Най-малко 20 души бяха убити, а най-малко 31 са ранени в нападението, извършено от тайландски военнослужещ в град Накхон Рачасима, предаде Асошиейтед.
Мотивите на нападателя остават неизвестни. Има данни, че той е бил разгневен във връзка с имотна сделка. В социалните медии нападатeлят отправил и неясни обвинения в корупция, предаде Ройтерс.
По-рано беше съобщено и за 16 души, взети за заложници. Според агенцията "полицаи и военни служители обединиха сили и помогнаха за евакуирането на стотици хора от търговския център". Говорител на Министерството на отбраната добави, че "не се знае колко хора са останали вътре". Според агенцията хората излизали на групи, някои носели деца, други помагали на възрастни хора.
Тайландската информационна агенция съобщи, че приземният етаж на търговския център е взет под контрол от силите за сигурност. Хората са помолени да се подчиняват на служителите на реда.
Според вестник Khaosod войникът изпратил няколко съобщения преди нападението, критикувайки корумпираните служители, припомня "Фокус".
Премиерът на Тайланд е информиран за стрелбата. Според Тайландската информационна агенция той е възложил на заместник-министъра на отбраната и главнокомандващия да наблюдават ситуацията, както и да разследват причините за инцидента и да се погрижат за ранените и семействата на жертвите. Министърът на здравеопазването на своята страница във Facebook заяви, че болниците в провинциите Нахон Ратчасима, Бурирам, Сурин и Хаяфум се нуждаят от даряване на кръв за преливане.
По-рано беше съобщено, че нападателят е войник на тайландската армия, ефрейтор Чакрапант Тхома. Той застреля командира си и двама души във военен лагер, след което избяга в крадена кола. Напът за търговския център нападателят стрелял по цивилни. Той излъчил действията си чрез Facebook и след известно време страницата му е била блокирана.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Страните от ЕС напредват с плановете за центрове за депортиране в трети страни
Китай е забранил на главния изпълнителен директор на стартъпа Manus да напуска страната
Кои са спорните моменти в Закона за прозрачност и представителство на интереси
Лихвите по новите депозити растат през февруари на месечна, но намаляват на годишна база
Водещите европейски борси затвориха сесията с понижения
Pernod Ricard проучва придобиване на собственика на Jack Daniel's
Лекари съветват хората над 50 години да не се къпят всеки ден
Учени разгадаха жизнения цикъл на мозъка: Как се променяме през годините
Канада налага допълнителни санкции срещу Русия
Късна емисия
Три зодии оставят трудностите зад гърба си на 27 март
Защо българските пътища продължават да убиват?
Ана Калинская
Трима от ЦСКА се вихрят в Европа
Турция тресна Румъния и докосва Мондиал 2026
Легенда на Левски с разкрития за ЦСКА и Стоичков + ВИДЕО
След провалите: България търси задължителна победа срещу Соломоновите острови
Косово обеща 1 млн. евро на футболните национали за класиране на Мондиал 2026
Дневен хороскоп за 27 март, петък
Smart Care реализира 10000 поръчкови душ кабини в София – Какви са съветите на екипа?
Нумерологична прогноза за април 2026
Здравословно отслабване без диети – какво наистина работи
Тест: 3 магични кутии разкриват какво ви очаква в близко бъдеще
10 тайни за стила, които модните експерти крият
Пазар: Цените на електромобилите втора ръка падат много по-бързо от колите с ДВГ
Путин сравни войната в Близкия с пандемията от COVID‑19
Нова мода: Употребявани коли от Китай заливат пазара в ЕС
Тийнейджър уби майка си с чук след съвети от AI (ВИДЕО)
Третокласници от Нови пазар участваха във викторина за Първо българско царство
Учени: Може да пропускаме сигнали от извънземни заради космически „шум“
Откриха скелета на д’Артанян, твърдят археолози
През 1883 г. Луната неочаквано става синя, а Слънцето – „великолепно зелено“: Какво е обяснението?
Материали-чудо могат да направят обектите „невидими“
Учени създадоха първия атлас на мозъка: Как се променя той с възрастта
Загадъчен сигнал доказва съществуването на първични черни дупки?