41% неодобрение за кабинета, Борисов обаче най-харесван

Проблемите ни: Липса на работа, обезлюдяване, лоша инфраструктура
116
41% неодобрение за кабинета, Борисов обаче най-харесван
Бойко Борисов. Снимка: БТА, архив

Цялостната оценка за дейността на правителството бележи лек спад спрямо април - 20% одобрение срещу 41% неодобрение, според проучване на Алфа Рисърч, проведено в периода 07-13 юни сред 1026 българи в страната.

Премиерът Бойко Борисов остава незасегнат от този спад  - с 33% рейтинг той продължава да е най-харесваният политик в страната, но редица министри от неговия кабинет фокусират недоволството на по-широки слоеве, или точно определени социални групи.

Поредица от събития през последните месеци като планираното повишение цените на тока, дискутираните реформи в здравеопазването и пенсионната система, конфликтите в ромски махали и дебатите около съдебната реформа повишават социалното напрежение, критичността и разочарованието от ефективността на изпълнителната власт.

Новата тенденция, която социолозите регистрират през юни и която се наблюдава изключително рядко, е нарастване едновременно и на доверието, и на недоверието към няколко ключови министри. Най-изявен е този феномен в отношението към здравния министър Петър Москов и социалния Ивайло Калфин. Наред с регионалния министър Лиляна Павлова те продължават да формират Топ 3 на най-успешните членове на кабинета, като обаче увеличават както ядрото на своите фенове, така и кръга на своите противници.

В ситуация на поляризация на отношението към Москов и Калфин, регионалният министър Лиляна Павлова се откъсва като лидер в класацията на най-успешните министри с 30.7% положителни и само 3.8% отрицателни оценки. Одобрението за дейността на Петър Москов също нараства спрямо април (от 24.3% до 27.8%), но интензивно се увеличават и критиците му (от 10.5% през април до 16.1% през юни). Аналогична е тенденцията в мнението за работата на социалния министър Ивайло Калфин (нарастване на положителните оценки от 19.7% до 25% и на отрицателните от 9.1% до 11.7%).

С близък до Москов индекс за дейността е и министърът по еврофондовете Томислав Дончев. Макар и в значително по-малка степен, той продължава да е сред популярните имена в кабинета (15.6% положителни и 4.9% отрицателни оценки).

На обратния полюс – най-неодобряваните членове на правителството – хората продължават да поставят образователния министър Тодор Танев (3.9% одобрение и 20% неодобрение) и икономическия Божидар Лукарски (3.2% одобрение и 17.2% неодобрение). Притесненията около повишението на цените на тока понижават рейтинга и на енергийния министър Теменужка Петкова (1.3% одобрение и 14.9% неодобрение).

Най-значим спад е налице в оценката за работата на министъра на културата Вежди Рашидов. Със 7.3% положителни и 18.4% (вторият най-неодобряван министър след Тодор Танев) отрицателни оценки той се срива от челото в дъното на таблицата.

Личните рейтинги на президента Росен Плавнелиев (24%) и министър-председателя Бойко Борисов (33%) са по-високи от тези на повечето държавни институции. Следващите месеци ще покажат дали тe ще са в състояние да спечелят обществено доверие за невралгичните реформи и така да спрат ерозията на институционално доверие или обратното – ерозията ще повлече и тяхната подкрепа, ако проблемните сектори не бъдат успешно реформирани.

На дъното по обществено доверие сред държавните институции продължава да бъде съдебната власт. Съд  и следствие събират по 8% доверие, прокуратурата – 6%. Аналогично е и отношението към БНБ (9%). С действията си по казуса КТБ централната банка срина дълго трупания си капитал на доверие и вече една година не може да го възстанови. Малко по-високо е доверието към полицията (18%) и армията (19%), но и при тях трендът е негативен. Единствените обществени институции, при които доверието доминира над недоверието, са БНТ (52%), БНР (48%) и Българската православна църква (35%).

55% от анкетираните смятат, че инициираният от президента референдум за изборните правила може да донесе позитивни промени в излъчването и контрола над народните избранници. Приблизително толкова е и делът на хората, които възнамеряват да участват в допитването, което означава, че сме на практика на границата за валидност на референдума. Оттук нататък от партийната мобилизация и гражданската активност ще зависи дали ще се промени настоящото статукво в изборния процес.

Доверието в основните държавни институции остава в рамките на регистрираните през последните години ниски граници. Парламентът продължава да е институцията с най-нисък рейтинг (10% доверие срещу 52% недоверие).  Малко по-високо, но също преобладаващо негативно е и отношението към неговия председател Цецка Цачева (16% доверие срещу 43% недоверие).

