МОН пуска онлайн платформа с безплатни уроци

Тя ще стартира за новата учебна година през есента
9
МОН пуска онлайн платформа с безплатни уроци
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Безплатна единна електронна образователна платформа ще посрещне учениците, учителите и родителите в началото на следващата учебна година. Тя ще бъде инсталирана върху облачната среда на Министерството на образованието и науката (МОН), а достъпът до нея ще бъде с електронните профили в edu.mon. Това е следваща стъпка от започналата дигитализация на образованието в България и предхожда въвеждането на персонализирано обучение, съобщи пресцентърът на МОН.

Платформата ще се състои от пет отделни модула, обединени в обща рамка. Учениците ще ползват "дигитална раница". Потребителският интерфейс за работа ще бъде еднакъв за всички, независимо от използваната от училището платформа за дистанционно обучение. Самото съдържание ще бъде филтрирано и поднесено на учениците съобразно тяхната учебна програма. Модулът ще предоставя също достъп до хранилище с персонализирано дигитално учебно съдържание, определено от преподавателя и насочено към конкретния ученик. Така той ще получава на едно място цялата информация, необходима за неговото обучение, вместо да я търси на различни места в интернет.

Новата платформа дава възможност на учителите сами да създават дигитално учебно съдържание - уроци, упражнения, тестове. За изработването им те ще имат възможност да ползват огромен обем от налични електронни ресурси - текстове, изображения, интерактивни презентации, 3D модели, видео- и аудиоклипове, виртуална и добавена реалност.

Освен че ще могат да подготвят съвременни интересни уроци за своите ученици, в специален модул учителите ще могат да предлагат уроците си за национално ползване. Те ще бъдат оценявани от двама експерти - университетски преподавател и специалист по предмета. Одобрените уроци ще станат достъпни за всички останали учители, а авторите им ще получават заплащане. За това е предвиден бюджет от над 1,2 млн. лв. Целта е да бъде създадена "банка" с качествени интерактивни уроци, упражнения и тестове, разработени от учители, която да покрива всички предмети и теми от общообразователната подготовка.

В отделен модул за анализ МОН ще може да следи кои електронни уроци и инструменти се използват най-често, какви са постигнатите резултати по отделните учебни предмети, групирани по региони, възрастови групи, типове училища и редица други критерии. Обработката на тези данни ще подпомага управленските решения за подобряване на обучението и за повишаване на резултатите.

Платформата ще е полезна и за родителите, на които също ще бъде осигурен достъп. Те ще получават конкретна информация какво учат децата им, как се справят по отделните предмети, какви са оценките им и седмичната им програма.

Паралелно с внедряването на платформата ще бъдат организирани мащабни обучения за учителите. 6200 преподаватели ще се научат да създават качествени интерактивни уроци по утвърдена методика, а други 12 000 - да работят с платформата и да използват структурираното съдържание в учебния процес. Съвместно със Софийския университет "Св. Климент Охридски" ще бъде организирано обучение на 2200 учители по програмиране/кодиране, киберсигурност и защита на интелектуалната собственост.

През следващите три години МОН ще инвестира в единната електронна образователна платформа 24 417 000 лв. Средствата са осигурени по проекта "Образование за утрешния ден" на Оперативната програма "Наука и образование за интелигентен растеж" 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез европейските структурни и инвестиционни фондове. Изпълнителят на проекта - консорциумът "Дигитална раница" ДЗЗД, беше избран чрез конкурс по Закона за обществените поръчки, информират от МОН.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


9
Още по темата: образованиеуроциМОН
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
8
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До 1. Истината е, че децата не искат да са грамотни - не е вървежно това. В такива семейства растат ужасяващо много от тях. И Господ да слезе да ги учи, резултатът ще е същият.
7
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Тези платформи и сайтове като уча.се са основните виновници за това учениците да са полуграмотни и да не четат. Вместо да си четат уроците от учебниците те ги слушат в съкратен и олектотен вариант. Това е най-минимално усилие, отбиване на номера. Децата не развиват навици да работят с учебника, не разбират ,че учебната книга като всяка книга е ценност. Отделно като не четат не виждат как се изписват правилно огромна част от думите и това ги прави полуграмотни. Поредното дъно на МОН, за едни пари
6
2
 
11
 
! Отговори
Исторически парк преди 2 години
По-добре да платят на сайта уча.се да стане безплатен!
5
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Кога и къде ще се ползват тези уроци ? Само , когато са в ОРЕС или по всяко време . Това означава ли , че децата ще ходят на училище с лаптопи , вместо учебници и тетрадки ?Нещо не ми стана ясна приложимостта на тази платформа , освен парите , които са предвидени за нея.
4
4
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Няма безплатен обяд. Уроците уж са безплатни, но тока е с пари и все повече хора няма да могат да си го плащат....скоро.
3
4
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
И като спре тока - раницата отива на кино..
2
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
И като спре тока - раницата отока на кино..
1
2
 
14
 
! Отговори
ИСТИНАТА преди 2 години
нема да има разлика никаква, децата пак ще останат неграмотни

Спонсорирани публикации