Бързите заеми пак свалят кожи с 400% лихва

Фирмите вече начисляват такса "писмо" и "поръчител"
16 апр 2016 08:38,
43
Бързите заеми пак свалят кожи с 400% лихва
Снимка: Reuters

Оскъпяването на бързите заеми отново стига до фрапиращите 400%. Оказва се, че компаниите от бранша масово надскачат наложения със закон таван за до 50% лихва, като прилагат различни трикове и дори напълно незаконни такси. Това твърди Комисията за защита на потребителите (КЗП), която е засипана с оплаквания от клиенти.

Законът, който уж трябваше да ограничи цената на бързите заеми до разумни размери, очевидно не работи, смята председателят на КЗП Димитър Маргаритов, цитиран от "Сега".

Едно от грубите нарушения, на които се е натъкнала комисията, е налагането на такси, свързани с усвояването и управлението на кредита. Такава е например таксата "писмо", която някои фирми начисляват, ако клиентът се забави с вноската и му пратят напомняне да се издължи.

Друг трик на компаниите е да поискат предсрочно връщане на заема, ако клиентът има забавени плащания по други договори - например към мобилни оператори. Най-лошото е, че някои компании, като обявят кредита за предсрочно изискуем, искат потребителят да плати лихвите не към момента, а за целия срок.

Друга хитрина на "магазините" за лесни кредити е, когато падежът на заема се случи в неработен или празничен ден, да броят за дата на падежа последния работен ден преди почивния. А това е нарушение на Закона за задълженията и договорите, според който винаги задължението възниква в деня след, а не преди почивката.

Друга хватка за оскъпяване на заема е т.нар. такса "поръчител", посочва кредитният експерт Тихомир Тошев. Таксата се начислява, ако потребителят не успее да осигури поръчител по кредита си, а това често се случва, защото фирмите изискват гарантът да работи на трудов договор и да взима поне 1500 лева заплата.

Когато клиентът не намери платежоспособен гарант, кредитната компания му избира за такъв външна фирма и начислява въпросната такса "поръчител", която утежнява месечните вноски, но не влиза в изчисляването на годишния процент на разходите - индикатор за общото оскъпяване на заема.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


43
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
17
1
 
15
 
! Отговори
mdaa преди 8 години
Че при банките да не е по-различно?Всъщност е много по различно. Направо нямат допирни точки.
16
0
 
21
 
! Отговори
mdaa преди 8 години
Има много голяма разлика между ГПР и лихва. Лихвата може да е 0, ама като ти сложат някакви такси ГПР-то да стане 100%. И т.н, може много да се каже. Но основните факти са 3:1. ЛЪжат както могат.2. Хората са (като цяло) финансово необразовани, не мислят , не четат и т.н.3. Т. нар. държава не упражнява никакъв контрол - "добрата новина" е, че това не е някакъв прецедент, лобизъм и корупция навсякъде. а , да - и некадърност, но то оттам тръгва всичко.
15
0
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
A къде са държавата и институциите в цялата тази схема за пладнешки грабеж на същата тази държава?!Защо отново проспиват да защитят гражданите си?
14
1
 
18
 
! Отговори
Служител преди 8 години
Абсолютно всяка фирма, без изключение, е намерила начин да заобиколи закона. Едната иска поръчител (с доход 1500лв. и без кредити), и ако не го доведеш до седмица, вместо на 2500лв. да върнеш 2800лв., връщаш 5200лв. (сумите са приблизителни). Другата ти сключва застраховка и оттам е същото - 5200лв. Третата държи да ти даде парите кеш, във дома ти, за което си плащаш скъпо и прескъпо.
13
11
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Че при банките да не е по-различно?
12
0
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
извода е - теглиш ли, ще теглиш цял живот.Фактите са - вземи някой лев от мен,да ти взема здравето, после и къщата.
11
1
 
27
 
! Отговори
рт преди 8 години
Докато има хора да се набутват на тези кредити ще има и такива дето ги предлагат. Щом тези фирми преуспяват значи има прекалено много балъци които се изкушават. Това е като хазарта и наркотиците: почнеш ли веднъж да взимаш кредити няма връщане назад. Най-големият проблем е че тези заеми не се взимат за правене на бизнес а за неще които не носят пари (телевизори, телефони .......)
10
0
 
30
 
! Отговори
БАЧКАТОР преди 8 години
Не се напечелиха ей. Дано все по болници и погребални агенции да ги харчат !
9
0
 
33
 
! Отговори
! преди 8 години
Щото много сложно да им шибнат глоби по 2-3 млн, да ги накарат да внесат някъде гаранция по 10 млн, от която автоматично да им се прибират глоби при установени нарушения, и да запишат в закона, че целия разход не може да е повече от 50%, независимо какви писма пращат и какви допълнителни глупости си измислят.
8
0
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Статията показва, че закон има, нарушения има, прилагане на закона няма. И какво следва?
7
0
 
14
 
! Отговори
Mr.STARBUCKS преди 8 години
Абе каква е тая цензура бе.Човек не може да нарече с истинската националност РОМА.
6
0
 
11
 
! Отговори
Mr.STARBUCKS преди 8 години
Или ако теглите, на някой на името.
5
0
 
31
 
! Отговори
чичо преди 8 години
Целта на занятието е да се е***** майката на българина.
4
0
 
25
 
! Отговори
Служител преди 8 години
КЗП откриха топлата вода. Фирмите никога не са спирали да стрижат хората с убийствени лихви. Преди всички такси си влизаха към ГПР, а след влизане в сила на "новия" закон, всички тези такси станаха "свободно избираеми" от клиента и по документи не влизат в ГПР. И какво се получава реално - на хартия ГПР е 49%, де факто е от 300% нагоре.
3
1
 
28
 
! Отговори
БГ преди 8 години
Ами това са мутрите братя Българи.,а те на свой ред се отчитат до девето коляно ,..вкл. и на хора от парламента!!!!Е каква е тая държава????Бягайтееее.....
2
1
 
28
 
! Отговори
Щ преди 8 години
Кои ще ми каже един действително работещ закон .на хартия добре.а имаме 240 некачествени работници в фирма некачествен работник какво го правят?
1
1
 
38
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Мутренска държава. Това трябва да спре.