Новите висшисти по-оценени, взимат с 500 лв. повече

Коя е най-предпичитаната специалност и кой получава най-висока заплата?
12 ное 2020 14:25,
116
Новите висшисти по-оценени, взимат с 500 лв. повече
Снимка: БГНЕС

Новите висшисти вземат с 500 лв. повече от колегите си преди 6 години. Това показва новото, десето поред издание на рейтинговата система на висшите училища в България, което бе представено днес.

Средният осигурителен доход на завършилите висше образование нараства, достигайки до 1373 лв. през 2020 г. при нива от 1297 лв. през миналата година и от едва 867 лв. през 2014 г., пише "24 часа".

Делът на завършилите, които не се осигуряват спада до близо 19% през 2020 г. За сравнение неосигурените през 2014 година са били 25%. В същото време делът на наетите висшисти, които през първите 5 години след завършването си работят на позиция, за която се изисква висше образование, нараства до близо 51% през 2020 година, като през 2014 г. този показател е бил под 46%. При работещите магистри през 2020 година този дял е 62%, докато при бакалаврите е 37%.

Има устойчива тенденция на увеличаване на броя на студентите, които се обучават в направления, подготвящи кадри за сектора на здравеопазването, въпреки общото намаляване на броя на студентите в страната. През последните 7 години броят на студентите по медицина в България се е удвоил от около 6 000 през 2013 година до близо 12 500 през 2020 година. Увеличението се дължи, както на нарасналия брой на чуждестранните студенти (които са 56% от всички студенти по медицина у нас), така и на увеличения с близо 14% брой на българските студенти в това професионално направление.

Общо във всички направления, които подготвят кадри за сектора на здравеопазването, включително и в направленията "Стоматология", "Фармация", "Здравни грижи" и "Обществено здраве" през 2020 година се обучават над 28 000 студенти, представляващи близо 13% от всички студенти в страната. За сравнение, през 2013 г. в тези професионални направления са се обучавали малко над 19 000 студенти, представляващи едва 7% от студентите в страната.

Увеличаването на броя на студентите в направленията, подготвящи кадри за здравеопазването, е част от трайна тенденция на рационализиране на структурата на българското висше образование и нейното доближаване до потребностите на пазара на труда.

Има и тенденция за увеличаване на броя на международно разпознаваемите научни публикации на българските висши училища, за нарастване на дела на чуждестранните студенти в страната, както и за увеличаване на дела на завършилите, които имат принос към осигурителната система на страната и се реализират на позиции, изискващи висше образование.

Делът на регистрираните безработни сред завършилите български висши училища през последните 5 години се покачва до 2,8% през 2020 година при ниво от 2,2% през миналата година. Това е най-високата безработица, регистрирана сред завършилите от 2017 г. насам. В началните етапи на пандемията през 2020 година останалите показатели за реализацията на завършилите на пазара на труда продължават да се подобряват. Цитираните данни за реализацията на завършилите са взети към края на февруари 2020 година с цел да се избегне ефектът от административно наложените ограничителни мерки върху определени сектори на икономиката в условията на пандемията от COVID-19.

Най-ниска безработица (под 1%) и най-висока степен на приложение на придобитото висше образование (над 90%) за поредна година се наблюдават сред завършилите професионалните направления "Медицина", "Фармация", "Стоматология" и "Военно дело". Над 90% реализация на позиция, изискваща висше образование, за първи път се наблюдава и сред завършилите направление "Теория и управление на образованието". Най-ниско остава приложението на придобитото висше образование сред завършилите „Туризъм“ (21%).

Професионалните направления с най-високи средни доходи сред завършилите са "Информатика и компютърни науки", "Математика", "Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми", "Металургия" и "Комуникационна и компютърна техника". За поредна година най-високи доходи в страната получават завършилите "Информатика и компютърни науки" в СУ "Св. Климент Охридски".

Най-висок среден успех от дипломата за завършено средно образование имат приетите студенти в първи курс в направленията "Медицина" (5,56), "Фармация" (5,50), "Стоматология" (5,49), "Математика" (5,40) и "Филология" (5,22). С най-нисък успех от завършено средно образование са първокурсниците в направление "Животновъдство" (4,24). Средният успех от дипломата за завършено средно образование на приетите в първи курс студенти в страната като цяло е 4,96.

Рейтинговата система за поредна година показва, че съществуват големи различия в средните нива на доходи, безработица и приложение на придобитото висше образование в зависимост от завършеното конкретно висше училище дори и в рамките на едно и също професионално направление. В множество професионални направление, сред които и едни от най-масовите – Икономика, Администрация и управление, Комуникационна и компютърна техника и Информатика и компютърни науки – разликите по тези показатели между завършилите различните висши училища често достигат два пъти, а в някои случаи и повече. Значително по-малки разлики в данните за реализацията на завършилите в зависимост от конкретното висше училище се наблюдават в професионалните направления, подготвящи кадри основно за отбраната, образованието и здравеопазването. Сред тях са направленията "Медицина", "Фармация", "Стоматология", "Здравни грижи", "Педагогика", "Педагогика на обучението по …", "Военно дело" и др.. При тях показателите за реализация на завършилите едно и също направление имат сходни стойности, независимо от завършеното конкретно висше училище.