Ако следващата неделя имаше избори, парламентарно представените партии биха запазили в общи линии подкрепата, с която влязоха в 43-то Народно събрание. От началото на годината ГЕРБ бележи постепенен лек спад, но остава първа политическа сила (21.9%). БСП излиза от най-ниската си точка и реализира символичен ръст (11.5%), ДПС запазва устойчиви позиции (7.3%). Двойствената позиция, която заемат ПФ и АБВ – едновременно на участници и критици на правителството, очевидно им носи известни бонуси. Патриотите достигат електорално РБ, който е в застой (и двете партии имат по 5.7% подкрепа), АБВ нараства до 3.5% и така изпреварва Атака (3.2%).

На национално равнище ГЕРБ запазва доминиращата си лидерска позиция ( 21.9%), но бележи плавен спад спрямо началото на мандата. БСП остава втора политическа сила и дори леко подобрява позициите си (11.5% ), но все така е на минимална преднина пред ДПС (7.3%), което като правило мобилизира рязко избиратели непосредствено преди избори. Лек отлив се наблюдава и в Реформаторския блок. Тактиката на „подкрепа и критика“ се оказва успешна за ПФ и АБВ – те леко подобряват позициите си – съответно на 5.7% и 3.5%. Реформаторският блок, към чиито министри имаше най-много атаки през последните месеци, запазват вота си от 5.7% .

Доверието към лидерите на основните политически сили следва в общи линии посоката на електоралната им подкрепа. Борисов запазва най-висок личен рейтинг сред партийните лидери – остава незасегнат от спада на правителството и някои министри, но и не добавя нова подкрепа. Лидерите на БСП Михаил Миков и на ДПС Лютви Местан запазват одобрение основно от собствените им електорати.

Лидерите на ПФ Валери Симеонов и Красимир Каракачанов, също както и самият Патриотичен фронт, подобряват леко позициите си. Аналогична е тенденцията при Георги Първанов, а сред извънпарламентарните политици Татяна Дончева е с най-висока подкрепа. Противоречиви са тенденциите при лидерите на РБ – Божидар Лукарски, Радан Кънев и Николай Ненчев бележат лек спад, а рейтингът на Меглена Кунева остава практически без промяна.

Електоралната картина на национално равнище не е показателна обаче за съотношението на политическите сили в местните избори, където съчетанието от мажоритарен вот и регионална тежест на партиите има водеща роля. Въпреки че голяма част от тях не са издигнали своите претенденти за кметските постове, с наближаването на изборите нараства обичайната нагласа в България „за промяна”.

Общо 51% искат да запазят настоящите си кметове, а 47% се обявяват за промяна. Твърде е вероятно на много места изходът от надпреварата да се реши на втори тур в зависимост от уменията на кандидатите да формират обществена подкрепа, по-широка от чисто партийната.

Водещите три проблема за мнозинството от гражданите в общините са много тясно свързани един с друг – липсата на работа, обезлюдяването на регионите и лошата селищна и междуселищна инфраструктура. С изключение на най-големите градове – София, Пловдив, Варна и Бургас -  тези проблеми са водещи във всички останали общини. В големите градове на мястото на обезлюдяването идват корупцията и лошото административно обслужване на гражданите.

Продължаващата емиграция на хората в активна трудова възраст към големите градове и чужбина променя рязко икономическата и социална картина в регионите, увеличава рисковете от битова престъпност, пълзяща гетовизация и контролиран вот.

Добре известните изборни практики, придружаващи местния вот  - компромати, черен ПР, контролиран вот - могат да откажат мнозина граждани да гласуват и така да затвърдят статуквото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


116
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
29
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Господина с дебелия врат забрави да обяви коя петилктка преизпълнихме.Докато е охранявал Тодор Живков е копирал и приказеите му и маниера му
28
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
вижте се колко струватеда ви управляват такива същества
27
15
 
4
 
! Отговори
КРОТКО ЧЕРВЕНИТЕ... преди 8 години
...ПАК ШЕ ВИ БИЕМЕ И НА ТИЯ ИЗБОРИ....И КЮСТЕНДИЛСКАТА СЛИВА ПАК ЩЕ РЕВЕ НА УМРЯЛО ..!Още от сега купете нещо силно /коняк ,уйски",влашка парцуца../ на Мишо Винарката , за да преглътне по-лесно ,поредната загуба на Партията...и да понесе някак , второто място на Местан на изборите!АКО НЕЩО СЕ ОБЪРКА и НЕКОЙ ОПНЕ ПЕТАЛАТА ---ВИКАЙТЕ , Б.Б. С ГОЛЕМИЯ МАРКУЧ......ДА ВИ ГАСИ ПАРТИЙНИЯ ОГИН!
26
2
 
