Езеро за шарани или национална гордост

Dnes.bg събра аргументи "за" и "против" АЕЦ "Белене"
17 мар 2010 18:50,
174
Езеро за шарани или национална гордост
Снимка: БГНЕС

За АЕЦ „Белене“ няма място на пазара.

Това е категоричното мнение на проф. Пламен Цветанов – един от авторите на изследването на БАН от 2009 година „Електроенергетиката на България – развитие и обществена цена“.

Първият му аргумент е, че електричеството, което ще произвежда централата, не е необходимо.  

До 2020 година България се нуждае от 37 милиарда киловатчаса годишно. Ако се построят всички предвидени проекти - нова централа в Марица изток и АЕЦ „Белене“, страната ни ще има излишък от 38 милиарда киловатчаса. Досега България е изнасяла максимум 7-8 милиарда киловатчаса и то когато в съседните страни имаше дефицит, а сега заради кризата има излишък. Електроенергията от новата атомна централа просто няма къде да се продаде, смята професор Цветанов.

Допълнително, при търсенето на инвеститор НЕК декларира, че ще изкупува произведения от централата ток 15 години. По сметки на БАН това означава 13-15 милиарда евро. „Слава Богу,  това като че ли вече отпада“, коментира проф. Цветанов.

Друг ключов аргумент: цената на тока от АЕЦ „Белене“ ще е твърде висока. По сметки на БАН себестойността ще е 6-7 цента. Според документ на ЕК себестойността на тока, произвеждан от атомни централи в Европа, до 2030 година ще бъде 4-4,5 цента. „Това значи, че АЕЦ „Белене“ е неконкурентоспособна, защото има себестойност почти два пъти по-голяма“.

БАН разглежда и друг аспект – в момента енергийната зависимост на България е около 72%, а за суровия нефт, природния газ и вноса на ядрено гориво от Русия е 100%. Изграждане на АЕЦ „Белене“ ще увеличи зависимостта от Русия, което противоречи на политиката за национална сигурност и концепцията на ЕС за намаляване на енергийната зависимост.

„Проектът вече прерасна от енергиен и икономически в политически. Политически, в смисъл на сфери на влияние. Всички знаят, че има огромен натиск от руска страна да се построи тази централа в европейското пространство“, коментира проф. Цветанов.  

Чисто технически въпрос е защо трябва да строим мощности, които са от последните две десетилетия на миналия век, след като централата не е необходима преди 2030 година. В момента 10 страни разработват ядрени реактори от четвърто поколение. Те са по-ефективни и ще имат значително по-малко и дори напълно рециклирани ядрени отпадъци. „Въпросът с ядрените отпадъци изобщо не е решен, дори за АЕЦ“Козлодуй“, припомни проф. Цветанов.

И нещо като заключение: „След като тази централа няма място на пазара, ясно е, че ще се намерят някакви начини българският народ - тази генерация и бъдещите, да изплащат грешките на тези, които правят по някакви съображения едни инвестиции, които имат съвсем друг контекст – т.е имат някакъв корпоративен интерес и чужд интерес“.

Трябва да има АЕЦ “Белене“ и проектът трябва да бъде задвижен възможно най-бързо.

Това пък е категоричното мнение на Владимир Владимиров от федерация „Атомна енергетика“ към КТ “Подкрепа“.

Атомната енергетика в България трябвало да се развива първо, защото тя e произвеждала най-евтиния ток. „В атомната енергетика работят специалисти на световно ниво. Това е огромен ресурс, който е голям грях да бъде погребан“, е другият аргумент на синдикалиста.

По въпроса дали страната има нужда от електроенергията, която централата ще произвежда, Владимиров не говори с числа.

„До времето, когато ще започне да произвежда АЕЦ „Белене“, мисля, че доста неща ще се променят на този свят и по отношение на потребление, и по отношение на цена. Така че според мен тя ще бъде рентабилна“, смята Владимиров.

Все пак това било въпрос на преговори, на договори и на правителството.

„Ние няма да стоим десетилетия в криза. Във всички случаи ще има подем на икономиката, а и защо да не разчитаме на това, че една част ще се изнася. Ние сме конкурентни и в смисъл, че можем да произвеждаме такава енергия. Наоколо страните нямат този кадрови ресурс, за да обхванат този бранш“.

Не би трябвало да се загърбва проектът поради, доколкото чуваме от медиите, натрупано лошо финансово досие“, е категоричното мнение на синдикалиста.

Владимиров не изпитва притеснения по отношение на енергийната зависимост от Русия.