В стандартизираните класации на Рейтинговата система за 2020 година СУ "Климент Охридски" се класира на първо място в 23 професионални направления от общо 30, по които предлага обучение. Техническият университет - София се класира на първо място в 6 професионални направления от общо 11, в които подготвя студенти. Медицинският университет - София е първи в 4 направления от общо 5, застъпени във висшето училище. Химикотехнологичният и металургичен университет има 3 първи места. Американският университет в Благоевград, Аграрният университет в Пловдив и Тракийският университет в Стара Загора имат по две първи места. Други 12 висши училища оглавяват по една класация. В 8 професионални направления класациите се оглавяват от висши училища извън столицата, а в 2 професионални направления – от частни висши училища.

Петте най-масови професионални направления през 2020 година са "Икономика" с 30 916 действащи студенти, "Педагогика" (15 388), "Администрация и управление" (13 373), "Медицина" (12 434) и "Комуникационна и компютърна техника" (8 316). За първи път в Рейтинговата система направление "Право" със 7331 действащи студенти отпада от петте най-масови професионални направления и се нарежда на 7 място, включително и след направление "Информатика и компютърни науки", в което се обучават 7913 действащи студенти.

През 2020 година професионално направление "Педагогика" измества "Администрация и управление" като второто най-масово професионално направление в страната.

През пролетта на 2020 година най-много студенти са се обучавали в СУ "Климент Охридски" – над 19 200, следван от УНСС с около 18 960 действащи студенти и Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" с около 16 000 студенти.

В частни висши училища се обучават 13% от студентите в страната, като делът на студентите в частни висши училища е най-голям в професионалното напрпавление "Театрално и филмово изкуство" - над 69%.

Делът на чуждестранните студенти в България се увеличава от около 4% през 2013 година до близо 8% от действащите студенти през 2020 г. Най-много чуждестранни студенти се обучават в направленията „Медицина“ (56%), „Стоматология“ (42%) и „Ветеринарна медицина“ (33%). В още три професионални направления чуждестранните студенти надхвърлят 10%. Това са „Фармация“ (13%), „Транспорт, корабоплаване и авиация“ (13%) и „Музикално и танцово изкуство“ (11%).

През 2020 година Рейтинговата система за първи път включва индикатори за броя на съвместните програми на български висши училища с партньори от чужбина, при които се издава както българска, така и чуждестранна диплома на завършилите. Данните показват, че 23 български висши училища предлагат обучение в 88 съвместни програми с чуждестранни партньори, в които през пролетта на 2020 година са се обучавали близо 3400 студенти.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


116
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
27
3
 
7
 
! Отговори
Колев Тодор преди 3 години
В белите държави , с основно образование взимат 3 пъти колкото нашите вишисти .Въпросът е Кога ще ги стигнем .......албанците ?
26
0
 
8
 
! Отговори
до 22 преди 3 години
Много добре казано, но ще получиш доста минуси, именно от хората, работещи нископлатен труд, които се смятат за недооценени (разбирай необразовани без никаква реална самооценка). На какви ли не витаещи из облаците съм попадал... Без образование, със селфи на CV-то си, неграмотно написано, говори на диалект, не знае език, ходи с къси *** и потник на работа. Абе, трагедия.
25
1
 
5
 
! Отговори
До 24 преди 3 години
Да, ама не. Международната компания е само едноличен собственик или фирмата е нейн клон в България. C level мениджмънта си гледа KPI-ите и ако всичко е точно, майката е щастлива. Изобщо не я интересува дали се назначават некадърници, мързелвци и връзкари. Затова работната среда под C level е тотално побългарена.
24
1
 
6
 
! Отговори
До 23 преди 3 години
Пълни глупости.
23
1
 
8
 
! Отговори
до 23 преди 3 години
Какви глупости говориш, бе?! Това е по ЗАКОН няма зачитам не зачитам. Извинявай, ама съм работил точно в 3 такива компании и всяка го зачита.
22
4
 
8
 
! Отговори
до 21 преди 3 години
Няма как да се съглася. В бизнеса с интелектуален труд няма човек на някого, особено в международните компании, където се искат резултати и всичко се следи стриктно. Факт е, че качествените кадри от сектора ги знаят всички и всички се натискат да ги имат и биха ги взели без интервю дори, но това не са връзки, това е изграден с много труд професионален профил на можещ човек. По цял свят е така. Гонят CTO-то на някоя компания заради провал, моментално друга го "лaпва".
21
8
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До до 15 - никоя западна компания не знае и зачита такова нещо като 'клас прослужено време'!
20
6
 
