Учебникът – оръдието, което въоръжава за живота

С новия закон часовникът вече тиктака за новото учебно съдържание
Обновена: 8 окт 2015 13:15 | 7 окт 2015 19:25, Веселина Йорданова
13
Учебникът – оръдието, което въоръжава за живота
Писането на учебника отнема месеци, печатът - само ден. Снимка: Dnes.bg

Учебниците са оръдие на труда. Ако са направени добре, учителят работи и децата, които учи, вървят напред. Така издателите от групата "Анубис-Булвест" вече 25 години "тестват" работата си. Задава се и поредното предизвикателство – новият Закон за предучилищното и училищното образование, приет от парламента преди дни, ще изисква нови учебници след пренаписването на учебните програми и стандарти.

Колко месеца ще имат издателите, за да си свършат работата, остава неясно, а факторът "време" е основен за качествения учебник. 

"Има грешки и те се дължат на бързането, когато няма достатъчно време нещата да бъдат изпипани", признават основателят на "Анубис" Николай Табаков и управителят на "Булвест" Владимир Топенчаров – домакини на медиа тур "Пътят на буквара: от идеята до печатницата".

Двете издателства са основани през 1990 година. От 2003 година са в обща издателска група "Анубис-Булвест", но имат самостоятелни екипи и продукти, които се конкурират помежду си. Учебниците им се печатат в "Булвест принт", откъдето от началото на годината са излезли 1 млн. учебници и три пъти повече учебни помагала за ученици у нас и в българските училища в чужбина.

Според новия закон броят на учебниците по един предмет ще е неограничен. Оказва се обаче, че това е ново изискване само на пръв поглед. И досега зад трите одобрени учебника по предмет стоят повече подадени проекти, но пресяването е правено на по-ранен етап.

Според Николай Табаков издателите и досега са работили в конкурентна среда, а когато има истинска конкуренция, се стремиш да си по-добър. Пазарът пък ще отсява работещите проекти – ако няма тираж, учебникът няма защо да се печата.

Владимир Топенчаров смята, че конкуренцията би трябвало да доведе до по-атрактивно поднасяне на знанията и съответно по-качествено преподаване от страна на учителите.

Новите технологии не подминават и учебниците. През последните години използването на мултимедийни продукти расте, а проучване на издателите показва, че 80% от учителите, които работят с техни печатни учебници, използват и дигиталните продукти. Те представляват видеоклипове, опити, задачи, които по анимиран начин допълват учебното съдържание.

Венета Христова, главен редактор на издателство "Булвест", даде пример с буквара за първи клас – анимирано е изписването на букви, цифри и прочие, което изисква обръщането на учителя към дъската. Когато това му е спестено, той може да работи с всяко едно от децата, а упражнението да се показва толкова пъти, колкото е необходимо.

За 4 години сме направили около 7 хил. допълнителни ресурса, които сме вградили във всичките си одобрени учебници от 1 до 7 клас, обясни тя.

Всеки учител получава безплатно диска, в който са всичките му учебници. Мултимедийният продукт не е свързан с използване на интернет. През следващата година пък се планира електронното учебно съдържание да стане достъпно за мобилните устройства.

Създаването на електронни учебници се финансира самостоятелно от издателите. Преработването също е разход за тях. Основна актуализация на учебниците за 3, 4, 5 и 6 клас е правена само преди около 2 години. Може би затова се оказва, че издаването на учебници е повече престижно, отколкото източник на доходи.

"Политиците искат бърз ефект, но образованието е консервативна система. Трябва достатъчно време, консултации. Може би е по-разумно новите учебници да останат за по-следващата есен, за да стане качествен продукт, а на първо време да се направят належащи корекции“, смятат издателите.

За 25-годишния период, откакто те работят, най-много редакции има в учебниците по история, а може би това е предметът, който повече от всички изисква "отлежаване".

Четвърт век работа на необятното поле на образованието от "Анубис-Булвест“ обобщават кратко: "Задачата ни е да направим така, че и класиката и нововъведенията да стигнат до младите хора, за да не влизат те невъоръжени в живота".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


13
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
11
0
 
1
 
! Отговори
! преди 8 години
До Анонимен 5"Всяко яйце- бомба!"Нашите- все запърътци!
10
0
 
1
 
! Отговори
Ха-ха-ха преди 8 години
Ох, няма по- голям хумор от това заглавие!Нашите оръжия много първобитни бе! Да разчитаме с нашите учебници да се оправим в живота е като да се пазим от ядрена бомба с лък и кожен щит.
9
1
 
2
 
! Отговори
НИЕ преди 8 години
Дайте ми възможност да подбера учителите ,осигурете им минимум 1200 лв. заплата и елате да видите най-доброто училище!Но за най-ценното си -децата-българинът плаща най-малко,а иска високи резултати.Е,няма как да стане!Педагогиката е велика наука създадена от големи умове с родоначалник чешкият педагог Ян Амос Коменски и изисква много време и сили за усвояване.Освен наука тя е и опит и изкуство.А някой иска "с трици маймуни да хваща"!
8
0
 
2
 
! Отговори
НИЕ преди 8 години
Създаването на "идеалния" учебник ми прилича като търсенето на Свещения Граал или на философския камък!?Няма такова животно!Водеща и определяща е ролята на учителя и никаква техника не е в състояние да го подмени-дори "мислещите" роботи.След третия-четвъртия урок моите ученици захвърлиха учебниците си,защото за всеки отделен урок всяка година правя нова писмена разработка като ползвам много източници.Учебниците трябва да се експериментират поне една година от най-добрите методици.В повечето от и
7
1
 
1
 
! Отговори
до ЕЗИКОВЕДИТЕ преди 8 години
Погледнете, драги любители на речниците, ОСНОВНОТО значение на думата ОРЪДИЕ и спрете да критикувате! Излагате се, бре!
6
3
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Ако някой беше прочел нещо повече от заглавието, можеше и да го разбере. Аман от хейтъри по дефолт.
5
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
те журналистите неграмотни,за хората приказват.Значение на думата оръжие- Прен. Само ед. Средство за борба, за постигане на цел.така че, оръдие тук е грешно.
4
4
 
4
 
! Отговори
до 20 преди 8 години
Какъв е смисъла в съвременния свят от училището . Значи можем да си купуваме стоки от интернет ,а нашето пазарно общество не може да си учи децата в интернет ,така ли?Кому е нужно училището освен на доморалси директори мислещи се за някакво началство .На групичка безмослени пенсионери дето още шътат и тормозят децата ,които изобщо не могат да четат .Поколение без книги не се нуждае от даскало .То просто има интернет.Ами щом е така ,да се обучават там .И без това ще стане така!
3
3
 
3
 
! Отговори
Бъдещето без училища преди 8 години
Ни учебниците,ни учениците ,ни учителите стават .Най -добре да се измисли колеж в интернет и стига вече с безумни системи гълтащи пари
2
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
оръдие?а не е ли "оръжие"?пак написано,недописано
1
1
 
3
 
! Отговори
Учител преди 8 години
Учебниците по някой учебни предмети действително се нуждаят от обновяване. Има учебници в които текстът не е за интелектуалното и умственно ниво на учениците, тоест те си четат урока но трудно го разбират сами. Като учител бих препоръчал да ни се даде и възможност за обучение с кратки лекции, което би ни улеснило в излагането на урока, така че учениците да могат още в час да научат нещо.