"Нов път на коприната": Как Китай разединява Европейския съюз

Пекин примамва бедните страни с евтини кредити и инвестиционни обещания
Обновена: 16 мар 2019 21:07 | 16 мар 2019 20:40, Веселина Йорданова
87
"Нов път на коприната": Как Китай разединява Европейския съюз
Снимка: БТА

Всяка страна-членка на ЕС има собствен поглед върху света. А това в повечето случаи е свързано с вътрешната ѝ политика. Италианската икономика крета и 11 години след финансовата криза. Безработицата е висока. Страната е затънала до гуша в дългове. ОИСР прогнозира, че икономическият ръст на Италия ще се свие през текущата година с около 0,2 процента. Затова италианското правителство приветства предложението на Китай да инвестира в Италия, ако италианците се присъединят към инициативата "Нов път на коприната" - без значение какво мисли по въпроса ЕС. Италианският премиер Джузепе Конте може да подпише съответната декларация за намерения по време на посещението на Си Цзинпин в края на март, пише Франк Зирен, Дойче веле.

За по-твърд подход към Китай

Италия не е единствената европейска страна, която иска да се присъедини към инициативата "Нов път на коприната". Португалия, България, Хърватия, Чехия, Гърция, Полша, Словакия, Словения, Унгария, Малта и трите балтийски страни вече договориха инвестиционни споразумения с Пекин. Но Италия е от друг калибър - говорим за страната с четвъртата най-силна икономика в ЕС и осмата в света. Решението на Италия обаче дойде в много неподходящ момент: миналия вторник ЕС оповести свой стратегически документ, с който се задължава да втвърди подхода си към Китай.

В документа се посочва, че Китай е "партньор за сътрудничество", който обаче трябва да се придържа към международните правила. Разбирайте - правилата, писани от Запада. В случая става въпрос за това да няма дискриминация, за равнопоставеност и отворени системи. В този смисъл Европа трябва да засили собствената си вътрешна политика и индустриална база. Но Европа може да успее само ако е единна - в противен случай ще се провали. За Брюксел нещата са ясни: чрез инициативата "Нов път на коприната" Пекин се опитва да разшири влиянието си и да задълбочи разцеплението в ЕС. Китай примамва бедните страни с евтини кредити и инвестиционни обещания и ги прави зависими. Един пример: преди време Гърция и Унгария блокираха с вето общи европейски декларации за човешките права в Китай.

Това плаши американците

Вашингтон гледа на нещата по същия начин. И то не откакто Тръмп е на власт. Говорителят на Съвета за национална сигурност на САЩ Гарет Маркиз нарече инициативата "Нов път на коприната" - "суетен проект". САЩ се опасяват, че Китай като хегемон в Азия, Африка и Европа може да ограничи влиянието на САЩ - този техен страх има дълбоки корени. Заради това и американският посланик в Рим Люис Ейзенбърг на няколко пъти предупреди италианците да не подписват споразумението с Китай.

Брюксел също не знае какво да прави и сега апелира за европейска солидарност. Страните-членки носят отговорност за това, тяхната китайска политика да "съответства на европейските закони, правила и политическа линия", четем в стратегическия документ. Брюксел обаче не може да ги принуди да следват неговата линия.

Рим се надява чрез "Новия път на коприната" да съживи износа си. Стоките "Made in Italy" са много популярни в Китай. Китай пък, от своя страна, иска чрез пристанищата в Триест, Палермо и Генуа да си осигури по-добър достъп до Европа. "Тук съществува огромен потенциал, който вече ползват другите страни", казва държавният секретар Микеле Герачи, който е работил дълго като икономист в Китай и владее перфектно китайски език. "Познавам Китай много добре и знам, че ние можем по-добре от другите да разпознаем рисковете", казва той. Няма значение дали той се надценява или не. Факт е, че Китай в момента предлага най-привлекателната алтернатива за страните от ЕС със стагнираща икономика.

