Родните ВУЗ-ове ще останат полупразни и в следващите 6-7 години

Ректори: Да привличаме азиатски студенти, бизнесът да дава добри заплати
Обновена: 7 юли 2021 19:48 | 7 юли 2021 19:36, Анисия Иванова
124
Родните ВУЗ-ове ще останат полупразни и в следващите 6-7 години
Снимка: БГНЕС

Новата карта на висшето образование, която разработва Министерството на образованието и науката, да въведе критерии за следващите пет години - за това настояват ректорите на 17 университета от Северна България, Асоциацията на частните висши училища и Синдикатът на висшето образование към КНСБ, които се събраха на среща във Велико Търново.

Според тях трябва да бъдат очертани политиките за развитие и реформа и да се дадат насоки към бизнеса, за да бъдат избегнати кризите в пазара на труда.

Ректорите смятат, че държавата следва да се намеси и да дава стипендии за чуждестранни студенти, особено от Азия, с които да бъде запълнен наполовина празният капацитет на българските университети.

Ректорските ръководства излязоха със свои препоръки по картата за развитие на висшето образование за следващите пет години. Тя се разработва за МОН от екип на „Отворено общество“.  

„Българските университети имат капацитет за близо 400 хиляди студенти, а обучават два пъти по-малко. Университетите ще останат полупразни и в следващите 6-7 години, въпреки очакваното увеличение на кандидат-студентите“, заяви Георги Стойчев, ръководител на техническия екип, разработващ картата на висшето образование:

„Проблемът с капацитета не е просто, че той е по-голям. Проблемът е, че той е неравномерно разпределен по професионални направления. Като медицина, фармация или дори театрално и филмово изкуство, в които 100% от местата са заети. Но имате други професионални направления като математика, където са заети под една трета от местата. Картата показва, че има известен дисбаланс между създадения капацитет от една страна и реалните нужди, реалното търсене на висше образование от кандидат-студентите“.  

Такъв е проблемът и в приоритетните за държавата направления, където студентите са под 2/3 от капацитета на университетите.

За последните пет години българските студенти са намалели с 16%, а за Северна България свиването при академичната младеж е с близо 28 на сто. Според анализите през следващите пет години завършващите студенти ще намалеят с още 9%.

Георги Стойчев изтъкна, че решението, което предлага картата на висшето образование, се свежда до ограничения.

„Ако в едно професионално направление е създаден прекалено голям капацитет спрямо броя на студентите, които се обучават в това направление, да се ограничи създаването на нови висши училища или създаването на нови филиали в това професионално направление“, каза Стойчев, цитиран от БНР.

С това обаче ректорите на университетите от Северна България не са съгласни.  

От Асоциацията на частните висши училища настояват с държавна стратегия да се спре „изтичането“ на млади български мозъци, както и да бъдат привлечени студенти от чужбина. Как да стане това обяснява председателят на Асоциацията проф. Тодор Радев, ректор на Висшето училище по мениджмънт във Варна:

„България трябва да започне да дава за една част от страните стипендии. Има и европейски фондове за това. Част от парите, които по линия на ЕС трябва да разпределим към държави извън ЕС, те могат да бъдат във вид на стипендии, за да учат в България. Да се облекчи визовият режим. Малка България има най-тежката процедура за прием на чуждестранни студенти от всички страни“.

Според проф. Радев нишата са азиатските студенти, които ще предпочетат България заради по-евтиния живот и по-ниските такси за обучение.  

В България се обучават 17 хиляди чуждестранни студенти. За 10 години броят им се е удвоил. Над половината от тях са бъдещи медици, следват транспорт, корабоплаване и авиация.

За пореден път университетите призоваха за помощ бизнеса за по-добро планиране и обучение на кадрите. Ректорът на Русенския технически университет проф. Христо Белоев и доц. Лиляна Вълчева, председател на Синдикат висше образование към КНСБ, апелират бизнесът да плаща еднакво на кадрите си по региони:  

„Бизнесът може да иска добре подготвени кадри, обаче зависи какво заплащане им предоставя. Ако бизнесът предоставя добро заплащане, което удовлетворява младите хора, те биха останали там и ще бъдат на това място, ако не – те ще се ориентират към други райони“, аргументира се професор Христо Белоев.  

„Бизнесът да преосмисли отношението си спрямо качеството на работата, качеството на хората, човешкия ресурс да оцени и да повиши доходите - така както отговаря работата в съответния бизнес, а не както е определен регионът по средна брутна месечна заплата“, заяви доц. Лиляна Вълчева.
Ректорите и синдикатът настояват паралелно с картата на висшето образование държавата да подготви и своята икономическа карта.

„Нямаме ясна диференциация, нямаме поставени на масата потребностите на държавата от какви специалисти има нужда в следващите пет години, за да може ние да ги заложим сега и когато след пет години те приключат своята бакалавърска и магистърска степен, да бъдат точно адекватно приложими на нуждите на бизнеса и на пазара на труда“, изтъкна доц. Лиляна Вълчева от КНСБ.

