Открийте разликите: За една обикновена детска градина в Германия

Децата излизат навън всеки ден, от едногодишни се хранят сами
16 сеп 2018 10:56, Елка Василева
82
Открийте разликите: За една обикновена детска градина в Германия
Снимка: Дойче веле / М. Илчева

"Децата излизат всеки ден навън - дори и да вали. От едногодишни се хранят сами с вилица и лъжица. А ние говорим с тях като с равни и не ги гледаме отвисоко", разказва директорката на една детска градина в Германия.

В България детските градини редом с училищата през септември отново отварят врати. По този повод журналисти от Дойче веле решиха да посетят една държавна детска градина в Бон, за да се запознаят с делника на малчуганите, но и с възпитателните методи.

Градината е посещавана от 30 деца на възраст от 1 до 6 години, които са разделени в две групи. За тях се грижат общо осем възпитатели.

Часът е 11:30. След малко ще сервират обяда. Четиригодишната Яна води едногодишния Йонас до тоалетните помещения. Помага му да си измие ръцете. Тя се гордее, че е полезна, той е щастлив, че вече всичко може сам. Йонас е обул пантофите си грешно - лявото пантофче на дясното краче. Но това няма значение. Важното е, че го е направил сам.

"Една от основните ни задачи е да подпомагаме децата в развитието им като личности. А самостоятелността играе голяма роля. При нас по-големите деца помагат на по-малките - отиват с тях да си измият ръцете, помагат им в игрите и така и най-малките бързо искат да се научат сами да правят всичко, искат да са като големите", обяснява Марион Енекинг, директорка на държавна детска градина в Бон.

"За да научим децата на самостоятелност, всеки ден им възлагаме някакви задачи. Едни слагат масата - с приборите, чиниите и всичко, други после разтребват. Така бързо се учат да се справят сами", добавя Енекинг.

В тази градина децата започват да се хранят сами малко след като навършат една годинка. А от двегодишни вече използват и нож за хранене. "Понякога пада храна на пода, но това няма значение. Важното е, че успяват да се хранят сами. А това, че цапат не само лигавника, но и дрехите си, не прави впечатление на никого - всичко се пере. Важно е децата да се учат на самостоятелност - така трупат самочувствие. Тук никой не обръща внимание на изцапаните дрехи", разказва директорката.

Никой не обръща внимание и на лошото време. "За нас няма лошо време. Има само лоши дрехи. Дори и да вали дъжд или сняг, ние всеки ден излизаме с децата навън", обяснява Марион Енекинг. Ако навън е мокро, децата обуват гумени ботуши и гащеризони, с които на воля могат да скачат в локвите и да играят в калта. "Ако внимава да не се изцапа, детето не може да се наслади на играта с пясъка, с клоните, с камъните, с калта", казва директорката на градината.

"Телевизия в градината? При нас това е недопустимо"

А има ли в германските детски градини телевизори? "Наскоро научих, че в детските градини в някои страни децата гледат телевизия. Много се изненадах. Тук това е недопустимо. В никакъв случай не бихме оставили децата да гледат телевизия в градината. Първо, според нас, а и според много педиатри и психолози, децата под 3-годишна възраст изобщо не бива да гледат телевизия. Тригодишните могат да гледат до 10 минути на ден. А от 4 нагоре - по 20 минути. В тази ранна възраст телевизорът пречи на концентрацията и възпира фантазията, а освен това изморява децата. Ние предпочитаме да им четем книжки или да им пускаме да слушат дискове с приказки", обяснява педагожката.

Марион Енекинг разказва, че нейната градина се различава от детските градини в други държави и по отношение на учебно-възпитателните занимания. В някои страни например децата изучават стихотворения наизуст, които после на тържество декламират пред голяма публика.