Принудата не е стратегия

Съществува опасност новият европейски стратегически документ да потъне в някое чекмедже. Да принуждаваш страните-членки да редуцират икономическите си връзки с Китай не може да бъде дълготрайна стратегия. Освен това те няма да се подчинят. Китай знае това много добре и умело изиграва козовете си. Миналия петък китайският външен министър Ван И призова правителството в Рим да не се поддава на натиска на ЕС. "Италия е независима страна и ние вярваме, че тя ще държи на своето независимо решение", заяви той.

Все пак Рим даде малко на заден ход, обявявайки, че става въпрос за необвързваща декларация за намерения. Уточнено беше, че ще продължат и разговорите по този въпрос с Вашингтон. В крайна сметка Рим ще отстъпи само ако получи нещо в замяна от Брюксел. А времето напредва: на 21 март ще се проведе поредната среща на върха на ЕС, в дневния ред на която е включена и темата за Китай. На следващия ден китайският държавен и партиен ръководител Си Цзинпин ще пристигне на посещение в Рим.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


87
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
24
10
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
За 30 години Китай управляван от Комунистическата партия прилагайки социалистически модел се превърна от бедна страна в икономика номер 1.---КОЛКО ПЪТИ ЩИ КАЗВАТКИТАЙ СА КАПИТАЛИСТИ И НЕ ПРИЛАГАТ НИКЪВ СОЦ МОДЕЛ
23
1
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Немците имат износ за Китай колкото всички останали в ЕС. Няма как сега един да изнася, а другите да седят и да гледат.
22
2
 
24
 
! Отговори
А преди 5 години
Тениска от USA: 30 EUR.Тениска от EU: 20 EUR.Тениска от China: 7 EUR.Нека купувача да си избере откъде да купува!!!
21
3
 
8
 
! Отговори
ЕВРОАТЛАНТИК преди 5 години
Айдееее и Китай на разединява пусто да остане.---ПОНАЧАЛО ЕС БЕШЕ СЪЗДАДЕН С ТАЗИ МАЛКА *** ИДЕЯДА ПРОТИВОСТОИ НА КИТАЙ....АМА НЯМА ДА СИ ГО ПРИЗНАЯТ...
20
2
 
16
 
! Отговори
ЕВРОАТЛАНТИК преди 5 години
ПРАВИЛАТА ПИСАНИ ОТ ЗАПАДА ПРАТИХА МНОГО ИНДУСТРИАЛНИ ПРОИЗВОДСТВАВ КИТАЙ....ЩЕ ПРЕНАПИСВАМЕ ЛИ ПРАВИЛАТА ВЕ ЗАПАДНЯЦИ...ЗАВОДИТЕ ОБРАТНО В ЕВРОПА. И ТОЧКА
19
2
 
13
 
! Отговори
ЕВРОАТЛАНТИК преди 5 години
ЖАЛКО САМО ЧЕ БОРИСОВ Е ПРЕМИЕР ТОЙ СЛАБ ПОЛИТИК; ВСЕ ПАК ТОВА НЕ Е ДА ПОРИТВАШ ТОПКАС БИСТРИШКИТЕ ТИГРИ И ДА ТИ ПУСКАТ ГОЛОВЕ
18
0
 
12
 
! Отговори
ЕВРОАТЛАНТИК преди 5 години
ХЕХЕХЕХЕХЕХАМИ ЯВНО БОГАТИТЕ СТРАНИ ОТ ЗАПАДНА ЕВРОПА ЩЕ ТРЯБВА ДА ДРЪПНАТБЕДНИТЕ НАПРЕД......ЩОТО ИНАЧЕ ПЪТЯ НА КОПРИНАТА ЩЕ МИНЕ.....ХАХАХАХАххахахахахах....
17
2
 
