Домашната ракия е двойно по-опасна от купешката

И най-стриктно направената домашна ракия не може да се пречисти добре
Обновена: 11 яну 2016 18:49 | 11 яну 2016 15:27, Екип на Dnes.bg
32
Домашната ракия е двойно по-опасна от купешката
Снимка: Архив Булфото

Загиналите от натравяне с ракия в Якоруда официално са пет. Но лекарите специалисти от местната болница признават, че е имало още няколко случая около празниците на починали от съмнителен инфаркт. Трудно е да се определи смъртоносно натравяне с менте, ако не бъде потърсена навременна медицинска помощ. А когато последствията са фатални и роднините не потърсят аутопсия, инфарктът е най-логичната причина за смърт.

Мария Чернева от БНТ направи репортерско разследване и проучи гледните точки на потърпевшите, останали живи, специалист по алкохолни напитки и местен казанджия, за да вникне детайлно в проблематиката на смъртните случаи.

Срещите с всички страни на тази трагична почерпка подтиква екипът на БНТ да потърси доказателство за това дали домашната ракия е толкова опасна, колкото негативна стана славата й след отнетите животи. Те изпращат в сертифицирана лаборатория 2 ракии - най-евтината в магазина и най-прехвалената, произведена вкъщи.

Изследването с газхроматограф измерва всички алкохоли, естери на мастни киселини и алдехиди и съвсем безпристрастно разпознава домашната – в нея има два пъти повече от вредните алкохоли. Ще рече, че и най-стриктно направената домашна ракия, не може да се пречисти добре от казана. И заради директния огън при варенето, който не позволява контрол на температурата, и заради малкия капацитет на дестилационната колона, в сравнение с промишлената.

Това обаче съвсем не е обществен проблем, какъвто е другата „домашна“ ракия, която се произвежда в промишлени количества от малки казанджийници, работещи в сивия сектор на икономиката. Те, неподлежащи на контрол, бълват напитка с етикет „домашна“, която достига до нас чрез познати, на гости, в ресторант или я купуваме сами от пазара край пътя. Тази ракия е смъртоносна, стойностите на отровните алкохоли в нея надвишават в пъти тези на домашната, описана по-горе. Ако тя вреди на здравето, то ракията менте директно убива, както става ясно от труповете по празниците.

Важно е да се знае, че има стриктни правила при производството на ракия, а те изискват освен качествена суровина, качествена техника и отделяне на първата и последната фракция, които представляват над 12% от общото количество ракия, но пък именно в тях се съдържат така отровните алкохоли. Самите казанджии уверено казват – това са заблуди, че трябва да се изхвърля първака. Експертите обаче доказват в лаборатория, че заблудите са смъртоносни.

Незаконните производители на ракия менте с етикет „домашна“ не смятат за нужно да спазват стриктно производствените процеси, така важни за направата на добра ракия, защото това възлиза на хиляди левове загуба. Нека не забравяме, че тази ракия менте, въпреки етикета „домашна“, е бизнес с цел печалба. Бизнес, който не подлежи на контрол от никой орган и съответно може да се шири, докато не дойде следващият случай „Якоруда“.
 
За съжаление за тези производители дори няма официална статистика, те са някои от хилядите казанджии, които по регистър притежават малки обекти за дестилиране и се ползват със значителни облекчения по закон. Малки, но нелегалните бизнесмени, държат по няколко такива, от които печелят милиони годишно. А от тях близо 200 млн. дължат на държавата и нас, гражданите й.

Проблемът е, че те забогатяват на гърба на доверието на народа към домашната ракия, предлагайки продукт, който далеч не представлява това. Етикетът „Домашна“ може да бъде срещнат навсякъде – край пътя, на пазара, в магазина, дори в кръчмата. Ниската му цена го прави предпочитан от българина, но малко хора дори предполагат, какво седи зад така пивката, мека и блага ракия.

Именно такава, по думи на пострадалите в Якоруда, е била пърцуцата, която помрачи празниците на цяла България. В нея обаче се срещат отровни съединения от бои, лепила, битова химия и редица вредни и смъртоносни висши алкохоли като метанол, естери на мастни киселини и алдехиди, отделени при ферментацията на загнилите суровини, които се влагат с цел понижаване на производствената себестойност на напитката.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


32
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
5
4
 
28
 
! Отговори
ландо преди 8 години
Стига с тия платени репортажи и небивалици!
4
3
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Манипулативна статията! Дядо ми ( до като беше жив) не излизаше от лозето, правеше по 1200 литра вино като елесир с цвят на рубин. Част от него отточваше и направо в селският казан. Такава ракия правеше че и половинка да обърнеш никога не те боли глава.
3
0
 
36
 
! Отговори
ККК преди 8 години
В магазина ракията е направено от спирт и есенция. Плод няма.
2
2
 
35
 
! Отговори
Бай Иван преди 8 години
Купешката ракия ако е истинска наистина е хубава, но цената и започва от 25 лв./л, другото е менте продавано с разрешение от държавата.
1
8
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Глупости , това в магазините не е ракия бе , измили бъчвите и преляли в бутилки .