Родните ВУЗ-ове ще останат полупразни и в следващите 6-7 години

Ректори: Да привличаме азиатски студенти, бизнесът да дава добри заплати
Обновена: 7 юли 2021 19:48 | 7 юли 2021 19:36, Анисия Иванова
124
Родните ВУЗ-ове ще останат полупразни и в следващите 6-7 години
Снимка: БГНЕС

Новата карта на висшето образование, която разработва Министерството на образованието и науката, да въведе критерии за следващите пет години - за това настояват ректорите на 17 университета от Северна България, Асоциацията на частните висши училища и Синдикатът на висшето образование към КНСБ, които се събраха на среща във Велико Търново.

Според тях трябва да бъдат очертани политиките за развитие и реформа и да се дадат насоки към бизнеса, за да бъдат избегнати кризите в пазара на труда.

Ректорите смятат, че държавата следва да се намеси и да дава стипендии за чуждестранни студенти, особено от Азия, с които да бъде запълнен наполовина празният капацитет на българските университети.

Ректорските ръководства излязоха със свои препоръки по картата за развитие на висшето образование за следващите пет години. Тя се разработва за МОН от екип на „Отворено общество“.  

„Българските университети имат капацитет за близо 400 хиляди студенти, а обучават два пъти по-малко. Университетите ще останат полупразни и в следващите 6-7 години, въпреки очакваното увеличение на кандидат-студентите“, заяви Георги Стойчев, ръководител на техническия екип, разработващ картата на висшето образование:

„Проблемът с капацитета не е просто, че той е по-голям. Проблемът е, че той е неравномерно разпределен по професионални направления. Като медицина, фармация или дори театрално и филмово изкуство, в които 100% от местата са заети. Но имате други професионални направления като математика, където са заети под една трета от местата. Картата показва, че има известен дисбаланс между създадения капацитет от една страна и реалните нужди, реалното търсене на висше образование от кандидат-студентите“.  

Такъв е проблемът и в приоритетните за държавата направления, където студентите са под 2/3 от капацитета на университетите.

За последните пет години българските студенти са намалели с 16%, а за Северна България свиването при академичната младеж е с близо 28 на сто. Според анализите през следващите пет години завършващите студенти ще намалеят с още 9%.

Георги Стойчев изтъкна, че решението, което предлага картата на висшето образование, се свежда до ограничения.

„Ако в едно професионално направление е създаден прекалено голям капацитет спрямо броя на студентите, които се обучават в това направление, да се ограничи създаването на нови висши училища или създаването на нови филиали в това професионално направление“, каза Стойчев, цитиран от БНР.

С това обаче ректорите на университетите от Северна България не са съгласни.  

От Асоциацията на частните висши училища настояват с държавна стратегия да се спре „изтичането“ на млади български мозъци, както и да бъдат привлечени студенти от чужбина. Как да стане това обяснява председателят на Асоциацията проф. Тодор Радев, ректор на Висшето училище по мениджмънт във Варна:

„България трябва да започне да дава за една част от страните стипендии. Има и европейски фондове за това. Част от парите, които по линия на ЕС трябва да разпределим към държави извън ЕС, те могат да бъдат във вид на стипендии, за да учат в България. Да се облекчи визовият режим. Малка България има най-тежката процедура за прием на чуждестранни студенти от всички страни“.

Според проф. Радев нишата са азиатските студенти, които ще предпочетат България заради по-евтиния живот и по-ниските такси за обучение.  

В България се обучават 17 хиляди чуждестранни студенти. За 10 години броят им се е удвоил. Над половината от тях са бъдещи медици, следват транспорт, корабоплаване и авиация.

За пореден път университетите призоваха за помощ бизнеса за по-добро планиране и обучение на кадрите. Ректорът на Русенския технически университет проф. Христо Белоев и доц. Лиляна Вълчева, председател на Синдикат висше образование към КНСБ, апелират бизнесът да плаща еднакво на кадрите си по региони:  

„Бизнесът може да иска добре подготвени кадри, обаче зависи какво заплащане им предоставя. Ако бизнесът предоставя добро заплащане, което удовлетворява младите хора, те биха останали там и ще бъдат на това място, ако не – те ще се ориентират към други райони“, аргументира се професор Христо Белоев.  

„Бизнесът да преосмисли отношението си спрямо качеството на работата, качеството на хората, човешкия ресурс да оцени и да повиши доходите - така както отговаря работата в съответния бизнес, а не както е определен регионът по средна брутна месечна заплата“, заяви доц. Лиляна Вълчева.
Ректорите и синдикатът настояват паралелно с картата на висшето образование държавата да подготви и своята икономическа карта.

„Нямаме ясна диференциация, нямаме поставени на масата потребностите на държавата от какви специалисти има нужда в следващите пет години, за да може ние да ги заложим сега и когато след пет години те приключат своята бакалавърска и магистърска степен, да бъдат точно адекватно приложими на нуждите на бизнеса и на пазара на труда“, изтъкна доц. Лиляна Вълчева от КНСБ.

Пороци има и в рейтинговата система за оценка на университетите у нас на база реализацията и заплатите на завършилите студенти. Затова ректорите настояват за въвеждане на корекционни коефициенти, които да доведат до равенство между университетите.  

