Най-добрите заплати – в IT сектора, най-зле – в туризма

Проблемът със силната регионална диференциация обаче остава
30 апр 2018 17:00, Екип на Investor.bg
57
Най-добрите заплати – в IT сектора, най-зле – в туризма
Снимка: Dnes.bg

Компютърните специалисти в България получават около пет и половина пъти по-голяма средна заплата спрямо работещите в хотелите и ресторантите. Това показва докладът на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) за договарянето на заплатите през 2017 г. (по-известен като докладът за доходите), представен на пресконференция в София.

По-конкретно, един IT специалист взима средно около 3150 лева, а работещите в туризма получават по 580 лв., показват обявените днес данни.

"Ниската заплата на заетите в туристическия сектор на фона на растежа му през миналата година означава или плащане под масата, или неправилно разпределяне на финансовия ресурс", обясни огромната разлика президентът на КНСБ Пламен Димитров.

Той очаква, че през това лято няма да има сериозно увеличение на наетите в туризма.

Сравнено с другите европейски държави, като цяло, възнагражденията в страната изостават номинално между 5 и 10 пъти спрямо старите държави членки и около 1,8-2,2 пъти спрямо новите държави членки.

През 2017 г. компенсацията на 1 отработен час в България е 5,1 евро при 23,1 евро средно за ЕС. Номиналната разлика е 4,5 пъти. Преди 10 години, през 2007 г., нивата са били съответно 2,3 и 19,5 евро, а разликите – 8,5 и 3,9 пъти, пресмятат синдикатите.

"Ножицата на доходите продължава да се отваря. Все още говорим за голям контингент на работещи бедни у нас. Средно със 115 лв. се е увеличила работната заплата през изминалата година, като размерът й е достигнал 1060 лв. Това донякъде се дължи и на нашите действия", каза Пламен Димитров.

Най-ниското увеличение на заплатите в предприятията е било между 3 и 10%, посочи лидерът на КНСБ.

Той обяви още, че в някои от "проблемните" сектори няма колективни трудови договори (КТД). За пример бяха посочени секторите на леката промишленост, химическата промишленост, хранителната промишленост.

"На местно ниво има над 150 колективни трудови договори, сключени в общините в страната. Най-добри резултати има във Варна, Бургас и Стара Загора за надграждане на работни заплати", отчете още Димитров и добави, че подписването на нови колективни трудови договори ще бъде акцент в бъдещите проекти на организацията.

Разпределението на вписаните общински колективни трудови договори показва най-висок относителен дял в сектор "здравеопазване", където са сключени 41 бр. КТД и 3 анекса в общо 20 области на страната. От тях по видове дейности най-много КТД се отнасят за училищно и детско здравеопазване – 25 бр., здравеопазване общо - 10 бр., детски ясли – 5 бр. и ОДЗ – 1 бр.

На второ място с 34 КТД и 4 анекса, регистрирани в 18 области, се нарежда сектор "образование". Значително по-слабо е договарянето на общинско равнище в сферата на култура и социални дейности, където са сключени само по 3 КТД в шест общини от страната.

"Изводът, който се налага е, че като цяло, в сключените през 2017 г. нови КТД и анекси-община, страните успяваха да отразят увеличените размери на договорените клаузи по заплащане на труда от отрасловите и браншови колективни трудови договори, което важи в най-голяма степен за системата на средното образование", посочват от КНСБ.

По думите на Пламен Диитров промишленото производство за миналата година се е ускорило и има реални възможности за по-голям растеж на заплатите в индустрията.

Докладът на КСНБ показва, че има намаляване на наетата работна ръка, което според синдикатите означава оптимизация на персонала. В 15 сектора в промишлеността плащат повече от средната работна заплата за страната, което показва възможности за увеличението на доходите в индустрията, обяви още президентът на КНСБ.

В документа се посочва още, че проблемът със силната регионална диференциация в заетостта и заплащането на труда остава нерешен. Разликата в брутните заплати е около 2,2 пъти между София (1523 лв.) и Видин (701 лв.). Темповете на нарастване на средната работна заплата по области варират от 2.2% за Видин до 16% за София-област. Разликите в стандарта на живот по региони у нас остават непреодолимо големи, категорични са от КНСБ.

"В бюджетните дейности правителството демонстрира една доста по-широка платформа от намерения в политиката по доходи в сравнение с предходни години. Налице беше кумулативно увеличение на разходите за персонал с 546 млн.лв. повече спрямо 2017 г. за разходи за персонал (вкл. осигурителни вноски и други възнаграждения), от които 493 млн.лв. само за заплати", пише още в доклада за доходите. 