19
 
! Отговори
наблюдателен преди 8 години
Ама какъв бате Бойко бе? То това обръщение има го и нашето магаре на село.Този човек е без репутация и хората го възприемат,като селския бек.Даже на европейските игри в Баку името му го писаха накрая на гостите.Това показва,къде стои в стълбицата на йирархия в елита.Тези неща се забелязват от обикновения човечец.Ама явно народа е по-мъдър от специалистите по социология и психология
25
3
 
22
 
! Отговори
неназован назован преди 8 години
Уважаемо ЦРУ! Моля сменете тази шайка от корумпирани, некомпетентни и самодоволни мутри - пожарникаря и групата статисти около него, с други мутри, малко по-компетентни от сегашните. В замяна обещавам да не критикувам повече Сащ и Нато!
24
2
 
21
 
! Отговори
без боклуци преди 8 години
Колкото и да се хили и да се пъчи пожарникаря по кабеларките, каруцата България е трайно изостанала на всички възможни последни места в Европа.
23
2
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Ми как няма да го харесват. Живея в Люлин. Тука е пълно с роми и всичките му викат "бате Бойко". Това е положението. Електорат.
22
2
 
17
 
! Отговори
истината преди 8 години
При мен няма такъв случай.Никой не е доволен от Борисов,нарочно съм направил мое допитване.Хората са отчаяни,че никога няма да се оправим,защото всички са маскари.Това е истината от извора.В партийните клубове е друго там всеки е за .партията си
21
2
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Не знам кой и как го харесва но напоследък хората го споменават като отче наш 3 пъти на ден (без изневидделицата благославяния).Тоя и фамилията му са най-споменаваните в днешно време (и то на различни езици включително сръбски).
20
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
като ни видят управлението и се чудят дали сме хора
19
20
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До IdealistЯвно говориш за хората край теб в клуба на пенсионера. Защото аз който и да попитам, дори някога случайни хора съм питал всеки ми казва, че е гласувал за ГЕРБ, защото харесва Бойко Борисов. Един не съм срещнал да ми каже, че е гласувал за БСП или Атака.
18
2
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
гнусни алчни гербави гьонсуратиа народа нямам думимаже би затова и такова е управлението
17
3
 
22
 
! Отговори
тома неверни преди 8 години
На Борисов,като му чуя изказа и словосъчетанията на думите ми идва въпроса.Как този човек е бил преподавател,като той няма речник даже и на пожарникар.Той няма термини,които един преподавтел-генерал използва във изказа си Имали живи ученици,които да докажат неговата учителска дейност?.Слушал съм как говори за пожарникарските си истории и никъде не долавям термини,които се използват във този ресор.Кой го е харесал също не се упоменава? Някакви проценти и до там.Без мисъл
16
4
 
31
 
! Отговори
Idealist преди 8 години
Край мен хората се подиграват с него и изпитват срам. Чудно кой го харесва?
15
2
 
10
 
! Отговори
пъч преди 8 години
До tsotsomanski53предполагам и за теб се отнася това за манталитета. за какво да те слушаме тогава? харесваш ли мутрата? май да..
14
2
 
0
 
! Отговори
е,като си прав ,прав преди 8 години
Алоу ,а ти нали знаеш ,че до 22 юни 1941 г голямата мечка захранва Райха до последно .Последния вагон минава държавната граница на СССР в 1.45.В 3.15 Хитлер минава също границата!
13
2
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Какво им харесват -Борисов и Павлова не са манекенки а по-скоро плондери на държавна хранилка. Москов оряза безплатното лечение и вдигна данъка за лечение. Калфин замрази пенсиите и отряза пенсиите на навършилите възраст за пенсия. Близнашки и Вежди се сближиха с ДПС.
12
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Ако ни управлява още малко може и да се научи как се кара дъжава. Или пък да не останат хора които да управлява.
11
3
 
21
 
! Отговори
Стар преди 8 години
Най-големия проблем е че си пожарникар и не знаеш какво да правиш ката премиер, а то и това трябва за да ръководиш една държава. То не е като да държиш маркуч и да гасиш запалени килимчета. Голямо нещастие за българите е всичко това наричащо се ГЕРБ!
10
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
алоууиндианците от българияднес германците подписаха за още две тръби с газпром под балтикатва шел тва еон - сия ко праймгербавите ко ша ги праймако сме народ в панделатаако сме *** ще ги слушкамеза нас газопровод няма - *** ще ви обясни защотя *** ще го изтрие ама нейсе

Спонсорирани публикации