"При нас също си устройваме малки представления или други подобни занимания. Но никой не е принуден да участва, ако не иска. Децата, които искат и могат да запомнят по-дълъг текст, го правят с удоволствие. Но по-срамежливите не се осмеляват и в това няма нищо лошо. Освен това при нас публиката е малка - организираме такива представления най-вече само за пред самите деца. Примерно по-големите изнасят постановка пред по-малките деца. Не каним родители, баби, чичовци, лели. И във всички тези занимания участват само децата, които желаят", обяснява Енекинг и добавя:

"Ние много уважаваме личните желания на децата. Това е залегнало и в Конвенцията на ООН за правата на детето. В крайна сметка и най-малките имат желания, имат лично мнение. Затова за нас е много важно децата да могат да изразяват с думи или жестове това, което искат", казва още Марион Енекинг.

Означава ли това, че възпитателите позволят всичко на децата? "Не, разбира се. Когато желанието им е против нашите правила, няма как да бъде изпълнено. Но ние обясняваме подробно на децата каква е причината и в повечето случаи те проявяват разбиране. Няма как например през зимата да пуснем детето да ходи босо, защото може да настине. Но пък ако едно дете не иска памперсът му да бъде сменян от дадена възпитателка, тогава се съобразяваме. Това е все пак една много интимна сфера", казва директорката.

"Децата копират нашето поведение"

А трябва ли възпитателят да е строг? "Ние живеем в демократична страна и за нас е много важно децата от малки да могат да изразяват желания, но и да ги аргументират. Независимо за какво става дума. Те трябва да се осмеляват да аргументират пред възпитателите. Това им помага и по-нататък в живота. Не използваме думата строгост, а последователност. А когато правилата се нарушават, говорим за последици, не за наказания. Ако например едно дете удари друго, първо се съобразяваме с възрастта и се опитваме да разрешим конфликта със спокойни думи - за да могат децата да осъзнаят какво са направили. Сядаме и говорим. Тук последствия няма. Но ако това се случва многократно и детето така и не проявява разбиране, тогава има последици. Например: за известно време не позволяваме на детето да играе играта, по време на която е наранило другото дете", казва Енекинг.

Всички знаем колко важни са първите седем години

"Ние, възпитателите, сме образец за подражание. Децата копират нашето поведение. Затова се опитваме да се държим така, както искаме да се държат и децата. Говорим един с друг открито и с уважение, като с равни. И не гледаме децата отвисоко", обяснява Марион Енекинг и допълва: "Децата са деца и понякога интерпретират дадена ситуация по различен начин. Но каквото и да са направили, никой няма право да им вика и крещи, защото това е форма на насилие. Подобно поведение може да уплаши детето. А децата в никакъв случай не бива да се страхуват от нас. Затова е важно конфликтите да се решават спокойно. Така децата осъзнават адекватно цялата ситуация, а и приемат много по-добре последиците", казва Марион Енекинг, директорка на държавна детска градина в Бон.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


82
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
28
0
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Излизат всеки ден- обаче как да се преборим с майките които не спират да питат защо децата им боледуват, питат и заминават да коментират в мол или кафене, но без дете и спрятат такива скандали, че по добре да си стоим в занималнята.
27
6
 
10
 
! Отговори
ник. преди 5 години
А лелките за чий ... вземат заплати ако работата им се върши от деца. И най-важно: колко струва на месец, а?
26
11
 
7
 
! Отговори
хайде преди 5 години
сега да кажете и как и по колко работят родителите на тези деца,колко данъци(тая дума я обяснете първо на българите какво значи)плащат,и че тези деца след време също ще работят,а на българчетта никога няма и да им се наложи да си мръднат пръста,на тях всичко им пада от небето,никъде по света няма по-безгрижени охолен живот отколкото в българия
25
4
 
11
 
! Отговори
саджик кхан преди 5 години
Мир Вам, в Германи, много убаво, живеем като шейхове, правим кекс на сила с млади невернички, дават ни пари, храна и жилище безплатно, ние сме шефовете на Еуропа!
24
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До сложна темаБенджамен Спок казва, че даже той не може да твърди еднозначно какво и кое е най-доброто и най-полезното за всяко отделно дете. Единствени родителите му могат да знаят това, ако се вслушват и се доверяват на сърцата си.
23
4
 
