Над 1200 са опасните психичноболни у нас

Те са с увреждане на разсъдъка, нападат, чупят и трошат
Обновена: 30 яну 2016 12:10 | 30 яну 2016 08:01, Анисия Иванова
49
Над 1200 са опасните психичноболни у нас
Снимка: архив Булфото

12-те центъра по психично здраве у нас (бившите психодиспансери) водят списъци на особено опасните душевноболни българи. А във всяка от листите им има поне по 100 записани пациенти, съобщи за „Труд“ националният консултант по психиатрия проф. Вихра Миланова.

Центровете поддържали списъците, без да бъдат задължени от институциите, а за да разполагат с по-точна информация за особено тежко заболелите в региона. „Данните им обаче са в отделни регистри, не са интегрирани в единна национална система, което може да се случи само след политическо решение на управляващите“, каза още проф. Миланова.

Над 1200-те опасно болни са предимно с шизофрения, личностни разстройства и увреждане на разсъдъка след злоупотреба с психоактивни вещества, заради които нападат околните, чупят и трошат каквото им попадне.

"Даже и имената им да се обединят в единен списък, той трябва да върви с програми, подплатени с финансиране. Защото тези хора се нуждаят не само от лекарства, а от допълнителни грижи, различни терапии и подкрепа“, каза още проф. Миланова.

В Закона за здравето и до днес стои разписано да се създаде регистър на всички психичноболни у нас, но той все не се изгражда, защото в годините идеята не срещна достатъчно подкрепа в МЗ и у обществото. "Друг изход е, когато се изготви електронната здравна карта на всеки българин, наравно с другите заболявания в нея да се отбелязват и психичните. Но добре трябва да се прецени кой ще има достъп до тези данни“, посочи проф. Миланова.

На същото мнение е и д-р Теменужка Матева, управител на центъра за психично здраве в Русе - един от най-натоварените в страната. С линейка и полиция годишно в него докарват над 500 пациенти в тежко, остро и спешно състояние.

„Ето, тази сряда постъпи един психичноболен, който за минути изскубна камерите и кабелите от изолатора. Както налагат протоколите, за 2 часа той бе фиксиран и го успокоихме“, посочи Матева. Някои пациенти се успокоявали бързо - за около ден, но на други им трябвало и по 5 дни.

Освен психиатрите за душевноболните в центъра по психично здраве в Русе се грижат двама невролози, кардиолог, специалист по вътрешни болести, дерматолог и анестезиолог, каза д-р Матева по повод обявения план на центъра по обществено здраве и анализи да се оставят само по 5-10 легла в психодиспансерите, защото те не оказвали комплексно лечение. А останалите легла, които във всеки диспансер средно са по 125, да се пренасочвали към многопрофилни болници.

"Недопустимо е да се правят промени в структури, които работят добре. Не само това, ами нито питат нас, психиатрите, нито пациентите. А те и близките им са изключително доволни от грижите“, добави д-р Матева и покани екип от МЗ в центъра в Русе, за да види как се провежда лечението.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


49
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
6
4
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Ами да вземат па да ги пуснат на свобода, както се правеше в началото на прехода - пускаха нарочно преступници от затворите, за да настане деградация и хаос в държавата.
5
1
 
2
 
! Отговори
използват се преди 8 години
Психичноболните се използват от НЯКОИ организации, за да нараняват НЕУДОБНИТЕ хора.
4
3
 
7
 
! Отговори
зорко око преди 8 години
"нападат, чупят и трошат"..............Каква е разликата между чупят и трошат?
3
1
 
14
 
! Отговори
Карнаубски восък преди 8 години
Щом пише 1200 парчета, значи са поне ТРОЙНО повече.
2
0
 
9
 
! Отговори
питане преди 8 години
Някой джурналист може ли да каже колко такива са във властта или не ви стиска.
1
0
 
18
 
! Отговори
МБАЛ преди 8 години
Най-опасните батисаха държавицата ни и поради състоянието им,Законът не ги хваща!Трябва човек наистина да е много психично болен,за да стори такова национално зло!Дано има Господ !