БГ студентите се отказаха от Англия, тръгват към САЩ. Какво им предлагат?

Разчитат на стипендии, друга финансова помощ за храна, квартира...
Обновена: 10 фев 2020 09:12 | 10 фев 2020 08:45, Камелия Цветанова
270
БГ студентите се отказаха от Англия, тръгват към САЩ. Какво им предлагат?
Снимка: Pixabay

След Брекзит кандидат-студентите пренасочиха своя интерес от Острова към Щатите, това обясни Снежана Тенева, консултант за висше образование в САЩ пред „Монитор“.

Тя уточни, че след като страната ни се е присъединила към Европейския съюз през 2007 г., интересът към образование в Америка е намалял заради възможността за безплатно обучение в някои европейски страни, но гимназистите отново се преориентират. Възможността за стипендии, покриващо изцяло или голяма част от разходите за образование и престой, и избора на комбинирана специалност спрямо интересите на кандидат са част от причините, които привличат родните гимназисти.

За учебната 2019-2020 г. в САЩ учат 757 български студенти, от които 334 са бакалаври.

Най-привлекателни за тях са СТЕМ специалностите – точни науки, технологии, инженерни науки и математика, икономика и бизнес, право и технологии. Най-много студенти пък има в Харвардския университет, Станфордския университет, Принстънски университет, Йейлския университет, Масачузетския технологичен институт и други.

Американските вузове привличат нашенци с различни финансови пакети, които покриват образователните им разходи, храна, квартира, медицинска застраховка, учебници, местен транспорт и джобни. Йейлският университет предлага стипендия в размер на $77 452 за специалност „Филмово изкуство“– толкова трябват и за първата година на новоприет студент, като по този начин семейството няма да има допълнителни разходи. За обучение в „Компютърното инженерство“ в Университета „Корнел“ пък трябва да се броят $74 025. С финансовия пакет, предложен от вуза, семейството ще трябва да задели само $3500, за да може да изпрати детето си да учи там. Малко повече излиза обучението в специалност „Икономика“ в Северозападния университет. Там на година обучението излиза $78 236, докато вузът предлага финансов пакет на стойност $72 936. Така допълнително студентът трябва да си осигури $5300. Половината от стойността на обучението по „Биология“ осигурява Университетът в Денвър. Стипендията е на стойност $33 000, докато за година разноските са $65 000. Размерът на финансовите пакети за следващите години е същият, като студентът само най-често трябва да поддържа само успех.

На практика това означава, че за 4-годишното си обучение в Америка кандидат-студентите се борят за над четвърт милион долара, стипендия, подчерта Тенева. Освен за потребностите на студента, в САЩ има още три вида финансова помощ – стипендии за академични, спортни или артистични постижения, работа в кампуса до 20 часа или институционален заем от $6 -7000, който обаче се връща. Така всяка година на 1000 колежи и университети предоставят над 8 милиарда долара в стипендии.

„Образованието в Щатите не е недостижимо за чуждестранни студенти“, заяви образователният консултант. Тя обясни, че Америка е отворена към чуждестранни студенти и посочи три предимства за тях – по-лесен прием, по-щедри стипендии, както и с визата си F1 да работят, след като придобият диплома. Студентите от STEM направления имат право да работят 36 месеца, докато във всички останали специалности 12. За това време те могат да приложат знанията, които са получили по време на обучението си, и да натрупат известна сума от заплатата си. За приема освен добри академични резултати, пък най-голяма тежест имат есето, в което кандидатът обяснява защо иска този ВУЗ и специалност и как ще му помогне, както и извънкласните дейности, в които взема участие, уменията му, постиженията, гражданската позиция.

В същото време за предстоящата академична година на Острова стипендиите за успех варират между 1000 до 3500 паунда, обясни консултантът в „Интеграл“ Стефка Златева. Ако поддържат над 70% от успеха си, студентите могат да получават сумата за целия период на обучение. В Университет „Нортумбрия“, който подготвя кадри за бизнес и икономиката, медии и комуникации, се отпускат стипендии в размер на 3500 британски лири. Това става на база минимален успех от 5,50 в дипломата и апликация с есе за мотивация. В университета в Есекс пък има специална стипендия за родни студентите (country scholarship), която е в размер на 1000 паунда. Условието е да си от България, да си приет и да си първа година студент. Вузът в Есекс е силен в историята, политиката, икономиката, международните отношения. В Англия има и спортни стипендии, които се отпускат на база постижения на кандидата на национално и/или международно ниво и са в размер на 500 до 1000 паунда.

Кандидатът трябва да има класирания в международни състезания, като често условие е да се включат и в отбора на университета, обясни Златева.

Обучението в американски университет дава и други предимства. Студентите могат да посочват с каква професионална квалификация искат да се дипломират. До втори курс те могат да посещават различни лекции и да открият какво най-точно им допада и едва тогава да посочат специалност. Американските студенти имат право на един или два семестъра в чужбина. Те могат да отидат в Европа, Нова Зеландия, Япония, Канада и т.н. В кампусите към вузовете има всичко необходимо – извънкласни дейности, театър, спорт.