28
 
! Отговори
Мохамед бин Салман преди 5 години
Сега ще ви обясня за какво е цялата патардия. Китай използва си транспортира стоките до Европа по вода. Океаните се контролират от САЩ което е единствения им коз срещу Китай. Пътят на коприната реално свързва Китай с Европа сухопътно което не се харесва на Вашингтон защото губят ценно геополитическо преимущество. Европейците не ги бърка че Китай идвали в Европа. Бърка ги само американците. Хихих
16
1
 
21
 
! Отговори
Tatar преди 5 години
Европейците и англосаксонците действат като господари на света. Да четат малко история. Градовете им покрай монголските завоевания и това, че им осигуряват сигурност по пътя на коприната забогатяват. Светът се променя, а те са още със старите глави.
15
0
 
20
 
! Отговори
Мохамед бин Салман преди 5 години
Разединявал Европейския съюз. В Европа има 52 суверенни държави и всички имат лоши спомени една от друга. Няма по разделен континент от Европа. И по разделен съюз Европейския.
14
4
 
18
 
! Отговори
о'майко преди 5 години
Само като прочетох, че Италия била 8-мата икономика в света и спрях да чета.
13
1
 
27
 
! Отговори
Бай Иван преди 5 години
Германия, Франция и САЩ искат само да налагат колониалната си политика на подчинение спрямо останалите членове на ЕС, от там и желанието за повече връзки с новата суперсила-Китай, на много страни им писна от евроценности при двуличие и налагане на рестрикции от страна на водещите кукловоди ;) !!!
12
1
 
22
 
! Отговори
юбералес преди 5 години
Ако италианците научат китайците да консумират по две пици ''Маргарита'' седмично, то производството на мляко в ЕС трябва да се удвои. Същото се отнася ако консумират по 250гр. кисело мляко на ден. Пътят на коприната не е страшен, страшното е ако нищо не произвеждаме.
11
0
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Това казвам и аз. Че по принцип .Хората сме различни. Даже и в организации и съюзи да членуваме. Различия винаги има! И когато ЕС " единодушно" гласува свое решение .Съмненията изплуват на 1 линия -:) Всичко там .Се " гласува" под нечий диктат!346
10
2
 
30
 
! Отговори
шматка преди 5 години
ЕС ще го убие не САЩ Китай или Русия а лицемерието на политиците в Брюксел.Те по никакъв начин не насърчават инвестиции в по слабо развитите региони но не искат страни извън съюза да инвестират.Страх ги е.А какво стана със СП.Нали и Русия иска да ни цепи.33990
9
8
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
ЕС е пътник!
8
7
 
24
 
! Отговори
V преди 5 години
Китайците избързват. Запада го чака фалит .А след това ще се продава всичко на безценица .Източна Европа подбива цените ,но без западна и източна няма да я има .Към това като се прибави застаряващо население заради душмански политики при кви ли не измислени и скъпи кетапи .Европа няма големи шансове ,особено при тия обществени разходи и влияние от не европейската държава САЩ .В крайна сметка индийците ще ни покорят ,а китайците ще ни купят .Това е неизбежно с ЕС
7
5
 
29
 
! Отговори
А бе преди 5 години
До АнонименПо принцип реално възможно е Китай да се опитва да завладее икономически Европа,а разединяването да помогне за тоя процес.По-интересно е обаче какво правят САЩ-май искат ЕС само за себе си!
6
1
 
44
 
! Отговори
Паметлив преди 5 години
Още по времето на Обама един американски сенатор каза следното:"Европа трябва да плати запазването на благоденствието и световната доминация на САЩ,като благодарност за плана Маршал".Както се казва-всичко е ясно.Впрочем,ние като не сме участвали в плана Маршал,дължим ли нещо на американците?
5
3
 
48
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Не виждам как топ икономика като китайската, отворена за инвестиции в ЕС може да разединява съюза. Единственият разединителен елемент в случая се явява САЩ, който неясно (или по-скоро ясно защо) си въобразява, че може да задава дневния ред в ЕС.Американската комплексарщина и мания за величие, и контрол са известни на всички.