По-ниско ДДС за лекарствата – мисия (не)възможна

Решение ще има през септември с проекта за Бюджет 2013
Обновена: 9 авг 2012 15:08 | 9 авг 2012 11:40,
37
По-ниско ДДС за лекарствата – мисия (не)възможна
Снимка: Creative Commons

Въпросът за понижаване на ДДС ставката за лекарствата отново стана актуален, след като в последните дни здравният и финансовият министър защитиха в публичното пространство противоречиви позиции.

Министърът на здравеопазването обяви, че в момента се водят преговори с финансовото ведомство за диференцирана ставка на данък добавена стойност за лекарствата, плащани с публични средства. Десислава Атанасова направи уточнението, че се очакват разчетите на финансовото министерство за Бюджет 2013, за да се прецени дали държавата може да си позволи по-ниска ДДС ставка за някои медикаменти.

В същото време финансовият министър Симеон Дянков категорично заяви, че не се предвижда промяна на данък добавена стойност (ДДС) за следващата година нито за лекарства, нито за храни и други продукти. 

„За следващата година няма да има промяна в ДДС. Нито ще се увеличава, нито ще се намалява, нищо ще има диференциация, както от време на време се говори. Това съобщи миналата седмица в интервю за bTV вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков.

Той добави: "Имах такава идея. От гледна точка на по-високите приходи, които получаваме, би могло да свалим ДДС-то, но за моя изненада политическата класа - мнозинството и опонентите в парламента, общо не искат това да стане".

От пресслужбата на финансовото министерство потвърдиха пред Investor.bg същата позиция, като уточниха, че тази година проектът за държавен бюджет ще бъде публикуван по-рано, през септември, и тогава се очаква яснота по темата с ДДС-то за лекарствата.

За втори път финансовият министър Дянков категорично отхвърля възможност за понижаване на ДДС ставката за лекарствените продукти. Парламентът отхвърли предложението на „Синята коалиция“ за намаляване на данъка добавена стойност върху лекарствата на 9%.

Мотивът, с който сините предложиха промяната беше, че тя ще позволи на лечебните заведения да работят при по-добро финансиране и би облекчило хората при закупуването на лекарствени продукти. Дянков се мотивира с въведената преди година преференциална ставка на ДДС в туризма, което обаче не довело до намаляването на цените в туристическия бранш.

ДДС върху лекарствата в страни от ЕС, с които се реферираме

Една от причините за високите цени на медикаментите в България е тъкмо 20-процентното ДДС, което е сред най-високите в Европейския съюз. В опит да понижи цените им Министерство на здравеопазването предложи няколко мерки, които обаче бяха посрещнати с остри критики и дори с протести от участниците във веригата производител-дистрибутор-търговец.

В редица европейски държави ДДС върху лекарствата наистина е по-нисък отколкото у нас и това е сериозно предимство за по-ниските им цени. Само две държави в евросъюза има толкова висок данък добавена стойност върху лекарствата – Дания и Исландия. Намалени ставки прилагат осемте страни, с които България сравнява цените на продуктите, плащани от здравната каса.
Естония, Литва, Латвия, Чехия и Унгария имат 5% ДДС върху лекарствените продукти, Испания – 4%, Гърция и Словакия – 10%, Румъния – 9%, Полша – 7%.

Не е сигурен ефектът от диференцирана ДДС ставка, смятат икономисти

Няма сериозни икономически аргументи за понижаване на ДДС върху лекарствата у нас, защото не е сигурно, че крайният ефект ще бъде поевтиняване в аптеките, коментира Калоян Стайков от Института за пазарна икономика.

Ако допуснем, че се направи намаление на ставката до 5%, може да се окаже, че заради различни технически разходи по веригата, крайната цена на медикаментите на дребно няма да е по-ниска. Освен това високото ДДС върху лекарствените продукти е един вид спирачка върху прекомерната им консумация, защото, както знаем у нас хората си купуват лекарства дори без лекарски съвет, а на своя отговорност. Ако ДДС-то се понижи, консумацията би се повишила още повече, коментира икономистът.

