Какво губим при отлагане на присъединяването ни към Шенген

Загубите за икономиката ще са осезаеми според икономисти
Обновена: 7 яну 2011 17:11 | 7 яну 2011 16:33,
98
Какво губим при отлагане на присъединяването ни към Шенген
Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Преди ден беше разпространена новината, че присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство ще бъде отложено от определената вече дата 31 март 2011 г. По-късно следобед обаче унгарското председателство на Европейския съюз опроверга тези информации на международните агенции, при които беше цитиран унгарският вътрешен министър Шандор Пинтор, като беше обяснено, че думите му са били "зле разбрани или зле интерпретирани“.

В тази връзка говорителят на Европейската комисия коментира, че „информацията, с която разполага Комисията, е за взимане на решение по въпроса от Европейския съвет през месец март“.

Всъщност беше опровергана само частта от изявлението, че е взето решение, но никой не даде някакви допълнителни гаранции на България и Румъния, че в края на март ще се присъединят към Шенген.

Така или иначе, като цяло съмненията за това, че България ще се присъедини към Шенген след три месеца, още повече се засилиха.

Затова потърсихме за коментар водещи икономисти и представители на бизнеса, които споделиха какво според тях губи (или не) България при отлагане на влизането ни в Шенген.

Лъчезар Богданов – Industry Watch

Ще разгледам въпроса от гледна точка на това какво пропускаме с отлагане присъединяването на България към Шенгенското пространство. Според мен пропуснатите ползи са в три основни направления.

Като непосредствен резултат от влизането ни в Шенген щеше да бъде улеснението при придвижването на българските граждани в Европа.

От друга страна, също пряка полза щеше да има и за българския туризъм, тъй като гражданите от трети страни извън ЕС, например Китай, които са получили шенгенска виза, наред с други европейски страни биха могли да посетят и България, което съответно носи и допълнителни приходи за туристическия сектор.

Вторият резултат от присъединяването ни към Шенген, малко по-отдалечен във времето, е укрепване на правораздавателната система. Това би повлияло положително на правенето на бизнес в България, тъй като ще допринесе за спазване на „правилата на играта“ и търсенето на отговорност при необходимост.

Ползите от присъединяването към Шенген може да се търсят и в трета насока, която, макар да е отдалечена във времето и донякъде косвена, също е от важно значение. Това е повишаване на общото доверие към икономиката на България от страна на другите държави и на чуждите инвеститори. Бих казал, че големите инвеститори, най-общо казано, разделят страните на „стабилни“ и „други“, а държавите от Шенгенското пространство определено се считат към стабилните държави, които съответно са предпочитани за влагане на инвестиции.

Божидар Данев – председател на Българската стопанска камара (БСК)

Всяко закъснение на присъединяването ни към Шенген ще се отрази негативно на бизнеса, а и на гражданите, пътуващи в Европа, заради пропуснатите възможности. Някои от по-важните от тях се изразяват в следното.

По-конкретно, както е известно, сега на много летища има отделни пътнически терминали за обслужване на граждани на държави от Шенген и от други страни, т.е. при присъединяване към Шенген се спестяват много митнически формалности.

Освен това, ако България и Румъния са в Шенген, това би повишило предпочитанията към този транспортен коридор и би спестило митническите формалности на транспортните фирми от двете страни.

Ще отбележа, че и чуждите инвеститори при избора на място за влагане на средства се влияят от това дали страната е в Шенгенското пространство, защото така и доверието в икономиката й като цяло се повишава. Така че отлагането на присъединяването ни към Шенген би ограничило донякъде и без това доста скромните чужди инвестиции, като имам предвид данните за изтеклата 2010 г.

Андрей Пръмов, финансист

По мое мнение отлагането на присъединяването на България към Шенген има по-скоро политическо значение, отколкото икономическо. Към момента не виждам с какво толкова присъединяването ни към Шенген би засилило забележимо икономическите позиции на България, или съответно неприсъединяването ни в скоро време би им навредило.

Наистина, при влизане в Шенген ще се избегнат митническите формалности за българските граждани при преминаване на границите, но отражението върху общия брой на туристите от и за България ще е пренебрежимо малко.

