъти.

Вторият нов и сякаш по-очакван фактор е лошият холестерол. Доскоро доказателствата са били неубедителни, но с будещи доверие изследвания през последните няколко години съмненията са били отхвърлени.

Логиката зад твърденията е, че лошият холестерол (липопротеин с ниска плътност, в медицинските документи се изписва като LDL) участва във формирането на плаки, които стесняват кръвоносните съдове. Освен това хората с наднормени нива на LDL често имат високо кръвно, диабет или затлъстяване, които сами по себе си са улесняващи фактори за деменция.

Сред хората със заболяването има голям процент пациенти с висок лош холестерол. Към тези данни се прибавят нови смущаващи данни за връзка на холестерола с натрупване на двата “алцхаймерови” протеина, наречени амилоид и тау, пише 24 часа.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


14
Още от За да се разбираме
Как да спрете да попивате чуждите емоции?
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
12
0
 
3
 
! Отговори
Миглена преди 3 седмици
Имах колежка на работа. От 9:00 до 18:00 мълчалива, надута, нервно поведение, неадекватни решения в работата,хванах я да не знае значението на елементарни думи. На 30 години е.Често забравяше някои работни ангажименти, после казваше, че другите лъжат, и че другите странят от нея на 200 метра. Истината беше, че тя странеше от всички и не помнеше много,много. Добре, че излезна в майчинство та си отдъхнахме от нейната шизофрения ли, деменция ли кво беше, но ме натоварваха психическите й състояния.
11
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Предозирането също води до деменция. Предозиране с храна,алкохол,цигари,дрога, секс всичко, включително и информация, бълваща се от интернет.
10
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Загубата на слух също увеличава риска от деменция.Без да съм медицинско лице,според мен всяко нещо,което НЕ тренира мозъка или прекъсва потока на информация към него увеличава риска.А какво по-голямо трениране от информацията идваща от собствените ни рецептори-зрение,слух,обоняние.Вероятно след години ще излезе,че и скролването във фейса по час-два-пет на ден също увеличава риска.Ето вече има коментиращи затормозяващи се да прочетат цялата статия-липса на концентрация,заради липса на тренинг.
9
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
До Анонимен 5 - смени държавата, по-точно континента. Има достатъчно подходящи избори ;)
8
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Тоест, късогледите хора са по-бавни ли?
7
10
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Няма по противен народ от целокупния бг народ на територията. Затлъстял не умен.
6
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Поглеждайте се в огледалото ако може да се хванете в противен случай няма смисъл .
5
3
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Пълно е със супер дебели и затлъстели хора. Питам се умни ли са. Кой нормален човек допуска супер затлъстяване. Не искам да ги срещам но е невъзможно. Те са на всяка крачка. Отвращават ме. Сори.
4
1
 
24
 
! Отговори
Мале преди 3 седмици
Четох, четох, как може да пишете толкова много, а да казвате толкова малко..
3
0
 
16
 
! Отговори
Петко преди 3 седмици
Един приятел яде само банички, кренвирши и пие бира и шок.. на 30 години деменция. Не може да си спомни какво е ял вчера, при положение, че всеки ден яде едно и също.
2
3
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
"Което не означава, че късното начало на влошаване на умствените способности е по-добра съдба." Аман ба! Ед о е да та изчаластро на 28, друго е на 82.
1
9
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Салам народен и филии свинска мас :)))