Според синдикатите има сериозен дисбаланс, касаещ разпределянето на допълнителните пари за заплати. "Над 80% бяха концентрирани в три сектора – отбрана (100 млн.лв.), МВР (55 млн.лв. + 5 млн.лв. за служителите в затворите, заложени първоначално в проекта на бюджет за 2018 г., с които се предвиждаше увеличение с 5% на основните трудови възнаграждения) и образование (330 млн.лв., достатъчни за увеличение на работните заплати с 15%)", припомнят от КНСБ и уточняват,  че след протести на заетите в системата на МВР средното им кумулативно увеличение достигна 15%.

За останалите разпоредители с бюджетни средства обаче се разпределиха едва около 20% от средствата за ръст на възнагражденията, което направи невъзможно тяхното значително увеличение.

В държавното управление се постигнаха допълнителни средства за персонал в сравнение с 2017 г. в размер на около 116 млн.лв.  (в това число и субсидиите за делегираните от държавата дейности – социални грижи и общинска администрация – 9% увеличение), обясняват от КНСБ.

"Оценяваме усилията на правителството за по-висока социална ориентираност на държавния бюджет, подкрепата за важни социални системи и регистрираните увеличения на работните заплати в обществения сектор през 2017 г. Смятаме, че посоката на промяна е вярна, но стъпките, според нас, не са в необходимия обхват и обем", каза още Пламен Димитров.

Според него обхватът им може да се разшири още повече, с оглед на изключително ниските нива на заплащане на труда във важни социални системи, като агенциите към МТСП, където са заети високо квалифицирани специалисти, работещи "на терен”, в областта на културата (музеи, библиотеки, читалища и т.н), както и трайно нерешените проблеми по отношение заплащането на труда в земеделието, по-конкретно второстепенните разпоредители към Министерство на земеделието и ИА "Борба с градушките", Напоителни системи и т.н.

"Като цяло отчитаме съществен напредък в постигане целите на Националната кампания на КНСБ за увеличаване на доходите, в сравнение с 2016 г. Процесът има своите положителни специфики както в бюджетния, така и в реалния сектор. Очевидна е обаче необходимостта от по–активни, конкретни и координирани действия на структурите в различните етапи на преговорния процес между: основните членове на КНСБ, териториалните органи и базовите синдикални организации", обобщиха синдикатите.

Според тях повишаването на минималната работна заплата за страната има определен положителен ефект върху средната работна заплата. "Това обаче предпоставя на редица места намалена активност на синдикалните организации, разчитайки на автоматично повишение на всички заплати - нещо, което рядко се случва. Кампанията на КНСБ включва всички възможни инструменти за въздействие, а това означава повишена активност на всички нива на договаряне на работните заплати", уточни Димитров.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


57
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
34
2
 
9
 
! Отговори
Qwerty преди 5 години
В IT сектора има два вида работещи - такива които разработват софтуер (програмисти, архитекти, бизнес анаизатори, менажери на проекти (с техн познания)) и всякакви други(администратори, support, мрежари, телефонисти, мениджърчета(долнопробни)). На първата категория заплатите при 3 години опит са и добри познания са min 3500, ако не разбират 1500 (и ги държат за пълнеж). На вторите заплатата е според фирмата - може мн. добър специалист да взима мм. малка заплата.
33
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Сега, като си внесат масажистки, работата в туризЪма ще цъфне!
32
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ал,ти глей да не се запознаеш с нов ледников период та да ти се наложи наново да се учиш да си запалваш огъня от близо...
31
10
 
5
 
! Отговори
Поздрави от AI преди 5 години
*** от всичко разбира и коменарът си явно анонсира. :) Само дето *** не знае, какво светлото му бъдеще вещае. Скоро с изкуственият интелект ще се запознае, автоматизацията да опознае. И тогава *** ще осъзнае, колко професията му е остаряла, та чак главата ще му се замае :)
30
5
 
25
 
! Отговори
камариерка преди 5 години
Щом компютърните специалисти получават над 3000 лв. заплата ,ами тогава шефът ми да наеме компютърни специалисти да почистват стаите в хотела ! Аз за 500 лв. вече няма да чистя , отивам в Германия при братовчетка ми ,която също е камариерка и работи в хотел Голден Тулип , получава 1400 евро чисто след приспадане на данъците !
29
3
 
11
 
! Отговори
d|p преди 5 години
То без производство не става. ИТ само да се развива е като едно време икономика и банки. После банките дадоха фира.
28
8
 