12 единадесетокласници са спечелили стипендия по $5000 за подготовката за кандидатстване в акредитирани американски университети и отпътуване в САЩ. Те се отпускат ежегодното от Държавния департамент на САЩ чрез програмата Opportunity Funds – Bulgaria. Нейната цел е да подпомага талантливи ученици в 11-и клас, които имат високи академични постижения и лидерски изяви, но не разполагат с достатъчно средства, за да се подготвят за успешно обучение в Америка. Тази година кандидати за финансирането са били 26, от които 15 момичета, обясни Снежана Тенева. Те били от 19 различни училища и проявявали интереси в 20 академични области. Консултантът за образование в САЩ обясни, че по принцип се отпускат по 10 стипендии, но тази година кандидатите били толкова добри, че избрали за подкрепа да получат общо 12 гимназисти. Средствата покриват подготовка и такси за тестовете iBT TOEFL, SAT, Subject Tests и изпращане на резултатите от тях във вузовете, такси за прием със стипендии в акредитиран колеж или университет, местен транспорт и настаняване в общежитие в София за участие в работни семинари, такси за кандидатстване за студентска виза и записване във ВУЗ, двупосочен билет до Америка, както и едноседмична стипендия за лични разходи в началото на учебната година.

Издръжката в Дания е 750 евро на месец
 
В Дания образованието за българските студенти е безплатно, на стандартът на живот е висок. За да могат да покриват разходите си, те имат право да получават безвъзмездно месечно финансиране от държавата в размер на около 750 евро.

За целта те трябва да бъдат студенти в редовно обучение и да работят по 10-12 часа на седмицата, обясни Стефка Златева.

В Холандия също има възможност за заем за разходите на живот. Българските студенти могат да получат финансиране до 380 евро на месец, като също трябва да покриват определени изисквания. Те трябва да се обучават редовно, да работят 56 часа месечно и доходите на родителите да не надвишават 30 000 евро. Ако студентът обаче завърши образованието си в рамките на 10 години, той не връща отпуснатия заем. Социални стипендии в размер между 500 и 2000 паунда се предлагат и на Острова. Всеки университет има ценови диапазон за доходите на семейството между 25 000 и 40 000 паунда, според който се определя и размерът на стипендията. Ако са по-близо до горната граница, то финансовото подпомагане е по-малко. Ако доходите на семейството са по-ниски и са близо до долната граница, то стипендията е по-голяма. Студентът няма право на финансиране, ако родителите му печелят повече от 40 000 паунда годишно.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


270
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
215
1
 
4
 
! Отговори
АнонимеН преди 4 години
До АнонименА едно време всичкотои спецеалис беше завършило я Масква, я АОНСУ, я РабФак! Накъде отива тоя свят!Съвсем си е нормален света . Дядо му миел чаши от квас в Масковските таверни а унучето лъска чиниите омазани с кетчуп в Макдоналдс в Ню Йорк . Стара семейна традиция . И стария едно време и малкия днес в родното им село ги знаят че учат в скъпоплатен и престижен университет.
214
0
 
8
 
! Отговори
Какво им предлагат ? преди 4 години
Уж всички успешни бизнесмени на запад и никой не мие чинии а ВСЕКИ месец се появяват новини как бълари живеели в мазета и нямали пари дори да си купят хляб .От Мюнхен май беше последната новина . Скоро и от Америка ще започнат да пристигат такива позитивни новини за успели българи в чужбина . Отворете кой да е сайт на българи в чужбина . Без значение коя страна . И ще прочетете истината .Обяви за ракия и цигари, работа като тираджия ... сервитьорка... строителен работник... чистачка...
213
0
 
5
 
! Отговори
Какво им предлагат ? преди 4 години
Ама аз какво съм се объркал в коментара си . Не било вярно това което съм написал. Те в MIT ,Харвард, Йеил, Принстън .... само наши българчета имало. Даже нови изисквания имало към учителите - да знаят български и сиигански. Никой не мие чинии в Америката . Те сами се миели...... Абе Ганюфци, като лъжете че сте супер успешни студенти в Америката поне като се снимате във Фейса обличайте някой костюм под наем а не да се показвате със стария си анцунг купен от дрипшопа в маалата ви.
212
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
А едно време всичкотои спецеалис беше завършило я Масква, я АОНСУ, я РабФак! Накъде отива тоя свят!
211
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
И защо като Русия има собствено самолетостроене Аерофлот е с Еърбъс и Бойнг?Сигурно защото пътниците не са тренирани за парашутисти, а искат просто да вземат разстоянието от точка А до точка Б.
210
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До българинНяма военни технологии, колко пъти да ти обяснявам?Има технологии, които се прилагат първо при военните и после в цивилното производство.Проекцията на данни на предното стъкло на автомобилите е пренесено от военната авиация.В какъв руски продукт има нещо от военните?Дори ние произвеждаме оптически прицели за ловни цели с нощно виждане.Руснаците нямат нищо, защото са головодници и всичко им е крадено от запада и го влагат със зор при военните.
209
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До до 242И защо като Русия има собствено самолетостроене Аерофлот е с Еърбъс и Бойнг?
208
2
 