Смятам също така, че забавянето на влизането ни в Шенген не е фактор, който сам по себе си би повлиял на рейтингите, давани на страната ни от международните рейтингови агенции.

След като вече сме в Европейския съюз, присъединяваното ни към Шенген е неизбежно и (при запазване на сегашното законодателство в ЕС) не мисля, че е от съществено значение дали това ще стане след няколко месеца или три години например.


Още икономически анализи от България и света

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


98
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
15
0
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Бях в Банско за нова година в хотел пълен с Руснаци ! Псуваха и плюеха ,защото Юлен не бяха пуснали снежните инсталации, пистите не работеха въпреки минусовите температури, а не можеха да си уплътнят времето с еднодневна разходка до Кавала ,както направихме ние. заклеха се да не стъпват повече в България. А ако бяхме в Шенген ,те щяха да си уплънтят престоя и вечер да се наквасят от кеф в някоя Банска механа.....
14
4
 
26
 
! Отговори
хахаха преди 13 години
айде в шенгена и догодина Турция си връща териториите и автоматично е в ЕС. :D :D :D
13
9
 
47
 
! Отговори
Ъ1 преди 13 години
Абе тези няма ли да си подават оставката ? Ако ни бяха отложили при приемането в ЕС Борисов щеше да ореве целият свят. А сега приказва приказки без никаква стойност. ЦвъкЦвък работел.... даже и награди му давали в чужбина.... а всъщност в ЕС никой му няма вяра на него.
12
1
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
А руснаци ,които искат да карат ски къде в Гърция ще идат ?
11
4
 
24
 
! Отговори
До Моника преди 13 години
Много си зле ,маце ! Ние сме вързани за еврото от мноого години. Цялата ни икономика е евроизирана, всичко е изчислено спрямо еврото. Дали му казваш "евро" или предпочиташ " 1,95583" е все тая. Някъде на запад ме казват ойро, точка, в Банско му викат еДро ! Тъй че мечтайте си за повишаване на цени !
10
3
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
ако въпросните руснаци имаха кинти нямаше да стъпят в България а направо щяха да се седят у гърция. След шенген визата ще се дава доста по трудно щото се води европейска
9
3
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Ако руснаците ,които идват в България ,можеха да комбинират почивката си с еднодневен шопинг в Солун или разходка до Кавала, щеше да има мнооооого по-голям наплив за България, вервайте ми ! Така сега губиме кинти......
8
10
 
24
 
! Отговори
MONIKA преди 13 години
WENGEN oznachava PO-VISOKI ZENI na VSICHKO. ZARADI EVROTO.
7
0
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Руска група в Банско не може да отскочи за един ден до Кавала. Така ,ако няма сняг, както е сега, руснаците просто не идват в Банско ! Това е загуба ,която никъде не се споменава. Постоянно живеещи чужденци в България ,също не могат да отскочат до Кавала за 1 ден и затова също не планират почивка в Банско ,когато няма сняг, както е сега.....
6
5
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Не съм сългасен , че шенген ще носи туристи. При нас идват определен тип туристи а именно руснаци, турци, албанци и прочее. Те НЯМА да взимат по лесно виза за българия. Аз виждам тука минус а не плюс
5
3
 
61
 
! Отговори
румънците са печени преди 13 години
Ако румънците се опънат, може и да влезем есента. Ако зависеше от нашите провинциални сополи, които наричаме политици, в "Шенген" ще влезем след Турция :)
4
3
 
49
 
! Отговори
Станимир преди 13 години
Как може да загубиш нещо, което никога не си имал??
3
8
 
37
 
! Отговори
Анализатор преди 13 години
Нищо не губиме. Просто Европа иска да има работа с нормална държава без мутри и предубедена съдебна система (социалистическа). Затов ни показват жълт картон. Но ако не си вземем бележка следва червен, който след това трудно ще се забени с нещо друго. На нагли хора - червен картон! Трябва и да ни върнат "евродепутатите", които не знаят какво правят там, а дипломатите крадат по магазините. Паднали сме доста низко и само силен шамар ще ни оправи.
2
5
 
45
 
! Отговори
,, преди 13 години
нито икономика има нито икономисти...само прости ***........
1
8
 
57
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Ние нищо не губим губят олигарсите , но нали всичко е заради тях , ние сме само да гласуваме и да ни скубят