Във всички случаи ефектът от диференцирана ДДС ставка върху бюджета ще е негативен, като се има предвид, че такава стъпка може да повлече след себе си искане за същата отстъпка и в други сектори. Преференцията, която сега съществува в туризма, не дава желаните икономически резултати, обобщава Стайков.

Намаляването на ставката ще доведе до смущения в ликвидността на бюджета, твърди бизнесът

Според изпълнителния председател стопанската камара Божидар Данев отказът на Симеон Дянков да намали ДДС-то върху лекарствата е първият сигнал, че държавата има проблеми с приходната част на бюджета. Вследствие на това, че не са проведени пенсионната и здравната реформи, се получават дефицити и липса на ликвидност в бюджета. Той обясни, че най-голямото перо в приходната част на бюджета идва от ДДС и намаляването на ставката ще създаде сериозни смущения в ликвидността на бюджета.
Данев акцентира и върху това, че се засилва рязкото източване на ДДС по линията на вътрешнообщностните доставки, което още не може да бъде овладяно. Продължава източването на ДДС и всяко едно намаление в момента може да създаде опасности в приходната част, смята Данев.

По-ниско ДДС за медикаментите е невъзможно, посочва фармацевтичният бранш

Според експерти в лекарствения бранш възможността да се понижи Данък добавена стойност за медикаментите е почти невъзможна. Те изтъкват строга икономическа логика, която няма да позволи подобно понижение.
Според експертни изчисления годишно от ДДС-то върху лекарствата в бюджета влизат около 150 млн. лв. и представлява едва 0,4 на сто от общите приходи от ДДС. Едва ли хазната ще се лиши от тези приходи, и то в година на избори.

Още за България четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


37
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
32
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
До до 30Навсякъде има ДДС,но има и здравна каса която поема лечението на всеки който има лична осигуровка ,а ако нямаш лична твой близък може да плати с неговата лична осигуровка и чак тогава ако не стигнат парите искат плащане но не лекарите за подбран екип,а държавата.Безпорно никой не натоварва държавата си с 20%ДДС на лекарствата,атези които се поемат от касата като инсулина например/безплатен за пациента/са с префиренции за държавата и не минават през няколко дистрибутори за да източват Д
31
0
 
1
 
! Отговори
Rosi преди 11 години
До ДругарчеКато се намале ДДС на лекарствата,болните пенкионери ще могат да се лекуват,а май Дянков не иска това.
30
0
 
3
 
! Отговори
BG преди 11 години
Туризма с 9% ДДС. Лекарствата и книгите също трябва да са така. Други не трябва да се пипат.
29
0
 
5
 
! Отговори
селянин преди 11 години
Утрепване на министъра на финансите ,мисията -възможна.
28
1
 
10
 
! Отговори
Дянков, Дянков ? преди 11 години
Ако се намаляла ставката на ДДС лекарствата щели да станат евтини и да се купуват безконтролно.По голяма глупост не бях чела и чувала.Вместо хляб или мляко ще си готвим супа от хапчета за по икономично.Явно слънцето и жегата ги е побъркала .
27
2
 
10
 
! Отговори
до 30 преди 11 години
Така ли е "навсякъде по света" с ДДС върху лекарствата 20 %?? Нещо ти е изкривената информация. Или я черпаш от "тежката ви артилерия" ??
26
1
 
12
 
! Отговори
потресен преди 11 години
Господин икономистът от Института за пазарна икономика или е кръгъл или е изкарал всичките жеги навън! ТОВА ли се притесни??? Че хората щели да купуват повече лекарства!?Не, ! Ще им остават пари за по-качествена храна! И да си плащат ежедневно растящите сметки!
25
4
 
3
 
! Отговори
до 29 преди 11 години
Едно е 20% в/у 1лв (колкото е себестойността на лекарството с надценка от 50-100%), друго е 10% в/у 20лв :) Лично аз предпочитам първият вариант, както е навсякъде по света (с изключение на БГ)
24
1
 