15
 
! Отговори
Наблюдател преди 5 години
Не пишете нищо за халал менюто в немските градини и училища.
22
8
 
16
 
! Отговори
Юнал Джемилов преди 5 години
В Франция са по напред там са изочава и Корана аи в Швеция маи ша са прелага
21
5
 
20
 
! Отговори
ЕС-осовец преди 5 години
пропуснали са да кажат, че в тази група от деца, не повече от 2 говорят немски и арабският и турският са ти много по-полезни сред немската младеж от немският език. халал да ви е!!
20
9
 
19
 
! Отговори
евро-зона преди 5 години
който иска да ходи да живее в Германистан прав му път - ако избегрне (по чудо) да не бъде намушкан, удавен, изнасилен и убит, че дори изяден, защото и такъв случай имаше, от "бежанци", джихадисти и канибали, ще има по-добър живот от в българия. всъщност в текущото състояние на ЕСССР, нито българия, нито германистан е държава читава за нормален живот!!
19
6
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До 30 деца...Знаеш ли, един мой колега от МЕИ-то, след като завършихме тук, той отиде да изкара магистърска степен в германия.Като се видяхме за първи път след това ми каза, "Тия глупости дето 5 години ги учихме в МЕИ-то, не се използват от 30 години на запад. Все едно съм първи курс."
18
13
 
13
 
! Отговори
Не така преди 5 години
Моля не сравнявайте Велика Германия която е на светлинни години пред разпадаща се България.
17
3
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Забелязахте ли колко са децата в една детска градина- 30. По 32/34 деца имат нашите групи, а с тях работят 2 учителки и една лелка. В Германия с 30 деца се занимават 8 възпитателки- някой да видя разликата.
16
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
аз първо гледам от къде е копирана Новината , после мисля дали да чета , всички Уфце тука да ме последват
15
9
 
21
 
! Отговори
Бунак преди 5 години
Всичко е хубаво ,така е . Има само един недостатък ,че като ги научават да бъдат самостоятелни после стават анти-социални. Работех по един мн голям проект в Германия и постоянно ходех в командировки. Един път стоях 1 месец ...Повярвайте ми нито един от колегите ми не ме покани на бира и да излезем вечер. В офиса всеки си гледаше неговата работа и си дърпаше каруцата. Те НЕ можеха и не бяха научени да работят в екип.
14
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
dw/bg/на-градина-в-германия-на-какво-учат-децата/a-45486695
13
5
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Анонимен 6Ами като му се възпали дупето и не може да сяда на него 1 седмица, следващия път ще даде да му се смени памперса.Аре стига лиготии. Децата от малки трябва да се учат да слушат възрастните, да помагат вкъщи, да си чистят стаята и т.н., а не да се оставят да правят каквото искат. Защото следствието е, майка му да го завива през първата брачна нощ, за да не му настине кръста.
12
0
 
13
 
! Отговори
до Авторката преди 5 години
Като не си писала от къде си откраднала Текста да не си мислиш че хората не знаят че си фенка на крадене на Текстове от Дойче веле
11
10
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
НА ЕДНА ГОДИНА СЕ ХРАНЯТ САМИ С ВИЛИЦА- ВИЕ ВИЖДАЛИ ЛИ СТЕ ДЕТЕ НА ЕДНА ГОДИНА, ТА ТЕ ИМАТ ЕДИН, ДВА ЗЪБА,КАКВО ЛИ ЩЕ ЗАБОДАТ С ВИЛИЦАТА. НЕ Е ЛИ ПО ДОБРЕ ДА МИСЛИМ ПРЕДИ ДА ПИШЕМ
10
2
 
9
 
! Отговори
Мдааа преди 5 години
На всичко отгоре тука в Дюселдорф държавните и държавно-църковните градини са БЕЗПЛАТНИ.Плаща се само добавка към храната(3-3,5)евра.Мдааа
9
10
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Само питамСбъркан си ти, пич. Сбъркана е и пост-съветската ти празна кратуна, пълна с въздух.