Пороци има и в рейтинговата система за оценка на университетите у нас на база реализацията и заплатите на завършилите студенти. Затова ректорите настояват за въвеждане на корекционни коефициенти, които да доведат до равенство между университетите.  

Проф. Евгени Станимиров, заместник-ректор Икономическия университет във Варна, даде пример:

„Ако някой завърши компютърни технологии в София в някой от университетите и остане в София, стартовата му заплата може да бъде 2000 лв. Ако отиде в родното си населено място, което е малко, заплатата му може да бъде 1100-1200 лева. Този млад човек първо се лишава от допълнителен доход, защото е решил да се върне в населеното си място, а от друга страна своеобразно наказва университета, от който излиза, тъй като сваля неговия рейтинг“.

Ректорите на университетите от Северна България имат остри критики и срещу държавните критерии за предстоящото определяне на изследователските университети, които ще обучават докторантите и ще получат огромен финансов ресурс за научна и изследователска работа.  

„Ако оценявате висшето училище като цяло, давате значителни предимства на големите университети, на университетите в природни и инженерни науки, медицината и силно ощетявате университетите, които са специализирани в областта на стопанските науки, хуманитарните науки и малките университети“, смята проф. Димитър Кънев, заместник-ректор на Варненския свободен университет.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


124
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
44
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 34Асемблер за VAX верно си е динозавърщина. Ама ако прилично понаразбирваш асемблер за ARM директно ти намирам работа за 10+к лева начално.
43
0
 
10
 
! Отговори
Скруч преди 2 години
Държавата трябва да дава .Трябва ама няма да даде.
42
2
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Затова пък колко много професори и доценти на глава от населението! Спокойно може да се подредим-професор, милиционер, професор, милиционер...и тук таме по някой адвокат да освежава редиците. Останалите сме на заден план. Нас ни питат, вие па какво разбирате.
41
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Къде се докладват преподаватели, ректори и декани за корупция? У фейса пред цял свят, или някъде по- официално?
40
6
 
12
 
! Отговори
писна ми от висшисти преди 2 години
младите да се връщат по селата , да хващат мотиката и да почват да работят . висшист хляб не пече !
39
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До az И как ще накараш наистина кадърните да учат в който и да е университет в България? Ще затвориш границите ли?
38
0
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Щом искат стипендии за чужденците, самите университети да си ги плащат. Защо държавата да плаща вместо тях ?
37
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Пука им на ректорите .... Безнаказаност има. Затова смучат кинти и си искат. Вече е законно!
36
0
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Младите напускат, отиват да учат навън с надеждата да останат там. Раждаемостта намалява, поне сред българите . Държавата не планира какви и колко специалисти са й необходими . Университетите са хранилки на преподаватели . Закривайте половината поне!
35
0
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Да влязат тук и да прочетат какво ни е мнението за тях под статията ректорите. Корумпирани алчни га-ди-ни
34
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Тоест предлагаш плебеите да направит сецесия.Тя е позната в древен Рим.Така плебса е получавал някакви права от патрициите.Уви,тогава е било възможно,но накрая пак плебса е бил излъган и манипулиран.
33
2
 
24
 
! Отговори
az преди 2 години
За да има подобрени драстично трябва да се намали броя на университетите и студентите. В момента има повече свободни места , отколкото студенти - имаш ли диплома за средно ( с 3.00) спокойно можеш да учиш вишУ. Нека да направят максимума студенти за годината 10% от общия брой завършващи и нещата ще си дойдат на мястото - само наистина кадърните ,ще влезнат в университет.
32
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Трябва да напуснем всички дръжавата и да останат само мутрите за да се избият помежду си.След това да се върнат нашите деца и да направят нова свободна държава,независима от олигарси ,връзката ,корумпирани индивиди и подобни.
31
2
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Накрая в БГ ще остане един едничък студент за който ще се борят тези 17 ректора и 100 ВУЗа в страната. Чу-***-нени глави са ректорите на всички университети. Комунисти мръс-ни
30
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Моля ви да ми уредите живота, за да ми е добре и на мен, това е телефонният ми номер, моля ви звъннете, за да се разберем за нещата - 0878590678 .Бъдете добри хора, моля ви .
29
4
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Уволнете ги всички - пример ФМИ - пълни динозаври дето дъвчат неща на по 200-300 години (Нютон и Коши м.ам.ка му), ЕФЛП, асемблер за VAX 11 и т.н. Който иска да учи може да си чете в интернет или да си купи книжки. Няма нужда от толкова алкохолици... пардон доценти и професори.
28
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен С роден език ромски или турски не знаят добре български.
27
0
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Азиатци щели да дойдат - хахаха. Да ви научат на математиката ли бе некадърници гладни.
26
0
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Имам млада колежка с вишУ педагогика. Не работи като даскал, ама все пак.. Едно просто изречение със 7 грешки пише. По имейла. Срам за фирмата.
25
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Трябват не реформи,а революция в образованието.Учене до 7 клас и висше до 3 г за балалавър.Закриване на факултети и университети.Висшето в днешно време е губене на време и пари.Прилича на изтичане на по-голямата част от водата ,която ние плащаме.