16
 
! Отговори
1 преди 3 години
Цялата статия показва две неща:1) В България все повече нещата си идват на мястото, и хората с образование и читави професии отиват в горните слоеве на обществото, докато необразованите, и неможещите или заетите в предлагането на нискоквалифициран и нискотърсен труд слизат надолу в обществото2)България започва да следва здравата логика и професиите с висока добавена стойност започват да се оценяват много по-добреАко запазим тази посока ни очакват много добри неща като народ и като държава
19
5
 
5
 
! Отговори
До Анонимен 18 преди 3 години
Е като, 9 от 10 наистина са връзкари, човек на някого, мошеници, крадци, как да не сме мнителни?
18
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До До ха-ха!!! - питай в някоя болница не в НСИ! Още по добре би било и да полежиш, или твой близък. Тогава ми цитирай НСИСтатистика - Стъкмистика!
17
5
 
6
 
! Отговори
До 16 от Работодател преди 3 години
Влизал ли си в металургичен цех? Технолог инженер как се разправя с нощната смяна виждал ли си. Не, светлината отразяваща се в лицата им не е от екрана на лаптопа от дистанционно, от от обърканата рецепта на стопилката в пеща. Остави технологията, ама комуникацията няма как да я тренираш само зад екрана. Щото тия с бъркалките, не са виждали компютър. С тях не комуникираш по вайбър, а псуваш като хамалин. Има и реален материален свят, който създава техниката на която бачкате програмистите.
16
6
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Българинът (неукият, мързеливият, мрънкачът) не обича успелите. За него те са връзкари, човек на някого, мошеници, крадци. Нископлатените по цял свят си знаят мястото и знае защо е такава- търси вината в себе си, гледа какво да подобри, гледа как да се развие. А у нас само се бие в гърдите колко много може, как лошата държава я спирала. Отиде в ЕС, вземат го за берач на малили, защото е много можещ. Развивайте се, квалифицирайте се. Това е начинът да излезете от тинята.
15
3
 
5
 
! Отговори
до 15 преди 3 години
Празни приказки. Най-малкото за 12 години ще имаш клас прослужено време. А да не говорим с какъв капацитет трябва да си 12 години да стоиш на едно място като пари. Бягай да си играеш, много те моля!
14
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Стига сте се вайкали за това дистанционно образование бе. Изостанало и ретроградно мислене. Къв е тоя зор студентите обезателно да ходят да търкат банките само и да кесят по кафенетата покрай университетите. Нещата отдавна се случват онлайн. Deal with it!
13
8
 
2
 
! Отговори
До 12 преди 3 години
Е ти си късметлия. Аз започнах с толкова 2008 година - леле - още по добре и от тебе беше това за 2008. Сцепване от работа. Познай колко взимам сега - 2020 - същото с един лев няма отгоре. Мноого зле. Нищо вече не става, минималка, ама съм си *** и мързелив. И реално работя пък на 1/10 от 2008 :). Нищо, че не ми стигат парите - кеф цена нема. В случая мързела и почивката.
12
2
 
6
 
! Отговори
До ха-ха!!! преди 3 години
Да, ама не. Според НСИ медицнския персонал се увеличава. Хайде бягай да си играеш.
11
4
 
4
 
! Отговори
nekoj преди 3 години
До Работодател - а бъдещите доктори дето учат дистанционно? И дистанционно ще ни лекуват, а ние дистанционно ще мрем...
10
7
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ех, спомням си 2010-та година започнах работа в една израелска компания за 1450лв.. Казвах си "леле, колко много пари са това, ще си купувам всичко", защото до момента бях живял с 300лв. месечно при родителите си. Хубаво де, ама тези пари ми се видяха малко. И от година на година научавах нови неща, смених 2 компании и ето ме днес- само удръжките ми са колкото заплатата тогава. Така че и у нас има начин, стига да има желание за развитие и квалификация. Учете се, докато сте живи и ще успеете!
9
4
 
12
 
! Отговори
Ха ха!!! преди 3 години
Гатанка - студентите по медицина (и подобни) се увеличават - а лекарите и медицинския персонал намалява? Що е то?Кадърно управление на Калинки от ......?
8
5
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Всеки се натиска да идва в ИТ сектора, ама ц- не става за всеки тук. При нас началните базови заплати за студент 3-ти курс са от 2500лв. за съпорт (не препоръчвам) и стигат до 3200 за дев позиции. До 3-4-5 години сумите стават двойни и тройни. От идващи на интервю 20 души стават максимум трима. Затова и заплатите при нас са огромни, защото има огромно търсене и малко качествено предлагане. Казвам го като човек от 14 години в сферата и сменил няколко компании, вкл. имащ собствена такава.