„Едва ли в момента Русия е някаква политическа заплаха за нас. Мисля, че не е много голяма алтернативата ни в сферата на развитие на атомната енергетика. От кого точно да бъдем зависими, ако точно така разглеждаме въпроса.  В края на краищата това са търговски договори, на базата на които ще се решат и някакви отношения“.

И нещо като заключение: „Трябва да продължи проектът по-скоро. Всяко забавяне носи оскъпяване, а и започваме да си губим и специалистите. А един ядрен специалист е доста скъпо нещо. Тези всички хора ние ги държим – от малките реактори на „Козлодуй“, има консервация на кадри, но това не може да бъде вечно. И в това отношение трябва да се бърза“.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


174
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
75
7
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 14 години
76 аутобана у Наци Германия е строен точно по време на КРИЗА паралел ВЕЦ Хувар строени са с ясна цел излизане от депресията - УСПЕШНО.Енергия ни е нужна петрола е аут до 30 години ,а новите електромобили все повече ще се нуждаят от ток.Не с 2 ,а с 10 ръце гласувам за АЕЦ Белене ,не съм нито финансист нито енергетикт нито врачка -баячка ,но ни е неотложен.
74
7
 
7
 
! Отговори
K2 преди 14 години
Хакам го на всеки който е против! Траябва ни АЕЦ, не ТЕЦ Марица която бълва хиляди тонове въглища, понеже съм от БъСъ и съм виждал цели влакови композиции за ТЪПИЯ ТЕЦ който замърсява ли замърсява. За хората от Стара Загора и околията като Гълъбово са и по-зле от нас с тоя нефтозавод. Трябва да се мисли за природата! По-малко въглища->по-свеж въздух, АЕЦ-те спадат към ЕКО. Само АЕЦ!
73
4
 
4
 
! Отговори
Кочо преди 14 години
Но ти изместваш въпроса. Не става дума дали да се прави атомна централа, а дали да е руска. Какво строят в Китай - стари руски реактори от 1980? И после, какво ще правим с ядрените отпадъци. Може да си ги вземеш в мазето или да ги закомаеш в двора си? Става дума за новите реактори при които този проблем е минимизиран. Но не и при руските. Защо Гоце иска централата, а БСП реве за нея? Който може да расъждава ще се досети и без това дето говори Гамизов. При 8 млрд. средните комисионни са 800 млн!!
72
1
 
6
 
! Отговори
петров преди 14 години
Нещо нашата държава / т.е. тези на които им плащаме/ прехвърля проблема и дискусията за този проблем на нас, обикновенните хора. Колко са специалистите по атомна енергетика у нас? Колко са и специалистите по енергетика изобщо? Да, потребителите сме много, но специалист ли е всеки потребител? Ако въпроса е за или против ядрената енергетика у нас, нека да има референдум. Но закопаните милиарди НАШИ пари до днес, кой може да си позволи да зареже просто, ей така! Аз твърдо съм против енергийна и каквато и да било зависимост от Русия, но не може да се хвърлят милиардите на един беден народ просто така. Енергетиката е сектор с планиране 50 и повече години напред. Ако нашите политици не знаят как, или не могат да намерят ресурс за планиране по-добре да се откажат от политиката. Ще ви дам един пример, заради който ще бъда оплют, но е факт аутобаните в Германия построени по времето на нацизма. Дългосрочна инвестиция, чиято полза никой не оспорва повече от половин век. Обаче още стоят и носят полза..
71
0
 
1
 
! Отговори
www преди 14 години
BOIKO pusni Stanishev da pluva vatre pod voda
70
4
 
2
 
! Отговори
Таро преди 14 години
А какви са централите на Румъния умнико? Дали са руски от старо поколение? Значи тия дето не искат руския ботуш не са българи? Ами такива като теб какви са? Ще ти кажа директно - руски мекерета с каквито е пълна татковината ни. Такива дето сега не могат да спят, че не ни присъединиха към СССР. Такива дето искат да вкарат Русия в ЕК през зедния двор. Та сам руския посленик ти го казва какви сте - руския троянски кон в ЕС. Е това вече няма да стане. Каквото и да правите. Все пак тук не е Беларус
69
0
 
0
 
! Отговори
Питащ преди 14 години
Днес.бг чии интереси обслужвате?
68
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 14 години
Може и да си прав 70 ама той посочи имена с огромно влияние които не съм чувал досега. Явно играта е много дълбока и на нас показват само върха на айсберга.Естествено е и той да има някакви интереси ама как да разберем кой казва истината?
67
1
 
