21 000 отпаднали от училище миналата година, 3% работят

Евростат отчита: Бедност гони напусналите училище
11 авг 2016 07:15,
6
21 000 отпаднали от училище миналата година, 3% работят
Снимка: архив Reuters

Около 13 процента от младите българи са напуснали преждевременно средното си образование и не са продължили обучението си по-нататък, сочат данни от анализ на Евростат за напускащите системата на обучение и образование в ЕС през 2015 г. От тях около 3 процента са си намерили някаква работа, но повече от преждевременно напусналите обучението си млади българи - 10 на сто - не са си намерили работа, отчита европейската статистика. Освен това близо половината от тях въобще са нямали желание и намерение да работят.

Според официални данни на НСИ за миналата учебна 2014/15 г. системата на образование у нас /от 1-ви до 13-ти клас/ са напуснали над 21 хиляди души, като това е най-големия брой преждевременно напуснали училище за последните няколко години. От напусналите училище над 21 хиляди млади българи - около 6 300 не са завършили дори основното си образование до 4-ти клас.

Данните на националната статистика показват, че през 2010 г. образователната система у нас са напуснали общо 19 500 души, през 2011 г. - 18 766, през 2012 г. - 18 450, през 2013 - 17 500 и през 20014 г. - 17 700 души. Или общо за последните шест години - над 112 хиляди млади българи са напуснали преждевременно училище и не са завършили основно или средно образование.

Анализът на Евростат отчита, че средно 11 на сто от младите европейци са напуснали преждевременно през миналата година системата на образование в ЕС-28.

Най-висок е техният брой в Испания и Малта - по около 20 на сто, Румъния - 19 на сто, Португалия - 14 на сто и др.

Най-нисък е броят на напускащите преждевременно системата на образование в Хърватия - 2,8 на сто, Кипър и Полша - по 5,3 на сто, Латвия и Литва - по 5,5 на сто, Чехия и Ирландия - по около 6 на сто и др.

Според европейската статистика около 12 на сто от младите мъже и около 9,5 на сто от младите жени в ЕС преждевременно напускат образованието си. България се оказва единствената страна в ЕС, където има относителен паритет между младите мъже и жени, които напускат училище.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


6
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
5
0
 
19
 
! Отговори
Нужна е информация преди 7 години
и относно това, какъв процент от семействата на учениците, които работят временно или постоянно паралелно с ученето си, НИКОГА не са получавали каквито и да е помощи и детски надбавки?Така че, дами и господа журналисти, давайте изчерпателна информация, имаме право да знаем кого храним!
4
0
 
19
 
! Отговори
Интересно е да знаем преди 7 години
Колко пари налива хазната ежегодно, под формата на всевъзможни помощи и надбавки, в онези семейства, чиито деца напускат училище преждевременно?Колко от тези вече не учещи деца заживяват на семейни начала и самите те стават родители - с други думи, колко от тях започват да източват от джоба на данъкоплатеца допълнителни помощи, само защото са започнали да водят активен полов живот, считайки, че не е нужно да вършат друго през следващите десетилетия от живота си?
3
0
 
19
 
! Отговори
Право на информация преди 7 години
Бедност гони напусналите училище, но само 3% от тях са си намерили работа! Половината пък въобще не желаели да работят!Няма обаче разбивка по етноси, нито се отбелязва образователния статус на родителите им.Защо тук не се посочи също - колко са малолетните и непълнолетните български граждани, КОИТО УЧАТ паралелно с това и работят, за да подпомогнат мизерстващите си семейства, или да помагат в семейния бизнес, или просто за да си изкарат джобни пари? От кои етноси са и какви са родителите им
2
0
 
19
 
! Отговори
Забележка преди 7 години
Завършилите 4-и клас получават НАЧАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ, стига разбира се да не са посещавали школото само формално, за да получат безплатната храна, която се полага на едно малцинство.Онзи, чието начално образование е реално получено, може да чете и да пише, да брои и да извършва елементарните математически действия събиране, изваждане, умножение и деление. получава и още някои други полезни знания.Но една група български граждани от небългарски етнос считат, че и начално образование не им трябва.
1
0
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
"От напусналите училище над 21 хиляди млади българи - около 6 300 не са завършили дори основното си образование до 4-ти клас"Странно, в каква заблуда съм била, че основно образование имаш като завършиш 8-ми клас...А статията само ни показва, че явно тъмнокожите или родителите, които не могат да възпитат децата си (или и двете) се увеличават!!!