5
 
! Отговори
Баш ИТ майстора преди 5 години
Ами сега... какво решение да взема... да се върна ли в България или да си стоя в чужбина? Едните казват 3000+ другите 1500 лева. Ще мога ли да имам подобен стандарт като сега. Помогнете моля.
27
11
 
9
 
! Отговори
тук е тъмен,... преди 5 години
непрогледен мрак! BG отдавна издуха! Какъв ИТ сектор, какви пет лева! Комунистически клоуни!!!
26
10
 
11
 
! Отговори
!!!!!!!! преди 5 години
IT сектора ще дойде време ще ми ядат .... ! Никой не сее, всички ИТ специалисти... мааам ви прс..т.а виртуална
25
1
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До 22 и всичко това е ден до пладне, тука са заради евтините офис площи, евтината ръка и факта че сме в ЕС, казах ти дори и столовете, на които седят са им наети, след 4-5 години когато Украйна, Сърбия или някоя друга страна стане член на ЕС и предложи по нсики цени на офиси иработна ръка, точно за 1 седмица 75 % ще се изнесат на там и данъците даже няма да си платят, иначе то и в шивашката индустрия има много заети и се търсят хора, ама един бранд да кажеш, който да играе флагман, НЯМА
24
16
 
9
 
! Отговори
шматка преди 5 години
Да ви светна как стоят работите в туризма.Готвачите вземат големи заплати защото няма бакшиш.Сервитьори бармани рецепция се прибират с по 50-70-100лв бакшиши.Камериерките и те дърпат някой лев.Като сложим и едни 200лв дадени под масата нещата стават съвсем други.За доходите (на месец) на добър сервитьор или барман повечето компютърджии могат само да мечтаят
23
0
 
27
 
! Отговори
Виготура преди 5 години
На нас ни трябва силно селско стопанство, немутренски туризъм, лека индустрия и ИТ сектор и ще сме Швейцария. Но първо цялата политическа сганн трабва да висне по светофарите.
22
1
 
8
 
! Отговори
До 20 преди 5 години
Фирмите с изцяло Бг ръководството и участие често не успяват. Leanplum е с чуждо финансиране, но собственика е българин. MobiSystems също са изцяло Бг. Progress бяха и те български. eMerchantPay са си български. Има и други, които са чужди, но цялата им развойна и R&D дейност е тук.
21
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Чета заглавието и по ранно сутришното че дават по 5000 в хотелите за готвачи и се чудя как да го възприема в един ден?
20
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Анонимени какво с изнесени офиси ли ще се хвалим, кажи кой е флагмана на тая супер дупер ИТ индустрия в България, погледни че и обявите им в джобса не са сложени в правилните раздели, погледни примерно в раздел разработка/подръжка на хардуер какво се търси :) направо смешни неща има, кажи ми един водещ продукт в сектора, който изцяло се разработва в България, НЯМА
19
5
 
15
 
! Отговори
До 1 преди 5 години
Лъжеш се. И аз работя в голяма компания, имам много познати в други компании. 800-1500 взимат junior без опит. Senior почват от 3-3500 нагоре. Масово в момента добрите компании дават 4-7000 за senior. Вече по-ръководните позиции и повече взимат (тийм лийд, мениджър и т.н.). А има ли година-две опит, никой не стои на по-малко от 1800-2000. Да, има компании, които дават по-ниски заплати, но вече не са толкова много.
18
6
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До 17Ако питаш мен ти си несериозен. Дай да не се хвалим с нищо. Да плачим пред блока искаш ли . Ако си гооям капацитет създай нещо и дай работа на 10к човека :)) Щом за тебе цял сектор е слаба работа. Направи нещо по въпроса.
17
3
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До 16глупости говориш те половината там обяви си се въртят постоянно на някакви HR компании, това не значи абсолютно нищо, 80 % са дошли заради по-ниските наеми на офис площи и по-евтиния труд, както са дошли така се изнасят за нула време, към по-евтина дестинация, те даже и масите в офисите не притежават.Несериозно е просто да се хвалим с това
16
8
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До 15 Дай в jobsa селектирай само ИТ секторите и дай гр. СОФИЯ . В момента има над 100 страници с обяви всяка по 15 броя само за Април. Ами доста развит сектор е да ти кажа. А недостига на кадри е голям.
15
2
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
като напишете така ИТ сектор, човек остава с впечатлението че има някаква яко развита ИТ индустрия, гъмжи от компании разработващи най-новите продукти, а то някакви изнесени офиси, които дори и не са купени от фирмите, а взети под наем, това е смешно, утре тия компании точно за 5 минути могат да се изтеглят, в която и да е друга държава