9
 
! Отговори
ЩО У АМЕРИКА ,БЕ... преди 4 години
ЩО НЕ ХОДАТ У РУСИЯ ...ХА,ХА,УХАААААНЕКА ДА СВИКВАТ С "ЕВРАЗИЯТА "!!!
207
7
 
3
 
! Отговори
до 242 преди 4 години
Много просто.Русия има собствено самолетостроене.И наистина пътническите и самолети на са толкоз разпостранение и известни в света в сравнение с бойните.Обаче Русия е огромна и тази страна не може без авиация.И тя се изучава и развива непрекъснато.Много от руснаците летят.И имат възможност да се опитат да летят.Или имат основни познания.Имат доста авиоклубове- да не говорим за парашутистите.Първата бойна парашутна част е руска.Те първи направиха отделна бойна част парашутистите.Имам приятели там
206
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Не си маниак, българин, не си маниак. Само не знам как авиацията им я слагаш на първо място, при положение, че дори руските богаташи летят на чужди марки самолети, а не на руски. А Сухой Суперджет се ползва вече само в Русия.
205
7
 
3
 
! Отговори
българин преди 4 години
Не съм маниак на руснаците.Но трябва да отбележа че са на първо място в доста дисциплини: военно дело и военни технологии, космически технологии физика да не говорим за атомна физика.Много са напред - атомни реактори за ток атомни подводници...Авиацията- твърдо на първо място.И като бойни пилоти и като гражданска авиация.Имат отлични учители и практика.Много са силни в металообработката.
204
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Забелязвам едно странно противоречение.Значи, онези там миели чинии и беряли овошки. Добре, нека е така. А тук какви остават? Ако са гении - България трябва да е супер развита държава. А тя не е. Редовно се бие тревога как не достигат всякакви специалисти, от шофьори до лекари. В същото време, берящите овошки нещо хич и не искат да се връщат, въпреки че тук уж е рай.
203
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Тука бая народ още си мие чиниите на ръка обаче :D
202
12
 
9
 
! Отговори
Какво им предлагат ? преди 4 години
БГ студентите се отказаха от Англия, тръгват към САЩ. Какво им предлагат?Работа като миячи на чинии в Макдоналдс ?
201
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
СССР2, отсервират табли, да, затова Бойко и компания се чудят как да ги върнат и ги прилъгват с по 1200 кинта на месец и детегледачка. Съжалили са се над мъките им явно и им дават пари, че да не умрат отглади с никаквите дипломи в тежка чужбина :)
200
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
МИХАИЛ ХАЗИН- РУСКИ ФИНАНСОВ ЕКСПЕРТ- В БСТВ- 2023Г БЪЛГАРИЯ ЩЕ БЪДЕ ПРИНУДЕНА ДА ВЛЕЗЕ В ЕВРАЗИЙСКИЯТ СТОПАНСКИ МОДЕЛ, ЗАЩОТО БРЮКСЕЛ НИ ФАЛИРАЛ, А КАТО ВЛЕЗЕМ В ЕВРАЗИЯ- КЪМ БГ ЩЕ ПОТЕКАТ НЕБИВАЛИ И НЕВИЖДАНИ БЛАГА. ТАКА ЧЕ УЧЕТЕ РУСКИ И СТУДЕНТИТЕ ОТ ЛОНДОН В МОСКВА.
199
4
 
10
 
! Отговори
СССР2 преди 4 години
Факт: Повечето бг студенти в чужбина ги готвят за пълноценни емигранти. Записват всичкологии като МО, Медии и ПР и са потенциални безработни и тук и там. Но лесно изкласяват и това им дава лесен трамплин за гражданство, защото при по-трудна специалност може да не си вземат изпитите и да пропуснат година или въобще да не завършат и да трябва да се върнат и с борбата за 5 години уседналост в страната за получаване на гражданство е свършено. Отсервират табли и мият там, защото България е много лоша
198
1
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
А българската мечта каква е? Село - УНСС - четири години иху-аху - диплома с тежестта на гъше перо - кредит за панелка в Люлин?
197
7
 
6
 
! Отговори
Кво речи!? преди 4 години
Как какво, предлагат им да видят американската мечта в действие - да трябва да работиш на 2 места и когато завършиш да им дължиш 50К
196
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Като чета статията оставам с впечетлението, че само да поискам да бъда студент в САЩ и хоп ми предлагат стипендия в размер на $77 452, пък после и още. Само дето не е така. Статията с непълна инфорамция и ***.