8
 
! Отговори
до 27 преди 11 години
Хич дори не е най-малкият проблем! 20 % не са никак малко!
23
1
 
14
 
! Отговори
Оп-са преди 11 години
Абе тези наистина са ненормални! След констатацията, че високото ДДС е добре, защото иначе ще почнем да си купуваме повече лекарства, и след предната новина, че болниците ще имат лимит за прием на инфаркти и т.н., аз вече съм абсолютно сигурен, че на ръководни позиции в тази държава са абсолютни и завършени *** и ***! Друго обяснение нямам! Тези статии звучат като вицове! Но не са! Те са гавра с нас! Всичко е една тотална гротеска! Направо ми изглежда като лош сън...
22
2
 
15
 
! Отговори
Софармчо преди 11 години
ДДС-то е най-малкият проблем, то е само 20% :) Надценката е 2000% :)
21
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
АК-то ти е зад челото ,види се.
20
2
 
13
 
! Отговори
съпоставка преди 11 години
0.4% от общите приходи по ДДС = 150млн. лв (ДДС върху лекарств на година)следователно, 100% приходи по ДДС = 37.5 млрд лв.Тва е да си стиснат, алчен, *** и неефективен в управлението на бюджета! Как да не може да свалите ДДС-то........ къде ми АК-то!!!
19
2
 
9
 
! Отговори
Борнео преди 11 години
Никакво понижение няма да има на цените ,дори да се намали ДДС-то , това ще е временно и пак ще се навакса .Популистки претенции , дано не последва също такова решение.Това с ДДС се отнася и за всички останали, които искат намаляване на ставката.Правилно е да се разшири основата и да се премахнат "привилегиите" , които сами си дадоха юристите например и нямат касови апарати.Сега кой може да хване фиска им или разчитаме на честна дума и подадени справки ? Да , ама не !
18
0
 
11
 
! Отговори
Другарче преди 11 години
"Другари като се намали ДДС върху лекарствата с колко ще падне тяхната цена според вас? Как ще се компесира дупката в бюджета? "E нали ще почнат хората да купуват повече? Поне така се притесняват "икономистите". Значи като се свали %, той ще се компенсира от по-голямото количество покупки. Бюджета пак ще се напълни.
17
1
 
10
 
! Отговори
до 19 преди 11 години
Дупката в бюджета не трябва да се запълва с дране на народа беее !!!Нали уж ни е работеща икономиката, бюджета от гражданите ли трябва да се пълни ??И колкото и да подчертаваш това ДРУГАРи, не ние се прекланяме пред личности !!!
16
2
 
13
 
! Отговори
6666 преди 11 години
Малко ви е смотан народе!!!! Аз бих ви сложил и данък на въздуха, който дишатееее!
15
0
 
10
 
! Отговори
до 19 преди 11 години
В статията пише че ДДС приходи са 150млн лв или 0.4% от всички постъпления от ДДС в бюджета, за каква дупка говориш - 0.4%????? Ако на това викаш "дупка" аз (също съм икономист) мога да му викам статистическа грешка при закръгляне на числото 150 млн лв. !!!!
14
2
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
"ДДС върху лекарствените продукти е един вид спирачка върху прекомерната им консумация, защото, както знаем у нас хората си купуват лекарства дори без лекарски съвет"Хахахах! Логикааааааааа. Дай да им направим лекарствата скъпи, да не могат да си ги позволят, че някой може да си купи ненужно лекарство. Хахахаха. Сериозни ли са тия бе? Съвсем изперкаха!
13
3
 
26
 
! Отговори
Hackman John преди 11 години
"Освен това високото ДДС върху лекарствените продукти е един вид спирачка върху прекомерната им консумация, защото, както знаем у нас хората си купуват лекарства дори без лекарски съвет, а на своя отговорност. Ако ДДС-то се понижи, консумацията би се повишила още повече, коментира икономистът."Само напълно завършен *** може да каже такова нещо!