0
 
! Отговори
belin4anin преди 14 години
BORISOVskoro 6te si kypi 6aran ot taia iama
66
3
 
4
 
! Отговори
Nick преди 14 години
Сори за няколкото допуснати в бързината правописни грешки в предния ми коментар, а относно този Гамизов - много ми е неприятен този човек и мисля че обслужва определени интереси (вероятно чужди) срещу заплащане.
65
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 14 години
Румъния строи втора атомна централа, а още не е завършила Черна вода! Тези, които са против АЕЦ Белене са платени западни пионки, които за мен не са българи.Какво като ще я строят руснаци?????Във Финландия ВСИЧКИ реактори са руски и руска технология.
64
1
 
7
 
! Отговори
KOZLODYI преди 14 години
a v balgaria ostanaxa samo pensioneri i *** vsi4ki mladi izbigaxa za6toto niama rabota a *** stoiat ne pla6tat tok voda ne pla6tat danaci davat im pomo6ti i ako ima rabota mnogo xora 6te se varnat DA NA AEC -BELENE
63
8
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 14 години
Тази сутрин при Лора(Здравей България) беше Стефан Гамизов и каза истината за АЕЦ-а.Проект на ДС Гоце за финансиране при избори и.т.н. Така че всичко е измислено какво ще става каквото и да говорим ние. Ямата не е за АЕЦ нито за шарани а за правене на пари. И то много. Надявам се в сайта на Нова Тв да имат запис на разговора-заслужава си.
62
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 14 години
62 ами айде в пещерите да се връщаме щото някакъв лев ще спестим за ония дето духа .А от космодрум ще печелим с манията за космически туризъм.
61
1
 
7
 
! Отговори
Nick преди 14 години
Това което написах в предния си коментар е тояно така. В Китай се строят около 22 адрени реактора в момента, а в САЩ - започнаха изграждането на 2 нови реактора ( след 30 годишен затсой - без строителство на нови АЕЦ-ове), като имат планове за още няколко нови реактора в близките години там. Китай и Индия са страни със космически програми -и двете имат програма до 2020 да пратят хора на Луната, но това не им пречи да строят АЕЦ - ове - няколко от които се строят от руснаци! Даже най-голямата АЕЦ в Китай е построена от руснаци, в Индия също строят - Киданкулам мисля че и беше името.
60
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 14 години
Абе вие изобщо не мислити в преспектива! През соца имахме огромна индустрия, тогава имаше по едно време режим на тока, защото трябваше да се захранва индустрията, именно тогава е проектирана Белене, днес да ние потребяваме в пъти по малко и заводите ги закрихме, но това означава ли, че някой ден няма да имаме същата индустрия?! Атомна централа не е за ден, два, така, че смятам, че докато я построим ще имаме все пак някаква индустрия :)
59
6
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 14 години
Който иска,да си го строи.Не искам да плащам.Бъдещето е в съвсем други технологии.А колкото до руските инвеститори-това си е чиста геополитика.Руснаците открай време използват природните си ресурси,за да извиват ръце.Хубавото е ,че все някога ще свършат природните им богатства и ще си останат с водката и "картошките" .А за нас-по-далеч от тях,че само зло видяли(като изключим Освобождението,което после е опорочено от непризнаването на Съединението).А Гоце си е чист руски слуга.
58
1
 
5
 
! Отговори
Stenly преди 14 години
МИ ДАИДЕ И КОСМОДРУМ ДА ПОСТРОИМ, ПА БЕЛКИМ НАДМИНЕМ КИТАЙЦИТЕ В КОСМОСА.....
57
6
 
6
 
! Отговори
СТРАНДЖАТА преди 14 години
до Nick:Вярно е, атомната енергия е най-евтина, най екологична, строежът и осигурявамного работни места, осигурява и други клонове на промишлеността, но проблемът е, че железариите са руски, а от Русия освен суровини няма какводруго да желаем - нека си развиват идеологиите, а технологиите да ги оставят на цивилизованите държави!!!...
56
6
 
4
 
! Отговори
Stenly преди 14 години
НЕ РАЗБИРАМ НА ОБИКНОВЕНИЯ БАЛГАРИН КАКВО ГО ГРЕЕ АЕЦ??? НАМАЛЕНИЕ НА ТОКА ЛИ ??? ХАХАХАХА ДОСЕГА КАТО ПРОДАВАХМЕ ТОК И КАКВО???? КАКВА Е ПОЛЗАТА ЗА НАС?