БЛС сигнализира: 70% от лекарите не могат да издават електронни рецепти

Само 2938 от 3380 аптеки са изпълнили бели рецепти
2 ное 2023 11:55, Нели Христова
9
БЛС сигнализира: 70% от лекарите не могат да издават електронни рецепти
Снимка: БГНЕС

Българския лекарски съюз активно участва в дигитализацията. Изключително много се тревожим, когато нещо се прави не по правилния начин и в нарушение на права на отделни групи от населението, включително и на лекарите, защото това би довело до провал за стратегията за дигитализация. На 16 октомври 2023г. влезе в сила забраната за издаване на хартиени рецепти за антибиотици, и оттогава досега българските лекари са издали 204 230 рецепти, като по тях изпълнение продължава да бъде 66%, а анулираните са 14 164.

Това заяви председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров по време на пресконференция на тема: "Защо така въведената електронна рецепта няма да ограничи продажбата на антибиотици и няма да е успешна в борбата с антибиотичната резистентност?", предаде БГНЕС.

"Преди 16 октомври 2023г. са издадени 44 000 електронни рецепти", добави д-р Маджаров.

Той обясни какви са трудностите за издаването на електронни рецепти, с които се сблъскват лекарите. "Лекарите, които не са регистрирани като лечебно заведение, нямат възможност да издадат рецепти. Това са 70% от лекарите. Безплатно мобилно приложение може да бъде използвано само ако имаш регистрирани лечебно заведение и електронен подпис, защото няма възможност за генериране на на QR код", поясни той.

Д-р Маджаров коментира, че само 2938 от 3380 аптеки са изпълнили бели рецепти, и запита какво се случва с останалите 442 аптеки. "Проследяването и контрола на лекарствените препарати у нас на практика към този момент е само на ниво изписване на рецепта", коментира той.

Председателят на БЛС посочи, че настояват за връщане на паралелното използване на двата вида рецепти. "Възстановяване на паралелното използване на хартиена и електронна рецепта да е за определен период от време. През това време хартиената рецепта задължително да се качва от фармацевта в НЗИС и да се съхранява след изпълнението й", настоя той. Освен това БЛС настоява за въвеждане на ефективен контрол от страна на държавата на доставката и складовите наличности в аптечната мрежа с цел реално сравнение отпуснати и налични медикаменти.

Заместник-председателят на Българския лекарски съюз д-р Николай Брънзалов обясни каква е разликата между свободната продажба на лекарства и тези, които са по НЗОК.

"Електронната рецепта по НЗОК беше въведена първо като електронен документ, които се обменя между различни институции без да има хартия. БЛС и всички лекари участваха активно в този процес, и той се реализира първи, но там има една много голяма разлика. Първо, при този вид отпускане на медикаменти пациентът посещава лекаря, подписва се на амбулаторния лист, и отива и си взима лекарствата от аптеката, НЗОК заплаща на аптеката цената на тези лекарства или разликата чак когато тя бъде изпълнена точно. Когато се изписват лекарства в тази електронна, както я нарекохме "бяла" рецепта, там пациентът заплаща съответната сума и си отива. Тук надлежният контрол остава единствено там, той се случва в аптеката. На 15 000 електронни рецепти, които към момента се издават основно за лечение на диабет и с антибиотици, до октомври има 800 проверки, като те категорично не са били насочени само към начина на отпускане. Разлика между електронната рецепта по НЗОК и тази е основно в липсата на контрол при втория вид. Ние сме за абсолютен контрол и прозрачност", посочи той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


9
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
8
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
Всеки лекар да си закупи съответната програма Такава нямат маститите професори а вземат достатъчно пари за да могат да си го позволят
7
6
 
3
 
! Отговори
Лекар преди 5 месеца
Лекар няма как да практикува, ако не е в болница или като част от ДКЦ или индивидуална практика. Така че тоя номенклатурчик да не говори глупости. Електронните рецепти са правилната стъпка.
6
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
Здравето е най важно, е-рецепти напомнят за пръстовия отпечатък, където болни хора с часове висяха по регистратурите и отговаряха на безмислени въпроси, довели до припаднали хора и не само....заради недомислици. Сега и лекари и пациенти и фармацевти се въртят в затворен кръг, без да могат хората да получат адекватно лечение, а лекари и фармацевти да работят нормално, без затруднения. Да се прекрати това недомислие, всички хора са с лекарите и фармацевти, здравето е най важно!
5
2
 
7
 
! Отговори
До 3 преди 5 месеца
Винаги съм бил отличник, но годините ми са много.....В България остават обикновено тройкаджиите, с липсващо възпитание до 7 год., нямащи най-елементарното човешко отношение към болните, .... Затова и държавните болници са на ниво по-лошо от времето на Бай Тошо, смрат и мизерия, а заплатаджиите - персоналът на болниците прекарват времето си на работа, колкото да убие времето, защото НЕ МОЖЕ!!!! Некомпетентност! Нивото на компетенция е по-зле от времето на оня, по-горе споменатия.....
4
8
 
3
 
! Отговори
?!? преди 5 месеца
70 % от лекарите прибират яки комисионни и ходят на почивки платени от фармакомафията. И за това не могат да изписват е рецепти, защото там всичко се вижда и парата им спира. Мъка мъка ги блъска
3
1
 
5
 
! Отговори
Инфлувак,... преди 5 месеца
...антигрипната ваксина , която е по-ефективна и по-евтина от Ваксигрип е прибрана от аптечната мрежа на Марешки и е изнесена в чужбина(реекспорт).Браво Весо, браво Марешки, бравос Магарешки!
2
2
 
7
 
! Отговори
30 процента си е преди 5 месеца
достатъчно . Сега место стачка, драма . а защо изнесаха инсилина . явно бизнеса не върви . в Турция и рецепта не искат . Но е много далече .
1
5
 
4
 
! Отговори
Европа преди 5 месеца
В България са лекарите основно тройкаджии, а отличниците в чужбина. Западът е доволен - безплатно обучени специалисти.