Китай е новият конкурент на руските военни в Африка

Пекин мисли стратегически, влага средства, дава заеми
1 авг 2022 20:45, Елка Василева
45
Китай е новият конкурент на руските военни в Африка
Снимка: архив, БГНЕС

Китай е новият конкурент на руските военни в Африка; Пекин обучава войниците от Черния континент да потушават бунтове, пише в заглавие на коментар "Независимая газета".

Председателят на КНР Си Цзинпин призова правителствата на 48 африкански страни съвместно да опазват мира въз основа на глобална инициатива за сигурност. Практически това означава, че присъствието на китайската армия на континента се разширява.

Още по темата
Западът вижда тук заплаха за себе си, но могат да пострадат и интересите на Русия – най-големия доставчик на оръжия и военни инструктори в Африка, пише руският вестник.

Китайският лидер говори пред висши военни от африкански държави на форум онлайн. Той заяви, че е недопустимо да се гарантира сигурността на едни държави за сметка на други, също и безконтролно да се натрапват собствени юридически представи на други страни и да им се налагат санкции. Сигурността трябва да бъде общо достояние.

Реч произнесе и китайският министър на отбраната Вей Фънхъ. По думите му Китай и Африка трябва да засилят сътрудничеството си в сферата на оръжейните доставки и по-често да провеждат общи военноморски учения.

Ускорения ход, с който се засилва китайското военно присъствие на Черния континент, е закономерно на фона на инициативата "Един пояс – един път", обхванала цял свят. Затова е очевиден смисълът Пекин да създава военна база в Джибути и да активизира участието си в миротворчески мисии на ООН, коментира Джон Калабрезе от Американския университет във Вашингтон.

Преди почти 10 години Китай изпрати бойни подразделения в Судан, през 2013 г. прати войници в помощ на мисията на ООН в Мали. Китайски военни подпомагаха ООН в Либерия и ДР Конго, провеждаха съвместни маневри с Камерун, Габон, Гана и Нигерия, напомня изданието.

Пекин се стреми главно да се представи като страна, която се грижи за африканските си братя, казва Бенджамин Бъртън, доцент от Нотингамския университет в Малайзия. Но присъствието на китайски държавни и частни военни структури се дължи и на търсенето им в Африка. Докато Франция губи престиж в някои страни като Мали, войските й бавно се изместват от руски бойци, най-вече от частната военна компания "Вагнер".

Колкото до САЩ, експрезидентът Доналд Тръмп намали броя на военнослужещите в Африка. Джо Байдън се опитва да възстанови ролята на Америка например в Сомалия. Байдън заяви дори, че на 13-15 декември свиква среща с африкански лидери във Вашингтон, "за да демонстрира ангажиментите на САЩ пред Африка".

"САЩ въвличат Китай в конфронтация. Той трябва да отговаря със свои методи. Това засяга на първо място икономиката", заявява пред "Независимая газета" африканистът академик Алексей Василиев.

"Китай е най-големият икономически партньор на Африка. По търговия той далеч изпреварва САЩ", посочва експертът. Говорейки за значението на континента в световното разположение на силите, той споменава и скорошната обиколка там на руския външен министър Сергей Лавров. Според него тя е показала, че Африка не желае да заеме явно прозападна позиция въпреки "натиска от всички страни".

"Африканците страдат от поскъпване, недостиг на храни. Те обвиняват за това бившите колониални сили и Америка. На този фон според мен Москва ще възприеме позитивно китайската инициатива", добавя руският политолог.