Проф. Евгени Станимиров, заместник-ректор Икономическия университет във Варна, даде пример:

„Ако някой завърши компютърни технологии в София в някой от университетите и остане в София, стартовата му заплата може да бъде 2000 лв. Ако отиде в родното си населено място, което е малко, заплатата му може да бъде 1100-1200 лева. Този млад човек първо се лишава от допълнителен доход, защото е решил да се върне в населеното си място, а от друга страна своеобразно наказва университета, от който излиза, тъй като сваля неговия рейтинг“.

Ректорите на университетите от Северна България имат остри критики и срещу държавните критерии за предстоящото определяне на изследователските университети, които ще обучават докторантите и ще получат огромен финансов ресурс за научна и изследователска работа.  

„Ако оценявате висшето училище като цяло, давате значителни предимства на големите университети, на университетите в природни и инженерни науки, медицината и силно ощетявате университетите, които са специализирани в областта на стопанските науки, хуманитарните науки и малките университети“, смята проф. Димитър Кънев, заместник-ректор на Варненския свободен университет.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


124
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
84
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ако гледаме реално на нещата, ние сме държава със затихващи функции, не само в областта на образованието. Азиатците срещу нас да тичат, пак няма да ги стигнем.
83
2
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Да ходя в бг на университет ми бяха най -големите 5 поагубни години от живота ми. Може ли да ги съдя тея дето ми изгубиха времето през важни пълноценни годинни. 95 % от специалностите са пълна пародия, губят времето на хората! 5-10 % има смислени неща дето може и трябва да се ходи в университет, останалото е чаплач не ти трябжа университет да се развиваш и да работиш по тях.
82
1
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Да бе, като кандидатстваш за работа на 25 г. всеки иска 2 висши, 3 езика и 15 г. стаж по специалността! За минимална заплата на чистачка! Хайде няма нужда!
81
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
"Политиката е концентриран израз на икономиката". Това е абсолютно вярно и за образованието.
80
2
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Завърших инженерство в престижен ВУЗ, със знания, с отличие. На 24 г. където и да кандидатствах за работа ми казваха.'Ще ви се обадим'! И нищо! Е, за какво ми е това образование?
79
4
 
14
 
! Отговори
мефистофел преди 2 години
Бъдещите инженери искат да работят само на бюро ,на климатик, на лаптоп с бели якички . Връз стол с мека възглавничка . И безплатно Лаваца . Няма лошо ама кой ще работи след десетина години? Старите кримки си отиват. Да му мислят бизнесмените и държавата.
78
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Тая компресия е изтъркан лаф. Сега са отчаяно неуки. Има и умни хлапета, ама те пък нямат пари да си плащат. Абе драма.
77
2
 
8
 
! Отговори
179 преди 2 години
Еми добре щом казвате , че и магаре ще завърши защо 50 процента не завършват ?
76
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Бог да пази България. Много прости вишистите сега.
75
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До рабатаботодател Специалното образование е много скъпо. В САЩ по 200 бона долара на семестър, защото няма много специалисти.
74
4
 
16
 
! Отговори
рабатаботодател преди 2 години
Идат при мене бакалаври ,магистри . Пълни некадърници . Нивото е на едновремешно спту. Боси по асфалта . Стриптийз Уотърс.Инженерното образование е каппууут.
73
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
И магаре да завържеш, ще завърши.
72
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Печелиш олимпиада за да влезнеш във ВУЗ и после учиш пак същото и си губиш времето.
71
1
 
2
 
! Отговори
Безосчук преди 2 години
В Америка може да се успее ибез ВУЗ ама защото преди тва откраднатите нацистки учени са ти измислили всичко тука не е така
70
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
А после трябва за без пари да защитаваш нечии интереси .Без заплата .Чиста нула. Освен това вишото е и пирамида .Да вземем Балтов и другия дет го уволниха. Те са от първите вишисти на масовото вишо. Те като вземат яките ясли и следващите трябва да ги чакат да умрат за да вземат долу горе доби заплати. А един друг пък разправя като търсели програмисти как си казали - Аве дай на цената на един да наемем два :))) И тва го има в нета. Кви 2000 лв ? За толкова пари наемат двама в София имаго заснето.
69
0
 
14
 
! Отговори
Гошо преди 2 години
Абе, преди време беше излезнала информация, че ректорът на Югозападния Университет пулачвал по 15 бона!! Да не говорим какви пари гълтат в тази съвременна Магнаурска школа НБУ. Превърнахте образованието в бизнес, съсипахте поколение след поколение деца, после искате да имате бъдеще. Йок! Разчиствайте територията за Ердоган, турците поне се множат и имат нужда от пространството.
68
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До 3И Югозападналият уни е същият.
67
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Вузовете са отживелица от времена в които не е имало друго място за черпене на информация.Нещата са вече други
66
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Има един подкасс (аз му викам клип .Не знам кой туй подкасс ) в който Цанов разказва как нищо не го научили в университета.Отишал в БТВ а те го накарали да работи без пари като сътрудник нещо.После искал да направи материал за Феделбеев който бил монополист при транспорта и вземал четири пъти повече пари от хората.От БТВ - В никакъв случай този е от наще.И кво вишо като те вишистите си признават че няма никакъв смисъл.Там те учат на неща които нямат нищо общо с реалността а после трабва без пари
65
5
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Живял съм 15 години в Патра, Гърция.Там например никой не ходеше при лекар (грък), завършил медицина в България.Изводите да си ги направи всеки сам според умствения багаж.