"Колкото до руските интереси, вече десетина африкански страни работят с частни военни компании. Според мен тук няма да има сблъсък между интересите на руски и китайски организации. За политиката на Пекин е характерно, че той мисли стратегически. Влага средства, дава заеми. Много страни са затънали в дългове. А Китай прави две крачки напред, после една крачка назад. Той опрости дълговете на Замбия, преструктурира тези на други (страни), но запазва общия си курс", заключава Василиев.
/БТА/

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


45
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
40
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Китайците са конкуренти на сащ , за африканските ресурси , не на Русия.
39
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Toлкова рядко се среща тук правилното "Председателят на КНР Си Цзинпин". Поздрави към автора.
38
3
 
6
 
! Отговори
рН преди 1 година
Благосъстоянието на САЩ се дължи на експлоатацията и грабежа на ресурсите по целия свят, включително и човешки - учени и високо квалифицирани специалисти, и за капак Воената машина на Щатите с воените си бази по целия свят, обезпечаваща Долара като световна резервна валута! "Нищо ново под слънцето!!!" Спомнете си за Римската империя и Великата Британска империя, но всичко на този свят си има начало, възход и падение! Щатите не са изключение, защото "Няма нищо вечно под слънцето!".
37
6
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
По-скоро Китай е новият конкурент на САЩ навсякъде по света. Затова вашингтонските комплексари обявиха икономическа война на Пекин.
36
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Африканците ще станат руси, с дръпнати очи и жълти. Африканските расисти ще се борят с бялата и жълтата раса.
35
10
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Леко по добре е китайските дръпнати очи, отколем меркански джендаря.
34
3
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Света ще се усети, че САЩ ръсят празни приказки за свобода, демокрация и дрън, дрън, а всъщност извличат ценности от страните които уж защитават и си продават оръжията, те гонят само печалбата.
33
6
 
13
 
! Отговори
Мдам... преди 1 година
Американската хегемония е вече в историята. И по-добре. Митът за "добрите" американци също.
32
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Китай отдавна е в Африка. Тия опорки само само си правят реклама .
31
8
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 17 Вечните съюзници на Русия са скапаната им армия и флот.
30
13
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
На янките им е спукана работата. Азия, Африка и Латинска америка са против САЩ. Беларус , Унгария, Сърбия и ние българите, за разлика от политиците също.
29
11
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Благодарение на Украйна която детронира Русия, Китай стана втора армия в света. От тази позиция Китай ще поиска полагащото му се от слабака Русия.
28
2
 
1
 
! Отговори
Златка Толе Евлогиев преди 1 година
Всичко на този сваят е лъжи,някой сили,който живеят между нас си правят програма всичко да е по-два пъти/пример Косово се иска да е отделна държава като Албания,обобщение на по-горе написаното не е възможно да стане,защото има бумеранг,противовъздействие на това,което правят Сащ,Запада,Албания или Гърция.Кой са тези сили,който искат да има неразбирателство?По-мое мнение са магьосници,вампири и тяхни подобни и т.н.С помоща на лекари,аптекари,съдий и др.унищожават човекечвството.
27
14
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Май Китай и САЩ ще се разберат, а Путин ще приключи политическата си кариера по катастрофален начин.
26
10
 
9
 
! Отговори
Китай преди 1 година
и Русия искат многополюсен свят!? Да, ама не! Искат еднополюсен, ако могат да изместят САЩ!
25
13
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Путин още малко ще се скара неминуемо и с Китай, и Турция!
24
4
 
4
 
! Отговори
АААа преди 1 година
Ко не! Ще спираме рублите.... Кви са тияеретични заглавия? ми те сега мурзитата се чудят какво да пишат - нали уж са братушки с китайците...
23
8
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Европейските колонизатори избегаха от Африка, щото не стават за земеделие, неплодородна се оказа почвата им в джунглата, тез се конкурират за там.......хахахахаха :)) Англия, Франция, Белгия и т.н.....окрадаха диаманти, злато, каквото можаха, тез какво се напъват, нищо нема да постигнат там :)))
22
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Гледаме, атака на клонираните /star wars/
21
16
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Докато САЩ залязват, ЕС се огромолясва като скала от канара. За България е важно да излезе от ЕС и нато максимално бързо след изборите, иначе виденовата зима ще е като миг от пролетта.